آیا لیزر موهای زائد به اندام های داخلی آسیب می رساند؟

امروزه لیزر بیکینی به علت تاثیر فوق لعاده موثر آن نسبت به سایر روش های رفع موهای زائد مانند: وکس یا شیو، طرفداران زیادی پیدا کرده است. اما عوارض لیزر بیکینی برای دختران و یا زنان خطرناک است؟ آیا سرطان از عوارض لیزر موهای زائد است؟ در ادامه، به نکات مهم در مورد عوارض لیزر موهای زائد می پردازیم.

عوارض لیزر موهای زائد چیست؟

به طور کلی روش لیزر موهای زائد عوارض خاصی ندارد. تنها زمانی ممکن است فرد دچار عوارض بعد از لیزر شود که دستگاه لیزر استاندارد نبوده و یا اپراتور دستگاه با تجربه و آموزش دیده نباشد. لیزر تنها لایه سطحی پوست و فولیکول مو را تحت تاثیر قرار می دهد و وارد اندام های داخلی بدن نمی شود. به همین دلیل، تا زمانی که از دستگاه مناسب و استاندارد استفاده شود و فردی که لیزر را انجام میدهد، کاملا آموزش دیده باشد، نیازی نیست نگران عوارض جانبی لیزر باشید.

عمق نفوذ لیزر در پوست

عمق نفوذ در لیزر موهای زائد فقط تا ریشه مو می باشد که در دستگاه هایی که از تکنولوژی الکساندرایت استفاده می کنند این میزان به حداقل خود یعنی ۳ میلیمتر رسیده است.

ضمنا اگر دستگاه های رفع موهای زائد حتی یک درصد خطر بیماری هایی مثل سرطان را تشدید می کردند (حتی یک مورد گزارش در دنیا) در اولین اقدام تولید آن توسط سازمان غذا و دارو ایالات متحده متوقف می شد.

جنتل مکس پرو

لیزر بیکینی

لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی زنان به لیزر بیکینی هم معروف است. گاها دیده شده که برخی افراد از لیزر موهای زائد ناحیه بیکینی ترس دارند، به این علت که مبادا در آینده توانایی بارداری از آنها سلب شود!

آیا لیزر موهای زائد ، تخمدان ها را تحت تاثیر قرار می دهد؟ آیا لیزر موهای زائد باعث نازایی می شود؟

عوارض لیزر بیکینی برای دختر مجرد

این نگرانی همیشه وجود دارد که استفاده از لیزر موهای زائد به خاطر نفوذ به اندام های داخلی و ساختار سلولی بدن می تواند منجر به ایجاد ناباروری شود. اگرچه متخصصان پوست اظهار دارند که پرتوهایی که از این روش انتشار می یابند، نمی توانند به هیچ یک از اعضای داخلی بدن نفوذ کرده و در نتیجه به آن آسیب برسانند.

آیا لیزر بیکینی باعث نازایی میشود؟

پاسخ این سوال خیر است! با تکیه بر این اصل که تمام نوآوری ها و پیشرفت های تکنولوژیکی با بدن ما اثر متقابل دارند ، هوشمندانه است که خود را ایمن نگه داریم. به همین دلیل است که مطالعات بسیاری بر روی عوارض جانبی احتمالی همچون مسائل باروری و سرطان انجام شده اند.

الیزابت هیل، متخصص پوست و دانشیار دانشکده پزشکی نیویورک در رابطه با عوارض لیزر موهای بیکینی معتقد است: “روش حذف موهای زائد با لیزر به وسیله ی هدف قرار دادن یک رنگدانه در یک فولیکول مو انجام می شود ؛ سپس بر روی آن رنگدانه کار شده، بنابراین هیچ تاثیری بر باروری نخواهد داشت. میزان نفوذ لیزرها به پوست کمتر از یک میلی متر است و این امر بدان معنی است که تخمدان ها را نمی توانند تحت تاثیر قرار دهند.

عوارض لیزر موهای زائد

دکتر میچل شوارتز، جراح پوست، تایید می کند که لیزر موهای زائد به این معنی است که در این روش نفوذ عمقی تر به سیستم تولید مثلی و داخلی امکان پذیر نیست. وی توضیح می دهد که چگونه باروری تحت تاثیر قرار نمی گیرد : “انرژی نور [لیزر] توسط رنگدانه ای که در فولیکول های مو قرار دارد جذب می شود ؛ انجام این کار تنها برای کسری از ثانیه کافی است که فولیکول های متعدد را هم زمان از بین ببرد بدون اینکه پوست دور آن تحت تاثیر قرار دهد.

