بهترین روش برداشتن خال و زگیل

خال یا زگیل، این مهمان ناخوانده ای که اگر بر روی صورت پیدا شود، تمام ظاهر صورت را زیر سوال می برد. روش های متعددی برای برداشتن خال و زگیل وجود دارد که در ادامه آمده است.

به جز موارد استثنا که خال به زیبایی صورت می فزاید، در بقیه موارد آزاردهنده است. معمولا خال حاصل تجمع سلول های رنگدانه ای به نام ملانوسیت هستند درون ملانیست ماده ای رنگی به نام ملانین تولید می شود و رنگ تولید شده باعث رنگی شدن سلول های ملانوسیت می شود. توزیع و فراوانی ملانوسیت ها تعیین کننده رنگ پوست هستند، در شرایطی که تجمع بیش از حد از ملانوسیت های در مساحت کوچکی از پوست ایجاد شود، نتیجه آن یک خال می شود که گاهی این تجمع فقط به تغییر رنگ بسنده نمی کند و باعث بالا آمدن پوست هم می شود.

برداشتن خال

روش های مختلف برداشتن خال و زگیل

برداشتن خال و زگیل به روش RF هم موثر و هم بدون عوارض می باشد. پس از تابش امواج، محل آن ابتدا قرمز و سپس صورتی شده و در عرض 3 تا 4 هفته ، رنگ صورتی کم رنگ و به تدریج محو می شود.

فرد می تواند بلافاصله بعد از استفاده از این روش، به زندگی عادی برگردد، اما بهتر است از ضد آفتاب استفاده کرده و 48 ساعت در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرد.

روش های متعددی برای برداشتن خال و زگیل وجود دارد. یکی از روش های مرسوم جراحی است. اما مشکل بزرگ در روش جراحی، لزوم انجام برش عمیق جهت برداشتن خال است. همین برش عمیق موجب ایجاد جای زخم یا اِسکار می شود به همین دلیل برداشتن خال و زگیل با لیزر  بیشتر توسط افراد انتخاب می شود.

دیگر روش های برداشتن خال و زگیل استفاده از تکنیک کرایوسرجری یا به اصطلاح کرایو است. در این روش گاز اکسید نیتروژن به سطح پوستی مورد نظر زده می شود و بر اثر سرمای ایجاد شده عروق خونرسان به آن ناحیه یخ می زند و در نتیجه خونرسانی به ناحیه مختل می گردد اختلال در خونرسانی، مرگ بافتی یا نکروز را به همراه دارد و نهایتا خال به این شکل برداشته می شود از مشکلات مهم و قابل توجه روش کرایو تغییر رنگ ناحیه ی عمل است به این معنی که ناحیه ی درمان شده کم رنگ تر یا پر رنگ تر از ناحیه ی اطراف می شود و متاسفانه تغییر رنگ ایجاد شده به روش های مرسوم پاسخ مناسب نداده و معمولا پایدار است.

از روش های بسیار قدیمی و منسوخ شده، برداشتن خال و زگیل ها به روش حرارتی یا کوتریزاسیون است که به دلیل عدم تعیین دقیق عمق آسیب بافتی و احتمال زیاد در ایجاد اسکار، به خصوص برای برداشتن خال های صورت توصیه نمی شود و تقریبا یک روش منسوخ شده در برداشتن خال و زگیل است.

مردم برای برداشتن خال و زگیل از گزینه های کمی استفاده می کنند. شایع ترین روش آن عمل جراحی و cauterization است. هر دو روش معمولا می توانند به صورت سرپایی در مطب پزشک با استفاده از بی حسی موضعی انجام شوند. با این حال، احتمال بروز زخم وجود دارد، به خصوص اگر دارای ریشه های عمیق باشد.

کسانی که به دنبال یک راه ساده تر برای برداشتن خال و زگیل بدون ایجاد زخم هستند ممکن است لیزر را برای پاسخ به مشکلشان انتخاب کنند. لیزر یکی از گزینه های قابل قبول برای مقابله با نگرانی های پر دردسر است، اما تنها در شرایط خاص.

روش برداشتن خال و زگیل با لیزر

برداشتن خال و زگیل با استفاده از لیزر، با بی حسی موضعی انجام می شود. سپس از لیزر برای حذف رنگدانه ی موجود در خال استفاده می شود. سپس رنگدانه ها با فرآیندهای طبیعی بدن دفع می شوند. یک حباب بر روی خال ایجاد می شود که در نهایت کنده می شود.

آن ناحیه ممکن است چند روز پس از عمل تیره تر شود. با این حال، می توانید آن را توسط لوازم آرایشی پوشش دهید. بیماران باید حداقل ۶ هفته در معرض نور آفتاب قرار نگیرند و در هنگام خروج از خانه از کرم ضد آفتاب استفاده کنند.

این روش به طور کلی ایمن است و خطر زخم شدن آن ، حداقل (حدود ۱ درصد) است. دردناک بودن آن بستگی زیادی به آستانه ی درد بیمار دارد. بعضی از مردم طی این روش احساس سوزن سوزن شدن دارند.

برداشتن خال به روش جراحی
برداشتن خال و زگیل به روش جراحی

سه روش برای جراحی وجود دارد:

تراشیدن و برداشتن ، بیوپسی پانچ و عمل جراحی .

تراشیدن و برداشتن برای خال هایی استفاده می شود که بر روی پوست رشد کرده اند . در این روش ، پزشک یک بی حسی موضعی را در اطراف ناحیه ی خال اعمال می کند و از یک چاقوی کوچک و تیز استفاده می کند تا سطح خال را ببرد تا با پوست اطرافش فرسوده شود.
تکنیک بیوپسی پانچ که معمولا برای خال های پوستی کوچکتر استفاده می شود، شامل استفاده از یک دستگاه خاص برای پانچ کردن یک تکه از پوست می باشد.
خال های پوستی که صاف یا بدخیم هستند معمولا با عمل جراحی برداشته می شوند جراح خال را کاملا از بین می برد و زخم را بخیه می زند.

برداشتن خال با لیزر

مزایا و معایب برداشتن خال و زگیل با لیزر

مزایا

مزیت اصلی این روش غیر تهاجمی بودن آن است. از آنجا که هیچ برش یا سوزشی در پوست وجود ندارد، خطر عفونت به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

لیزر همچنین قادر به دسترسی به مناطقی از بدن مانند صورت یا بینی است که ممکن است درمان با استفاده از روش های دیگر دشوار باشد. در نهایت، چندین خال و زگیل در یک جلسه درمان می شوند.

معایب

یکی از معایب اصلی لیزر این است که نمی تواند به داخل پوست نفوذ کند. بنابراین، تنها قادر به درمان خال های سطحی است.
یکی دیگر از معایب آن این است که لیزر خال را از بین می برد. افرادی که می خواهند از این روش استفاده کنند، ابتدا باید قبل از انجام این روش، عوامل سرطانی مورد آزمایش قرار گیرند.

برداشتن خال و زگیل

بهترین روش برداشتن خال چیست؟

حقیقتا این پرسش از پایه اشتباه است، زیرا تمام خال ها یکسان نبوده و یک نسخه ثابت برای تمام افراد موجود نیست.
روش های رایج برداشت خال عبارتند از:

 • لیزر فرکشنال
 • جراحی
 • آر اف سرجیکال

اما اینکه صرفا گفته شود کدام روش برای تمام افراد مناسب است پاسخ غیر علمی است. ابتدا باید از نزدیک معاینه شوید پس از بررسی تشخیص داده می شود آیا اصلا برداشتن آن خال به صلاح است یا خیر، گاهی حتی به معاینه هم محدود نمی شود و نیاز به نمونه برداری و پاسخ آزمایشگاه است. پس از آن می توان بهترین شیوه را انتخاب و خال ها را برداشت.

هزینه ی برداشتن خال و زگیل با لیزر

هزینه ی لیزر بسته به پزشک ، منطقه ی جغرافیایی که در آن زندگی می کنید ، میزان و تعداد خال ها و زگیل ها متفاوت است. در نظر داشته باشید که بعضی از روش ها ممکن است بیش از یک درمان نیاز داشته باشند. قبل از انجام آن، مطمئن شوید که پزشک تعداد درمان را ارزیابی کند .

به طور متوسط ​​هزینه برداشتن خال و زگیل به عواملی از جمله شکل، اندازه و محل آن در بدن بستگی دارد.  برداشتن چاله های بزرگ، هزینه بیشتری در بردارد. خال هایی که بیشتر در معرض دید هستند باید با ظرافت بیشتری برداشته شوند و در نتیجه قیمت بیشتری را در بردارند. نوع تخصص دکتری که کار برداشتن را انجام می دهد نیزدر قیمت ها تاثیر می گذارد. متخصصانی مانند یک متخصص پوست یا جراح پلاستیک هزینه بیشتری نسبت به پزشک عمومی می گیرند. در مجموع باید گفت در خصوص هزینه، حقیقتا به هیچ عنوان بدون معاینه امکان پذیر نیست.

پس از برداشتن خال و زگیل چه باید کرد ؟

 • بعد از این روش، شما باید یک لایه پماد و یک باند بر روی محل بگذارید.
 • محل را یک بار یا دو بار در روز با آب یا پراکسید هیدروژن تمیز کنید.
 • بعد از تمیز کردن زخم، پماد و باند را اعمال کنید.
 • این مراحل باید تا زمانی که زخم بهبود یابد تکرار شوند.

رادیوفرکانس یا rf برای برداشتن خال و زگیل و تومورهای پوستی استفاده می شود. این روش شامل انتقال امواج رادیویی به پوست برای حذف یا تغییر یک ضایعه است. انواع مختلفی از الکترود ها بسته به نوع ضایعه استفاده می شوند، به عنوان مثال سوزن ، سیم حلقوی ، تیغه ی چاقو و غیره . انتظار می رود تورم جزئی، قرمزی، کبودی و حساسیت در منطقه به مدت چند روز پدیدار شود. با این وجود، خونریزی به علت انعقاد بافتی در طول درمان وجود ندارد. قیمت های خصوصی برای جراحی رادیو تراپی بستگی به اندازه و وضعیت خال دارد. هزینه ی برداشت زگیل ها یا تومور های پوستی حدودا از ۱۰۰ پوند شروع می شوند.

امیدوارم این مقاله برایتان مفید و کاربردی باشد.
با احترام
دکتر گیتا مجیدزاده
پوست | مو | زیبایی | لیزر موهای زائد
.
.
زعفرانیه | مقدس اردبیلی | بین پسیان و میدان الف | ساختمان پزشکان ١٠٠ | واحد ۴٠٣
☎ 02122657900
☎ 02122657916
☎ 02126212554

مرکز زیبایی پوست، مو و لیزر موهای زائد دکتر گیتا مجید زاده

بهترین روش برداشتن خال و زگیل
4.5 (90%) 4 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرارین چهارشنبه ۲۲ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشی خانم دکتر ببخشید من ریزش مو دارم موهای سرم نازکتر شدن داروی خواصی وجود داره؟؟؟؟ ممنون از شما
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهچهارشنبه ۲۲ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام، سوال شما بسیار کلی است ریزش مو دلایل بسیاری دارد
   و یک نسخه ثابت برای درمان ریزش مو در دنیا نداریم
 • تصویر کاربرنيلوفر سه شنبه ۲۱ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  من ٢5 ساله هستم ،و العان ٣سال اكثر برندهاي بهداشتي رو براي صورتم تست كردم ولي اصلأ جواب مطلوب رو نگرفتم و صورتم كاملأ كدر و پر جوش هست،ميشه لطفأ راهنمايي كنيد براي شست و شو و بقيه مراقبت هاي پوستم بايد چه كاري انجام بدم؟!!!!!!
  صورتم خيلي خشك و مستعد جوش بسيار زيا هست
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهسه شنبه ۲۱ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام عزیزم جوش بسیار مساله گسترده ای است، برای اظهار نظر باید از نزدیک معاینه شوید
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرشادي چهارشنبه ۲۲ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  خانوم دكتر لطفاً هزينه رفع جوش و جاي جوش رو بفرماييد چون من از شهرستان مزاحمتون ميشم قبل از اينكه بيام بايد هزينه رو بدونم
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهچهارشنبه ۲۲ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام عزیزم شما در حال حاضر جوش فعال دارید، ابتدا باید از نزدیک معاینه شوید تا با درمان دارویی تمام جوش های فعال رو از بین ببریم، پس از آن با روش های عملی جای جوش ها را درمان خواهیم کرد
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرفاطمه چهارشنبه ۲۲ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  خانوم دکتر سلام وقتتون بخیر من دختر 22 ساله ای هستم ک پشت ران و باسنم دچار سلولیت هستش واقعا ناراحتم و هروز ب این موضوع فک میکنم تروخدا بگین راه چاره چیست دارویی چیزی هست ک بتونه درمانش کنه من خیلی نگرانم تروخدا پاسخ بدین اگه میشه من ایمیلم رو چک نمیکنم داخل تلگرام پاسخ بدین با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهچهارشنبه ۲۲ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام باید بدانید سلولیت درمان قطعی هنوز در دنیا ندارد، با ورزش مقداری موثر است، در نهایت می توانید روز های شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید، تا برای اظهار نظر از نزدیک معاینه شوید
 • تصویر کاربرعاطفه سه شنبه ۱۴ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید. من مدتی هس صورتم جوش میزنه دونه های ریز رفتم پیش دکتر بهم پکیج کرم و ژل و محلول داده الان که میزنم خیلی خوبه صورتم ولی وقتی این ژل که صبحا میزنم خیلی صورتم میسوزه و بعد پوست پوست میشه میخواستم ببینم عیب نداره ؟؟ چیکار کنم که پوست پوست نشه ؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهسه شنبه ۱۴ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام عزیزم بنده نه در جریان نوع جوش شما، نتایج آزمایشات، نوع پوست شما و داروهای شما هستم
   هر اظهار نظری غیر علمی است
   برای اظهار نظر باید از نزدیک معاینه شوید
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرالهه شنبه ۱۸ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من 34 سالمه صورتم روی گونه جای جوش دارد.و بسیار زیاد لیزر انجام دادم.جدیدا هم نزده یه دکتر انجام می دم که اول با یه اسید می زنه به جایه جوشها بعد با سوزن می زنه و بعد لیزر می کنه در این همه سال شاید یه10 درصد خوب شده .ایا امکان خوب شدن کامل هستش چون من رشت هستم.چندین بار هم میکرودرم انجام دادم
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهشنبه ۱۸ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام برای اظهار نظر قطعی باید از نزدیک معاینه شوید
   اما به چندین جلسه احتمالا پانچ و لیزر و میکرونیدلینگ نیاز دارید
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرسعید شنبه ۱۸ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام. یک سری بیمار با اسکار دارم
  عکسشون را براتون ارسال میکنم
  هزینه تقریبی را بفرماییدخانمی 27 ساله سوختگی با نفت
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهشنبه ۱۸ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام با ترکیب درمان دارویی و تزریق در محل عارضه
   طول مدت درمان 6 ماه تا 12 ماه
   درصد بهبودی هم باید مدتی از درمان بگذرد تا بدانیم واکنش بدن ایشان چگونه است
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرسعید چهارشنبه ۸ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر خسته نباشید میخاستم موهای من کم پشته از داروها و .... زیادی استفاده کردم جوابی به اون صورت نگرفتم میتونید راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهچهارشنبه ۸ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام برای ریزش مو حتما باید از نزدیک معاینه شوید، ریزش موها ده ها علت دارد و یک نسخه ثابت برای تمام افراد دنیا موجود نیست
 • تصویر کاربرزهرا چهارشنبه ۸ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  منافذ پوستم باز شده و به طور ارثی لک و کک دارم، پوستم به شدت خشکه، لیزر موی زائد انجام داده ام و بدتر شده، برای منافذ و لک چه پیشنهادی دارید، 33 سالمهبه علت خشکی احساس چروک میکنم آبرسان قوی و دور چشم مناسب پیشنهاد میدین لطفا، سپاس ?
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهچهارشنبه ۸ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام عزیزم در پله اول باید درمان دارویی در شما صورت پذیرد، پس از فاز اول تصمیم خواهیم گرفت که آیا نیاز به درمان عملی هست یا خیر
 • تصویر کاربراحترام پنجشنبه ۲۵ آبان ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام. وقتتون بخیر. من 23سالمه.تو سن 20 سالگی راکوتان استفاده کردم و جوشهام درمان شد . دیشب برای اسکارهای بجا مونده رفتم برای لیزر oc اگه اشتباه نکنم. همچین اسمی داشت. حالا صورتم بشدت خشک و تیره و قرمز و حالت سوختگی شده . خیلییی نگرانم .با لیزر تا چند درصد پوست ترمیم پیدا میکنه؟ خوب میشه؟بدتر نشه?? نگران عوارضش هم هستم . هزینش هم جلسه ای 180 . ی مقدار زیاده واسم ولی اگه خوب بشه اررششو داره ??خواهش میکنم کمی راهنماییم کنید شاید این حجم نگرانی و استرسم کمتر بشه?
  ممنون از لطفتون?
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهپنجشنبه ۲۵ آبان ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام عزیزم، بدون معاینه از نزدیک و مطلع نبودن از پروسه درمان شما هر اظهار نظری بی پایه است، اما شرایط پوست بعد از لیزر فرکشنال همین موارد هست، یعنی خشکی قزمزی، پوست پوست شدن
   سعی کیند از آفتاب به شدت دوری کنید و کرم های بعد از لیزر را حتما استفاده کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر