از بین بردن سریع جای جوش صورت با پانچ صورت

گاهی جای جوش صورت نمی تواند با استفاده از روش های معمول درمان شود. این مسئله معمولا در زخم های ناشی از جوش با حفره های عمیق مشاهده می شود. یکی از روش های موثر برای درمان جای جوش روش پانچ صورت است.

زمانی که در زخم های آکنه ضایعات عمیقی وجود دارد و بافت های پوستی اطراف آن ضخیم شده و به پمادهای موضعی پاسخ نمی دهند روش پانچ صورت می تواند موثر باشد. درمان جای جوش از طریق جراحی پلاستیک معمولی می تواند بسیار گران قیمت باشد. روش پانچ صورت برای اسکار ها و جای آکنه هایی که فرورفتگی دارند بسیار موثر است و سبب مسطح شدن پوست می شود. همچنین درمان با لیزر را نیز می توان پس از پانچ برای بهبود کامل پوست انجام داد.

فرآیند درمان سریع جای جوش با پانچ صورت

روش پانچ صورت را می توان به عنوان یک روش درمان سرپایی برای رفع جای جوش در نظر گرفت که در آن پزشک ابتدا از بی حسی موضعی بر روی محل زخم در بیمار استفاده کرده، سپس از یک دستگاه برش خیلی کوچک و سطحی استفاده می کند که این ابزار پانچ نامیده می شود. سایز این ابزار بسته به سایز اسکار معمولا با قطری حدود 1.5 تا 3.5 میلیمتر می باشد. ابزار پانچ کمی متفاوت از ابزارهای معمول استفاده شده در جراحی پلاستیک است که از آنها برای برش بافتها استفاده می شود. دلیل این تفاوت این است که آثار کمتری از برش بافت را بدون هرگونه تاثیری بر روی پوست اطراف به جا بگذارد.

درمان جوش

در روش پانچ صورت برای از بین بردن جوش صورت، پزشک ابزار پانچ را به محل اسکار فشار می دهد سپس آن را رها کرده و بافت اطراف زخم را می کشد. این شیوه ی بسیار کنترل شده است تا اطمینان حاصل شود که پوست اسکار تحت تاثیر قرار گرفته است. هنگامی که بافت اسکار به اندازه کافی پانچ شود، جای آکنه، هم سطح با دیواره های خارجی که در اطراف زخم قرار دارد، یعنی پایه اسکار بالا آمده است. این افزایش ارتفاع باعث می شود که اسکار فرورفتگی کمتری نسبت به سطح اطراف اسکار داشته باشد.

پزشک از بافت اطراف برای بستن محل زخم استفاده می کند. این مهم با استفاده از شیوه بخیه زدن مرسوم و یا با استفاده از چسب پوست برای استتار محل زخم انجام می گیرد.

در هر دو سناریو، تکه های کوچکی از پوست اطراف مورد استفاده قرار می گیرد. این مسئله تضمین می کند که محل اسکار با پوست جدید پوشانده شده است، که به نوبه خود اجازه می دهد که روند بهبودی پوست آغاز شود. زمان از بین بردن لک جوش در این روش بین 6 تا 8 هفته می باشد که طی این دوره بیمار باید مرتبا پماد زده و باند روی زخم را عوض کند. البته باید در نظر داشت بسیاری از جای جوش ها پس از پانچ نیازی به باند نخواهند داشت.

هزینه از بین بردن جای جوش با روش پانچ صورت

هزینه این روش، برای هر جلسه پانج بین 500 تا یک میلیون تومان است که احتمال دارد یک جلسه ترمیم رایگان هم برای درمان سریع جای جوش صورت نیاز باشد.درمان جای جوش

مزایای درمان جای جوش با روش پانچ صورت

هر یک از تکنیک های پانچ صورت برای نوع خاصی از زخم مفید بوده و اسکار های آیس کیوب را کوچک نشان می دهد. این روش برای اسکار هایی با حفره هایی بسیار عمیق که آنها را باکس کار اسکار نیز می نامند، بسیار مناسب می باشد. تکنیک های پانچ در ایجاد سلول های اپیتلیال و در نهایت ایجاد پوست جدید کمک می کنند که بسیار شبیه پوست موجود در بافت هستند.

پزشک به بیماران پس از انجام عمل پانچ صورت،  لیزر فرکشنال را برای ادامه درمان کامل جای جوش و آیس کیوب ها توصیه می کنند. درمان این زخم ها تنها با استفاده از مواد لایه بردار شیمیایی یا لیزر سطحی می تواند بسیار دشوار باشد زیرا پایه آن عمیق است. پزشک باید برای این تکنیک ها چندین تغییر را اعمال کنند و بهترین نتایج را به دست آورند.

تمیز کردن پوست صورت

اثربخشی روش پانچ همراه با لیزر فراکشنال co2 در درمان جای جوش

روش های درمانی زیادی برای از بین بردن جای جوش صورت در دسترس هستند، اما دستورالعمل های کلی برای درمان جای جوش صورت  وجود ندارد. هدف از این مطالعه مقایسه اثربخشی بالینی و اثرات جانبی لیزر co2 فرکشنال همراه با روش پانچ با استفاده از لیزر co2 فرکشنال به تنهایی برای درمان زخم های آتروفی آکنه است.

مواد و روش ها

بر روی چهل و دو نفر از ایرانیان (محدوده سنی 18 تا 55 سال) با پوست فیتزپاتریک نوع III تا IV و زخم های اتروفی متوسط ​​تا شدید روی هر دو طرف گونه ها، درمان هایی را به صورت تصادفی انجام دادند: یک طرف صورت، لیزر co2 فرکشنال را دریافت کرد و طرف دیگر صورت، یک جلسه روش پانچ همراه با دو جلسه لیزر co2 فرکشنال، به فاصله یک ماه انجام شد. دو متخصص پوست به طور مستقل بهبود زخم آکنه را 4 و 16 هفته پس از آخرین درمان ارزیابی کردند. عوارض جانبی روش ها نیز پس از هر درمان ثبت شد.

نتایج

تا یک ماه بعد از شروع درمان، اختلاف معنی داری در ارزیابی درمان جای جوش صورت مشاهده نشد. اما 4 ماه پس از شروع درمان، درمان لیزر co2 فرکشنال همراه با روش پانچ اثربخشی بیشتری نسبت به درمان تنها با استفاده از لیزر co2 فرکشنال در درمان جای جوش داشت.

☑ استفاده همزمان از لیزر co2 فرکشنال همراه با روش پانچ روش فوق العاده موثر تری برای درمان جای جوش و آکنه می باشد.

احتیاط

⛔ مهم است که بیماران پس از اتمام مراحل پانچ، تمام دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنند. این شامل تمیز کردن زخم و استفاده از پمادها، نکندن پوسته ها و دور از آفتاب می شود.

⛔ این عمل صرفا باید توسط پزشک انجام گیرد.

اثربخشی کلی این روش به عمق اسکار و همچنین پوست سالم بیمار برای بخیه و یا پیوند بستگی دارد. لذا توصیه می شود هر کسی که در مورد این روش برای درمان جای جوش صورت فکر می کند، مشاوره قبل از درمان را برای دستیابی به میزان احتمال بهبود در نظر داشته باشد.

عوارض جانبی احتمالی

برخی از عوارض جانبی تکنیک های پانچ صورت که ممکن است رخ دهد، عبارتند از:

1) کبودی
2) ایجاد خراش و جای زخم
3) ایجاد کلوید

 • پانچ ممکن است در پشت یک اسکار کوچکتر قرار گیرد که نیاز به درمان بیشتری دارد.
 • پانچ صورت ، اگر به درستی انجام نشود، می تواند سطح پوست تحت درمان را بالاتر از مناطق اطراف اسکار ببرد و ایجاد زائده کند.
 • تکنیک های پانچ صورت به تنهایی نمی توانند زخم های عمیق و جای آکنه را از بین ببرند. آنها باید همراه با تکنیک های دیگر مانند میکرونیدلینگ، میکرودرم و لیزر سطحی و یا لایه برداری شیمیایی پوست و برای دریافت بهترین نتایج، استفاده شوند.
انجام پانچ صورت در این مرکز، مطابق با قانون توسط پزشک متخصص بیماری های پوست انجام می شود برای کسب اطلاعات بیشتر همکاران ما تلفنی پاسخگو هستند.

امیدوارم این مقاله برایتان مفید و کاربردی باشد
با احترام
دکتر گیتا مجیدزاده
پوست | مو | زیبایی | لیزر موهای زائد
.
.
زعفرانیه | مقدس اردبیلی | بین پسیان و میدان الف | ساختمان پزشکان ١٠٠ | واحد ۴٠٣
☎ 02122657900
☎ 02122657916
☎ 02126212554

مرکز زیبایی پوست، مو و لیزر موهای زائد دکتر گیتا مجید زاده

از بین بردن سریع جای جوش صورت با پانچ صورت
4.4 (88%) 10 رای

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرفتانه یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ۱۶:۱۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من از 8 سال پیش تقریبا.شروع کردم ب ترکوندن جوش های بدنم.یعنی همه جای بدنم.الان ک خیلی وقته گذشته کل بدنم پر لک شده.خیلی هم بد شکل.نمیدونم چیکار کنم.یبار دکتر رعتم ی چیز کرمی داد زدم درست نشد.راهنمایی کنید لطفا
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهیکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ۱۶:۱۹( 1 ماه پیش)
   سلام برای این مساله باید از نزدیک معاینه شوید
   اما باید این مساله رو بدونید شما یک زمان طولانی این مشکلات رو برای پوستتان ایجاد کردید این که توقع داشته باشید در یک زمان کوتاه 100 درصد بهبود پیدا کند قطعا همچین مساله ای نیست
   درصد بهبودی بین 10 تا 60 درصد خواهد بود و همچنین زمان بر خواهد بود، اگر این مساله را پذیرفتید
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرمحدثه یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ ۲۰:۳۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر بنده اپلاسیون رفتم ماه پیش زگیل تناسلی زدم در ناحیه پرینه بعد رفتم دکتر زنان بهم محلول اسیدی داد زدم خوب شدم رفتم پیش دکتر گفت خوب شدی رفتم ی دکتر ماما گفت خوب شدی ولی انگار اسید بد تر ویروس زگیل رو پخش میکه نوبت اپلاسیون دومم رفتم بعد 2 هفته ی زگیل کوچیک ردم دوباره خودم اسید استفاده کردم الان درون سوراخ واژنمم زگیل زده به نظر شما فریز کنم بهتر نیست؟ اگر خوبه شما خودتون فریز میکنید ؟و هزینش چقدره
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهیکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ ۲۰:۳۸( 1 ماه پیش)
   سلام بله انجام می شود برای اظهار نظر باید از نزدیک معاینه شوید

   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرمیترا شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ۲۰:۱۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر خسته نباشید...بهترین کرم افتاب برای پوست سفید...و دارای لک ملاسما چه کرمیه؟
  بعد آیا کرم سیستامین که ساخت سویسه و جدیدا برای لک ملاسما اومده آیا درمان قطعی ملاسماست..یعنی موثره...ممنونم جوابمو بدید
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ۲۰:۱۸( 2 ماه پیش)
   سلام یک نسخه ثابت برای تمام افراد موجود نیست، در این خصوص حتما باید از نزدیک معاینه شوید تا تشخیص داده شود کدام راهکار مناسب شرایط پوست شماست
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرالهه دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ ۲۱:۳۶( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر خسته نباشید
  من دو روز ازیترومایسین خوردم الان اشکالی نداره یک دوره راکوتان مصرف کنم؟؟
  چون یه کیست زیر پوستی دارم و قبلاً دکتری دیگه بهم گفته بود برای درمان کیست راکوتان خوبه
  قرص پروپنالول هم مصرف میکنم تداخل دارویی نداره با راکوتان؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهدوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ ۲۱:۳۶( 3 ماه پیش)
   سلام برای سوال اول که حتما باید از نزدیک معاینه شوید
   دوم اینکه پروپنالول با روآکوتان تداخلی ندارد
   برای معاینه روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرنونا دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ ۱۸:۱۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من صورتم جوش ميزد حدود ٣سال پيش راكوتان خوردم جوشام خوب شد ولى الان جاى جوش دارم كه به صورت چاله شده ولى خيلى عميق نيست راه حلى هست؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهدوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ ۱۸:۱۹( 3 ماه پیش)
   سلام به نظر میاد شما در حال حاضر جوش فعال دارید، ابتدا باید از نزدیک معاینه شوید تا با درمان دارویی تمام جوش های فعال رو از بین ببریم، پس از آن با روش های عملی جای جوش ها را درمان خواهیم کرد
   در مورد تشخیص دقیق حتما باید از نزدیک معاینه شوید
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرماري چهارشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۷ ۱۹:۵۴( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير و خسته نباشيد، من يه مدتيه خيلي زياد رو قسمت پايين صورت و همينطور رو و زير گونه ها آكنه هاي خيلي متورم و قرمز كه چركي هستند دارم تو آزمايشاتم هورمون T3 كم بود و همچنين اينكه من خيلي استرس و اضطراب دارم كلا و بزودي به دكتر غدد مراجعه ميكنم اما به ٢تا دكتر پوست و مو مراجعه كردم و هردو برام راكوتان تحويز كردند باتوجه به عوارض شديد و بسيار زياد اين قرص من قرص رو مصرف نكردم، بنا به گفته هاشون درمان ديگه اي نداره، آيا اين حقيقت داره؟ يعني واقعا بخاطر آكنه يا جوش صورت بايد اين همه مسير پر خطر رو طي كرد؟ من واقعا ميترسم و نااميد شدم، لطفا دراين باره راهنمايي كنيد ممنونم 🌸
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهچهارشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۷ ۱۹:۵۴( 3 ماه پیش)
   سلام ببینید به هر حال هر دارویی ممکن است عوارضی داشته باشد به هر حال پزشک با عمل به این مساله و نتایج آزمایشات برای شما تجویز می کند بله اگر بدون تجویز پزشک مصرف بکنید خطرناک است اما زمانی که زیر نظر پزشک باشید مشکلی ندارد
 • تصویر کاربرمریم دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ ۲۲:۱۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من کل کمرم جای جوشه میخواستم ببینم برای رفع کامل آثار جوش حدودا چقدر هزینم میشه
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهدوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ ۲۲:۱۷( 3 ماه پیش)
   سلام یک نسخه ثابت برای تمام افراد موجود نیست، در این خصوص حتما باید از نزدیک معاینه شوید تا تشخیص داده شود کدام راهکار مناسب شرایط پوست شماست
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرمهسا دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ ۱۵:۰۵( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام روز بخیر
  پوست صورتم بشدت دون دون شده و بعد از شتسشو با شامپو قرمز میشه و خارش میگیره و از زمانی اینطور شده که من در کیش دو روز زیر آفتاب بودم الان صورتم التهاب داره و دون دون لطفا مرا راهنمایی کنید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهدوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ ۱۵:۰۵( 3 ماه پیش)
   سلام برای اظهار نظر در این خصوص حتما باید از نزدیک معاینه شوید
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرمحمد چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ ۱۹:۰۳( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام پسری 18ساله هستم جای جوش ها صورتم و تخریب کرده و البته هنوزم جوش میزنم به دلیل مشکلاتی نمیتونم رواکوتان هم مصرف کنم(آزمایش دادم) پوستم خیلی تخریب شده چی کار کنم؟باید جوش ها متوقف بشه تا بتونم جاهاشو درمان کنم؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهچهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ ۱۹:۰۳( 4 ماه پیش)
   سلام شما در حال حاضر جوش فعال دارید، ابتدا باید از نزدیک معاینه شوید تا با درمان دارویی تمام جوش های فعال رو از بین ببریم، پس از آن با روش های عملی جای جوش ها را درمان خواهیم کرد
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرعاطفه یکشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۷ ۲۱:۵۳( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  لک های صورت من پس از بارداری و زایمان بیشتر شد و از بین نرفت.
  آیا درمانی برای از بین بردن لک ها و شادابی صورتم وجود دارد؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهیکشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۷ ۲۱:۵۳( 4 ماه پیش)
   سلام تا حدودی قابل درمان است باید از نزدیک معاینه شوید
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر