بهترین روش برای برداشتن خال

روش های برداشتن خال: لیزر و جراحی + انواع خال

نویسنده: دکتر گیتا مجیدزاده

آبان 30, 1396
بازدید: 32930

نویسنده: دکتر گیتا مجیدزاده

آبان 30, 1396
بازدید: 32930

فهرست مطالب

خال یکی از ضایعات پوستی است که در اثر عوامل مختلف بر روی پوست صورت یا بدن ایجاد می‌شود. با توجه به دنیای کنونی که اکثر افراد به دنبال زیباتر دیده شدن هستند، برداشتن خال می‌تواند به این موضوع کمک شایانی نماید. علاوه بر این بسیاری از درمان‌های خال با عملیات برداشتن تنها به منظور زیبایی انجام نمی‌شود. روش های مختلفی برای برداشتن خال وجود دارد که می توان برای همیشه با این مهمان ناخوانده خداحافظی کرد.

نحوه برداشتن خال صورت

آشنایی با خال‌ها

در بدن تمام افراد تعدادی خال وجود دارد. این یک نوع ضایعه پوستی است که از همان بدو تولد در نوزاد ایجاد شده و ممکن است تعدادی از خال‌ها نیز در دوران نوجوانی نیز به وجود آیند.

خال ها (در پزشکی : nevi) خوشه هایی از سلول های رنگدانه دار هستند که به صورت نقاط کوچک و تیره بر روی پوست نمایان شده و می توانند در اندازه ها و رنگ های بسیار متفاوتی وجود داشته باشند. خال ها معمولاً در صورت، بازوها، پاها  ظاهر می شوند، اما می توانند در هر جای دیگری از بدن نیز یافت شوند.

اگر چه بیشتر خال های پوست بی ضرر هستند، اما در موارد نادر می توانند پیش سرطانی بوده و به عمل جراحی نیاز داشته باشند. همچنین خال برداشتن ضمن افزایش اعتماد به نفس در افراد با توجه به نوع خال که گوشتی یا سطحی باشد انجام می‌شود.

[irp posts=”1879″ name=”18 نکته ضروری که باید قبل از لیزر موهای زائد بدانید!”]

انواع خال

روش های برداشتن خال

خال‌ها به دو صورت گوشتی ( برجسته) یا سطحی (صاف) بر روی نقاط مختلف بدن ایجاد می‌شوند. رنگ خال‌ها در طیف قهوه‌ای روشن تا قهوه‌ای تیره قرار می‌گیرند. خال‌ها می‌توانند به صورت مو دار یا بی‌مو، صاف یا زبر در اندازه‌های مختلف زیر یک سانتی‌متر وجود داشته باشند.

خال مادرزادی، خال معمولی یا اکتسابی، خال آتیپیک و خال‌های غیر معمول از جمله انواع خال هستند که متناسب با آن‌ها روش‌های برداشتن خال نیز به صورت‌های متفاوت به کار برده می‌شوند.

خال ها و سرطان پوست

از آنجایی که خال های غیرطبیعی پوست به احتمال زیاد به ملانوما – سرطانی ترین و کشنده ترین نوع سرطان پوست – تبدیل می شوند، نظارت بر هرگونه تغییر در شکل، اندازه یا رنگ آن ها حائز اهمیت است. اگر خالی دارید که پزشک به شما گفته ممکن است سرطانی باشد، باید از آن نمونه برداری شود. چنانچه در نمونه ی شما شواهدی مبنی بر وجود سرطان باشد، برداشتن خال ضروری است. در مورد برداشتن خال گوشتی بیشتر بدانید.

برداشتن خال

روش برداشتن خال

اگرچه خال برداشتن در بیماران مبتلا به ملانوم پیشرفته ضروری است، اما بسیاری از بیماران خال های پوستی خود را به عنوان یک اقدام پیشگیرانه یا به دلیل داشتن ظاهری زیباتر اقدام به برداشتن خال می‌کنند. در بیماران مبتلا به خال های سرطانی، جراحی تنها روش موثر برداشتن خال است. برای کسانی که می خواهند خال خود را بنا به دلایل زیبایی بردارند، جراحی و لیزر  گزینه های مناسبی هستند. در مورد رفع جای جوش صورت بیشتر بدانید.

همان طور که گفته شد نوع خال، مکان خال ایجاد شده می‌تواند در انتخاب نوع روش‌های برداشتن خال نقش اساسی داشته باشد. علاوه بر این توجه به سن بیمار، میزان عمق خال و رنگ آن نیز تأثیر به سزایی در شیوه برداشتن خال دخالت دارند.

[irp posts=”1595″ name=”آیا لیزر خانگی موهای زائد واقعا موثر است؟”]

۱. جراحی برداشتن خال

جراحی برداشتن خا

سه روش برای جراحی  و برداشت خال وجود دارد: تراشیدن، بیوپس پانچ و عمل جراحی

۱) روش تراشه‌ای ( تراشیدن )

با استفاده از بیهوشی موضعی، پزشک معالج با یک جراحی کوچک برشی بر روی سطح خال ایجاد می‌کند تا آن را با قسمت دیگر پوست هم سطح سازد.

۲) بیوپسی پانچ

 یکی از انواع خال‌های پوستی در نوع کوچک‌تر هستند که برای برداشتن آن‌ها با استفاده از یک دستگاه مخصوص، خال را توسط یک قطعه مربعی شکل بر روی پوست پانچ می‌کنند. .

۳) عمل جراحی برشی

در این شیوه نیز برای برداشتن خال آن را به صورت کامل برش می‌زنند و در نهایت بخیه می‌زنند. بیشترین کاربرد این روش برای خال‌های پوستی بدخیم و صاف است. در مورد ترک های پوستی بیشتر بدانید.

 برداشتن خال با لیزر

۲. خال‌برداری با کمک فریز کردن

یهترین راه برداشتن خال صورت برای خال‌هایی که ریشه عمیقی نداشته و غیر سرطانی هستند، استفاده از فریز کردن است. نام دیگر این روش کرایو است. با کمک یک دستگاه مخصوص مقداری نیتروژن مایع بر روی خال‌زده می‌شود تا از طریق وارد شدن یک شوک سرمایی عمل خون‌رسانی به سلول‌های خال توقف شده و در نهایت پزشک بتواند آن را بردارد. این روش معمولاً برای برداشتن خال صورت استفاده می‌شود.

۳. خال‌برداری با روش سوزاندن

سوزاندن خال یکی از قدیمی‌ترین شیوه‌های خال برداشتن است که در دنیای امروز با توجه به پیشرفت فناوری کمتر کسی از آن استفاده می‌کند. در این روش با کمک دستگاهی به نام کوتر یا استفاده از جریان برق و گرمای تولید شده اقدام به برداشتن خال می‌کنند.
یکی از معایب این روش ایجاد اسکار و چاله در خال‌های دارای ریشه‌های عمیق است. به همین علت توصیه می‌شود برای برداشتن خال صورت که به صورت ریز و سطحی هستند به کار برده شود.

۴. خال‌برداری با لیزر

خال‌برداری با لیزر

پیشرفت دنیا و به کار‌گیری فناوری در علم پزشکی موجب شده است تا با ساخت دستگاه لیزر بسیاری از جراحی‌ها به آسانی و در عرض مدت کوتاهی بدون هیچ گونه درد و خونریزی انجام شود. امروزه افراد بسیاری برای برداشتن خال به منظور افزایش زیبایی به خصوص در ناحیه صورت از روش لیزر استفاده می‌کنند.
در واقع لیزر، بهترین راه برداشتن خال صورت است که توسط افراد مختلفی انتخاب می‌شود.

[irp posts=”1266″ name=”قیمت لیزر موهای بدن آقایان سال ۹۹″]

حذف خال با لیزر برای خال هایی که صاف و قهوه ای یا سیاه هستند ، مناسب تر است. نحوه برداشت خال صورت با کمک لیزر باید حتماً تحت نظر یک پزشک متخصص انجام شود. مدت زمان لازم برای برداشتن خال ۳۰ الی ۴۰ دقیقه است که برای انجام کار به صورت کامل بهتر است دو الی سه جلسه به پزشک خود مراجعه نمایید.
استفاده از این روش برای خال برداشتن با استفاده از بی‌حسی موضعی بدون درد، خونریزی و ایجاد اسکار بر روی صورت یا نواحی مختلف بدن انجام می‌شود. لیزر به این دلیل بهترین روش برداشتن خال صورت شناخته می‌شود که بدون ایجاد خطر عفونت صورت می‌گیرد.
اما دقت داشته باشید که این روش بیشتر برای خال‌های ریز و گوشتی موجود بر روی سطح پوست کاربرد دارد زیرا پرتو لیزر نمی‌تواند وارد نقاط عمیق پوستی شود.

سخن آخر

خال‌ها یکی از شایع‌ترین معضلات پوستی هستند که شیوه‌های گوناگونی برای برداشتن خال از نواحی مختلف بدن وجود دارد. توجه به نوع خال، محل قرار گرفتن آن و بدخیم و خوش خیم بودن آن می‌تواند در انتخاب روش‌های برداشتن خال مؤثر باشد.

برای مشاوره و رزرو وقت فرم زیر را پر کنید:

پیشنهاد ما:

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سید یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 229 مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشید
  من میخوام برای برداشت خال روی پیشونی و روی بازو اقدام کنم.(عکس های پیوست)
  میخواستم بدونم کامل از بین میره؟ جاش نمیمونه؟ عوارض داره یا نه؟
  بهترین روش برای انجامش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام وقتتون بخیر

   برای اظهار نظر تخصصی که چه روشی برای شما مناسب هست لازم است از نزدیک معاینه شوید.

 • تصویر کاربر سیدمهدی جمعه ۱۶ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  سلام ،، خسته نباشید
  من یک بار برای لیزر موهای زائد (زیربغل) به شما مراجعه کردم، اما بخاطر وجود خال محل لیزر کامل انجام نشد.(تصویر پیوست)
  می خواستم بدونم امکان برداشت خال تو کلینیک شما هست؟؟ اصلاً خال من از بین میره؟ عوارض داره؟ اگه برداشت خال آقایون تو کلینیک شما انجام نمیشه، شما جای معتبر و متخصص میشناسید برای برداشت خال؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده جمعه ۱۶ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام وقت بخیر

   بله انجام میشه اما برای اظهار نظر در مورد اینکه با چه روشی باید براتون انجام بشه باید از نزدیک معاینه شوید.

 • تصویر کاربر آرام جمعه ۱۶ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر،من تقریبا یکسال و نیم پیش خال صورتم رو که رنگش قهوه ای هست و اندازه اش متوسطه و کنار بینیم هست و همسطح پوستم بود و قسمت بالای خالم خیلی کم ،برجسته بود رو با روش rf برداشتم و پوستمم سفید هست، و بعدش دکتر یه پماد زینک و یه پماد دیگه ای داد که اسمش یادم نیست و الان جای خالم مونده قرمزه البته کم رنگه و یکمی برجسته شده در صورتی که دکتر به من گفت که از بین میره ولی نرفته من باید چیکار کنم خیلی عذابم میده شما میتونید از بین ببریدش ؟و با چه روشی ازبین میره؟ و داخل منافذ پوستم جوش سر سیاه هست باید چیکار کنم ؟و اینکه منافذ پوستم باز هست با چه روشی کوچیک و بسته میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده جمعه ۱۶ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام عزیزم

   ما در جریان روند درمان شما نبودیم که اجازه اظهار نظر داشته باشیم برای اظهار نظر تخصصی لازم هستش از نزدیک معاینه شوید.

 • تصویر کاربر حمیده جمعه ۱ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 322 مشاهده پرسش
  من ریزش ابروی شدید دارم به طوری که ابروهام دیگه داره خالی میشه خواستم ببینم شما تستش رو انجام میدید
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده جمعه ۱ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام عزیزم

   برای اظهار نظر تخصصی لازم هستش از نزدیک معاینه شوید و در صورت نیاز تست انجام بدید

 • تصویر کاربر امیر جمعه ۸ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 130 مشاهده پرسش
  دست راست مدت زیادی دچار خشکی و خارش و پوسته پوسته شدن دارد و خارش می گیرد وقتی خشک است از خیلی پمادها استفاده کرده ام ولی تاثیری ندارد
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده جمعه ۸ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام وقتتون بخیر 

   برای اظهار نظر تخصصی لازم هست که حتما از نزدیک معاینه شوید.

 • تصویر کاربر Zhole جمعه ۱۶ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 151 مشاهده پرسش
  سلام ناخن من تغییر رنگ داده این اتفاق در مدت کمتر از یکماه افتاده و بو هم ندارد
  علت و ایا قابل درمان هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده جمعه ۱۶ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام عزیزم

   برای اظهار نظر تخصصی لازم هستش از نزدیک معاینه شوید.

 • تصویر کاربر امیر جمعه ۱۶ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 130 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  وقتی رو صورتم جوش درمیاد بعضی بعد از اینکه نشست می‌کنه جاش چال میشه
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده جمعه ۱۶ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام شما در حال حاضر جوش فعال دارید، ابتدا باید از نزدیک معاینه شوید تا با درمان دارویی تمام جوش های فعال رو از بین ببریم، پس از آن با روش های عملی جای جوش ها را درمان خواهیم کرد.

 • تصویر کاربر گوزلزاده جمعه ۱۶ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 132 مشاهده پرسش
  من تابحال چندبارازکرم،صابونو...استفاده کردم دکتررفتم اماجای جوشم هنوزمونده چیکارکنم.خیلی ممنون ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده جمعه ۱۶ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام عزیزم

   برای رفع جای جوش روشهایی مثل میکرونیدلینگ، سابسیژن، لیزر درمانی و... وجود داره که برای اظهار نظر درمرد اینکه چه روشی برای شما مناسبه باید از نزدیک معاینه شوید.

 • تصویر کاربر Arhi شنبه ۱۷ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  سلام من تعدادی خال ریز پوستی قهوه ای رنگ روی صورتم دارم میخواستم با روش پانچ اونارو بردارم؛خواستم بدونم این چه روشی هست؟ایا درد داره؟دوران نقاهت چقدر هست؟واینکه ایا بعدا جاش میمونه یانه؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۱۷ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام وقت بخیر

   ابتدا لازم هست از نزدیک معاینه شوید تا تشخیص داده شود از چه روشی باید برای شما استفاده شود.

 • تصویر کاربر بهرام شنبه ۱۷ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 134 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر . ببخشید من صورتم قرمز میشه و خارش می گیره و پوسته میده. داخل گوش و ابروها وبخشی از صورتم این اتفاق میفته .ریزش موی شدیدی هم پیدا کردم. گردن و سینه ام هم خیلی خارش داره. ممکنه مربوط به دمودکس باشه و راه حل درمان قطعی چیست. خیلی ممنون ممنون از پاسخگویی و لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۱۷ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام وقت بخیر

   برای اظهار نظر تخصصی باید از نزدیک معاینه شوید و اگر تشخیص مودکس برای شما داده شود مرکزی رو برای انجام تست به شما معرفی خواهیم کرد سپس درمان مناسب شرایط شما برایتان صورت میگیرد.

درحال دریافت اطلاعات

با ربات تلگرام دکتر گیتا مجید زاده

جواب پرسش های خود را سریع تر دریافت کنید!

برای مشاوره و رزرو وقت فرم زیر را پر کنید:

پرسش از دکتر