جوش صورت

اصلاح صورت جوش دار {۸ نکته پزشک متخصص}

نویسنده: دکتر گیتا مجیدزاده

اردیبهشت 7, 1396
بازدید: 43723

نویسنده: دکتر گیتا مجیدزاده

اردیبهشت 7, 1396
بازدید: 43723

فهرست مطالب

هنگامی که صحبت از مدیریت و خلاصی از انواع آکنه به میان می آید، یک مشکل بزرگ، فرایند تراشیدن مو های صورت است. اصلاح صورت جوش دار و یا تراشیدن نامناسب ریش می تواند سبب تشدید علائم آکنه شود.

تفاوت آکنه و برآمدگی های ناشی از تیغ چیست؟

آکنه ها و برآمدگی های ناشی از تیغ، هر دو شبیه به هم بوده و به آسانی با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. با این حال، با داشتن دقت کافی می توان این دو را از هم تمایز داد.

افراد مبتلا به آکنه معمولا در تمام صورت از جمله نواحی اصلاح نشده، به جوش دچار می شوند. همچنین، این افراد دارای چندین نوع ضایعه پوستی همچون جوش های سر سیاه، سر سفید، پاپول ها، پوستول ها و در موارد شدید تر کیست های عمیق و جای زخم هستند.

برآمدگی های ناشی از تیغ معمولا هنگامی بروز می دهند که پوست اطراف فولیکول های مو متلهب، قرمز و متورم می شود. این برآمدگی ها برخلاف آکنه ها تنها در نواحی اصلاح شده بروز می دهند. برآمدگی های یاد شده معمولا همه ظاهری یکسان داشته و به صورت نقاط قرمز رنگ و بدون سر های سفید، سیاه و موارد دیگر هستند.

اصلاح صورت

چگونه می توان برآمدگی های ناشی از تیغ را برطرف کرد؟

برای رهایی از این برآمدگی ها باید تیغ های اصلاح خود را به طور متداول عوض کرد. باکتری ها بر روی تیغ های چند بار مصرف تجمع کرده و می توانند با ورود به پوست سبب التهاب و تحریکی پذیری آن شوند. جهت کسب بهترین نتایج بهتر است پس از هر ۱۰ بار اصلاح تیغ خود را عوض کرد.

استفاده از کرم اصلاح

اصلاح صورت جوش دار نیازمند دقت بسیاری است. ژل ها و فوم های اصلاح سبب بروز برآمدگی های ناشی از تیغ شده و می توانند پوست را تحریک کنند. به جای این موارد بهتر است از کرم اصلاح استفاده شود. این توصیه مخصوصا برای افرادی است که دارای پوستی فعال و حساس هستند.

شستشوی صورت با آب گرم قبل از اصلاح

افراد باید همواره قبل از اصلاح صورت خود را شستشو دهند. آب گرم پوست و ساقه مو را برای اصلاح نرم و آماده می کند.

اجتناب از صابون های قالبی

باید از به کار بردن این صابون ها بر ناحیه صورت خودداری کرد. صابون های قالبی برای شستشوی بدن تولید شده و پوست صورت را بسیار خشک و تحریک پذیر می کنند.

شیوه درست اصلاح چیست؟

استفاده از دارو های ضد آکنه می تواند در رفع این برآمدگی ها مفید باشد. پاکسازی مناسب صورت با محصولات دارای سالیسیلیک اسید، می تواند سبب برداشت خفیف لایه فوقانی پوست شده، سلول های مرده پوست را از بین برده و احتمال بروز برآمدگی های پس از اصلاح و آکنه ها را کاهش دهد.

استفاده از مرطوب کننده های حاوی نیاسینامید پس از اصلاح، بسیار مفید است. نیاسینامید به نوع موضعی ویتامین B3 گفته می شود. این ماده فوق العاده از سد طبیعی پوست محافظت کرده و می تواند خطر ابتلا به عفونت و التهاب را کاهش دهد. غلظت بهینه نیاسینامید ۲ تا ۴ درصد است. مقادیر بیشتر نیاسینامید در یک پماد یا محصول می تواند تحریک کننده باشد.

درمان سریع جای جوش با راهکارهای خانگی

تیغه های بیشتر همواره مفید نیستند

تیغ های دارای ۵ یا ۶ تیغه نسبت به انواع ۲ تا ۳ تیغه ای، دارای فواصل کوچک تری بین هر دو تیغ هستند و با تجمع باکتری در این نواحی بیشتر سبب بروز برآمدگی های پس از اصلاح می شوند.

تیغ ها باید شسته شوند

تیغ ها را باید شستشو داده و مواد زائد بین تیغه های آن ها را از بین برد تا از بروز عفونت های پوستی و برآمدگی های پس از اصلاح پیشگیری شود.

عدم استفاده از روغن های پیش یا پس از اصلاح

این روغن ها منافذ پوستی را مسدود کرده و احتمال بروز آکنه یا برآمدگی های پس از اصلاح را افزایش می دهند.

درمان آکنه

اصلاح صورت های عاری از آکنه آسان و راحت تر است. خوشبختانه، امروزه روش های درمانی متنوعی برای رفع موثر آکنه ها و برآمدگی های پوستی وجود دارد.

شستشوی صورت با آب سرد پس از اصلاح

شستن صورت با آب گرم پس از اصلاح، احتمال بروز تحریک پوستی و قرمزی را بیشتر می کند. استفاده از آب سرد یا ولرم منافذ پوستی را بسته و آن ها را تمیز نگه می دارد.

آیا اصلاح صورت سبب بروز آکنه می شود؟

اصلاح صورت به روش نادرست یا با ابزار های نامناسب، می تواند سبب بروز یا تشدید آکنه ها شده و دیگر التهاب های پوستی را به همراه داشته باشد. در واقع، در بسیاری از موارد جوش های ناحیه گردن و خط فک با آکنه اشتباه گرفته می شوند. این جوش ها با آکنه کاملا تفاوت داشته و در اثر فولیکولیت به وجود می آیند. فولیکولیت به تحریک پوستی ناشی از التهاب اطراف فولیکول مو گفته می شود که اغلب در اثر ابتلا به باکتری استافیلوکوکوس اورئوس به وجود می آید.

درمان ریزش سکه ای ریش اقایان

آیا اصلاح صورت در حین ابتلا به آکنه ممکن است؟

در صورت ابتلا به آکنه، اصلاح پوست مستعد، بدون ایجاد یا تشدید آکنه امکان پذیر است. با این حال، اصلاح صورت باید با دقت، احتیاط و ابزار های لازم انجام شود. در غیر این صورت تحریک پوستی، انتشار باکتری و تشدید وضعیت آکنه به وجود می آید. اصلاح صورت در صورتی که به روش مناسب انجام شود می تواند با برداشت لایه ای از سلول های مرده و پیشگیری از انسداد منافذ پوستی، سبب جلوگیری از بروز آکنه ها شود. در پایین چندین توصیه برای داشتن اصلاحی بهتر بیان شده است:

اصلاح را با گرفتن یک دوش گرم شروع کنید

در صورت توان بهتر است اصلاح مو های صورت را به بعد از گرفتن دوش آب گرم موکول کرد. لازم به ذکر است که قرار دادن صورت به زیر آب بسیار داغ، پوست را تحریک کرده و باید از انجام این کار اجتناب شود.

صورت خود را پاکسازی کنید

برای این کار بهتر است از یک پاک کننده صورت حاوی عناصر دارویی ضد آکنه همچون سالیسیلیک اسید یا بنزویل پروکسید استفاده شود. محصولاتی از این قبیل باید با نوع پوست، شدت آکنه و حساسیت های بدن فرد مطابقت داشته باشند.

در خرید یک تیغ با کیفیت سرمایه گذاری کنید

اصلاح صورت با تیغ های با کیفیت، در بازه بلند مدت مقرون به صرفه خواهد بود. این تیغ ها نه تنها مو ها را از فاصله نزدیک تری کوتاه می کنند بلکه نسبت به انواع ارزان تر دوام بیشتری نیز دارند.

این دستگاه ها تار های ریش را خرد کرده و با نفوذ احتمالی به پوست سبب بروز زخم می شوند. بهتر است از تیغ های چند لبه ای استفاده شود که فضای بین تیغه ای آن کمتر باشد. هر چه تیغه ها به یکدیگر نزدیک تر باشند، احتمال گیر کردن پوست در بین آن ها کمتر می شود.

از یک تیغ تیز و تمیز استفاده کنید

در هنگام اصلاح باید از تیغ هایی استفاده شود که کند، زنگ زده یا پر از باکتری نباشند. در صورت تمایل به کاهش حداکثری احتمال بروز جوش و تحریک پوستی، باید در هر بار اصلاح خود از یک تیغ جدید استفاده کرده و تیغ های تازه را در محیطی خشک و تمیز نگه داری کرد. باید از تیزی و مناسب بودن تیغ های خود اطمینان یافت زیرا تیغ های کند بیشتر سبب بروز جوش ها می شوند. در صورت احساس ناراحتی یا کشیدگی پوست باید تعویض تیغ را در نظر گرفت.

از بین بردن سریع جای جوش صورت با پانچ صورت

کرم های اصلاح دارای مرطوب کننده را انتخاب کنید

کرم های اصلاح استاندارد موجود در داروخانه ها اغلب کومدوژنیک، حاوی الکل، بسیار خشک کننده و… هستند. کومدوژنیک به توانایی یک محصول در انسداد منافذ پوستی و بروز آکنه گفته می شود. استفاده از چنین کرم هایی پوست را مستعد ابتلا به آکنه کرده، تولید سیبوم یا چربی پوست را افزایش داده و در نهایت طغیانی از آکنه ها را به وجود می آورد.

کرم های اصلاح با کیفیت با این که اندکی گران تر هستند اما کاملا ارزش هزینه بیشتر را دارند. روغن های پیش از اصلاح جذاب به نظر رسیده و می توانند برای برخی افراد مناسب باشند. با این حال، این روغن ها منافذ پوست افراد مستعد به آکنه را مسدود کرده و منجر به تشدید آکنه ها می شوند.

به کرم اصلاح خود اجازه نفوذ به پوست را بدهید

در حین این مدت می تواند مسواک زده، مو های خود را شانه کرده یا شبکه های اجتماعی را چک کرد.

همواره به جهت رویش مو و نه خلاف آن اصلاح کنید

اصلاح مو ها در جهت خلاف رویش آن ها می تواند سبب بروز عفونت، آکنه یا مو های زیر پوستی شود. بهتر است فرایند اصلاح ریش با آرامش و به دور از عجله انجام شود. استفاده از بالم ها و محصولات رایحه دار پس از اصلاح سبب التهاب پوست مستعد به آکنه شده و بهتر است هر چه کمتر از آن ها استفاده شود.

آب رسانی به پوست

پس از اصلاح صورت نباید از آب رسانی به صورت غافل شد. آب رسانی مناسب سبب نرمی و صافی پوست شده و به حفظ سد طبیعی رطوبت پوست کمک می کند. مرطوب کننده ها و ضد آفتاب های بدون روغن بهترین انتخاب برای استفاده پس از اصلاح هستند.


کلینیک زیبایی دکتر گیتا مجید زاده

برای مشاوره و رزرو وقت فرم زیر را پر کنید:

پیشنهاد ما:

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Ali جمعه ۱۶ خرداد ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 375 مشاهده پرسش
  باعرض سلام.خانوم دکتر عزیز من همسرم روی صورتش جوش های خیلی وحشتناکی داره خیلی بزرگن و خیلی درد دارن کل صورتشو گرفته تاحالا چهار بار دکتر رفتیم ولی خوب نشده تروخدا شما یه کمکی کنید خطرناکه این جوشای کیستی؟باید چیکارکنیم که بهتر شه خانوم دکتر خدا خیرت بده تروخدا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده جمعه ۱۶ خرداد ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام وقت بخیر

   برای اظهار نظر تخصصی لازم هست ایشون از نزدیک معاینه شوند و نتایج آزمایشاتشون مورد بررسی قرار گیرد تا درمان مناسب با شرایطشون برایشان صورت گیرد.

 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 381 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر شرمنده مذاحمتون شدم خواستم ازتون بپرسم ک درمانی برای پیسه هست؟؟ آخه شنیدم ک پماد منوبنزن یا آمپول گلوتاتیون رنگدانه های پوست رو از بین میبره و پوست رو ب رنگ لکه های پیسه تبدیل میکنه، این درسته؟؟
  نظر شما برای درمان پیسه چی هست بنظرتون استفاده کنم؟ تو رو خدا جوابمو بدین خیلی حیاتی هس 🙏🙏🙏
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام  عزیزم

   یک نسخه ثابت برای تمام افراد موجود نیست، در این خصوص حتما باید از نزدیک معاینه شوید تا تشخیص داده شود کدام راهکار مناسب شرایط پوست شماست

 • تصویر کاربر غزل یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 335 مشاهده پرسش
  آیا ممکنه با تاتو خط چشم دچار بیماری پوستی بشم؟
  جاش میمونه؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام عزیزم

   به هرحال انجام تتو در اون ناحیه کار خطرناکی هست ولی اینکه قطعا بگیم با انجام اینکار ممکنه دچار بیماری پوستی شوید خیر 

 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۸ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 277 مشاهده پرسش
  سلام من الان ۱۸ سالمه توبچگیم زیرلبم پاره میشه ومن نمیرم بخیه کنم والان سمت چپ لبم کمی کچ هست میخواستم ببینم درمانش چیه هزینش چقدره
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۸ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام حتما باید از نزدیک معاینه شوید تا ببینیم قابل درمان است یا خیر

 • تصویر کاربر رخسانه جمعه ۱۶ خرداد ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 351 مشاهده پرسش
  سلام من ب تازی روی چانه ام چند تار موی زخیم رشد کرده که میخوام بدونم علتش چیست؟ راحلی میخواهم که نه به پوست اسیب وارد بشه نه باعث افزایش مو ها بشه
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده جمعه ۱۶ خرداد ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام عزیزم

   لازم هستش از نزدیک معاینه شوید نتایج آزمایشاتتون مورد بررسی قرار گیرد و پس از آن در صورت لزوم می توانید لیزر موهای زائد انجام دهید.

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۶ خرداد ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 329 مشاهده پرسش
  با سلام
  من به علت ورزش زیاد ، گودی زیر چشم پیدا کردم ، شما ممکنه کرم پر کننده دارویی معرفی نمایید
  1. تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲۶ آذر ۹۸( 4 سال پیش)
   ؟؟
  2. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده جمعه ۱۶ خرداد ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام وقت بخیر

   بهترین و ایمن ترین روش برای رفع گودی زیر چشم استفاده از ژلهای هیالورونیک اسید هست اطلاعات کاملتر در لینک زیر موجود است

   https://drmajidzadeh.com/2282

    

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر M پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 352 مشاهده پرسش
  سلام من شیش ماه پیش اپیلاسیون کردم ساق پام جوشایی در امورد اهمیت ندادم الان شیش ماه گذشته جوشای چرکی ک فشار بدی از بعضیاش موی زیر پوستی ک در نمیاد باید چیکار کنم مث جوش ولی از بین نمیره
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام 🌼
   در برخي از روش هاي از بين بردن موهاي زائد مثل اپيلاسيوناين مورد پيش مياد ، جهت از بين بردن آنها بايد كه از نزديك معاينه بشيد تا بتونيم روش درمان مخصوص به شمارو تجويز كنيم.
   روزهاي شنبه الي چهارشنبه تعيين نوبت بفرماييد.🙏🏼🌸
 • تصویر کاربر Roji شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 382 مشاهده پرسش
  سلام دکترخسته نباشیدمن اصلا جوش نمیزدصورتم ولی ی مدت میشه ک جوش ریز روی پیشونیم وجوش گنده هردفعه یاکنارلبم یاروی گونه میزنم متاسفانه جاش میمونه باید چکارکنم الان دوتالک جاش مونده چندوقت دیگه عروسیمه توروخداکمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام عزيزم🌼
   جهت درمان جوش بايد كه حتما از نزديك معاينه بشيد، جوش ها مورد بررسي قرار بگيرن .
   درمان جوش نياز به صبوري دارد ، درمان هاي دارويي انجام بشه و بعد درمان جاي جوش انجام شود.
   تمامي تبليغاتي كه منوط بر اين هست كه به سرعت جوش را التيام ميدهد ، صرفا جهت تبليغات و غير واقعي ميباشد.
   براي معاينه و اظهار نظر روزهاي شنبه الي چهار شنبه تعيين نوبت بفرماييد.🌸🙏🏼
 • تصویر کاربر 1656 سه شنبه ۲۵ تیر ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 518 مشاهده پرسش
  سلام
  من هروقت قسمت غضروفی بینی ام رو فشار میدم از پوستش مایعات سفیدی بیرون میاد که چرب هستن علتش چیه و آیا راه درمانی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۲۵ تیر ۹۸( 5 سال پیش)

   سلام برای اظهار نظر باید از نزدیک معاینه شوید احتمالا باید چربی سطح پوست شما کنترل شود

   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید

 • تصویر کاربر سودابه دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 353 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشید ایا جوش ها و اسکارهای حاصل از دستکاری انها درمان قطعی دارند؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 5 سال پیش)

   سلام اینکه توقع باشد که جای جوش ها ۱۰۰ درصد بروند خیر احتمالش کم است
   مقداری بهبود پیدا می کند

درحال دریافت اطلاعات

برای مشاوره و رزرو وقت فرم زیر را پر کنید:

پرسش از دکتر