بهترین روش برداشتن خال و زگیل

خال یا زگیل، این مهمان ناخوانده ای که اگر بر روی صورت پیدا شود، تمام ظاهر صورت را زیر سوال می برد. روش های متعددی برای برداشتن خال و زگیل وجود دارد که در ادامه آمده است.

به جز موارد استثنا که خال به زیبایی صورت می فزاید، در بقیه موارد آزاردهنده است. معمولا خال حاصل تجمع سلول های رنگدانه ای به نام ملانوسیت هستند درون ملانیست ماده ای رنگی به نام ملانین تولید می شود و رنگ تولید شده باعث رنگی شدن سلول های ملانوسیت می شود. توزیع و فراوانی ملانوسیت ها تعیین کننده رنگ پوست هستند، در شرایطی که تجمع بیش از حد از ملانوسیت های در مساحت کوچکی از پوست ایجاد شود، نتیجه آن یک خال می شود که گاهی این تجمع فقط به تغییر رنگ بسنده نمی کند و باعث بالا آمدن پوست هم می شود.

برداشتن خال

روش های مختلف برداشتن خال و زگیل

برداشتن خال و زگیل به روش RF هم موثر و هم بدون عوارض می باشد. پس از تابش امواج، محل آن ابتدا قرمز و سپس صورتی شده و در عرض 3 تا 4 هفته ، رنگ صورتی کم رنگ و به تدریج محو می شود.

فرد می تواند بلافاصله بعد از استفاده از این روش، به زندگی عادی برگردد، اما بهتر است از ضد آفتاب استفاده کرده و 48 ساعت در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرد.

روش های متعددی برای برداشتن خال و زگیل وجود دارد. یکی از روش های مرسوم جراحی است. اما مشکل بزرگ در روش جراحی، لزوم انجام برش عمیق جهت برداشتن خال است. همین برش عمیق موجب ایجاد جای زخم یا اِسکار می شود به همین دلیل برداشتن خال و زگیل با لیزر  بیشتر توسط افراد انتخاب می شود.

دیگر روش های برداشتن خال و زگیل استفاده از تکنیک کرایوسرجری یا به اصطلاح کرایو است. در این روش گاز اکسید نیتروژن به سطح پوستی مورد نظر زده می شود و بر اثر سرمای ایجاد شده عروق خونرسان به آن ناحیه یخ می زند و در نتیجه خونرسانی به ناحیه مختل می گردد اختلال در خونرسانی، مرگ بافتی یا نکروز را به همراه دارد و نهایتا خال به این شکل برداشته می شود از مشکلات مهم و قابل توجه روش کرایو تغییر رنگ ناحیه ی عمل است به این معنی که ناحیه ی درمان شده کم رنگ تر یا پر رنگ تر از ناحیه ی اطراف می شود و متاسفانه تغییر رنگ ایجاد شده به روش های مرسوم پاسخ مناسب نداده و معمولا پایدار است.

از روش های بسیار قدیمی و منسوخ شده، برداشتن خال و زگیل ها به روش حرارتی یا کوتریزاسیون است که به دلیل عدم تعیین دقیق عمق آسیب بافتی و احتمال زیاد در ایجاد اسکار، به خصوص برای برداشتن خال های صورت توصیه نمی شود و تقریبا یک روش منسوخ شده در برداشتن خال و زگیل است.

مردم برای برداشتن خال و زگیل از گزینه های کمی استفاده می کنند. شایع ترین روش آن عمل جراحی و cauterization است. هر دو روش معمولا می توانند به صورت سرپایی در مطب پزشک با استفاده از بی حسی موضعی انجام شوند. با این حال، احتمال بروز زخم وجود دارد، به خصوص اگر دارای ریشه های عمیق باشد.

کسانی که به دنبال یک راه ساده تر برای برداشتن خال و زگیل بدون ایجاد زخم هستند ممکن است لیزر را برای پاسخ به مشکلشان انتخاب کنند. لیزر یکی از گزینه های قابل قبول برای مقابله با نگرانی های پر دردسر است، اما تنها در شرایط خاص.

روش برداشتن خال و زگیل با لیزر

برداشتن خال و زگیل با استفاده از لیزر، با بی حسی موضعی انجام می شود. سپس از لیزر برای حذف رنگدانه ی موجود در خال استفاده می شود. سپس رنگدانه ها با فرآیندهای طبیعی بدن دفع می شوند. یک حباب بر روی خال ایجاد می شود که در نهایت کنده می شود.

آن ناحیه ممکن است چند روز پس از عمل تیره تر شود. با این حال، می توانید آن را توسط لوازم آرایشی پوشش دهید. بیماران باید حداقل ۶ هفته در معرض نور آفتاب قرار نگیرند و در هنگام خروج از خانه از کرم ضد آفتاب استفاده کنند.

این روش به طور کلی ایمن است و خطر زخم شدن آن ، حداقل (حدود ۱ درصد) است. دردناک بودن آن بستگی زیادی به آستانه ی درد بیمار دارد. بعضی از مردم طی این روش احساس سوزن سوزن شدن دارند.

برداشتن خال به روش جراحی
برداشتن خال و زگیل به روش جراحی

سه روش برای جراحی وجود دارد:

تراشیدن و برداشتن ، بیوپسی پانچ و عمل جراحی .

تراشیدن و برداشتن برای خال هایی استفاده می شود که بر روی پوست رشد کرده اند . در این روش ، پزشک یک بی حسی موضعی را در اطراف ناحیه ی خال اعمال می کند و از یک چاقوی کوچک و تیز استفاده می کند تا سطح خال را ببرد تا با پوست اطرافش فرسوده شود.
تکنیک بیوپسی پانچ که معمولا برای خال های پوستی کوچکتر استفاده می شود، شامل استفاده از یک دستگاه خاص برای پانچ کردن یک تکه از پوست می باشد.
خال های پوستی که صاف یا بدخیم هستند معمولا با عمل جراحی برداشته می شوند جراح خال را کاملا از بین می برد و زخم را بخیه می زند.

برداشتن خال با لیزر

مزایا و معایب برداشتن خال و زگیل با لیزر

مزایا

مزیت اصلی این روش غیر تهاجمی بودن آن است. از آنجا که هیچ برش یا سوزشی در پوست وجود ندارد، خطر عفونت به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

لیزر همچنین قادر به دسترسی به مناطقی از بدن مانند صورت یا بینی است که ممکن است درمان با استفاده از روش های دیگر دشوار باشد. در نهایت، چندین خال و زگیل در یک جلسه درمان می شوند.

معایب

یکی از معایب اصلی لیزر این است که نمی تواند به داخل پوست نفوذ کند. بنابراین، تنها قادر به درمان خال های سطحی است.
یکی دیگر از معایب آن این است که لیزر خال را از بین می برد. افرادی که می خواهند از این روش استفاده کنند، ابتدا باید قبل از انجام این روش، عوامل سرطانی مورد آزمایش قرار گیرند.

برداشتن خال و زگیل

بهترین روش برداشتن خال چیست؟

حقیقتا این پرسش از پایه اشتباه است، زیرا تمام خال ها یکسان نبوده و یک نسخه ثابت برای تمام افراد موجود نیست.
روش های رایج برداشت خال عبارتند از:

 • لیزر فرکشنال
 • جراحی
 • آر اف سرجیکال

اما اینکه صرفا گفته شود کدام روش برای تمام افراد مناسب است پاسخ غیر علمی است. ابتدا باید از نزدیک معاینه شوید پس از بررسی تشخیص داده می شود آیا اصلا برداشتن آن خال به صلاح است یا خیر، گاهی حتی به معاینه هم محدود نمی شود و نیاز به نمونه برداری و پاسخ آزمایشگاه است. پس از آن می توان بهترین شیوه را انتخاب و خال ها را برداشت.

هزینه ی برداشتن خال و زگیل با لیزر

هزینه ی لیزر بسته به پزشک ، منطقه ی جغرافیایی که در آن زندگی می کنید ، میزان و تعداد خال ها و زگیل ها متفاوت است. در نظر داشته باشید که بعضی از روش ها ممکن است بیش از یک درمان نیاز داشته باشند. قبل از انجام آن، مطمئن شوید که پزشک تعداد درمان را ارزیابی کند .

به طور متوسط ​​هزینه برداشتن خال و زگیل به عواملی از جمله شکل، اندازه و محل آن در بدن بستگی دارد.  برداشتن چاله های بزرگ، هزینه بیشتری در بردارد. خال هایی که بیشتر در معرض دید هستند باید با ظرافت بیشتری برداشته شوند و در نتیجه قیمت بیشتری را در بردارند. نوع تخصص دکتری که کار برداشتن را انجام می دهد نیزدر قیمت ها تاثیر می گذارد. متخصصانی مانند یک متخصص پوست یا جراح پلاستیک هزینه بیشتری نسبت به پزشک عمومی می گیرند. در مجموع باید گفت در خصوص هزینه، حقیقتا به هیچ عنوان بدون معاینه امکان پذیر نیست.

پس از برداشتن خال و زگیل چه باید کرد ؟

 • بعد از این روش، شما باید یک لایه پماد و یک باند بر روی محل بگذارید.
 • محل را یک بار یا دو بار در روز با آب یا پراکسید هیدروژن تمیز کنید.
 • بعد از تمیز کردن زخم، پماد و باند را اعمال کنید.
 • این مراحل باید تا زمانی که زخم بهبود یابد تکرار شوند.

رادیوفرکانس یا rf برای برداشتن خال و زگیل و تومورهای پوستی استفاده می شود. این روش شامل انتقال امواج رادیویی به پوست برای حذف یا تغییر یک ضایعه است. انواع مختلفی از الکترود ها بسته به نوع ضایعه استفاده می شوند، به عنوان مثال سوزن ، سیم حلقوی ، تیغه ی چاقو و غیره . انتظار می رود تورم جزئی، قرمزی، کبودی و حساسیت در منطقه به مدت چند روز پدیدار شود. با این وجود، خونریزی به علت انعقاد بافتی در طول درمان وجود ندارد. قیمت های خصوصی برای جراحی رادیو تراپی بستگی به اندازه و وضعیت خال دارد. هزینه ی برداشت زگیل ها یا تومور های پوستی حدودا از ۱۰۰ پوند شروع می شوند.

امیدوارم این مقاله برایتان مفید و کاربردی باشد.
با احترام
دکتر گیتا مجیدزاده
پوست | مو | زیبایی | لیزر موهای زائد
.
.
زعفرانیه | مقدس اردبیلی | بین پسیان و میدان الف | ساختمان پزشکان ١٠٠ | واحد ۴٠٣
☎ 02122657900
☎ 02122657916
☎ 02126212554

مرکز زیبایی پوست، مو و لیزر موهای زائد دکتر گیتا مجید زاده

بهترین روش برداشتن خال و زگیل
4.5 (90%) 4 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمهناز چهارشنبه ۲ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  وقتتون بخير
  من مشكل تعريق شديد در كل بدن به خصوص زير بغل رو دارم
  دو بار بوتاكس انجام دادم
  بار اول خوب جواب داد
  اما بار دوم اصلا
  سوالم اينه دستگاه يونتوفورزيس الكسا پرو كه ساخت ايران هست و كاربرد خانگي داره براي درمان تعريق بيش از حد مناسب هست؟!
  ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهچهارشنبه ۲ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام دستگاهی برای رفع تعریق زیربغل اون هم ورژن خانگی وجود ندارد، اگر هم هست قطعا تاثیر خاصی ندارد
   بوتاکس از امن ترین روش های برای این مشکل است
 • تصویر کاربرshabnam.mozafari پنجشنبه ۲۶ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  پوست من به اصطلاح پوست مرغی که میگن هست خیلی از این موضوع عذاب میکشم قسمت بازو و کمرم پر از دونه های قهوه ای و قرمزه
  چند سال این مشکل و دارم و هیچ درمانی هم نداره چندتا دکتر هم رفتم جواب نگرفتم
  ممنون میشم راهنماییم کنید اگه راه درمانی داره یا لیزر جوابگو هست بگید خیلی مشکل بزرگی برای من هست
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهپنجشنبه ۲۶ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام برای اظهار نظر باید از نزدیک معاینه شوید

   این مطلب را نیز مطالعه بفرمایید
   https://drmajidzadeh.com/1570
 • تصویر کاربرالناز چهارشنبه ۲ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام،
  براي درمان يا از بين بردن لك در اثر بيماري ماكولار اميليئدوز از مزونيدل ميشه استفاده كرد؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهچهارشنبه ۲ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام حتما باید از نزدیک معاینه شوید
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرقاسمي پنجشنبه ۱۹ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  راه ِ قطعي رفع ترك هاي پوستي سفيد رنگ چيه و هزينه درمانش براي ران پاها و پهلو چقدر ميشه ؟و براي درمان كاملش چند جلسه احتياج داره
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهپنجشنبه ۱۹ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام برای درمان ترک های پوستی مطلب زیر را بخوانید:
   https://drmajidzadeh.com/530
 • تصویر کاربرعطیه پنجشنبه ۱۹ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من12 سالم بود تو تصادف پیشونیم9 سانت پاره شد،ازکناره چشمم تا بالای پیشونیم،به مرور زمان خیلی بهتر شد ولی هنوز هم جاش رو صورتم مونده..
  الان 18 ساله ام‌،یکم از داخل ابروم که پاره شده بود دیگ رشد نمیکنه..
  میشه راهنماییم کنید.
  چیکارباید کنم؟لیزریا جراحی پلاستیک؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهپنجشنبه ۱۹ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام روش های ترمیمی پوست مثل لیزر در بهتر شدن جای آن موثر هستند و باعث رشد مو نمی شوند، ریشه مو در آن نواحی از بین رفته و فقط باید کاشت انجام شود
   برای اینکه قابل کاشت هست یا خیر حتما باید از نزدیک معاینه شوید
 • تصویر کاربرنيلوفر چهارشنبه ۱۸ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخير
  سوالم در مورد جوش و لك هاي تيره روي كتف و بازو و كمر است، ميخواستم ببينم با توجه به اين كه 5-6 سال است كه اين مشكل رو دارم و با درمان دارويي و موضعي پاسخ خوبي نگرفتم چه راه درماني پيشنهاد مي كنيد؟ آيا در مورد اين مناطق هم ميشه از روش هاي ليزري ، ميكرودرم، ميكرونيدلينگ و RF كه براي پوست صورت انجام مي شود كمك گرفت؟عوارضي ندارد؟ منجر به ايجاد كلوئيد و كامپليكه شدن شرايط نمي شود؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهچهارشنبه ۱۸ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام عزیزم ببینید درمان لک یکی از پیچیده ترین درمان های پوستی است و نمی توان گفت صرفا با فلان روش درمان می شود
   برای اظهار نظر باید از نزدیک معاینه شوید
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرونوس چهارشنبه ۱۸ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام روزتون بخير
  من يك سري جاي جوش ريز كه بيشتر شبيه منافذ هست روي گونه ام دارم كه تا وقتي كرم پودر نزنم مشخص نيست اما مدت طولاني اي تحت نظر پزشكي بودم كه دوبار سابسيژن برام انجام داد و يك دوره كامل ليزر و آر اف فركشنال اما تاثيرش خيلي خيلي كم و نامحسوس بود ميخواستم ببينم علت اين تاثير كم چي هست؟ الان به من گفتن اكسيژن تراپي كنم شما چه چيزي رو به من پيشنهاد ميكنيد انجام بدم؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهچهارشنبه ۱۸ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام باید بدانید تمام روش های درمانی جای جوش تاثیر بین 30 تا 60 درصدی دارند، نه در ایران بلکه در تمام دنیا به این ترتیب است
   برای اظهار نظر قطعی باید از نزدیک معاینه شوید
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرMasoumeh چهارشنبه ۱۸ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  Salaam khanom doctor baray in surat man bayad chikar kard man 25 sal sen daram baad kam kari tiroed daram albate daru masraf mikonam va inke tanbali tokhmdan ham daram inaro goftam ke behtar bedonid merci
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهچهارشنبه ۱۸ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام عزیزم شما در حال حاضر جوش فعال دارید، ابتدا باید از نزدیک معاینه شوید تا با درمان دارویی تمام جوش های فعال رو از بین ببریم، پس از آن با روش های عملی جای جوش ها را درمان خواهیم کرد
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرکتایون دوشنبه ۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  من موهام خیلی بلنده و شدیدا ریزش داره خیلیییی شدید 10جلسه مزوتراپی رفتم ریزشش کم شده بود و کم کم داشت موهای ریز از جلو رشد میکرد بهد 10جلسه دیگ نمیدم باز ریزشش شروع شده .چیکار میتونم بکنم؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهدوشنبه ۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام عزیزم باید از نزدیک معاینه شوید تا بدانیم دلیل این ریزش چیست، شاید نیاز باشد در کنار مزوتراپی درمان دارویی هم انجام شود
   شما برای این مشکل فقط روزهای دوشنبه تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرنگين دوشنبه ۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد
  من سوالم درباره جوش هستش
  من حدود ١ سال راكوتان مصرف كردم
  قبلش هم انتي بيوتيك مصرف كردم
  تا زماني كه راكوتان مصرف كردم تا 6 ماه پوستم صاف بود
  بعش شروع كرد جوش زدن
  دكتر ديگه رفتم به من قرص هورموني دادن
  گفتن هورموني است
  باز نتيجه نگرفتم??‍♀️
  ٣ ماه هم قرص ماينوكسيلين مصرف كردم
  الان جوش هاي صورتم به صورت زير پوستي است ولي حس ميكم باز داره شروع ميشه
  واقعا ديگه نميدونم چيكار كنم
  ولي واقعا نميخوام قرص مصرف كنم
  نظر شما در باره ي پوستم چي هست؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهدوشنبه ۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام درمان جوش در تمام دنیا فقط و فقط با دارو انجام می شود، و هر روش عملی باعث تشدید آکنه می شود
   اگر تمایلی به مصرف دارو ندارید، درمان را فراموش کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر