از بین بردن سریع جای جوش صورت با پانچ صورت

گاهی جای جوش صورت نمی تواند با استفاده از روش های معمول درمان شود. این مسئله معمولا در زخم های ناشی از جوش با حفره های عمیق مشاهده می شود. یکی از روش های موثر برای درمان جای جوش روش پانچ صورت است.

زمانی که در زخم های آکنه ضایعات عمیقی وجود دارد و بافت های پوستی اطراف آن ضخیم شده و به پمادهای موضعی پاسخ نمی دهند روش پانچ صورت می تواند موثر باشد. درمان جای جوش از طریق جراحی پلاستیک معمولی می تواند بسیار گران قیمت باشد. روش پانچ صورت برای اسکار ها و جای آکنه هایی که فرورفتگی دارند بسیار موثر است و سبب مسطح شدن پوست می شود. همچنین درمان با لیزر را نیز می توان پس از پانچ برای بهبود کامل پوست انجام داد.

فرآیند درمان سریع جای جوش با پانچ صورت

روش پانچ صورت را می توان به عنوان یک روش درمان سرپایی برای رفع جای جوش در نظر گرفت که در آن پزشک ابتدا از بی حسی موضعی بر روی محل زخم در بیمار استفاده کرده، سپس از یک دستگاه برش خیلی کوچک و سطحی استفاده می کند که این ابزار پانچ نامیده می شود. سایز این ابزار بسته به سایز اسکار معمولا با قطری حدود 1.5 تا 3.5 میلیمتر می باشد. ابزار پانچ کمی متفاوت از ابزارهای معمول استفاده شده در جراحی پلاستیک است که از آنها برای برش بافتها استفاده می شود. دلیل این تفاوت این است که آثار کمتری از برش بافت را بدون هرگونه تاثیری بر روی پوست اطراف به جا بگذارد.

درمان جوش

در روش پانچ صورت برای از بین بردن جوش صورت، پزشک ابزار پانچ را به محل اسکار فشار می دهد سپس آن را رها کرده و بافت اطراف زخم را می کشد. این شیوه ی بسیار کنترل شده است تا اطمینان حاصل شود که پوست اسکار تحت تاثیر قرار گرفته است. هنگامی که بافت اسکار به اندازه کافی پانچ شود، جای آکنه، هم سطح با دیواره های خارجی که در اطراف زخم قرار دارد، یعنی پایه اسکار بالا آمده است. این افزایش ارتفاع باعث می شود که اسکار فرورفتگی کمتری نسبت به سطح اطراف اسکار داشته باشد.

پزشک از بافت اطراف برای بستن محل زخم استفاده می کند. این مهم با استفاده از شیوه بخیه زدن مرسوم و یا با استفاده از چسب پوست برای استتار محل زخم انجام می گیرد.

در هر دو سناریو، تکه های کوچکی از پوست اطراف مورد استفاده قرار می گیرد. این مسئله تضمین می کند که محل اسکار با پوست جدید پوشانده شده است، که به نوبه خود اجازه می دهد که روند بهبودی پوست آغاز شود. زمان از بین بردن لک جوش در این روش بین 6 تا 8 هفته می باشد که طی این دوره بیمار باید مرتبا پماد زده و باند روی زخم را عوض کند. البته باید در نظر داشت بسیاری از جای جوش ها پس از پانچ نیازی به باند نخواهند داشت.

هزینه از بین بردن جای جوش با روش پانچ صورت

هزینه این روش، برای هر جلسه پانج بین 500 تا یک میلیون تومان است که احتمال دارد یک جلسه ترمیم رایگان هم برای درمان سریع جای جوش صورت نیاز باشد.درمان جای جوش

مزایای درمان جای جوش با روش پانچ صورت

هر یک از تکنیک های پانچ صورت برای نوع خاصی از زخم مفید بوده و اسکار های آیس کیوب را کوچک نشان می دهد. این روش برای اسکار هایی با حفره هایی بسیار عمیق که آنها را باکس کار اسکار نیز می نامند، بسیار مناسب می باشد. تکنیک های پانچ در ایجاد سلول های اپیتلیال و در نهایت ایجاد پوست جدید کمک می کنند که بسیار شبیه پوست موجود در بافت هستند.

پزشک به بیماران پس از انجام عمل پانچ صورت،  لیزر فرکشنال را برای ادامه درمان کامل جای جوش و آیس کیوب ها توصیه می کنند. درمان این زخم ها تنها با استفاده از مواد لایه بردار شیمیایی یا لیزر سطحی می تواند بسیار دشوار باشد زیرا پایه آن عمیق است. پزشک باید برای این تکنیک ها چندین تغییر را اعمال کنند و بهترین نتایج را به دست آورند.

تمیز کردن پوست صورت

اثربخشی روش پانچ همراه با لیزر فراکشنال co2 در درمان جای جوش

روش های درمانی زیادی برای از بین بردن جای جوش صورت در دسترس هستند، اما دستورالعمل های کلی برای درمان جای جوش صورت  وجود ندارد. هدف از این مطالعه مقایسه اثربخشی بالینی و اثرات جانبی لیزر co2 فرکشنال همراه با روش پانچ با استفاده از لیزر co2 فرکشنال به تنهایی برای درمان زخم های آتروفی آکنه است.

مواد و روش ها

بر روی چهل و دو نفر از ایرانیان (محدوده سنی 18 تا 55 سال) با پوست فیتزپاتریک نوع III تا IV و زخم های اتروفی متوسط ​​تا شدید روی هر دو طرف گونه ها، درمان هایی را به صورت تصادفی انجام دادند: یک طرف صورت، لیزر co2 فرکشنال را دریافت کرد و طرف دیگر صورت، یک جلسه روش پانچ همراه با دو جلسه لیزر co2 فرکشنال، به فاصله یک ماه انجام شد. دو متخصص پوست به طور مستقل بهبود زخم آکنه را 4 و 16 هفته پس از آخرین درمان ارزیابی کردند. عوارض جانبی روش ها نیز پس از هر درمان ثبت شد.

نتایج

تا یک ماه بعد از شروع درمان، اختلاف معنی داری در ارزیابی درمان جای جوش صورت مشاهده نشد. اما 4 ماه پس از شروع درمان، درمان لیزر co2 فرکشنال همراه با روش پانچ اثربخشی بیشتری نسبت به درمان تنها با استفاده از لیزر co2 فرکشنال در درمان جای جوش داشت.

☑ استفاده همزمان از لیزر co2 فرکشنال همراه با روش پانچ روش فوق العاده موثر تری برای درمان جای جوش و آکنه می باشد.

احتیاط

⛔ مهم است که بیماران پس از اتمام مراحل پانچ، تمام دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنند. این شامل تمیز کردن زخم و استفاده از پمادها، نکندن پوسته ها و دور از آفتاب می شود.

⛔ این عمل صرفا باید توسط پزشک انجام گیرد.

اثربخشی کلی این روش به عمق اسکار و همچنین پوست سالم بیمار برای بخیه و یا پیوند بستگی دارد. لذا توصیه می شود هر کسی که در مورد این روش برای درمان جای جوش صورت فکر می کند، مشاوره قبل از درمان را برای دستیابی به میزان احتمال بهبود در نظر داشته باشد.

عوارض جانبی احتمالی

برخی از عوارض جانبی تکنیک های پانچ صورت که ممکن است رخ دهد، عبارتند از:

1) کبودی
2) ایجاد خراش و جای زخم
3) ایجاد کلوید

 • پانچ ممکن است در پشت یک اسکار کوچکتر قرار گیرد که نیاز به درمان بیشتری دارد.
 • پانچ صورت ، اگر به درستی انجام نشود، می تواند سطح پوست تحت درمان را بالاتر از مناطق اطراف اسکار ببرد و ایجاد زائده کند.
 • تکنیک های پانچ صورت به تنهایی نمی توانند زخم های عمیق و جای آکنه را از بین ببرند. آنها باید همراه با تکنیک های دیگر مانند میکرونیدلینگ، میکرودرم و لیزر سطحی و یا لایه برداری شیمیایی پوست و برای دریافت بهترین نتایج، استفاده شوند.
انجام پانچ صورت در این مرکز، مطابق با قانون توسط پزشک متخصص بیماری های پوست انجام می شود برای کسب اطلاعات بیشتر همکاران ما تلفنی پاسخگو هستند.

امیدوارم این مقاله برایتان مفید و کاربردی باشد
با احترام
دکتر گیتا مجیدزاده
پوست | مو | زیبایی | لیزر موهای زائد
.
.
زعفرانیه | مقدس اردبیلی | بین پسیان و میدان الف | ساختمان پزشکان ١٠٠ | واحد ۴٠٣
☎ 02122657900
☎ 02122657916
☎ 02126212554

مرکز زیبایی پوست، مو و لیزر موهای زائد دکتر گیتا مجید زاده

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرسمانه جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من لپ هام منافذ پوستشون خیلی باز شدن و ازجای جوش چال هایی روی لپ هام مونده چه روشی رو برای من پیشنها میکنین برهی بهترین‌نتیجه گیری سریع؟؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهجمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)
   سلام عزيزم ممنونم🌼
   براي درمان منافذ باز پوست صورت حتما بايد از نزديك معاينه بشيد ، تا روش مناسب شما تجويز بشه.
   به طور مثال: ليزر فركشنال ، ميكرونيدلينگ ويا درمان دارويي.
   در كل كسي كه منافذ باز پوستي داره يكي از مراقبت هاي پوستي رو به درستي انجام نميده.
   در واقع دلايل آن ميتونه عدم استفاده از ضد آفتاب مناسب، خوابيدن با لوازم آرايشي و ....
   كه اگر مراقبت ها انجام نشوند با هر درماني هم درباره منافذ باز پوست ايجاد خواهد شد.
   روزهاي شنبه الي چهارشنبه تعيين نوبت بفرماييد.🌸🙏🏼
 • تصویر کاربرماندانا جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ده روز پیش تاتو رژ لب انحام دادم و دو سه روزیه متوجه بروز برجستگیهای سفید دور لبم شدم تحقیق کردم دیدم جوش های چربی یا فوردایس هستن و یکی از راههای درمانیش میکروپانج هست البته به علت تعطیلات هنوز نتونستم دکتر برم ایا درمان میشن با این روش ؟؟من ظاهر زیبایی دارم و خیلی ناراحتم از شرایط پیش اومده ممنون میشم که راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهجمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)
   سلام عزيزم ممنونم🌼
   براي اين كه تشخيص داده بشه فوردايس هست يا خير!
   حتما بايد تحت معاينه قرار بگيريد، چون به هيچ عنوان نميشه با اين صورت تشخيص داد.
   روزهاي شنبه تا چهارشنبه تعيين نوبت بفرماييد.🙏🏼🌸
   ؛
 • تصویر کاربرکیان سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر من جای جوش ورو گونه و شقیق دارم آیا روش پانچ جواب میده
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهسه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام به هیچ عنوان نمیشه گفت فلان روش برای همه موثر است باید از نزدیک معاینه شوید

 • تصویر کاربرپریسا دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ایا ترک هایی که رنگ سفید دارند هم با لیزراز بین میروند؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهدوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام مطلب زیر را بخوانید:
   https://drmajidzadeh.com/530

 • تصویر کاربرموسوی یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  من تقریبآ حدود ۷ ماه پیش برای درمان جای جوش هام ،یک جلسه ساب سیژن و ۴ جلسه میکرونیدلینگ انجام دادم ،ولی از نتیجه کار راضی نبودم دیگه ادامه ندادم
  روش پانچ برا درمان از ساب سیژن بیشتر جواب میده یا در یک سطح هستن ؟
  شما لیزر رو ترجیح میدید یا میکرونیدلینگ ؟کدومشون بهتر جواب میده ؟
  ممنون از خانم دکتر محترم
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهیکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام سلامت باشید ببینید تمام مواردی که فرمودید روش های درمانی هستند و به هیچ عنوان نمیشه گفت کدام خوب است و کدام یک بد، مهم تشخیص صحیح است، زیرا یک نسخه ثابت برای تمام افراد موجود نیست شما باید معاینه شوید و با توجه به شرایط پوست شما بهترین راهکار درمانی تشخیص داده شود

   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید

 • تصویر کاربربهاره شنبه ۵ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام کمکم کنید خواهش میکنم.من زاهدانم و هیچ جای جوشی از صورتم نمیره.بعضیهاش چاله میشه بعضی‌هام قرمز میمونه.خیلی بده پوستم.اکوتان و لیزر co2 و فرکشنال و IPL هم انجام دادم ولی....
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهشنبه ۵ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام شما در حال حاضر جوش فعال دارید، ابتدا باید از نزدیک معاینه شوید تا با درمان دارویی تمام جوش های فعال رو از بین ببریم، پس از آن با روش های عملی جای جوش ها را درمان خواهیم کرد روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه تعیین نوبت فرمایید
   در حال حاضر به هیچ عنوان هیچ روش عملی نباید روی صورتتون انجام بشه

 • تصویر کاربرمهدی شنبه ۵ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 19 سالمه روی صورتم جای جوش ها به شکل فرو رفتگی ایجاد شدع می خواستم بدون بهترین راه حل برای این مشکل چیه و سن مناسب برای انجامش چه سنی هست .مرسی
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهشنبه ۵ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام یک نسخه ثابت برای تمام افراد موجود نیست، در این خصوص حتما باید از نزدیک معاینه شوید تا تشخیص داده شود کدام راهکار مناسب شرایط پوست شماست


   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید

 • تصویر کاربرعلی چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکترمن روی صورتم جای جوش گود شده ونمیخام که پانچ یاسایرروشها دیگر رو انجام بدم وفقط میخام عمل انجام بدم ایادرمان 100%است یانسبی هزینه عمل بالابرام مشکلی نداردباتشکر
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهچهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام چیزی تحت عنوان عمل برای جای جوش نداریم و اینکه کسی به شما تصمین بده ۱۰۰ درصد از بین میره پیشنهاد می کنم اسیر تبلیغات و وعده های دروغین تبلیغاتی نشوید روش های از بین بردن جای جوش در تمام دنیا
   میکرونیدلینگ
   پانچ
   ساب سیژن
   لیزر درمانی
   و نتیجه آن بین ۳۰ تا ۶۰ درصد خواهد بود
   برای اظهار نظر قطعی هم باید از نزدیک معاینه شوید

   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید

 • تصویر کاربرمحمد یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر
  بنده26سالمه.پوست خیلی خیلی چربی دارم و اگر روزی دوبار با شوینده های مخصوص و گران قیمت نشورمش،بلافاصله فرداش جوش میزنم ولی اگر مداوم بشورمش جوش خیلی کم میزنم،در ضمن پوست سرم هم به شدت چرب هست.
  به پزشک مراجعه کردم و پس از انجام آزمایش تیروئید که مشکلی نداشتم، هفته ای دو بار ایزوترتینوئین20 تجویز کردند و گفتند چون هفته ای دومرتبه هست، نیازی به آزمایش های پی در پی نیست.حالا من دو تا مشکل و سوال از خدمتتون داشتم که اگه پاسخ بفرمایید ممنون میشم. یکی اینکه واقعا چون هفته ای دو بار میخورم، دیگه نیازی به آزمایش پی در پی نیست؟!؟
  واینکه من مشکل افسردگی و وسواس دارم و به همین خاطر هم داروی اس سیتالوپرام مصرف میکنم، وقتی روآکوتان رو مصرف میکنم، دچار حالت تهوع میشم و به شدت تحریک پذیر میشم و احساس غم و اندوه زیاد میکنم، به پزشک گفتم و ایشان گفتند راه دیگه ای برای درمان نداره ؛ حالا میخواستم راهنمایی بفرمایید که چه کار یا کارهایی میتونم انجام بدم که یا عوارضش کم بشه یا جایگزین روآکوتان باشه؟!؟
  با سپاس
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهیکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام برای این مساله حتما حتما باید از نزدیک معاینه شوید هر گونه تجویز و منع مصرف دارویی تو این شرایط غیر علمی است

   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید

 • تصویر کاربرهادی یکشنبه ۲۳ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  روی الت تناسلی مردانه
  3 تا لکه ایجاد شده
  روشن تر از بقیه جاهای پوستمه
  و وقتی بهشون دس میزنم
  سفیدک میزنه
  انگار پوس موست ریز میشن
  قبلا کمتر بود
  تو دو ماه گذشته 2 تا بودن شده 3 تا قطرشونم حدود یک سانته هر کدوم
  با تشکر از شما
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهیکشنبه ۲۳ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید آقای دکتر ریاحی شما رو معاینه می کنند

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر