از بین بردن سریع جای جوش صورت با پانچ صورت

گاهی جای جوش صورت نمی تواند با استفاده از روش های معمول درمان شود. این مسئله معمولا در زخم های ناشی از جوش با حفره های عمیق مشاهده می شود. یکی از روش های موثر برای درمان جای جوش روش پانچ صورت است.

پانچ صورت برای جای جوش

زمانی که در زخم های آکنه ضایعات عمیقی وجود دارد و بافت های پوستی اطراف آن ضخیم شده و به پمادهای موضعی پاسخ نمی دهند روش پانچ صورت می تواند موثر باشد.

درمان جای جوش ادرمان جای جوش با پانچز طریق جراحی پلاستیک معمولی می تواند بسیار گران قیمت باشد. روش پانچ صورت برای اسکار ها و جای آکنه هایی که فرورفتگی دارند بسیار موثر است و سبب مسطح شدن پوست می شود. همچنین درمان با لیزر را نیز می توان پس از پانچ برای بهبود کامل پوست انجام داد.

فرآیند درمان سریع جای جوش با پانچ صورت

روش پانچ صورت را می توان به عنوان یک روش درمان سرپایی برای رفع جای جوش در نظر گرفت که در آن پزشک ابتدا از بی حسی موضعی بر روی محل زخم در بیمار استفاده کرده، سپس از یک دستگاه برش خیلی کوچک و سطحی استفاده می کند که این ابزار پانچ نامیده می شود.

سایز این ابزار بسته به سایز اسکار معمولا با قطری حدود ۱.۵ تا ۳.۵ میلیمتر می باشد. ابزار پانچ کمی متفاوت از ابزارهای معمول استفاده شده در جراحی پلاستیک است که از آنها برای برش بافتها استفاده می شود. دلیل این تفاوت این است که آثار کمتری از برش بافت را بدون هرگونه تاثیری بر روی پوست اطراف به جا بگذارد.

درمان جوش

در روش پانچ صورت برای از بین بردن جوش صورت، پزشک ابزار پانچ را به محل اسکار فشار می دهد سپس آن را رها کرده و بافت اطراف زخم را می کشد. این شیوه ی بسیار کنترل شده است تا اطمینان حاصل شود که پوست اسکار تحت تاثیر قرار گرفته است.

هنگامی که بافت اسکار به اندازه کافی پانچ شود، جای آکنه، هم سطح با دیواره های خارجی که در اطراف زخم قرار دارد، یعنی پایه اسکار بالا آمده است. این افزایش ارتفاع باعث می شود که اسکار فرورفتگی کمتری نسبت به سطح اطراف اسکار داشته باشد.

پزشک از بافت اطراف برای بستن محل زخم استفاده می کند. این مهم با استفاده از شیوه بخیه زدن مرسوم و یا با استفاده از چسب پوست برای استتار محل زخم انجام می گیرد.

در هر دو سناریو، تکه های کوچکی از پوست اطراف مورد استفاده قرار می گیرد. این مسئله تضمین می کند که محل اسکار با پوست جدید پوشانده شده است، که به نوبه خود اجازه می دهد که روند بهبودی پوست آغاز شود. زمان از بین بردن لک جوش در این روش بین ۶ تا ۸ هفته می باشد که طی این دوره بیمار باید مرتبا پماد زده و باند روی زخم را عوض کند. البته باید در نظر داشت بسیاری از جای جوش ها پس از پانچ نیازی به باند نخواهند داشت.

هزینه از بین بردن جای جوش با روش پانچ صورت

پانچ صورت برای جای جوش برای هر جلسه پانج بین ۵۰۰ تا یک میلیون تومان است که احتمال دارد یک جلسه ترمیم رایگان هم برای درمان سریع جای جوش صورت نیاز باشد.درمان جای جوش

مزایای درمان جای جوش با روش پانچ صورت

هر یک از تکنیک های پانچ صورت برای نوع خاصی از زخم مفید بوده و اسکار های آیس کیوب را کوچک نشان می دهد. این روش برای اسکار هایی با حفره هایی بسیار عمیق که آنها را باکس کار اسکار نیز می نامند و نیز برای درمان سوراخ های جای جوش بسیار مناسب می باشد. تکنیک های پانچ در ایجاد سلول های اپیتلیال و در نهایت ایجاد پوست جدید کمک می کنند که بسیار شبیه پوست موجود در بافت هستند.

پزشک به بیماران پس از انجام عمل پانچ صورت،  لیزر فرکشنال را برای ادامه درمان کامل جای جوش و آیس کیوب ها توصیه می کنند. درمان این زخم ها تنها با استفاده از مواد لایه بردار شیمیایی یا لیزر سطحی می تواند بسیار دشوار باشد زیرا پایه آن عمیق است. پزشک باید برای این تکنیک ها چندین تغییر را اعمال کنند و بهترین نتایج را به دست آورند.

تمیز کردن پوست صورت

اثربخشی روش پانچ همراه با لیزر فراکشنال co2 در درمان جای جوش

روش های درمانی زیادی برای از بین بردن جای جوش صورت و درمان فرورفتگی جای جوش در دسترس هستند، اما دستورالعمل های کلی برای درمان جای جوش صورت  وجود ندارد. هدف از این مطالعه مقایسه اثربخشی بالینی و اثرات جانبی لیزر co2 فرکشنال همراه با روش پانچ با استفاده از لیزر co2 فرکشنال به تنهایی برای درمان زخم های آتروفی آکنه است.

مواد و روش ها

بر روی چهل و دو نفر از ایرانیان (محدوده سنی ۱۸ تا ۵۵ سال) با پوست فیتزپاتریک نوع III تا IV و زخم های اتروفی متوسط ​​تا شدید روی هر دو طرف گونه ها، درمان هایی را به صورت تصادفی انجام دادند: یک طرف صورت، لیزر co2 فرکشنال را دریافت کرد و طرف دیگر صورت، یک جلسه روش پانچ همراه با دو جلسه لیزر co2 فرکشنال، به فاصله یک ماه انجام شد.

دو متخصص پوست به طور مستقل بهبود زخم آکنه را ۴ و ۱۶ هفته پس از آخرین درمان ارزیابی کردند. عوارض جانبی روش ها نیز پس از هر درمان ثبت شد.

نتایج

تا یک ماه بعد از شروع درمان، اختلاف معنی داری در ارزیابی درمان جای جوش صورت مشاهده نشد. اما ۴ ماه پس از شروع درمان، درمان لیزر co2 فرکشنال همراه با روش پانچ اثربخشی بیشتری نسبت به درمان تنها با استفاده از لیزر co2 فرکشنال در درمان جای جوش داشت.

☑ استفاده همزمان از لیزر co2 فرکشنال همراه با روش پانچ روش فوق العاده موثر تری برای درمان جای جوش و آکنه می باشد.

احتیاط

⛔ مهم است که بیماران پس از اتمام مراحل پانچ، تمام دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنند. این شامل تمیز کردن زخم و استفاده از پمادها، نکندن پوسته ها و دور از آفتاب می شود.

⛔ این عمل صرفا باید توسط پزشک انجام گیرد.

اثربخشی کلی این روش به عمق اسکار و همچنین پوست سالم بیمار برای بخیه و یا پیوند بستگی دارد. لذا توصیه می شود هر کسی که در مورد این روش برای درمان جای جوش صورت فکر می کند، مشاوره قبل از درمان را برای دستیابی به میزان احتمال بهبود در نظر داشته باشد.

عوارض جانبی احتمالی

برخی از عوارض جانبی تکنیک های پانچ صورت که ممکن است رخ دهد، عبارتند از:

۱) کبودی
۲) ایجاد خراش و جای زخم
۳) ایجاد کلوید

 • پانچ ممکن است در پشت یک اسکار کوچکتر قرار گیرد که نیاز به درمان بیشتری دارد.
 • پانچ صورت ، اگر به درستی انجام نشود، می تواند سطح پوست تحت درمان را بالاتر از مناطق اطراف اسکار ببرد و ایجاد زائده کند.
 • تکنیک های پانچ صورت به تنهایی نمی توانند زخم های عمیق و جای آکنه را از بین ببرند. آنها باید همراه با تکنیک های دیگر مانند میکرونیدلینگ، میکرودرم و لیزر سطحی و یا لایه برداری شیمیایی پوست و برای دریافت بهترین نتایج، استفاده شوند.
انجام پانچ صورت در این مرکز، مطابق با قانون توسط پزشک متخصص بیماری های پوست انجام می شود برای کسب اطلاعات بیشتر همکاران ما تلفنی پاسخگو هستند.

امیدوارم این مقاله برایتان مفید و کاربردی باشد

با احترام

دکتر گیتا مجیدزاده

پوست | مو | زیبایی | لیزر موهای زائد

.
.
.

ولنجک ، خیابان سیزدهم، خیابان ساسان شمالی ، طبقه فوقانی دی مارکت، پلاک ۳۳، واحد ۲۱

۰۲۱۲۶۸۰۶۵۹۵ ☎

۰۲۱۲۶۸۰۶۰۴۵ ☎

۰۲۱۲۶۸۰۶۰۴۹ ☎

۰۲۱۲۶۸۰۶۰۵۷ ☎

مرکز زیبایی پوست، مو و لیزر موهای زائد دکتر گیتا مجید زاده

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۸ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سالهای زیادی است که پشت گردنم یه خال گوشتی وجود داره به رنگ سیاه اما چند مدتی هست که اندازه اش تغیر کرده و بیشتر شده ممنونم میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده جمعه ۸ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام عزیزم

   برای اظهار نظر تخصصی حتما باید از نزدیک معاینه شوید.

 • تصویر کاربر امیر جمعه ۸ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  از بین بردن جای جوش صورت
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده جمعه ۸ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام وقتتون بخیر

   درمان های زیادی از جمله میکرونیدلینگ،سابسیژن،لیزردرمانی،پانچ و ...وجود دارد که برای اظهار نظر تخصصی درمورد اینکه چه روشی براتون مناسب هست باید از نزدیک معغاینه شوید.

 • تصویر کاربر Meludi جمعه ۸ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید برای ازبین رفتن کامل و صددرصد ی جای جوش باید چیکار کنیم
  من میکرونیدلینگ رفتن چند جلسه ولی تاثیری نداشته لطفا راهنمایی کنید ممنون خیلی اذیت میشم
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده جمعه ۸ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام یک نسخه ثابت برای تمام افراد موجود نیست، در این خصوص حتما باید از نزدیک معاینه شوید تا تشخیص داده شود کدام راهکار مناسب شرایط پوست شماست ب

 • تصویر کاربر الی جمعه ۸ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام روزتون بخیر من حدودا سه سال ک صورتم جوش زده و دکتر زیاد رفتم و داروهای زیادی مصرف کردم ولی جای جوش صورتم نرفته و همچنان قرمز مونده از عرقیات گیاهی هم استفاده کردم الان به نظر شما چه کاری کنم ک جای جوش هام خوب بشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده جمعه ۸ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام عزیزم

   اگر که جوش فعال داشته باشید ابتدا باید درمان گردد و سپس به دنبال راهی برای رفع جای جوش باشید از روشهایی مثل میکرونیدلینگ، سابسیژن، پانچ و... میتوان استفاده کرد که برای اظهار نظر درمورد اینکه چه روشی برای شما مناسبه باید از نزدیک معاینه شوید.

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۸ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام برای جای جوش آکنه اسکار. چه درمانی هست؟ صورتم جای اسکار عمیق هست
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده جمعه ۸ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   روشهای زیادی از جمله لیزر، میکرونیدلینگ، پانچ، سابسیژن و... برای رفع جای جوش وجود داره که برای اظهار نظر تخصصی درمورد اینکه چه روشی برای شما مناسبه باید از نزدیک معاینه شوید

 • تصویر کاربر نگین یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر من یه دختر۱۸سالم ،بخاطر سن بلوغ خیلی جوش میزدم و اصلا دستکاریش نمی کردم ولی به جای اینکه خوب بشن جاش رو صورتم مونده به دکتر مراجعه کردم و حدود۱۰۰عدد قرص راکوتان رو مصرف کردم ولی هروقت که قرصام تموم میشه و به دکترم مراجعه میکنم بازم همون قرصارو واسم مینویسه خسته شدم دیگه ،راکوتان خیلی خوب بود کاملا جلوگیری کرد از اینکه بازم جوش دربیارم ولی یه مراسمی پیش اومده تا یه ۳ الی ۴هفته دیگه صورتم باید خیلی خوب بشه اصلا جای جوشای روی صورتم قرمز اگه میشه کرم یا روش دیگه ای رو بهم بگین که خوب بشه خواهش میکنم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام عزیزم

   ما در جریان روند درمان شما نبودیم که اجازه اظهار نظر داشته باشیم برای اظهار نظر تخصصی لازم هستش از نزدیک معاینه شوید

 • تصویر کاربر رها سه شنبه ۲۳ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام، من روی صورتم تعدادزیادی جای جوش که ب صورت فرورفته باقی ماندنددارم، میخواستم بدونم احتمال خوب شدن اینهاچنددرصدهست واینکه حداکثرهزینه حدودچقدرمیشه؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۲۳ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)
   سلام عزيزم🌼
   جهت بررسي جاي جوش حتما بايد كه تشريف بياريد و از نزديك معاينه بشيد ، تا روش مخصوص به شما تجويز بشه .
   احتمال رفع جاي جوش ٣٠ الي ٧٠ درصد ميباشد.
   ميزان هزينه در زمان معاينه و تشخيص روش مسخص خواهد شد.
   روزهاي شنبه الي چهارشنبه تعيين نوبت بفرماييد.🙏🏼🌸
 • تصویر کاربر یا پنجشنبه ۲۵ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من صورتم جای جوش داره تقریبا زیاده10 روز هست لیزر فراکشنال انجام دادم به خاطر دوره نقاهت طولانی و سرکار نرفتن دنبال راه دیگه ای هستم نذرتون چیه
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده پنجشنبه ۲۵ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)
   سلام 🌼
   به هيچ وجه نميتونيم بگيم براي رفع جاي جوش حتما بايد ليزر فركشنال انجام داد ويا اينكه خودتون انتخاب كنين كه چه روشي مناسب ميباشد.
   براي اظهار نظر حتما بايد كه از نزديك معاينه بشيد تا روش مخصوص به شما تحويز بشه . 🌸🙏🏼
   روزهاي شنبه الي چهارشنبه تعيين نوبت بفرماييد.
 • تصویر کاربر آمیتیس پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من الان چند ساله یه جای جوش بالای ابروم دارم که خیلی وقت پیشا هم توی همین نقطه جوش زده و خوب شده ولی اینبار جاش مونده یکمی هم برجسته هست من چیکار میتونم انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)
   سلام🌼
   براي تشخيص بهترين روش درمان جهت از بين بردن جاي جوش بايد كه تشريف بياريد از نزديك معاينه بشيد تا بتونيم روش درمان مخصوص به شما رو تجويز كنيم .
   روزهاي شنبه الي چهارشنبه تعيين نوبت بفرماييد.🌸🙏🏼
 • تصویر کاربر مرجان شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  میخواستم سوال کنم که پاچ صورت برای جای جوش برگشت هم دارد یا نه یعنی بعد از یه مدت جای جوش ها دوباره مثل قبل میشه؟
  سوال بعدی اینکه بعد از انجام پانچ صورت زخم میشه چون بنده شاغل هستم.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)
   سلام عزيزم🌼
   براي درمان جاي جوش حتما بايد كه از نزديك معاينه بشين تا درمان مخصوص به شما تجويز بشه، شايد كه اصلا احتياجي به پانچ نداشتين.
   بعد از پانچ بله صورتتون زخم ميشه و اينكه درمان جاي جوش دايمي ميباشد ، برگشت ندارد.🌸🙏🏼
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر