برای رشد مو چه بخوریم؟

بسیاری از افراد دوست دارند به خصوص با بالا رفتن سن، موهای قوی و سالم داشته باشند. برای رشد مو اگر چه شما نمی توانید عواملی مانند سن و ژنتیک را تغییر دهید، اما می توانید رژیم غذایی خود را کنترل کنید.

جالب توجه است که موهای شما حدود ١.٢۵ سانتی متر در ماه و ١۵ سانتی متر در سال رشد می کنند. رشد سریع آن بستگی به عواملی مانند سن، سلامت، ژنتیک و رژیم غذایی دارد.

 در واقع یک رژیم غذایی بدون مواد مغذی مناسب می تواند منجر به ریزش مو شود.  از سوی دیگر، یک رژیم غذایی متعادل با مواد مغذی مناسب می تواند به رشد مو کمک کند، به ویژه اگر از ریزش موی ناشی از تغذیه نامناسب رنج می برید.

در اینجا ١۴ غذایی که برای رشد مو می توانید بخورید، آورده شده است.

1) تخم مرغ

تخم مرغ منبع خوبی از پروتئین و بیوتین می باشد. این دو ماده مغذی می توانند رشد مو را افزایش دهند.

مصرف کافی پروتئین برای رشد مو مهم است زیرا فولیکول های مو از پروتئین ساخته می شوند. کمبود پروتئین در رژیم غذایی باعث افزایش ریزش مو می شود.

بیوتین برای تولید پروتئین مو به نام کراتین ضروری است، به همین دلیل از مکمل های بیوتین اغلب برای رشد مو استفاده می شود. همچنین تحقیقات نشان داده است که مصرف بیشتر بیوتین می تواند به بهبود رشد مو در افراد مبتلا به کمبود بیوتین کمک کند. با این حال، کمبود بیوتین در افرادی که رژیم غذایی متعادل دارند شایع نیست.

همچنین تخم مرغ منبع خوبی از روی، سلنیوم و دیگر مواد مغذی موی سالم است. این امر باعث می شود یکی از بهترین غذاها برای سلامتی مطلوب مو به حساب بیاید.

توت ها برای رشد مو

2) توت ها

توت ها حاوی ترکیبات مفید و ویتامین هایی که می توانند رشد مو را افزایش دهند، می باشند. توت ها شامل ویتامین سی هستند که خواص آنتی اکسیدانی قوی دارد.

آنتی اکسیدان ها می توانند به محافظت از فولیکول های مو در برابر آسیب مولکول های مضر به نام رادیکال های آزاد کمک کنند. این مولکول ها به طور طبیعی در بدن و محیط وجود دارند.

به عنوان مثال، یک فنجان (١۴۴ گرم) توت فرنگی ١۴١ درصد از نیاز روزانه ویتامین c شما را تأمین می کند.

همچنین بدن از ویتامین c برای تولید کلاژن، پروتئینی که به تقویت مو کمک می کند تا از شکننده شدن و شکستن آن جلوگیری شود ، استفاده می کند .

علاوه بر این، ویتامین سی به جذب آهن از رژیم غذایی کمک می کند. سطوح پایین آهن ممکن است باعث کم خونی شود که با ریزش مو مرتبط است .

3)اسفناج

اسفناج جز سبزیجات سبز سالم است که حاوی مواد مغذی مفید مانند فولات، آهن و ویتامین آ و سی می باشد که می توانند رشد مو را افزایش دهند.

ویتامین آ به غدد پوست کمک می کند تا سبوم تولید کنند. این ماده چرب مرطوب کننده پوست می باشد تا به سلامت مو ها کمک کند.

یک فنجان (٣٠ گرم) اسفناج تا ۵۴ درصد از نیاز روزانه ویتامین آ را فراهم می کند . همچنین اسفناج یک منبع گیاهی مبتنی بر آهن است که برای رشد مو ضروری است. آهن کمک می کند تا گلبول های قرمز اکسیژن را در سراسر بدن حمل کنند تا به متابولیسم بدن سوخت برسانند و به رشد و ترمیم کمک کنند.

علاوه بر این، کمبود آهن با ریزش مو مرتبط است .

4) ماهی چرب

ماهی های چرب مانند ماهی قزل آلا، شاه ماهی و ماهی خال خالی مواد مغذی دارند که ممکن است باعث رشد مو شوند.

آن ها منبع عالی از اسیدهای چرب امگا ٣ هستند که با رشد مو ارتباط دارند.

یک مطالعه در ١٢٠ زن نشان داده است که مصرف مکمل حاوی اسید چرب امگا ٣ و امگا ۶ و همچنین آنتی اکسیدان ها باعث کاهش میزان ریزش مو و افزایش تراکم مو می شود .

مطالعه دیگری نشان داده است که مصرف مکمل روغن ماهی باعث کاهش میزان ریزش مو و افزایش رشد مو در زنان می شود .

با این حال، تنها تعداد انگشت شماری از مطالعات در مورد اسیدهای چرب امگا ٣ و رشد مو وجود دارد. قبل از اینکه کارشناسان بهداشتی بتوانند هر گونه توصیه ای را ارائه دهند، به مطالعات بیشتری نیاز دارند.

همچنین ماهی چرب یک منبع عالی از پروتئین، سلنیوم، ویتامین D3 و ویتامین B است . این مواد مغذی ممکن است به بهبود و سلامت موها کمک کنند .

5) سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین یک منبع عالی از بتا کاروتن است. بدن این ترکیب را به ویتامین آ تبدیل می کند که با سلامت مو مرتبط است.

یک سیب زمینی شیرین (حدود ١١۴ گرم) حاوی بیش از چهار برابر نیاز روزانه ویتامین A  شما (18 سال) ، بتاکاروتن است . تحقیقات نشان داده است که ویتامین آ باعث تولید سبوم را افزایش می دهد که به حفظ سلامتی مو کمک می کند.

علاوه بر این، ویتامین آ می تواند میزان رشد مو را افزایش دهد و موها را ضخیم تر کند.

6) آووکادو

آووکادو خوشمزه، مغذی و منبع خوبی از چربی های سالم است.

همچنین منبع عالی از ویتامین E می باشد که ممکن است باعث رشد مو شود. یک آووکادو متوسط ​​(حدود ٢٠٠ گرم) ٢٢ درصد از نیاز روزانه ویتامین E شما را تامین می کند .

مانند ویتامین C، ویتامین E نیز یک آنتی اکسیدان است که با نابودی رادیکال های آزاد، به غلبه بر استرس اکسیداتیو کمک می کند.

در یک مطالعه، افرادى که ریزش مو داشتند بعد از مصرف مکمل ویتامین E به مدت هشت ماه، ٣۴.۵ درصد در رشد موهایشان افزایش داشتند .

ویتامین E از مناطق پوست مانند پوست سر  از استرس اکسیداتیو و آسیب محافظت می کند. پوست آسیب دیده در پوست سر می تواند کیفیت موهای ضعیف و فولیکول های مو را کاهش دهد .

علاوه بر این، آوکادو یک منبع عالی از اسید های چرب ضروری است. این چربی ها نمی توانند توسط بدن تولید شوند، بلکه ساختارهای ضروری سلول های شما هستند. کمبود اسید چرب ضروری با ریزش مو مرتبط است .

آجیل برای رشد مو

7) آجیل

آجیل خوشمزه، مناسب و حاوی انواع مواد مغذی است که می تواند رشد مو را افزایش دهد. به عنوان مثال، ٢٨ گرم بادام، ٣٧ درصد از نیاز روزانه ویتامین E شما را شامل می شود.

علاوه بر این،  حاوی انواع مختلفی از ویتامین های B، روی و اسید های چرب ضروری می باشند. کمبود هر یک از این مواد مغذی با ریزش مو ارتباط دارد.

آجیل علاوه بر رشد مو، منجر به کاهش التهاب و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و طیف وسیعی از مزایای دیگر سلامت می شود. بنابرین آجیل باید جزو جدایی ناپذیر رژیم غذایی شما باشد .

8) دانه ها

دانه ها مقدار زیادی مواد مغذی را با مقدار کمی کالری عرضه می کنند. بسیاری از این مواد مغذی نیز ممکن است باعث رشد مو شوند که شامل ویتامین E، روی و سلنیوم می باشند. ٢٨ گرم دانه آفتابگردان تقریبا ۵٠ درصد نیاز روزانه ویتامین E شما را شامل می شود .

علاوه بر این، دانه هایی مانند دانه های کتان و دانه های چیا نیز حاوی اسیدهای چرب امگا ٣ می باشند. یک اونس (٢٨ گرم) دانه  روغنی، ۶٣٨٨ میلی گرم اسید چرب امگا ٣ را فراهم می کند. این میزان اسید چرب امگا ٣ بیشتر از نصف یک فیله ماهی سالمون ( ١٧٨ گرم ) است .

با این حال، دانه های روغنی حاوی نوعی اسید چرب امگا ٣ می باشند که در بدن به اندازه امگا ٣ موجود در ماهی های چرب موثر نمی باشد. با این حال، یک گزینه ى عالی برای رژیم غذایی می باشند.

 وسیع ترین طیف انواع مواد مغذی را با مخلوط دانه ها می توانید به دست آورید.

۹) فلفل دلمه

فلفل دلمه یک منبع عالی از ویتامین C است که ممکن است به رشد مو کمک کند. در واقع، یک فلفل زرد تقریبا ۵.۵ برابر یک پرتقال ویتامین C دارد .

ویتامین C به تولید کلاژن کمک می کند که می تواند ریشه های مو را تقویت کند. این آنتی اکسیدان قوی می تواند ریشه های مو را در برابر استرس اکسیداتیو محافظت کند.

استرس اکسیداتیو زمانی اتفاق می افتد که رادیکال های آزاد از سیستم دفاع آنتی اکسیدانی بدن جلوگیری می کنند. این مساله با ریزش مو مرتبط است.

علاوه بر این، فلفل دلمه یک منبع عالی از ویتامین A نیز است. این ویتامین می تواند در افزایش رشد مو در هنگام تحریک تولید سبوم کمک کند که باعث حفظ سلامتی مو می شود.

10) میگو

میگو غذای دریایی محبوبی است و غنی از بسیاری از مواد مغذی که می توانند رشد مو را افزایش دهند می باشد. به عنوان مثال، میگو یک منبع عالی از پروتئین، ویتامین B، روی، آهن و ویتامین D می باشد. یک وعده غذایی یا ٣.۵ اونس (١٠٠  گرم) میگو ٣٨ درصد از نیاز روزانه ویتامین D شما را تامین می کند .

جالب توجه است، مطالعات کمبود ویتامین D3 را به ریزش مو مرتبط به حساب می آورند.

با وجود داشتن چربی بسیار کم، میگو حاوی مقدار کمی اسید چرب امگا ٣ نیز می باشد. رژیم های حاوی اسید چرب امگا ٣ با افزایش رشد مو مرتبط هستند .

لوبیا

11) لوبیا

لوبیا منبع خوبی از پروتئین گیاهی می باشد که برای رشد مو ضروری است. لوبیا همانند صدف، منبع خوبی از روی می باشد که به رشد مو و چرخه ترمیم کمک می کند. ١٠٠ گرم لوبیا سیاه، ٧ درصد نیاز روزانه روی شما را تامین می کند .

همچنین حاوی بسیاری از مواد مغذی دیگر مو شامل آهن، بیوتین و فولات می باشد . در راس این مزایا لوبیا بسیار متنوع و ارزان است، که باعث می شود همیشه در رژیم غذایی موجود باشد.

12) سویا

مطالعات نشان داده است که ترکیبات سویا ممکن است باعث رشد مو شوند. یکی از این ترکیبات اسپرمیدین است که در سویا فراوان است .

به عنوان مثال، مطالعه ای بر روی ١٠٠ فرد سالم نشان داد که دریافت مکمل غذایی حاوی اسپرمیدین یک فاز رشد فعال مو به نام فاز آناژن را تقریت می کند . هر چه  فولیکول مو در فاز آناژن باقی بماند، بیشتر رشد می کند . مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است که اسپرمیدین باعث رشد موی انسان می شود .

با این حال، تحقیق در مورد اسپرمیدین و رشد مو کاملا جدید است، بنابراین قبل از اینکه کارشناسان بهداشتی بتوانند توصیه هایی در مورد مصرف اسپرمیدین داشته باشند، مطالعات بیشتری لازم است.

13) گوشت

گوشت عضو جدایی ناپذیر رژیم غذایی معمولی است و غنی از مواد مغذی است که ممکن است به رشد مو کمک کنند. پروتئین موجود در گوشت به رشد ، ترمیم و تقویت فولیکول های مو کمک می کند . ١٠٠ گرم از استیک سیرولین پخته شده حاوی ٢٩ گرم پروتئین است.

به ویژه گوشت قرمز حاوی یک نوع آهن است که به راحتی جذب می شود. این ماده معدنی به گلبول های قرمز خون کمک می کند تا اکسیژن را به تمام سلول های بدن از جمله فولیکول های مو منتقل کنند. کمبود پروتئین و آهن با ریزش مو مرتبط است .

جلوگیری از ریزش مو با مواد طبیعی

نتیجه گیری

آنچه که می خورید می تواند تاثیر زیادی در سلامت موهایتان داشته باشد. فقدان مواد مغذی از جمله ویتامین A ، C ، D و E، روی، ویتامین های B، آهن، بیوتین، پروتئین و اسیدهای چرب ضروری ممکن است سرعت رشد مو را کاهش دهند و یا حتی منجر به ریزش مو شوند.

خوشبختانه، اصلاح کمبود هر یک از این مواد غذایی ممکن است به درمان ریزش مو کمک کند .

در پایان در نظر داشته باشید، تمام توصیه های طبیعی ذکر شده در مقاله فوق در تمام افراد موثر نیست و یا ممکن است در بعضی از افراد با حساسیت، ایجاد واکنش یا عارضه نماید، به همین منظور خواهشمند است حتما جهت درمان تحت نظر پزشک باشید، جهت مشاوره حضوری رایگان با پزشک با شماره های ذکر شده در پایان همین مقاله تماس حاصل فرمایید.

امیدوارم این مقاله برایتان مفید و کاربردی باشد
با احترام
دکتر گیتا مجیدزاده
پوست | مو | زیبایی | لیزر موهای زائد
.
.
زعفرانیه | مقدس اردبیلی | بین پسیان و میدان الف | ساختمان پزشکان ١٠٠ | واحد ۴٠٣
☎ 02122657900
☎ 02122657916
☎ 02126212554

مرکز زیبایی پوست، مو و لیزر موهای زائد دکتر گیتا مجید زاده

برای رشد مو چه بخوریم؟
5 (100%) 1 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرزهرا چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر خسته نباشید
  میخواستم بدونم آیا برای نواحی تیره شده و پینه بسته مثل غوزک و زانو و آرنج هم میشه با لیزر کاری انجام داد بارها از محصولات AHA استفاده کردم اما طولانی مدت درمان میکنه
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهچهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام بله با ترکیب روش های عملی و دارویی تا مقداری قابل بهتر شدن است
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرSaba چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ‎سلام روز بخير، ميخواستم بدونم براى جاى جوش فرو رفته عميق(اكنه اسكار) چه نوع درمان يا ليزر رو توصيه ميكنين.

  ‎و لطفاً هزينه درمان رو بفرمايد. ممنون
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهچهارشنبه ۵ اردیبهشت ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام عزیزم خیلی تصویر شما قابل تشخیص نیست
   برای اظهار نظر بهتر باید از نزدیک معاینه شوید
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرسپیده سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  زمانی که 18ساله بودم نوک یکی از سینه هام بعد از حموم خشک میشد و اندازه نوک سوزن خون میومد بدون هیچ دردی الان که 30ساله هستم نوک سینم ترک ایجاد شده خیلی داروهای مختلف استفاده کردم ولی نتیجه ای نگرفتم..چندبار هم سونو سینه انجام دادم مشکلی نداشتم.الان قصد بارداری دارم ولی میخوام نوک سینم ترمیم بشه که برای شیردهی به مشکل بر نخورم.ممنونم از شما
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهسه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام تصویر شما حقیقتا قابل تشخیص نیست برای اظهار نظر و شروع درمان باید از نزدیک معاینه شوید
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت بفرمایید
 • تصویر کاربرمحمد یکشنبه ۲۶ فروردین ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من چندوقتی هس تقریبا ۶ یا ۷ ماه هس که سر موهای ابروهام چندشاخه میشه حتی ۵ شاخه هم دیدم
  خواستم بدونم دلیلش چی هس و برای راه درمان باید چکار کنم؟
  سپاس و تشکر
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهیکشنبه ۲۶ فروردین ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام برای اظهار نظر در این خصوص حتما باید از نزدیک معایه شوید
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرالهام دوشنبه ۳ اردیبهشت ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من 30سالم هست،پوست مختلط هست،و دارای منافظ باز هستم.می خواستم بدونم برای بهبود منافظ راهی هست،الان برای پیشگیری چه راه کار هایی پیشنهاد می کنید؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهدوشنبه ۳ اردیبهشت ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام درمان منافذ پوست در تمام افراد یکسان نیست برای اظهار نظر باید حتما از نزدیک معاینه شوید
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرMaryam دوشنبه ۲۷ فروردین ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  Slm khanom dr man 2sal pish leyzer kardam co2chand mahe pisham khalamo bardashtam hala soratam khoshke khoshke jori ke kerem aslan nemikhabe rosh actiporam estefade mikonam bad lakehaye ghermez ro soratam hast ro gonam chikar konam khanom dr kalafe shodam kerem podr ke mizanan don don mishe ro postam aslan nemikhabeMitonam ye moshavere bahaton dashte bashamChe rozi mitonam biam age ehtiaj be chizi hast baram benevisid
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهسه شنبه ۲۱ فروردین ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام عزیزم برای مورد شما حتما باید از نزدیک معاینه شوید
   نگران نباشید غصه هم نخورید انشالا که قابل درمان است
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
  2. تصویر کاربرMaryamسه شنبه ۲۱ فروردین ۹۷( 9 ماه پیش)
   Khode khanom dr che rozaie hastan dr majid zade
  3. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهدوشنبه ۲۷ فروردین ۹۷( 9 ماه پیش)
   عزیزم مانند تمام مراکز معتبر پزشکی، مورد شما چون جز دسته بیماری های پوست محسوب می شود توسط پزشکی که متخصص بیماری های پوست هستند باید معاینه شوید که در مطب ما آقای دکتر ریاحی این مسئولیت را دارند، روزهای بنده هم می توانید تشریف بیاورید اما نهایتا باید دوباره تعیین نوبت کنید و روز آقای دکتر ریاحی تشریف بیاورید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرNazanin دوشنبه ۳۰ بهمن ۹۶( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  Salam doctor man sooratam joosho jae joosh dare. Chandja doctor raftam asan badtar shodam ya faghat ye zamane kootah khoob boode. Hey be havae khoob shodan delamo khosh mikonam baz badtar mishe. Dg daram afsordegii migiram.
  24salame.
  Doctor goft hormoonie.
  Dame eyde daram sekte mikonam.
  Mikham zoodtar khoob sham.
  Vaghean pishe shoma biam saf mishe sooratam?????Alan karatoono didam ke cheghad khoob shode axe sooratamo befrestam zaman va gheymate karo migiin doctor?
  Vay kollii zogh daram zoodtar khoob sham
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهدوشنبه ۳۰ بهمن ۹۶( 11 ماه پیش)
   سلام عزیزم
   خواهش میکنم
   شما در حال حاضر جوش فعال دارید، ابتدا باید از نزدیک معاینه شوید تا با درمان دارویی تمام جوش های فعال رو از بین ببریم، پس از آن با روش های عملی جای جوش ها را درمان خواهیم کرد
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرrahele پنجشنبه ۲۶ بهمن ۹۶( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  برای از بین بردن جای جوش وچال چ روشه استفاده میشه وtixelچیست؟!
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهپنجشنبه ۲۶ بهمن ۹۶( 11 ماه پیش)
   سلام معمولا برای جای جوش هایی که چال شده است از روش پانچ یا ساب سیژن به همراه میکرونیدلینگ و لیزر فرکشنال استفاده می شود
   برای اظهار نظر باید از نزدیک معاینه شوید
 • تصویر کاربرسما شنبه ۷ بهمن ۹۶( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام... خسته نباشید... برای درمان ابله مرغون چ راه هایی هست؟ چقدر زمان میبره؟ و اگه فقط یه جای صورت باشه هزینش چقدر میشه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهپنجشنبه ۵ بهمن ۹۶( 11 ماه پیش)
   سلام حقیقتا تصویرتون خیلی قابل تشخیص نبود، اما حدودا 2-4 جلسه درمان نیاز دارد
   درصد بهبودی هم 30 تا 60 درصد
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
  2. تصویر کاربرسماجمعه ۶ بهمن ۹۶( 11 ماه پیش)
   اگه درصد بهبودی 30 تا 60 هست عمل بینی میتونه 100 درصدش کنه؟ عمل زیبایی فقط همون قسمت... و اینکه این جای ابله مال 11 سال پیش هست
  3. تصویر کاربرسماجمعه ۶ بهمن ۹۶( 11 ماه پیش)
   اگه درصد بهبودی 30 تا 60 هست عمل بینی میتونه 100 درصدش کنه؟ عمل زیبایی فقط همون قسمت... و اینکه این جای ابله مال 11 سال پیش هست
  4. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهشنبه ۷ بهمن ۹۶( 11 ماه پیش)
   برای عمل بینی به پزشک گوش حلق بینی مراجعه کنید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربرفاطمه چهارشنبه ۲۷ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من روی پیشونیم سمت چپ جوشی زدم که نمیدونم جوشه یاکیسته یاچی.چون به پوستم نچسبیده وانگار روی جمجمه است خیلی میترسم.روزای قبل کمی دردداشت ویکمی بز گترم بود ولی کوچکترشده فشارمیدم دردداره.به بیرن راه نداره یعنی هرکاری کردم تخلیه نمیشه.خیلی بزرگ نیست فکرم مشعوله...میشه راهنمایی کنین.مدتی پسته زیادخوردم نمیدونم. ربط داره یانه حدودا 2هفنس خوب نشده
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهچهارشنبه ۲۷ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام عزیزم در این خصوص حتما باید از نزدیک معاینه شوید
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر