بهترین روش برداشتن خال و زگیل

خال یا زگیل، این مهمان ناخوانده ای که اگر بر روی صورت پیدا شود، تمام ظاهر صورت را زیر سوال می برد. روش های متعددی برای برداشتن خال و زگیل وجود دارد که در ادامه آمده است.

به جز موارد استثنا که خال به زیبایی صورت می فزاید، در بقیه موارد آزاردهنده است. معمولا خال حاصل تجمع سلول های رنگدانه ای به نام ملانوسیت هستند درون ملانیست ماده ای رنگی به نام ملانین تولید می شود و رنگ تولید شده باعث رنگی شدن سلول های ملانوسیت می شود. توزیع و فراوانی ملانوسیت ها تعیین کننده رنگ پوست هستند، در شرایطی که تجمع بیش از حد از ملانوسیت های در مساحت کوچکی از پوست ایجاد شود، نتیجه آن یک خال می شود که گاهی این تجمع فقط به تغییر رنگ بسنده نمی کند و باعث بالا آمدن پوست هم می شود.

برداشتن خال

روش های مختلف برداشتن خال و زگیل

برداشتن خال و زگیل به روش RF هم موثر و هم بدون عوارض می باشد. پس از تابش امواج، محل آن ابتدا قرمز و سپس صورتی شده و در عرض 3 تا 4 هفته ، رنگ صورتی کم رنگ و به تدریج محو می شود.

فرد می تواند بلافاصله بعد از استفاده از این روش، به زندگی عادی برگردد، اما بهتر است از ضد آفتاب استفاده کرده و 48 ساعت در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرد.

روش های متعددی برای برداشتن خال و زگیل وجود دارد. یکی از روش های مرسوم جراحی است. اما مشکل بزرگ در روش جراحی، لزوم انجام برش عمیق جهت برداشتن خال است. همین برش عمیق موجب ایجاد جای زخم یا اِسکار می شود به همین دلیل برداشتن خال و زگیل با لیزر  بیشتر توسط افراد انتخاب می شود.

دیگر روش های برداشتن خال و زگیل استفاده از تکنیک کرایوسرجری یا به اصطلاح کرایو است. در این روش گاز اکسید نیتروژن به سطح پوستی مورد نظر زده می شود و بر اثر سرمای ایجاد شده عروق خونرسان به آن ناحیه یخ می زند و در نتیجه خونرسانی به ناحیه مختل می گردد اختلال در خونرسانی، مرگ بافتی یا نکروز را به همراه دارد و نهایتا خال به این شکل برداشته می شود از مشکلات مهم و قابل توجه روش کرایو تغییر رنگ ناحیه ی عمل است به این معنی که ناحیه ی درمان شده کم رنگ تر یا پر رنگ تر از ناحیه ی اطراف می شود و متاسفانه تغییر رنگ ایجاد شده به روش های مرسوم پاسخ مناسب نداده و معمولا پایدار است.

از روش های بسیار قدیمی و منسوخ شده، برداشتن خال و زگیل ها به روش حرارتی یا کوتریزاسیون است که به دلیل عدم تعیین دقیق عمق آسیب بافتی و احتمال زیاد در ایجاد اسکار، به خصوص برای برداشتن خال های صورت توصیه نمی شود و تقریبا یک روش منسوخ شده در برداشتن خال و زگیل است.

مردم برای برداشتن خال و زگیل از گزینه های کمی استفاده می کنند. شایع ترین روش آن عمل جراحی و cauterization است. هر دو روش معمولا می توانند به صورت سرپایی در مطب پزشک با استفاده از بی حسی موضعی انجام شوند. با این حال، احتمال بروز زخم وجود دارد، به خصوص اگر دارای ریشه های عمیق باشد.

کسانی که به دنبال یک راه ساده تر برای برداشتن خال و زگیل بدون ایجاد زخم هستند ممکن است لیزر را برای پاسخ به مشکلشان انتخاب کنند. لیزر یکی از گزینه های قابل قبول برای مقابله با نگرانی های پر دردسر است، اما تنها در شرایط خاص.

روش برداشتن خال و زگیل با لیزر

برداشتن خال و زگیل با استفاده از لیزر، با بی حسی موضعی انجام می شود. سپس از لیزر برای حذف رنگدانه ی موجود در خال استفاده می شود. سپس رنگدانه ها با فرآیندهای طبیعی بدن دفع می شوند. یک حباب بر روی خال ایجاد می شود که در نهایت کنده می شود.

آن ناحیه ممکن است چند روز پس از عمل تیره تر شود. با این حال، می توانید آن را توسط لوازم آرایشی پوشش دهید. بیماران باید حداقل ۶ هفته در معرض نور آفتاب قرار نگیرند و در هنگام خروج از خانه از کرم ضد آفتاب استفاده کنند.

این روش به طور کلی ایمن است و خطر زخم شدن آن ، حداقل (حدود ۱ درصد) است. دردناک بودن آن بستگی زیادی به آستانه ی درد بیمار دارد. بعضی از مردم طی این روش احساس سوزن سوزن شدن دارند.

برداشتن خال به روش جراحی
برداشتن خال و زگیل به روش جراحی

سه روش برای جراحی وجود دارد:

تراشیدن و برداشتن ، بیوپسی پانچ و عمل جراحی .

تراشیدن و برداشتن برای خال هایی استفاده می شود که بر روی پوست رشد کرده اند . در این روش ، پزشک یک بی حسی موضعی را در اطراف ناحیه ی خال اعمال می کند و از یک چاقوی کوچک و تیز استفاده می کند تا سطح خال را ببرد تا با پوست اطرافش فرسوده شود.
تکنیک بیوپسی پانچ که معمولا برای خال های پوستی کوچکتر استفاده می شود، شامل استفاده از یک دستگاه خاص برای پانچ کردن یک تکه از پوست می باشد.
خال های پوستی که صاف یا بدخیم هستند معمولا با عمل جراحی برداشته می شوند جراح خال را کاملا از بین می برد و زخم را بخیه می زند.

برداشتن خال با لیزر

مزایا و معایب برداشتن خال و زگیل با لیزر

مزایا

مزیت اصلی این روش غیر تهاجمی بودن آن است. از آنجا که هیچ برش یا سوزشی در پوست وجود ندارد، خطر عفونت به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

لیزر همچنین قادر به دسترسی به مناطقی از بدن مانند صورت یا بینی است که ممکن است درمان با استفاده از روش های دیگر دشوار باشد. در نهایت، چندین خال و زگیل در یک جلسه درمان می شوند.

معایب

یکی از معایب اصلی لیزر این است که نمی تواند به داخل پوست نفوذ کند. بنابراین، تنها قادر به درمان خال های سطحی است.
یکی دیگر از معایب آن این است که لیزر خال را از بین می برد. افرادی که می خواهند از این روش استفاده کنند، ابتدا باید قبل از انجام این روش، عوامل سرطانی مورد آزمایش قرار گیرند.

برداشتن خال و زگیل

بهترین روش برداشتن خال چیست؟

حقیقتا این پرسش از پایه اشتباه است، زیرا تمام خال ها یکسان نبوده و یک نسخه ثابت برای تمام افراد موجود نیست.
روش های رایج برداشت خال عبارتند از:

 • لیزر فرکشنال
 • جراحی
 • آر اف سرجیکال

اما اینکه صرفا گفته شود کدام روش برای تمام افراد مناسب است پاسخ غیر علمی است. ابتدا باید از نزدیک معاینه شوید پس از بررسی تشخیص داده می شود آیا اصلا برداشتن آن خال به صلاح است یا خیر، گاهی حتی به معاینه هم محدود نمی شود و نیاز به نمونه برداری و پاسخ آزمایشگاه است. پس از آن می توان بهترین شیوه را انتخاب و خال ها را برداشت.

هزینه ی برداشتن خال و زگیل با لیزر

هزینه ی لیزر بسته به پزشک ، منطقه ی جغرافیایی که در آن زندگی می کنید ، میزان و تعداد خال ها و زگیل ها متفاوت است. در نظر داشته باشید که بعضی از روش ها ممکن است بیش از یک درمان نیاز داشته باشند. قبل از انجام آن، مطمئن شوید که پزشک تعداد درمان را ارزیابی کند .

به طور متوسط ​​هزینه برداشتن خال و زگیل به عواملی از جمله شکل، اندازه و محل آن در بدن بستگی دارد.  برداشتن چاله های بزرگ، هزینه بیشتری در بردارد. خال هایی که بیشتر در معرض دید هستند باید با ظرافت بیشتری برداشته شوند و در نتیجه قیمت بیشتری را در بردارند. نوع تخصص دکتری که کار برداشتن را انجام می دهد نیزدر قیمت ها تاثیر می گذارد. متخصصانی مانند یک متخصص پوست یا جراح پلاستیک هزینه بیشتری نسبت به پزشک عمومی می گیرند. در مجموع باید گفت در خصوص هزینه، حقیقتا به هیچ عنوان بدون معاینه امکان پذیر نیست.

پس از برداشتن خال و زگیل چه باید کرد ؟

 • بعد از این روش، شما باید یک لایه پماد و یک باند بر روی محل بگذارید.
 • محل را یک بار یا دو بار در روز با آب یا پراکسید هیدروژن تمیز کنید.
 • بعد از تمیز کردن زخم، پماد و باند را اعمال کنید.
 • این مراحل باید تا زمانی که زخم بهبود یابد تکرار شوند.

رادیوفرکانس یا rf برای برداشتن خال و زگیل و تومورهای پوستی استفاده می شود. این روش شامل انتقال امواج رادیویی به پوست برای حذف یا تغییر یک ضایعه است. انواع مختلفی از الکترود ها بسته به نوع ضایعه استفاده می شوند، به عنوان مثال سوزن ، سیم حلقوی ، تیغه ی چاقو و غیره . انتظار می رود تورم جزئی، قرمزی، کبودی و حساسیت در منطقه به مدت چند روز پدیدار شود. با این وجود، خونریزی به علت انعقاد بافتی در طول درمان وجود ندارد. قیمت های خصوصی برای جراحی رادیو تراپی بستگی به اندازه و وضعیت خال دارد. هزینه ی برداشت زگیل ها یا تومور های پوستی حدودا از ۱۰۰ پوند شروع می شوند.

امیدوارم این مقاله برایتان مفید و کاربردی باشد.
با احترام
دکتر گیتا مجیدزاده
پوست | مو | زیبایی | لیزر موهای زائد
.
.
زعفرانیه | مقدس اردبیلی | بین پسیان و میدان الف | ساختمان پزشکان ١٠٠ | واحد ۴٠٣
☎ 02122657900
☎ 02122657916
☎ 02126212554

مرکز زیبایی پوست، مو و لیزر موهای زائد دکتر گیتا مجید زاده

بهترین روش برداشتن خال و زگیل
4.5 (90%) 4 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرپریسا یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  یک خانومی توی اینستا با نام شما مشغول کلاهبرداری و گرفتن عکس از سینه ی خانومها بابت لیفت سینه بدون جراحی کردن.خواستم اطلاع بدم
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهیکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام ممنون از اطلاع رسانی لطفا اطلاعات کامل رو برای ما ارسال کنید
   توی واتس اپ هم اگر برامون ارسال کنید
   09126588145

 • تصویر کاربرمریم یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر عزیز
  ممنون که وقت میگذارید و سوالاتمون را پاسخ میدید،
  چند سالی است مبتلا به ماکولار امیلویدوز شده ام، در اصفهان پیش پزشکان زیادی رفتم ولی فقط کرم میدهند ،خارش کم میشود اما تیرگی نه، ایا درمانی دارد؟ایا روش جدیدی هست برای درمان؟
  ممنونم.
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهیکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام ماکولار آمیلوئیدوز یک بیماری پوستیه که به دنبال رسوب ماده آمیلوئید در پوست ایجاد و بیشتر در ناحیه پشت، کتف، بازو،جلوی سینه و شکم و به طور وسیع در بالاتنه دیده میشه. علت بروز این بیماری هنوز دقیقا مشخص نیست
   برای اظهار نظر حتما باید از نزدیک معاینه شوید


   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید

 • تصویر کاربرآذر یکشنبه ۲۱ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید . دختر من از کرم موبر سروینا برای رفع موهای زاید صورتش استفاده کرده و چون پوستش حساس هست بشدت قرمز شده و در بعضی مناطق دچار سوختگی شده . ممکن است بفرمایید چکار باید بکنیم؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهیکشنبه ۲۱ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)

   سلام مصرف رو متوقف کنید و حتما باید از نزدیک معاینه شوند


   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید

 • تصویر کاربرداود جمعه ۱۹ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمتتون
  حدود یکسالی هست روی الت تناسلی من زگیل زده رفتم رفتم دکتر محلول الدرا داد تاثیری نکرد میخواستم ببینم هزینه برداشتن چقدر میشه ممنون
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهجمعه ۱۹ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)

   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید آقای دکتر شما رو معاینه می کنند

 • تصویر کاربرکبیری جمعه ۱۹ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من آزمایش خون دادم، و توی آزمایش مشخص شد که میزان آنزیم‌های کبدی من (SGOT و SGPT) بالا هست. روی صورتم قسمت گونه‌ها نزدیک به گوش و چانه، زیاد جوش میزنم، و قرمز رنگ هستند، آیا این موضوع میتواند به بالا بودن آنزیم‌های کبدی مربوط باشد؟
  قبلاً از پاسخگویی شما کمال تشکر را دارم.
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهجمعه ۱۹ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)

   سلام باید در این خصوص حتما از نزدیک معاینه شوید روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید

 • تصویر کاربرالهام شنبه ۶ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  برای درمان لک های پوستی که عموما جای جوش می باشدچه بایدکرد
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهشنبه ۶ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)

   سلام برای جای جوش حتما باید از نزدیک معاینه شوید روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید

   یک نسخه ثابت برای تمام افراد موجود نیست، در این خصوص حتما باید از نزدیک معاینه شوید تا تشخیص داده شود کدام راهکار مناسب شرایط پوست شماست

 • تصویر کاربرAshraf شنبه ۶ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من روی یه قسمتی از کمرم مشکل ویتیگو دارم چند سالی روی کمرم هست وخداروشکر تا الان رشد نکرده و بیشتر نشده میخواستم بدونم که ایا لیزر کردن موهای بدنم باعث میشه که این لکه ها رشد کنن و توی بدنم پخش بشن؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهشنبه ۶ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)

   سلام لیزر موهای زاید برای افرادی که ویتیلیگو دارند برای برخی قابل انجام است برای اظهار نظر باید حتما از نزدیک معاینه شوید


   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید

 • تصویر کاربرNeda جمعه ۵ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر خانم دکتر من روی پوست صورتم دونه های ریزی بود که با مراجعه به دکتر به من گفتند زگیل پوستیه و تعدادی از اونا رو به روش کوتراز بین بردن اما گفتن مجدد بروز میکنه الان مدتیه دیگه پیگیری نکردم واقعا کلافه م چون سطح پوستم رو ملتهب و ناهموار کرده ممنون میشم منو راهنمایی کنید بهترین درمانی که میتونم انجام بدم چیه
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهجمعه ۵ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)

   سلام برای این مورد حتما باید از نزدیک معاینه شوید روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید

 • تصویر کاربررضا جمعه ۵ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ریزش موی ارثی دارم و پوست سرم چرب هست و جوش میزنه شامپوی کاهش چربی پریم استفاده کردم و قرص کلیندامایسین هم خوردم اما چربی کم نشده و جوش ها هم کامل رفع نشده ایا لازم هست قرص ریفامپین هم بخورم؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهجمعه ۵ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)

   سلام بدون معاینه هر اظهار نظری و تجویز دارویی غیر علمی است برای اظهار نظر باید از نزدیک معاینه شوید


   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید

 • تصویر کاربرفاطمه شنبه ۲۹ دی ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ۳ ساله پوستم جوش میزنه التهابی و عفونتی هستن انقد دارو درمان کردم و جواب نگرفتم ناامید شدم از ۲۰ سالگی درگیرشون هستم آزمایش کبد دادم سالم بوده باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهشنبه ۲۹ دی ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام شما در حال حاضر جوش فعال دارید، ابتدا باید از نزدیک معاینه شوید تا با درمان دارویی تمام جوش های فعال رو از بین ببریم، پس از آن با روش های عملی جای جوش ها را درمان خواهیم کرد روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه تعیین نوبت فرمایید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر