بهترین روش برداشتن خال و زگیل

خال یا زگیل، این مهمان ناخوانده ای که اگر بر روی صورت پیدا شود، تمام ظاهر صورت را زیر سوال می برد. روش های متعددی برای برداشتن خال و زگیل وجود دارد که در ادامه آمده است.

به جز موارد استثنا که خال به زیبایی صورت می فزاید، در بقیه موارد آزاردهنده است. معمولا خال حاصل تجمع سلول های رنگدانه ای به نام ملانوسیت هستند درون ملانیست ماده ای رنگی به نام ملانین تولید می شود و رنگ تولید شده باعث رنگی شدن سلول های ملانوسیت می شود. توزیع و فراوانی ملانوسیت ها تعیین کننده رنگ پوست هستند، در شرایطی که تجمع بیش از حد از ملانوسیت های در مساحت کوچکی از پوست ایجاد شود، نتیجه آن یک خال می شود که گاهی این تجمع فقط به تغییر رنگ بسنده نمی کند و باعث بالا آمدن پوست هم می شود.

برداشتن خال

روش های مختلف برداشتن خال و زگیل

برداشتن خال و زگیل به روش RF هم موثر و هم بدون عوارض می باشد. پس از تابش امواج، محل آن ابتدا قرمز و سپس صورتی شده و در عرض 3 تا 4 هفته ، رنگ صورتی کم رنگ و به تدریج محو می شود.

فرد می تواند بلافاصله بعد از استفاده از این روش، به زندگی عادی برگردد، اما بهتر است از ضد آفتاب استفاده کرده و 48 ساعت در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرد.

روش های متعددی برای برداشتن خال و زگیل وجود دارد. یکی از روش های مرسوم جراحی است. اما مشکل بزرگ در روش جراحی، لزوم انجام برش عمیق جهت برداشتن خال است. همین برش عمیق موجب ایجاد جای زخم یا اِسکار می شود به همین دلیل برداشتن خال و زگیل با لیزر  بیشتر توسط افراد انتخاب می شود.

دیگر روش های برداشتن خال و زگیل استفاده از تکنیک کرایوسرجری یا به اصطلاح کرایو است. در این روش گاز اکسید نیتروژن به سطح پوستی مورد نظر زده می شود و بر اثر سرمای ایجاد شده عروق خونرسان به آن ناحیه یخ می زند و در نتیجه خونرسانی به ناحیه مختل می گردد اختلال در خونرسانی، مرگ بافتی یا نکروز را به همراه دارد و نهایتا خال به این شکل برداشته می شود از مشکلات مهم و قابل توجه روش کرایو تغییر رنگ ناحیه ی عمل است به این معنی که ناحیه ی درمان شده کم رنگ تر یا پر رنگ تر از ناحیه ی اطراف می شود و متاسفانه تغییر رنگ ایجاد شده به روش های مرسوم پاسخ مناسب نداده و معمولا پایدار است.

از روش های بسیار قدیمی و منسوخ شده، برداشتن خال و زگیل ها به روش حرارتی یا کوتریزاسیون است که به دلیل عدم تعیین دقیق عمق آسیب بافتی و احتمال زیاد در ایجاد اسکار، به خصوص برای برداشتن خال های صورت توصیه نمی شود و تقریبا یک روش منسوخ شده در برداشتن خال و زگیل است.

مردم برای برداشتن خال و زگیل از گزینه های کمی استفاده می کنند. شایع ترین روش آن عمل جراحی و cauterization است. هر دو روش معمولا می توانند به صورت سرپایی در مطب پزشک با استفاده از بی حسی موضعی انجام شوند. با این حال، احتمال بروز زخم وجود دارد، به خصوص اگر دارای ریشه های عمیق باشد.

کسانی که به دنبال یک راه ساده تر برای برداشتن خال و زگیل بدون ایجاد زخم هستند ممکن است لیزر را برای پاسخ به مشکلشان انتخاب کنند. لیزر یکی از گزینه های قابل قبول برای مقابله با نگرانی های پر دردسر است، اما تنها در شرایط خاص.

روش برداشتن خال و زگیل با لیزر

برداشتن خال و زگیل با استفاده از لیزر، با بی حسی موضعی انجام می شود. سپس از لیزر برای حذف رنگدانه ی موجود در خال استفاده می شود. سپس رنگدانه ها با فرآیندهای طبیعی بدن دفع می شوند. یک حباب بر روی خال ایجاد می شود که در نهایت کنده می شود.

آن ناحیه ممکن است چند روز پس از عمل تیره تر شود. با این حال، می توانید آن را توسط لوازم آرایشی پوشش دهید. بیماران باید حداقل ۶ هفته در معرض نور آفتاب قرار نگیرند و در هنگام خروج از خانه از کرم ضد آفتاب استفاده کنند.

این روش به طور کلی ایمن است و خطر زخم شدن آن ، حداقل (حدود ۱ درصد) است. دردناک بودن آن بستگی زیادی به آستانه ی درد بیمار دارد. بعضی از مردم طی این روش احساس سوزن سوزن شدن دارند.

برداشتن خال به روش جراحی
برداشتن خال و زگیل به روش جراحی

سه روش برای جراحی وجود دارد:

تراشیدن و برداشتن ، بیوپسی پانچ و عمل جراحی .

تراشیدن و برداشتن برای خال هایی استفاده می شود که بر روی پوست رشد کرده اند . در این روش ، پزشک یک بی حسی موضعی را در اطراف ناحیه ی خال اعمال می کند و از یک چاقوی کوچک و تیز استفاده می کند تا سطح خال را ببرد تا با پوست اطرافش فرسوده شود.
تکنیک بیوپسی پانچ که معمولا برای خال های پوستی کوچکتر استفاده می شود، شامل استفاده از یک دستگاه خاص برای پانچ کردن یک تکه از پوست می باشد.
خال های پوستی که صاف یا بدخیم هستند معمولا با عمل جراحی برداشته می شوند جراح خال را کاملا از بین می برد و زخم را بخیه می زند.

برداشتن خال با لیزر

مزایا و معایب برداشتن خال و زگیل با لیزر

مزایا

مزیت اصلی این روش غیر تهاجمی بودن آن است. از آنجا که هیچ برش یا سوزشی در پوست وجود ندارد، خطر عفونت به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

لیزر همچنین قادر به دسترسی به مناطقی از بدن مانند صورت یا بینی است که ممکن است درمان با استفاده از روش های دیگر دشوار باشد. در نهایت، چندین خال و زگیل در یک جلسه درمان می شوند.

معایب

یکی از معایب اصلی لیزر این است که نمی تواند به داخل پوست نفوذ کند. بنابراین، تنها قادر به درمان خال های سطحی است.
یکی دیگر از معایب آن این است که لیزر خال را از بین می برد. افرادی که می خواهند از این روش استفاده کنند، ابتدا باید قبل از انجام این روش، عوامل سرطانی مورد آزمایش قرار گیرند.

برداشتن خال و زگیل

بهترین روش برداشتن خال چیست؟

حقیقتا این پرسش از پایه اشتباه است، زیرا تمام خال ها یکسان نبوده و یک نسخه ثابت برای تمام افراد موجود نیست.
روش های رایج برداشت خال عبارتند از:

 • لیزر فرکشنال
 • جراحی
 • آر اف سرجیکال

اما اینکه صرفا گفته شود کدام روش برای تمام افراد مناسب است پاسخ غیر علمی است. ابتدا باید از نزدیک معاینه شوید پس از بررسی تشخیص داده می شود آیا اصلا برداشتن آن خال به صلاح است یا خیر، گاهی حتی به معاینه هم محدود نمی شود و نیاز به نمونه برداری و پاسخ آزمایشگاه است. پس از آن می توان بهترین شیوه را انتخاب و خال ها را برداشت.

هزینه ی برداشتن خال و زگیل با لیزر

هزینه ی لیزر بسته به پزشک ، منطقه ی جغرافیایی که در آن زندگی می کنید ، میزان و تعداد خال ها و زگیل ها متفاوت است. در نظر داشته باشید که بعضی از روش ها ممکن است بیش از یک درمان نیاز داشته باشند. قبل از انجام آن، مطمئن شوید که پزشک تعداد درمان را ارزیابی کند .

به طور متوسط ​​هزینه برداشتن خال و زگیل به عواملی از جمله شکل، اندازه و محل آن در بدن بستگی دارد.  برداشتن چاله های بزرگ، هزینه بیشتری در بردارد. خال هایی که بیشتر در معرض دید هستند باید با ظرافت بیشتری برداشته شوند و در نتیجه قیمت بیشتری را در بردارند. نوع تخصص دکتری که کار برداشتن را انجام می دهد نیزدر قیمت ها تاثیر می گذارد. متخصصانی مانند یک متخصص پوست یا جراح پلاستیک هزینه بیشتری نسبت به پزشک عمومی می گیرند. در مجموع باید گفت در خصوص هزینه، حقیقتا به هیچ عنوان بدون معاینه امکان پذیر نیست.

پس از برداشتن خال و زگیل چه باید کرد ؟

 • بعد از این روش، شما باید یک لایه پماد و یک باند بر روی محل بگذارید.
 • محل را یک بار یا دو بار در روز با آب یا پراکسید هیدروژن تمیز کنید.
 • بعد از تمیز کردن زخم، پماد و باند را اعمال کنید.
 • این مراحل باید تا زمانی که زخم بهبود یابد تکرار شوند.

رادیوفرکانس یا rf برای برداشتن خال و زگیل و تومورهای پوستی استفاده می شود. این روش شامل انتقال امواج رادیویی به پوست برای حذف یا تغییر یک ضایعه است. انواع مختلفی از الکترود ها بسته به نوع ضایعه استفاده می شوند، به عنوان مثال سوزن ، سیم حلقوی ، تیغه ی چاقو و غیره . انتظار می رود تورم جزئی، قرمزی، کبودی و حساسیت در منطقه به مدت چند روز پدیدار شود. با این وجود، خونریزی به علت انعقاد بافتی در طول درمان وجود ندارد. قیمت های خصوصی برای جراحی رادیو تراپی بستگی به اندازه و وضعیت خال دارد. هزینه ی برداشت زگیل ها یا تومور های پوستی حدودا از ۱۰۰ پوند شروع می شوند.

امیدوارم این مقاله برایتان مفید و کاربردی باشد.
با احترام
دکتر گیتا مجیدزاده
پوست | مو | زیبایی | لیزر موهای زائد
.
.
زعفرانیه | مقدس اردبیلی | بین پسیان و میدان الف | ساختمان پزشکان ١٠٠ | واحد ۴٠٣
☎ 02122657900
☎ 02122657916
☎ 02126212554

مرکز زیبایی پوست، مو و لیزر موهای زائد دکتر گیتا مجید زاده

بهترین روش برداشتن خال و زگیل
4.5 (90%) 4 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربراحمد سه شنبه ۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خانم دڪتر مدتی ببخشیدسوال میپرسم الت تناسلیم زخم شده خجالت میکشم برم دکتربی زحمت بگیدچه دارویی استفاده کنم خوبشه
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهسه شنبه ۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام به پزشک اورولوژی مراجعه بفرمایید
 • تصویر کاربرعلی سه شنبه ۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من چندین سال هست که روی صورتم لکه های پوستی رشد کرده و هر زور بدتر از دیروز میشه هر چی هم درمان کردم نتیجه نگرفتم میخوام اول بدونم دلیلش چیه تا برای اون تصمیم بکیرم
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهسه شنبه ۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام بله قابل درمان است به وسیله لیزر
   نیاز به 2 الی 6 جلسه لیزر است، حداقل تا 50 درصد بهبود خواهد یافت
 • تصویر کاربرحدیث یکشنبه ۲ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  دور دهانم خارش میکنه و میسوزه بعد رنگ اون ناحیه تاریک شده.مشکل چیه؟باید چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهیکشنبه ۲ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام برای اظهار نظر باید از نزدیک معاینه شوید روزهای فرد تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرجروقی یکشنبه ۲ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  خواستم تشکر کنم از جوابتان و سراغ جراح پلاستیک رو از شما بگیرم
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهیکشنبه ۲ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام سلامت باشید، چون مجددا سوال جدید مطرح فرمودید و سوال قبلی را ادامه نداده اید بنده نمیدانم سوال شما چه بوده است جراح پلاستیک برای چه امری میخواهید،
 • تصویر کاربرحسنا دوشنبه ۲۷ شهریور ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  وقتتون بخیر من چند سالی هست تمام نواحی پشتم کتفم و بازوم لکهای قهوه ای رنگ وتیره هست اصلا جوش نمیزنم که بعدا لکه شه یکهو لکه میزنه بدنم‌ هرچی دکتررفتم اصلا خوب نشد یک مدت قرص pure skinاستفاده کردم کمرنگتر شد اما مجددا استفاده کردم تاثیری نداشتم ازمایش هرمونی وداخلی وهمه چی هم دادم مشکلی جزکم خونی نداشتم .نمیدونم باید چکارکنم امکان لیزر هم ندارم هزینش سخته یکم .چکارکنم علت این لکها روبدونم و چه دارویی باید مصرف کنم برای بهبودی ؟ ممنونم ازتون اگرراهنماییم کنید بخداافسردگی گرفتم یکساله سراین موصوع ازبس تموم بدنم لکس حتی ی لباس راحتی نمیتونم بپوشم 6ماهه همش ازدواجمو عقب میندازم به این دلیل نامزدم شاکی شده هیچ دلیلیم پیدانمیکنم برااین لکها
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهدوشنبه ۲۷ شهریور ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام عزیزم بله تا حدود زیادی قابل درمان است، برای معاینه روزهای فرد تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرمرضيه سه شنبه ۲۱ شهریور ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  من ١٩ساله هستم،كمي جاي جوش روي گونه و اطراف دارم كه عميق نيستند.ميخواهم پوستي صاف و يكدست داشته باشم بايد چكار كنم؟پوست صورتم بسيار چرب و حساس و مستعد به جوش استچون سن كمي دارم نميخواهم از الان به دنبال درمان با ليزر و روش هاي خطرناك باشم،راه حل ديگه اي هست؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهسه شنبه ۲۱ شهریور ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام برخلاف تصور عموم روش های درمانی مثل لیزر خطرناک و عارضه ای ندارند، اگر در مرکز معتبر و توسط پزشک انجام شود
   متاسفانه شایعات از یک طرف و عدم مطالعه باعث بروز این شایعات است، اگر روشی عارضه داشته باشد در کل دنیا و همچنین ایران انجام نمی شود لیزر فرکشنال در سراسر دنیا و امریکا در حال انجام است
   اگر جوش فعال دارید ابتدا باید با دارو جوش ها را از بین ببریم سپس با روش های عملی جای آنها را از بین ببریم
 • تصویر کاربرفرناز یکشنبه ۱۹ شهریور ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام هزینه های ترک پوستی میخواستم بدونم هرجلسه چقد میشه چندبار پرسیدم پاسخی ندادین خانم دکترترکای پوستی رو زانو
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهیکشنبه ۱۹ شهریور ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام عزیزم استرچ مارک رو باید حتما از نزدیک معاینه شوید تا بدانیم نیاز به چند جلسه درمانی است، (روزهای فرد تعیین نوبت فرمایید)
   اگر سوال خود را از طریق همین سامانه مطرح فرمودید قطعا پاسخ داده شده شاید مشکلی در ارسال سوالتون بوده است
 • تصویر کاربرMehdi.kolagar شنبه ۱۱ شهریور ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  پاپول مروارید روی الت تناسلی مرد چطوری درمان میشود و هزینه این جراحی چقدراست؟دکتر خاصی انجام میده یا شما انجام میدین
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهشنبه ۱۱ شهریور ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام به پزشک ارولوژی مراجعه فرمایید
 • تصویر کاربرفرناز شنبه ۱۱ شهریور ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  هزینه درمان ترک های پوستی میخواستم بدونم چقدر میشه؟؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهشنبه ۱۱ شهریور ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام عزیزم درمان ترک های پوستی بسیار بحث گسترده ای است، باید حتما یا تصویرش رو ارسال کنید و یا تشریف بیاورید از نزدیک معاینه شوید، تا به صورتی تقریبی درصد بهبودی، تعداد جلسات و هزینه ها تخمین زده شود

   در نهایت حق شماست که بدانید ترک های پوستی هنوز در دنیا درمان قطعی پیدا نکرده است، بلکه ما هم مثل تمام دنیا با روش های ترکیبی تحریک پوست، مثل لیزر، کربوکسی، میکرونیدلینگ و... پوست شما رو تحریک به از نوساختن خود می کنیم که باعث می شود بین 30 تا 80 درصد موثر باشد
 • تصویر کاربرمهرداد شنبه ۴ شهریور ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر خوب هستین؟
  خانم دکتر مدتیه کنار گردنم طبق عکس جوش های زیر پوستی کیستی و سفت میزنه. اکثر اوقات سر باز نمیکنه و کیست مانند زیر پوست میمونه گاهی مشخص نیس گاهی هم خصوصا وقتی عصبی هستم ورم میکنه مثل عکس. انگار دست که میزنم توی پوستم ریشه داره. روی پیشانی و کنار ابروهامم. جوش های ریز زیر پوستی هست. به نظرتون راه درمانش چیه؟ باید چیکار کنم؟ ممنونم ازتون.
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهشنبه ۴ شهریور ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام بله قابل درمان هستند برای معاینه روزهای فرد تعیین نوبت فرمایید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر