دمودکس برویس چیست؟

دمودکس برویس نوعی انگل است که در غدد چربی فولیکول موهای انسان زندگی کرده و ارتباط نزدیکی با انگلی دیگر به نام دمودکس فولیکولاروم دارد.

در برخی مطالعات، به ترتیب در ۱۰ و ۱۲ درصد از نمونه برداری های پوستی و فولیکولی، انگل های دمودکس یافت شده اند. دیگر نمونه ها حداقل یک گونه از دمودکس را در تمامی افراد بالغ و آزمایش شده نشان داده اند. این انگل ها میکروسکوپی بوده و به وسیله چشم غیر مسلح، قابل دیدن نیستند.

در حالی که اغلب افراد مبتلا به دمودکس برویس از حضور این انگل ها بر روی بدن خود اطلاع ندارند، افراد مبتلا به تهاجمات گسترده این انگل ها، علائمی را تجربه می کنند. جهت شناخت علائم دمودکس برویس و گزینه های درمانی موجود برای مدیریت این انگل ها، شما را به خواندن ادامه مطلب دعوت می کنیم.

دمودکس برویس و دمودکس فولیکولاروم

دمودکس برویس نوعی انگل میکروسکوپی است که در فولیکول موها زندگی می کند. دمودکس فولیکولاروم در فولیکول مو ها جای دارد و برخلاف برویس اغلب بر روی صورت، اطراف پلک و مژه ها یافت می شود.

دمودکس برویس بر روی صورت

فولیکولاروم و برویس به ترتیب از سلول های پوستی و یک نوع چربی به نام سیبوم تغذیه می کنند. سیبوم در سلول های غدد چربی ساخته می شود. دمودکس فولیکولاروم با دیگر انواع انگل ها متفاوت است؛ زیرا می تواند تعداد سلول های پوستی موجود در فولیکول موها را افزایش داده و ظاهری فلس مانند به پوست دهد.

میانگین طول انگل دمودکس فولیکولاروم از ۰.۳ تا ۰.۴ میلی متر است، در حالی که دمودکس برویس نصف این اندازه و از ۰.۱۵ تا ۰.۲ میلی متر طول دارد.

علائم دمودکس برویس

اغلب افراد مبتلا به دمودکس برویس تنها ناقل این انگل ها بوده و به علائمی مبتلا نمی شوند. با این حال، تهاجمات گسترده این انگل می تواند به ایجاد نشانه هایی از جمله موارد زیر منجر شود:

 • قرمزی پوست
 • بافت خشن پوستی همانند سمباده
 • احساس سوزش در پوست

نواحی رایج ابتلا، شامل گردن و قفسه سینه می شوند. با این حال، از آنجایی که دمودکس برویس می تواند در هر غده چربی از بدن ساکن شود، علائم می توانند در هر ناحیه ای بروز دهند.

عوارض دمودکوزیس

دمودکوزیس توسط انگل دمودکس برویس ایجاد می شود. علائم آن نیز می توانند شامل حساسیت پوستی همراه با خارش شوند. دمودکس برویس اغلب علائمی ایجاد نمی کند، اما تعداد زیاد انگل ها (بیش از ۵ عدد در هر سانتی متر مربع پوست) می تواند دمودکوزیس را ایجاد کند. دمودکوزیس یک بیماری التهابی است که علائم آن شامل موارد زیر می شوند:

 • تغییر رنگ پوست
 • فلس مانند شدن پوست
 • قرمزی پوست
 • حساسیت یا تحریک پذیری پوست
 • خارش
 • تحریک چشمی
 • ضخیم شدن پلک ها
 • ریزش مژه ها

دمودکس برویس در بدتر کردن بیماری های پوستی از جمله اگزما و آکنه روزاسه نیز شناخته می شود.

عوامل خطر

دمودکس برویس می تواند در تماس با افراد دیگر نیز منتشر شود. هنگامی که انگل ها بر سطح بدن قرار می گیرند از سلول های غدد عرقی تغذیه می کنند که به فولیکول های مو اتصال دارند. تعداد انگل های دمودکس برویس به صورت طبیعی افزایش یافته که دلیل شیوع بیشتر آن در افراد بالغ و مسن نسبت به کودکان نیز همین است.

امکان دارد هر فردی به دمودکس برویس مبتلا شود. با این حال، عوامل خطری وجود دارند که احتمال و شدت ابتلا به تهاجمات دمودکس را بیشتر می کنند. این عوامل خطر شامل شرایطی می شوند که از قبل وجود داشته اند. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

درمان ریزش مو زنان

 • آکنه
 • سیستم ایمنی ضعیف، همانند سیستم ایمنی افراد مبتلا به ویروس ایدز
 • اگزما
 • ریزش مو
 • پوست چرب
 • آکنه روزاسه

افراد مسن از نظر ابتلا به انگل دمودکس و تجربه عوارضی از جمله دمودکوزیس در معرض خطر بالاتری قرار دارند. دمودکس برویس بیشترین شیوع را در بین افراد ۲۰ تا ۳۰ ساله دارد، زیرا میزان سیبوم در این دوره زمانی به بیشترین مقدار خود می رسد.

این انگل ها در کودکان زیر ۵ سال به ندرت دیده می شوند، زیرا تولید سیبوم در این افراد کم است. علاوه بر این، با اینکه دلیل آن مشخیص نیست اما دمودکس برویس و فولیکولاروم در مردان نسبت به زنان شیوع بیشتری دارد.

تشخیص دمودکس

با بررسی کردن یک نمونه پوست در زیر میکروسکوپ جهت تایید حضور انگل دمودکس، تشخیص صورت می گیرد. اغلب افراد از حضور دمودکس در فولیکول مو های خود اطلاع ندارند. بسیاری از افراد تنها هنگامی مطلع می گردند که از نظر ابتلا به دیگر بیماری های پوستی آزمایش می شوند.

تا زمانی که فرد علائم یا عوارضی را تجربه نکرده است، نیازی به آزمایش بررسی ابتلا به انگل ندارد. پزشک ابتلا دمودکس برویس را به وسیله نمونه برداری تشخیص می دهد. این فرایند شامل برداشت نمونه کوچکی از پوست و بررسی آن زیر میکروسکوپ می شود.

همچنین، پزشک درباره علائم فرد از او سوال می پرسد تا دیگر نشانه های ابتلا به انگل ها از جمله فلس مانند شدن پوست را جستجو کند. در صورتی که مقدار انگل ها در فولیکول های مو بالا باشد، ابتلا به دمودکوزیس تشخیص داده می شود.

شرایط انجام تست دمودکس

۱- به مدت ۴٨ ساعت قبل از انجام تست، سر و صورت با شوینده شسته نشود.

۲- با صلاحدید پزشک حدود ٧٢ ساعت تا یک هفته از استفاده انتی بیوتیک های خوراکی و موضعی اجتناب شود.

۳- روز تست لوازم ارایش روی پوست استفاده نشود.

۴- حدود یک هفته تا ده روز از پاکسازی پوست گذشته باشد.

درمان دمودکس

اغلب موارد انگل های دمودکوزیس می توانند در خانه درمان شوند. در صورتی که فرد به تعداد قابل توجهی از انگل ها دچار بوده یا علائمی شدید و ناراحت کننده را تجربه می کند، امکان دارد به مداخله پزشکی نیاز باشد.

۱- مراقبت خانگی

چندین راه برای به حداقل رساندن تعداد انگل های دمودکس برویس و کاهش خطر ابتلا به عوارض بر روی پوست وجود دارد. نکات مراقبت فردی شامل موارد زیر می شوند:

دوش گرفتن روزانه

– استحمام روزانه جهت کاهش ترشحات چربی که انگل از آن ها تغذیه می کند.

– شستن موها و مژه ها به وسیله یک شامپوی ملایم

– استفاده از یک پاک کننده غیر صابونی بر روی صورت دو بار در روز

– لایه برداری متداول پوست جهت از بین بردن سلول های پوستی مرده و سیبوم موجود در آن ها

– دوش گرفتن پس از ورزش یا قرارگیری در معرض نور خورشید

– اجتناب از مصرف پاک کننده ها، لوسیون ها و ضد آفتاب های چرب و روغنی

۲- درمان پزشکی

در صورتی که درمان های خانگی، علایم را برطرف نکرده و تعداد انگل ها را کاهش ندهند، امکان دارد جهت کاهش سیبوم اضافی بر روی پوست به دارو نیاز باشد.

در موارد شدید ابتلا به انگل ها یا در افرادی که دارای یک سیستم ایمنی ضعیف هستند، پزشک مصرف دارو خوراکی ایورمکتین را توصیه می کند. همچنین، مدیریت و درمان هر گونه بیماری زمینه ای همانند عفونت ها که می تواند با سطوح بالای انگل ها در ارتباط باشد، ضروری است. علاوه بر آن، اگزما و آکنه روزاسه باید به وسیله درمان های موضعی پوست درمان شوند.

در حال حاضر از این نوع روش های اغلب شیمیایی برای درمان دمودکس برویس استفاده می شود  که برخی از آنها نتیجه ی خوبی ندارند. در کلینیک دکتر گیتا مجیدزاده از درمان دارویی و عمدتا داروهای ارگانیک استفاده می شود.

توجه:

در تعدادی از بیماری های پوستی، علائم مشابهی همچون قرمزی و التهاب صورت ایجاد می شود. به عنوان مثال: دمودکس، رزاسه، اگزما و لوپوس می توانند نشانه های مشترکی داشته باشند. به همین خاطر بدون تایید و تشخیص پزشک، به صورت خودسرانه از هیچ دارویی استفاده نکنید.

چشم انداز

در حالی که تصور زندگی کردن انگل ها در پوست و فولیکول موها می تواند ناخوشایند باشد؛ اما این موارد معمولا بی ضرر بوده و در اغلب افراد علائمی ایجاد نمی کنند. با این حال، تعداد زیاد انگل دمودکس برویس می تواند به بروز علائم و عوارضی ناراحت کننده از جمله دمودکوزیس منجر شود.

در نتیجه، تحت کنترل داشتن تعداد این انگل ها به وسیله انجام اقدامات بهداشت فردی ضروری است. افرادی که علائم پوستی همانند قرمزی، خارش یا پوسته شدن را تجربه می کنند، باید به پزشکی مراجعه کنند که می تواند درمان های موثری را برای آن ها تجویز کند.

منبع: medicalnewstoday

مرکز زیبایی پوست، مو و لیزر موهای زائد دکتر گیتا مجید زاده

امیدوارم این مقاله برایتان مفید و کاربردی باشد

با احترام

دکتر گیتا مجیدزاده

پوست | مو | زیبایی | لیزر موهای زائد

.
.
.

ولنجک ، خیابان سیزدهم، خیابان ساسان شمالی ، طبقه فوقانی دی مارکت، پلاک ۳۳، واحد ۲۱

۰۲۱۲۶۸۰۶۵۹۵ ☎

۰۲۱۲۶۸۰۶۰۴۵ ☎

۰۲۱۲۶۸۰۶۰۴۹ ☎

۰۲۱۲۶۸۰۶۰۵۷ ☎

مرکز زیبایی پوست، مو و لیزر موهای زائد دکتر گیتا مجید زاده

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رسول دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.
  حدود 9ماه پیش احساس کردم موجوداتی در موهای سرم حرکت میکنند.چندین بار ب پزشک مراجعه نمیودم. ک هر کدام ب اتفاق تشخیص شپش و شامپوی ضد شپش تجویز نمودن ولی هیچگاه اثری نداشت و ب اصرار خانواده خود را قانع کردم ک دچار توهم شده ام.
  اما اکنون روی دید چشمانم نیز اثر گزاشته .ب چشم پزشک مراجعه نمیدو ک چشمانم را سالم ارزیابی نمودن.من گاهی حدود 4 ساعت دستم مشغول خارانون سرم هست.قسمتس از موهایم با بقبه سرم فرق داردخشک تر از بقیه موهای سرم میباشد.گاهی مو ب پوست سرم میچسبد و ب سختی جدا میشود.ودااین احساس را دارم ک موجوداتی ک انهارا نمیبینم از موی سر ب داخل ابروها امده و ب سمت گوشه چشمم میروند..البته یک سری موهایی در بین موهای خود ک تقریبا هم رنگ انها با موهایم فرق دارد و هم نازکتر است پیدا میکنم.و روی پوست سرم هم انگار یک پوست پلاستیکی وری کشیده شده.
  جناب دکتر من لب مرز روانی شدن هستم ..اطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام ببینید با توجه به شرح حالی که فرمودید بعیده که مشکل، مشکل پوستی باشه، در صورت تمایل باز هم برای اینکه نگرانی شما برطرف بشه می تونید تعیین نوبت کنید تا از نزدیک معاینه شوید تا اگر مشکوک به انگل باشید، تست انجام شود

 • تصویر کاربر دلا سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام

  من باردار هستم و وارد ماه هشتم شدم و به تازگی پوستم شروع کرده به ترک برداشتن. دکتر چه راههایی الان و بعد زایمان برای درمان هست؟‌ لیزر واقعا جوابگو هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام عزیزم ببینید به طور کل صادقانه بخواییم خدمتتون عرض کنیم ترک های پوستی هنوز هیچ درمان قطعی در دنیا نداره اما با برخی روش های ترکیبی مثل میکرونیدلینگ و لیزر ممکنه اوضاع کمی بهتر بشه اما چون میزان تاثیرش قطعی نیست و معمولا خیلی کمه، واقعا توصیه نمی کنیم

   تو این دوران فقط می تونین از کرم های مختلفی که در داروخانه ها موجود هست (حتما معتبر و داری برچسب تاییدیه وزارت بهداشت) تهیه کنید به هیچ عنوان سراغ فروشگاه های اینترنتی در این خصوص نروید

   ولی در کل باید سعی کنین این مساله رو بپذیرید و باهاش کنار بیایین
   در پایان این مطلب رو هم بخونید حتما:
   https://drmajidzadeh.com/530

 • تصویر کاربر علی شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام، هزینه تست دمودکس چقدره و زمان بندی برای انجام چه روزهای هست، باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

    ابتدا لازم هست از نزدیک معاینه شوید و اگر برای شما تشخیص دمودکس داده شود مرکزی برای انجام تست به شما معرفی خواهیم کرد.

 • تصویر کاربر مهسا شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانوم دکتر، من صورتم وقسمت سینم موقع فعالیت زیادیاعصبی شدن یاخجالت کشیدن قرمزمیشه میگن که روزاسه داری چطوری درماندمیشم
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام عزیزم

   برای اظهار نظر تخصصی که چه روش درمانی برای شما مناسب است باید از نزدیک معاینه شوید.

 • تصویر کاربر M... یکشنبه ۱ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ایا شپش سر ربطی به این انگل دارد ودرمانش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۱ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   برای اظهار نظر تخصصی در این باره لازم هست حتما از نزدیک معاینه شوید.

 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۱۶ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من قبلا راکوتان میخوردم و پوستم ب شدت نازک و حساس شده..یبار الکل ب پوستم خورد و قرمز شد.. دکتر بهم داروی کورتونی داد که قرمزیشو به شدت تشدید کرد و بعد ب شکل مویرگ های خونی روی بینیم شد و یمدته ک گاهی خوب میشه گاهی قرمز..با سرما هم کمرنگ میشد.
  به رزاسه شک داشتم و امروز برای اولین بار با خارش و قرمزی شدید بیدار شدم و دوستان بهم گفتن ممکنه دمودکس باشه..ممنون میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده جمعه ۱۶ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام عزیزم

   برای اظهار نظر تخصصی لازم هستش از نزدیک معاینه شوید و اگر تشخیص دمودکس داده شود راهنماییتون می کنیم که کجا می توانید این تست رو انجام دهید.

 • تصویر کاربر پری یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتربرای من تشخیص دمودکس دادن داروی ایورمکتین وژل مترونیدازول استفاده کردم ولی حتی ذره ای تغییرنکرده چه داروی دیگه میشه استفاده کرد
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام عزیزم

   یک نسخه ثابت برای تمام افراد موجود نیست، در این خصوص حتما باید از نزدیک معاینه شوید تا تشخیص داده شود کدام راهکار مناسب شرایط پوست شماست.

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۶ تیر ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  ایا با لیزرIPL میشود عارضه دمودکس را از بین برد؟

  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده دوشنبه ۱۶ تیر ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   خیر لیزر IPL برای دمودکس مورد استفاده نیست، برای اظهار نظر تخصصی که چه راه درمانی برای شما مناسب است لازم هست از نزدیک معاینه شوید.

 • تصویر کاربر لیدا یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  راه های انتقال انگل دمودکس رو میفرمایید؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام به طور کامل در این مطلب توضیح دادیم:
   https://drmajidzadeh.com/2518

 • تصویر کاربر مهناز یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من خارش شدید توکل بدنم دارم چندروزی هست شروع شده وسابق داره هرچندوقت یکباردارم این مشکل ویکدفعه هم دمودکس داشتم که دارومصرفرکردم که البته اوندفعه توپوست صورتم لکه های بود که تست انجام دادم وگفتن دمودکسه الان نشونه ای ندارم جزخارش بد یعنی گاهی انگارسوزن توتنم فرومیره ویا انگارروی بدنم یه چیزی راه میره ودر قسمت تناسلی هم این مشکل ودارم اول اونجابود بعدکل بدنم گفتم شاید الرژی باشه قرص حساسیت خوردم وای تاثیرنداشت ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام عزیزم

   برای اظهار نظر تخصصی که چه راه درمانی با توجه به  شرایط شما برایتان مناسب است از نزدیک معاینه شوید تا درمان مناسب برایتان صورت گیرد.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر