بهترین روش برداشتن خال و زگیل

خال یا زگیل، این مهمان ناخوانده ای که اگر بر روی صورت پیدا شود، تمام ظاهر صورت را زیر سوال می برد. روش های متعددی برای برداشتن خال و زگیل وجود دارد که در ادامه آمده است.

به جز موارد استثنا که خال به زیبایی صورت می فزاید، در بقیه موارد آزاردهنده است. معمولا خال حاصل تجمع سلول های رنگدانه ای به نام ملانوسیت هستند درون ملانیست ماده ای رنگی به نام ملانین تولید می شود و رنگ تولید شده باعث رنگی شدن سلول های ملانوسیت می شود. توزیع و فراوانی ملانوسیت ها تعیین کننده رنگ پوست هستند، در شرایطی که تجمع بیش از حد از ملانوسیت های در مساحت کوچکی از پوست ایجاد شود، نتیجه آن یک خال می شود که گاهی این تجمع فقط به تغییر رنگ بسنده نمی کند و باعث بالا آمدن پوست هم می شود.

برداشتن خال

روش های مختلف برداشتن خال و زگیل

برداشتن خال و زگیل به روش RF هم موثر و هم بدون عوارض می باشد. پس از تابش امواج، محل آن ابتدا قرمز و سپس صورتی شده و در عرض 3 تا 4 هفته ، رنگ صورتی کم رنگ و به تدریج محو می شود.

فرد می تواند بلافاصله بعد از استفاده از این روش، به زندگی عادی برگردد، اما بهتر است از ضد آفتاب استفاده کرده و 48 ساعت در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرد.

روش های متعددی برای برداشتن خال و زگیل وجود دارد. یکی از روش های مرسوم جراحی است. اما مشکل بزرگ در روش جراحی، لزوم انجام برش عمیق جهت برداشتن خال است. همین برش عمیق موجب ایجاد جای زخم یا اِسکار می شود به همین دلیل برداشتن خال و زگیل با لیزر  بیشتر توسط افراد انتخاب می شود.

دیگر روش های برداشتن خال و زگیل استفاده از تکنیک کرایوسرجری یا به اصطلاح کرایو است. در این روش گاز اکسید نیتروژن به سطح پوستی مورد نظر زده می شود و بر اثر سرمای ایجاد شده عروق خونرسان به آن ناحیه یخ می زند و در نتیجه خونرسانی به ناحیه مختل می گردد اختلال در خونرسانی، مرگ بافتی یا نکروز را به همراه دارد و نهایتا خال به این شکل برداشته می شود از مشکلات مهم و قابل توجه روش کرایو تغییر رنگ ناحیه ی عمل است به این معنی که ناحیه ی درمان شده کم رنگ تر یا پر رنگ تر از ناحیه ی اطراف می شود و متاسفانه تغییر رنگ ایجاد شده به روش های مرسوم پاسخ مناسب نداده و معمولا پایدار است.

از روش های بسیار قدیمی و منسوخ شده، برداشتن خال و زگیل ها به روش حرارتی یا کوتریزاسیون است که به دلیل عدم تعیین دقیق عمق آسیب بافتی و احتمال زیاد در ایجاد اسکار، به خصوص برای برداشتن خال های صورت توصیه نمی شود و تقریبا یک روش منسوخ شده در برداشتن خال و زگیل است.

مردم برای برداشتن خال و زگیل از گزینه های کمی استفاده می کنند. شایع ترین روش آن عمل جراحی و cauterization است. هر دو روش معمولا می توانند به صورت سرپایی در مطب پزشک با استفاده از بی حسی موضعی انجام شوند. با این حال، احتمال بروز زخم وجود دارد، به خصوص اگر دارای ریشه های عمیق باشد.

کسانی که به دنبال یک راه ساده تر برای برداشتن خال و زگیل بدون ایجاد زخم هستند ممکن است لیزر را برای پاسخ به مشکلشان انتخاب کنند. لیزر یکی از گزینه های قابل قبول برای مقابله با نگرانی های پر دردسر است، اما تنها در شرایط خاص.

روش برداشتن خال و زگیل با لیزر

برداشتن خال و زگیل با استفاده از لیزر، با بی حسی موضعی انجام می شود. سپس از لیزر برای حذف رنگدانه ی موجود در خال استفاده می شود. سپس رنگدانه ها با فرآیندهای طبیعی بدن دفع می شوند. یک حباب بر روی خال ایجاد می شود که در نهایت کنده می شود.

آن ناحیه ممکن است چند روز پس از عمل تیره تر شود. با این حال، می توانید آن را توسط لوازم آرایشی پوشش دهید. بیماران باید حداقل ۶ هفته در معرض نور آفتاب قرار نگیرند و در هنگام خروج از خانه از کرم ضد آفتاب استفاده کنند.

این روش به طور کلی ایمن است و خطر زخم شدن آن ، حداقل (حدود ۱ درصد) است. دردناک بودن آن بستگی زیادی به آستانه ی درد بیمار دارد. بعضی از مردم طی این روش احساس سوزن سوزن شدن دارند.

برداشتن خال به روش جراحی
برداشتن خال و زگیل به روش جراحی

سه روش برای جراحی وجود دارد:

تراشیدن و برداشتن ، بیوپسی پانچ و عمل جراحی .

تراشیدن و برداشتن برای خال هایی استفاده می شود که بر روی پوست رشد کرده اند . در این روش ، پزشک یک بی حسی موضعی را در اطراف ناحیه ی خال اعمال می کند و از یک چاقوی کوچک و تیز استفاده می کند تا سطح خال را ببرد تا با پوست اطرافش فرسوده شود.
تکنیک بیوپسی پانچ که معمولا برای خال های پوستی کوچکتر استفاده می شود، شامل استفاده از یک دستگاه خاص برای پانچ کردن یک تکه از پوست می باشد.
خال های پوستی که صاف یا بدخیم هستند معمولا با عمل جراحی برداشته می شوند جراح خال را کاملا از بین می برد و زخم را بخیه می زند.

برداشتن خال با لیزر

مزایا و معایب برداشتن خال و زگیل با لیزر

مزایا

مزیت اصلی این روش غیر تهاجمی بودن آن است. از آنجا که هیچ برش یا سوزشی در پوست وجود ندارد، خطر عفونت به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

لیزر همچنین قادر به دسترسی به مناطقی از بدن مانند صورت یا بینی است که ممکن است درمان با استفاده از روش های دیگر دشوار باشد. در نهایت، چندین خال و زگیل در یک جلسه درمان می شوند.

معایب

یکی از معایب اصلی لیزر این است که نمی تواند به داخل پوست نفوذ کند. بنابراین، تنها قادر به درمان خال های سطحی است.
یکی دیگر از معایب آن این است که لیزر خال را از بین می برد. افرادی که می خواهند از این روش استفاده کنند، ابتدا باید قبل از انجام این روش، عوامل سرطانی مورد آزمایش قرار گیرند.

برداشتن خال و زگیل

بهترین روش برداشتن خال چیست؟

حقیقتا این پرسش از پایه اشتباه است، زیرا تمام خال ها یکسان نبوده و یک نسخه ثابت برای تمام افراد موجود نیست.
روش های رایج برداشت خال عبارتند از:

 • لیزر فرکشنال
 • جراحی
 • آر اف سرجیکال

اما اینکه صرفا گفته شود کدام روش برای تمام افراد مناسب است پاسخ غیر علمی است. ابتدا باید از نزدیک معاینه شوید پس از بررسی تشخیص داده می شود آیا اصلا برداشتن آن خال به صلاح است یا خیر، گاهی حتی به معاینه هم محدود نمی شود و نیاز به نمونه برداری و پاسخ آزمایشگاه است. پس از آن می توان بهترین شیوه را انتخاب و خال ها را برداشت.

هزینه ی برداشتن خال و زگیل با لیزر

هزینه ی لیزر بسته به پزشک ، منطقه ی جغرافیایی که در آن زندگی می کنید ، میزان و تعداد خال ها و زگیل ها متفاوت است. در نظر داشته باشید که بعضی از روش ها ممکن است بیش از یک درمان نیاز داشته باشند. قبل از انجام آن، مطمئن شوید که پزشک تعداد درمان را ارزیابی کند .

به طور متوسط ​​هزینه برداشتن خال و زگیل به عواملی از جمله شکل، اندازه و محل آن در بدن بستگی دارد.  برداشتن چاله های بزرگ، هزینه بیشتری در بردارد. خال هایی که بیشتر در معرض دید هستند باید با ظرافت بیشتری برداشته شوند و در نتیجه قیمت بیشتری را در بردارند. نوع تخصص دکتری که کار برداشتن را انجام می دهد نیزدر قیمت ها تاثیر می گذارد. متخصصانی مانند یک متخصص پوست یا جراح پلاستیک هزینه بیشتری نسبت به پزشک عمومی می گیرند. در مجموع باید گفت در خصوص هزینه، حقیقتا به هیچ عنوان بدون معاینه امکان پذیر نیست.

پس از برداشتن خال و زگیل چه باید کرد ؟

 • بعد از این روش، شما باید یک لایه پماد و یک باند بر روی محل بگذارید.
 • محل را یک بار یا دو بار در روز با آب یا پراکسید هیدروژن تمیز کنید.
 • بعد از تمیز کردن زخم، پماد و باند را اعمال کنید.
 • این مراحل باید تا زمانی که زخم بهبود یابد تکرار شوند.

رادیوفرکانس یا rf برای برداشتن خال و زگیل و تومورهای پوستی استفاده می شود. این روش شامل انتقال امواج رادیویی به پوست برای حذف یا تغییر یک ضایعه است. انواع مختلفی از الکترود ها بسته به نوع ضایعه استفاده می شوند، به عنوان مثال سوزن ، سیم حلقوی ، تیغه ی چاقو و غیره . انتظار می رود تورم جزئی، قرمزی، کبودی و حساسیت در منطقه به مدت چند روز پدیدار شود. با این وجود، خونریزی به علت انعقاد بافتی در طول درمان وجود ندارد. قیمت های خصوصی برای جراحی رادیو تراپی بستگی به اندازه و وضعیت خال دارد. هزینه ی برداشت زگیل ها یا تومور های پوستی حدودا از ۱۰۰ پوند شروع می شوند.

امیدوارم این مقاله برایتان مفید و کاربردی باشد.
با احترام
دکتر گیتا مجیدزاده
پوست | مو | زیبایی | لیزر موهای زائد
.
.
زعفرانیه | مقدس اردبیلی | بین پسیان و میدان الف | ساختمان پزشکان ١٠٠ | واحد ۴٠٣
☎ 02122657900
☎ 02122657916
☎ 02126212554

مرکز زیبایی پوست، مو و لیزر موهای زائد دکتر گیتا مجید زاده

بهترین روش برداشتن خال و زگیل
4.5 (90%) 4 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربررضا شنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام .دوماهی هست که در ناحیه تناسلی شاهد جوشههای زیادی هستم .خیلی منو نگران‌کرده .به دکتر مراجعه کردم ازمایش خون دادم .ازمایش رو دید و اوکی بود همه چی .ایدز منفی بود .
  گفت چیز مهمی نیست باید لیزر بشن .میخواستم ایا لیزر تنها راهه ؟نمیشه با دارو حلش کرد ؟واینکه ایا لیزر لکه ای به جا میزاره ؟ببخشید ازنوجایی که میترسم ضرر داشته باشه شیو نمیکنم
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام برای اظهار نظر در این خصوص باید از نزدیک معاینه شوید، روز های شنبه دوشنبه سه شنبه تعیین نوبت فرمایید، آقای دکتر ریاحی شما رو معاینه می کنند
 • تصویر کاربرمیرزایی یکشنبه ۲۶ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  ممنون می شوم در ارتباط با نحوه درمان لکه قهوه ای روی پوست صورت توضیح داده و اینکه درمان در چند جلسه در مرکز شما انجام می شود؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهیکشنبه ۲۶ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام یک نسخه ثابت برای تمام افراد و لکه های صورت موجود نیست، در این خصوص حتما باید از نزدیک معاینه شوید تا تشخیص داده شود کدام راهکار مناسب شرایط پوست شماست
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرفاطمه سه شنبه ۲۸ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر روزتون بخیر، من لکه های خیلی عمیق روی صورتمه که از6ماهگی این لکه ها روی پوستم ظاهر شده 2بار ازشون نمونه برداری گرفتم گفتن خال پوستیه..احساس بدی نسبت بهشون دارم واقعا معظل بزرگی برام شده.آیا امکان درمان و از بین رفتنشون وجود داره؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهسه شنبه ۲۸ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام در خصوص مورد شما حتما باید از نزدیک معاینه شوید، در صورتی که نتیجه نمونه برداری های قبلی رو هم دارید به همراه داشته باشید
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرشهربانو دوشنبه ۲۷ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر. من پوستم تحت درمانه. جوش میزدم. روی رو طرف صورتم جای جوش مانده. استان چهارمحال بختیاری ساکنم. عکس بفرستم لطف میکنین چک بفرمایید که من بنتیجه چشمگیری میرسم که درمان لیزر شما رو امتحان کنم. باید زمان بزارم بیام تهران. سپاس از شما.
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهدوشنبه ۲۷ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام حقیقتا بدون معاینه از نزدیک نمی توان اظهار نظر کرد
   اما باید بدانید تاثیر درمان های جای جوش بین 30 تا 60 درصد است، همچنین نیاز به جلسات متمادی و فواصل زمانی کم دارد
   در صورتی که از شهر دیگری قصد تشریف فرمایی دارید حتما این مساله را در نظر داشته باشید
   در نهایت برای اظهار نظر و معاینه روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرروجا دوشنبه ۲۷ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  برای رگهای واریسی پشت ساق پا چه کاری می‌توانم انجام بدمدر این مرکز درمانی برای رگهای واریسی انجام میشه؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهدوشنبه ۲۷ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام بله باید از نزدیک معاینه شوید تا تشخیص داده شود از چه روشی باید استفاده کرد
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرMariya پنجشنبه ۱۶ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 24 سالمه روی گونه های من جای جوش به شکل حفره مونده و قبلن لیزر و میکرونیدلینگ چند جلسه انجام دارم اما تاثیری نداشت لطفن راهنمایی کنید من باید چکار کنم پوستم صاف بشه
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهپنجشنبه ۱۶ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام با درمان های ترکیبی بین 30 تا 60 درصد قابل بهبودی است
   برای اظهار نظر باید از نزدیک معاینه شوید
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرنرگس سه شنبه ۲۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام،من پوست خیلی حساسی دارم و متاسفانه عادت دارم وقتی جوش میزنم جوش رو میکنم و زخم میکنم،جای جوش روی صورتم دارم.از طرفی اصلا با بوتاکس و این قبیل کارها موافق نیستم خیلی و البته میترسم.امشب پیج شما رو دیدم،چندتا عکس از رفع جای جوش بود.اولا میخوام عکس بفرستم شما لطف کنید تعداد جلسات و هزینه رو بفرمایید،دوما تضمینی برای کارتون هست.
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهسه شنبه ۲۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام هر کس در خصوص واکنش بدن انسان تضمین بدهد هم به سلامت عقل او باید شک کنید هم به دانش ایشان
   بوتاکس هیچ ارتباطی به رفع جوش و جای جوش ندارد، بوتاکس یک روش برای جلوگیری از چروک است که مورد تایید بالاترین سطح علمی دنیا یعنی FDA است
   برای درمان جوش ها و لک های موجود حتما باید از نزدیک معاینه شوید
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرالهه یکشنبه ۱۹ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من جای زخمی به صورت خط افقی حدود 4 سانت روی پیشونیم دارم که توی 7 سالگی اتفاق افتاده و در 18 سالگی ام جراحی ترمیمی انجام دادم و مقداری بهبود پیدا کرد.میخواستم بدونم روش جدیدی ک برای اسکار ارایه کردید تاثیری روی من داره یا نه؟ هزینه‌ی هرجلسه درمان هم لطف کنید🙏
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهیکشنبه ۱۹ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام در این خصوص نمی توان با تصویر تشخیص داد از سویی اصلا تصویر شما واضح نیست
   برای اظهار نظر حتما باید از نزدیک معاینه شوید
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرپناه سه شنبه ۲۲ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  خانم دکترپوست من به شدت حساس وکک ومک میزنم همیشه ازضدافتاب uriage. Spf50ضد لک استفاده میکنم بی رنگ میخواستم بدونم این کرم خوبه ؟واینکه برادرم این سری به جای اینکه کرم ضدافتاب بخره اشتباها ابرسان ابن مارک وخریدن وتعویض نکردن داروخانه پوست من درقسمت بینی چرب ودربقیه نواحی خشک میخواستم بدونم ازاین مرطوب کننده استفاده کنم یانه ؟اگرخوب نیست استفاده نکنم
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهسه شنبه ۲۲ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام برای اظهار نظر در این خصوص حتما باید از نزدیک معاینه شوید
 • تصویر کاربرسیده پنجشنبه ۱۶ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  بنده یک جای بخیه از حدودا 18 سال پیش،زیر لبم دارم که میخوام برطرف بشه.امکان برطرف کردنش هست؟این عکسشه.میخوام بدونم با دستگاه لیزر بهتره که برطرف بشه یا با جراحی؟ممنون میشم اگر راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهپنجشنبه ۱۶ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام برای اظهار نظر در خصوص روش درمان باید حتما از نزدیک معاینه شوید
   درصد بهبودی بین 30 تا 60 درصد می باشد
   برای معاینه روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر