بهترین روش برای برداشتن خال

روش های برداشتن خال: لیزر و جراحی + انواع خال

نویسنده: دکتر گیتا مجیدزاده

آبان 30, 1396
بازدید: 32929

نویسنده: دکتر گیتا مجیدزاده

آبان 30, 1396
بازدید: 32929

فهرست مطالب

خال یکی از ضایعات پوستی است که در اثر عوامل مختلف بر روی پوست صورت یا بدن ایجاد می‌شود. با توجه به دنیای کنونی که اکثر افراد به دنبال زیباتر دیده شدن هستند، برداشتن خال می‌تواند به این موضوع کمک شایانی نماید. علاوه بر این بسیاری از درمان‌های خال با عملیات برداشتن تنها به منظور زیبایی انجام نمی‌شود. روش های مختلفی برای برداشتن خال وجود دارد که می توان برای همیشه با این مهمان ناخوانده خداحافظی کرد.

نحوه برداشتن خال صورت

آشنایی با خال‌ها

در بدن تمام افراد تعدادی خال وجود دارد. این یک نوع ضایعه پوستی است که از همان بدو تولد در نوزاد ایجاد شده و ممکن است تعدادی از خال‌ها نیز در دوران نوجوانی نیز به وجود آیند.

خال ها (در پزشکی : nevi) خوشه هایی از سلول های رنگدانه دار هستند که به صورت نقاط کوچک و تیره بر روی پوست نمایان شده و می توانند در اندازه ها و رنگ های بسیار متفاوتی وجود داشته باشند. خال ها معمولاً در صورت، بازوها، پاها  ظاهر می شوند، اما می توانند در هر جای دیگری از بدن نیز یافت شوند.

اگر چه بیشتر خال های پوست بی ضرر هستند، اما در موارد نادر می توانند پیش سرطانی بوده و به عمل جراحی نیاز داشته باشند. همچنین خال برداشتن ضمن افزایش اعتماد به نفس در افراد با توجه به نوع خال که گوشتی یا سطحی باشد انجام می‌شود.

[irp posts=”1879″ name=”18 نکته ضروری که باید قبل از لیزر موهای زائد بدانید!”]

انواع خال

روش های برداشتن خال

خال‌ها به دو صورت گوشتی ( برجسته) یا سطحی (صاف) بر روی نقاط مختلف بدن ایجاد می‌شوند. رنگ خال‌ها در طیف قهوه‌ای روشن تا قهوه‌ای تیره قرار می‌گیرند. خال‌ها می‌توانند به صورت مو دار یا بی‌مو، صاف یا زبر در اندازه‌های مختلف زیر یک سانتی‌متر وجود داشته باشند.

خال مادرزادی، خال معمولی یا اکتسابی، خال آتیپیک و خال‌های غیر معمول از جمله انواع خال هستند که متناسب با آن‌ها روش‌های برداشتن خال نیز به صورت‌های متفاوت به کار برده می‌شوند.

خال ها و سرطان پوست

از آنجایی که خال های غیرطبیعی پوست به احتمال زیاد به ملانوما – سرطانی ترین و کشنده ترین نوع سرطان پوست – تبدیل می شوند، نظارت بر هرگونه تغییر در شکل، اندازه یا رنگ آن ها حائز اهمیت است. اگر خالی دارید که پزشک به شما گفته ممکن است سرطانی باشد، باید از آن نمونه برداری شود. چنانچه در نمونه ی شما شواهدی مبنی بر وجود سرطان باشد، برداشتن خال ضروری است. در مورد برداشتن خال گوشتی بیشتر بدانید.

برداشتن خال

روش برداشتن خال

اگرچه خال برداشتن در بیماران مبتلا به ملانوم پیشرفته ضروری است، اما بسیاری از بیماران خال های پوستی خود را به عنوان یک اقدام پیشگیرانه یا به دلیل داشتن ظاهری زیباتر اقدام به برداشتن خال می‌کنند. در بیماران مبتلا به خال های سرطانی، جراحی تنها روش موثر برداشتن خال است. برای کسانی که می خواهند خال خود را بنا به دلایل زیبایی بردارند، جراحی و لیزر  گزینه های مناسبی هستند. در مورد رفع جای جوش صورت بیشتر بدانید.

همان طور که گفته شد نوع خال، مکان خال ایجاد شده می‌تواند در انتخاب نوع روش‌های برداشتن خال نقش اساسی داشته باشد. علاوه بر این توجه به سن بیمار، میزان عمق خال و رنگ آن نیز تأثیر به سزایی در شیوه برداشتن خال دخالت دارند.

[irp posts=”1595″ name=”آیا لیزر خانگی موهای زائد واقعا موثر است؟”]

۱. جراحی برداشتن خال

جراحی برداشتن خا

سه روش برای جراحی  و برداشت خال وجود دارد: تراشیدن، بیوپس پانچ و عمل جراحی

۱) روش تراشه‌ای ( تراشیدن )

با استفاده از بیهوشی موضعی، پزشک معالج با یک جراحی کوچک برشی بر روی سطح خال ایجاد می‌کند تا آن را با قسمت دیگر پوست هم سطح سازد.

۲) بیوپسی پانچ

 یکی از انواع خال‌های پوستی در نوع کوچک‌تر هستند که برای برداشتن آن‌ها با استفاده از یک دستگاه مخصوص، خال را توسط یک قطعه مربعی شکل بر روی پوست پانچ می‌کنند. .

۳) عمل جراحی برشی

در این شیوه نیز برای برداشتن خال آن را به صورت کامل برش می‌زنند و در نهایت بخیه می‌زنند. بیشترین کاربرد این روش برای خال‌های پوستی بدخیم و صاف است. در مورد ترک های پوستی بیشتر بدانید.

 برداشتن خال با لیزر

۲. خال‌برداری با کمک فریز کردن

یهترین راه برداشتن خال صورت برای خال‌هایی که ریشه عمیقی نداشته و غیر سرطانی هستند، استفاده از فریز کردن است. نام دیگر این روش کرایو است. با کمک یک دستگاه مخصوص مقداری نیتروژن مایع بر روی خال‌زده می‌شود تا از طریق وارد شدن یک شوک سرمایی عمل خون‌رسانی به سلول‌های خال توقف شده و در نهایت پزشک بتواند آن را بردارد. این روش معمولاً برای برداشتن خال صورت استفاده می‌شود.

۳. خال‌برداری با روش سوزاندن

سوزاندن خال یکی از قدیمی‌ترین شیوه‌های خال برداشتن است که در دنیای امروز با توجه به پیشرفت فناوری کمتر کسی از آن استفاده می‌کند. در این روش با کمک دستگاهی به نام کوتر یا استفاده از جریان برق و گرمای تولید شده اقدام به برداشتن خال می‌کنند.
یکی از معایب این روش ایجاد اسکار و چاله در خال‌های دارای ریشه‌های عمیق است. به همین علت توصیه می‌شود برای برداشتن خال صورت که به صورت ریز و سطحی هستند به کار برده شود.

۴. خال‌برداری با لیزر

خال‌برداری با لیزر

پیشرفت دنیا و به کار‌گیری فناوری در علم پزشکی موجب شده است تا با ساخت دستگاه لیزر بسیاری از جراحی‌ها به آسانی و در عرض مدت کوتاهی بدون هیچ گونه درد و خونریزی انجام شود. امروزه افراد بسیاری برای برداشتن خال به منظور افزایش زیبایی به خصوص در ناحیه صورت از روش لیزر استفاده می‌کنند.
در واقع لیزر، بهترین راه برداشتن خال صورت است که توسط افراد مختلفی انتخاب می‌شود.

[irp posts=”1266″ name=”قیمت لیزر موهای بدن آقایان سال ۹۹″]

حذف خال با لیزر برای خال هایی که صاف و قهوه ای یا سیاه هستند ، مناسب تر است. نحوه برداشت خال صورت با کمک لیزر باید حتماً تحت نظر یک پزشک متخصص انجام شود. مدت زمان لازم برای برداشتن خال ۳۰ الی ۴۰ دقیقه است که برای انجام کار به صورت کامل بهتر است دو الی سه جلسه به پزشک خود مراجعه نمایید.
استفاده از این روش برای خال برداشتن با استفاده از بی‌حسی موضعی بدون درد، خونریزی و ایجاد اسکار بر روی صورت یا نواحی مختلف بدن انجام می‌شود. لیزر به این دلیل بهترین روش برداشتن خال صورت شناخته می‌شود که بدون ایجاد خطر عفونت صورت می‌گیرد.
اما دقت داشته باشید که این روش بیشتر برای خال‌های ریز و گوشتی موجود بر روی سطح پوست کاربرد دارد زیرا پرتو لیزر نمی‌تواند وارد نقاط عمیق پوستی شود.

سخن آخر

خال‌ها یکی از شایع‌ترین معضلات پوستی هستند که شیوه‌های گوناگونی برای برداشتن خال از نواحی مختلف بدن وجود دارد. توجه به نوع خال، محل قرار گرفتن آن و بدخیم و خوش خیم بودن آن می‌تواند در انتخاب روش‌های برداشتن خال مؤثر باشد.

برای مشاوره و رزرو وقت فرم زیر را پر کنید:

پیشنهاد ما:

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Eli شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 141 مشاهده پرسش
  سلام بهترین روش که کمک میکنه استرچ مارک های سفید ظاهرشون بهتر بشن
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام عزیزم

   اطلاعات کامل در لینک زیر موجود است

   https://drmajidzadeh.com/530

 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 144 مشاهده پرسش
  سلام . وقتتون بخیر . من ۲تا خال دارم بین روش لیزر و پلاسماجت موندم . لطفاً راهنمایی بفرمائید کدوم روش رو برم؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام وقت بخیر

   برای اظهار نظر تخصصی که چه روشی برای شما مناسب است باید از نزدیک معاینه شوید.

 • تصویر کاربر حبیب سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  سلام
  چند وقته سر آلتم لکه های سفید پیدا شده.پیشتر از آن سر آلتم بشدت خارش داشت...آیا این لکه ها قاچ پوستی هست درمانش چیست.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام وقت بخیر

   برای اظهار نظر تخصصی که چه موردی وجود دارد و چه راه درمانی برای شما مناسب است باید از نزدیک معاینه شوید.

 • تصویر کاربر لانا شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 130 مشاهده پرسش
  سلام آيا براى ار بين بردن جاى سوختگى روى پوست كه به رنگ قهوه اى درامده خدماتى در مطب ارئه ميشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام عزیزم

   بله، برای اظهار نظر تخصصی که چه روش درمانی برای شما مناسب است باید از نزدیک معاینه شوید.

 • تصویر کاربر Alireza چهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  با سلام من یه پسر 18سالم ک تاحالا رابطه جنسی نداشتم ولی در ناحیه بالای الت تناسلی خودم، ینی یکم پایین تر از زیر ناف، قارچ پوستی ایجاد شده
  خاستم بدونم این قارچ به چه علتی واسه من ایجاد شده و درمانش چیه؟ ممکنه از طریق حوله مشترک منتقل بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده چهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام🌼
   قارچ بيماري واگير داريست ، كه رابطه جنسي هم يكي از راه هاي انتقال آن ميباشد ، اما مانند بقيه بيماري هاي ديگه راه هاي انتقال فراواني وحود دارد.
   براي اظهار نظر بايد كه از نزديك معاينه بشيد.
   روزهاي شنبه الي چهارشنبه تعيين نوبت بفرماييد.🙏🏼🌸
 • تصویر کاربر zahra شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  سلام
  من نزدیک 5-6 سال صوذتم جوش میزنه دکتر رفتم بهم رواکوتان داد که 2تا در هفته میخوردم که به خاطر بالا رفتن انزیم های کبدی دیگه دکتر داخلی مجوز استفاده از راکوتان بهم ندادن
  از بقیه دارو ها استفاده میکردم مثل ازیترومایسین ،داکسی سایکلین، اسپیرو نولاکتون..
  که نزدیک1سال نیم از داکسی سایکلین استفاده میکردم اما اثیری نداشت دکتر عوض کردم الان بیشتر از داروهای ساختنی روی پوستم استفاده میکنم یه مدت خوب شد اما الان دوباره داره جوش میزنه الان از یه دارو ساختنی و ژل رواکوتان استفاده مبکنم اما بازم جوش میزنه و خسته شدم
  الان دکتر برای جا جوش 4جلسه میکرولیدلینگ نوشتن من الان صورتم جوش میزنه فایده داره برم برا میکرو لیدلینگ
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام عزيزم🌼
   در صورتي كه هنوز صورتتون جوش فعال داشته باشد به هيچ عنوان نبايد از روش هاي عملي استفاده كنيد.
   اصلا پيشنهاد نميشود.
   براي اظهار نظر بهتر روزهاي شنبه الي چهارشنبه تعيين نوبت بفرماييد.🌸🙏🏼
 • تصویر کاربر یزدانی شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 138 مشاهده پرسش
  سلام دکتر. ایا پانچ روی بینی با بخیه و بعد لیزر برا جای بخیه برای جای ابله مرغان خوبه ؟ عوارض نداره
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام🌼
   به طور كلي پانچ يكي از روش هاي از بين بردن جاي جوش و اسكار هستش ، اينكه بدون معاينه تجويز بشه صرفا جهت تبليغ و تجاري ميباشد.
   براي تشخيص صحيح بايد كه از نزديك معاينه بشين ، تا روش مناسب شما تجويز بشه.
   روزهاي شنبه الي چهارشنبه تعيين نوبت بفرماييد.🙏🏼🌸
 • تصویر کاربر امین شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 130 مشاهده پرسش
  سلام ، وقت بخیر .
  من سه تا خال روی گونه سمت راستم دارم ، خداروشکر بزرگ نیستن اما خیلی مشکی هستن و از این قضیه به شدت رنج میبرم !! قصد برداشتنشون دارم اما به هرجایی مراجعه میکنم میگن که ممکنه جاش بمونه . بهترین روش از نظر شما چیه ؟؟ با چه روشی بردارم که مثل تصاویر سایت اصلا جاشون باقی نمونه ؟؟ لطفأ راهنمایی بفرمایید . با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام ببینید یک روش ثابت برای تمام خال ها نیست باید معاینه شوید ببینیم اول خالتون قابل برداشتن هست یا خیر بعد از اون تصمیم بگیریم چه روشی مثلا لیزر یا جراحی مناسب است

   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید

 • تصویر کاربر آتوسا شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 151 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر ، من برای جوش های سرسیاه روی بینیم رفتم پیش دکتر پوست، به من قرص آکوتان داد و کرم آکنومگا و ژل شست و شوی صورت،من این قرص که خوردم شدیدا صورتم خشک شد و قرمز ،لبم هم خیلی خشک شد،صورتم به خارش افتاد مخصوصا چانه و زیره لبم رفتم پیش دکترم به من گفتش که تحمل کن،ولی من خیلی داشتم اذیت میشدم تقریبا 12 روز خورده بودم ولی دیگه قطع کردم،دکتر جان آیا برای جوش های سر سیاه روی بینی قرص آکوتان میدن؟درمان دیگه ای نیست؟من روی بینیم جوش سرسیاه دارم و پوست روی بینیم حالت پوست مرغی هستش
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام برای جوش حتما باید از نزدیک معاینه شوید اصلا هر اظهار نظری به این شکل غیرعلمی هستش

 • تصویر کاربر MS سه شنبه ۲۵ تیر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 125 مشاهده پرسش
  سلام
  پسر هستم و مدت ها پیش روی بازو هایم از پودر موبر استفاده کردم (به موبر حساسیت ندارم) در حالی که بازو هایم کمی جوش زده بود. بعد از این اتفاق پوست بازویم ملتهب شده و هر چند وقت ، جوش های چرکی ای رویش ظاهر میشود. گویا جهت رشد مو های بازو هایم هم تغییر کرده ، مو ها بیشتر شده و بعضی هایشان بسیار سست شده اند. آیا این اتفاق به کاری که کردم ربط داره و درمانش چیه (اگه خونگی باشه بهتره) لطفا پاسخی هرچند کوتاه و بدون قطعیت بدهید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۲۵ تیر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام خیر سراغ چنین درمان ها و نسخه های غیر علمی نروید که توقع داشته باشیم یک بیماری پوستی یعنی جوش با روش های خانگی درمان شوند چنین کارهایی جز تشدید عارضه و ایجاد مشکلات جدید نتیجه دیگه ای نداره

درحال دریافت اطلاعات

با ربات تلگرام دکتر گیتا مجید زاده

جواب پرسش های خود را سریع تر دریافت کنید!

برای مشاوره و رزرو وقت فرم زیر را پر کنید:

پرسش از دکتر