در یک بررسی علمی مبنی بر اثرات نامطلوب حذف مو پژوهشگران حذف موهای زائد توسط لیزر را مورد بررسی قرار دادند ؛ مشخص شد که عوارض جانبی این روش معمولاً پیشرونده بوده و تنها به ندرت عوارض حاد ایجاد می کنند. بدترین این اثرات تغییرات پوستی رنگدانه دار می باشند. این مقاله اظهار دارد که اکثر عوارض جانبی گذرا و جزئی بوده و غالباً شامل قرمزی، زخم و انواعی از تغییرات رنگ پوست می باشد.

قطعا با توضیحات فوق متوجه شدیم که با عمق نفوذ کم دستگاه لیزر (به ویژه تکنولوژی الکساندرایت) امکان آسیب رسیدن به اندام های داخلی به هیچ عنوان وجود ندارد.

قیمت لیزر بیکینی

هزینه لیزر بیکینی در کلینیک دکتر مجیدزاده به شرح زیر است:

هزینه لیزر بیکینی۱۵۹ هزار تومان
هزینه لیزر خط بیکینی۸۰ هزار تومان
هزینه لیزر موهای زائد بیکینی کامل۱۹۸ هزار تومان

عوارض لیزر موهای زائد و سرطان

این که لیزر موهای زائد باعث ایجاد سرطان می شود ، پایه و اساس علمی ندارد. در واقع، با توجه به بنیاد مراقبت از پوست، این روش گاهی اوقات برای درمان انواع خاصی از ضایعات پیش سرطانی نیز استفاده می شود.

از لیزرهای مختلف برای درمان آفتاب سوختگی و رفع چین و چروک استفاده می شود. لیزرهایی که برای از بین بردن مو های زائد و یا سایر مشکلات پوستی مورد استفاده قرار می گیرند، مقدار کمتری اشعه دارند . علاوه بر این، مقدار حداقل آن تنها بر روی سطح پوست پخش می شود ؛ بنابراین، خطر سرطان زایی ندارند.

عوارض جانبی استفاده از لیزر در زیر بغل

لیزر از یک پرتو شدید نور برای برداشتن دائمی مو یا اثر زخم از بدن استفاده می کند. در طول برداشتن مو، لیزر به فولیکول مو وارد می شود، و فولیکول ها را می سوزاند و از رشد مو جلوگیری می کند. لیزر همچنین برای حذف برخی از جای زخمها استفاده می شوند و لایه ی سالم پوستی زیر زخم را نمایان می کنند.

لیزر موهای زائد زیر بغل

لیزر درمانی برای همه مناسب نیست. پوست روشن ها بهترین نتیجه را از استفاده از لیزر می برند و ممکن است برای رسیدن به نتیجه ی دلخواه لازم باشد چندین بار این کار انجام شود. هنگام استفاده از لیزر در زیر بغل، باید مراقبت های ویژه ای برای جلوگیری از عوارض جانبی بالقوه انجام گیرد.

تحریک پوست یک اثر جانبی خفیف استفاده از لیزر در زیر بغل، به علت گرما و نور لیزر است. این تحریک می تواند قرمز شدن جزئی پوست باشد که در عرض چند ساعت به پوسته پوسته شدن محدود می شود.

این یک تظاهر موقتی است که ظرف چند روز خودش برطرف می شود. برای جلوگیری از تحریک پوستی پس از استفاده از لیزر، منطقه را تمیز و خشک نگه دارید اما از صابون های سخت و دئودورانت ها اجتناب کنید. و تا زمانی که تحریک وجود دارد از اصلاح این منطقه خودداری کنید.

اگر لیزر موهای زائد در موقعیت نامناسب قرار نگیرد، می تواند منجر به تغییرات رنگدانه ای به ویژه در کسانی که پوست تیره تر دارند، شود. پوست می تواند روشن تر یا تیره تر شود، اما تغییرات، معمولا موقتی هستند. تغییرات رنگ پوست ممکن است چند هفته تا چند ماه طول بکشد. اگر تغییرات رنگدانه اتفاق بیفتد، از مواجهه با آفتاب بیش از حد جلوگیری کنید، چون مشکل را تشدید می کند.

عوارض جانبی نادر استفاده از لیزر در زیر بغل بر جای گذاشتن زخم است. این معمولا زمانی اتفاق می افتد که دستگاه در موقعیتی بالاتر از حد لازم قرار گیرد و بیشتر در افراد با پوست تیره تر رخ می دهد. در واقع پوست همراه با فولیکول مو سوزانده می شود که این می تواند بسیار ناراحت کننده باشد، به خصوص در منطقه ی زیر بغل. درمان تسکین دهنده برای تسکین ناراحتی ضروری است، اما باید اول با پزشک مشورت شود.

لیزر موهای زائد

عوارض لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی مردان

استفاده از لیزر موهای زائد برای برداشتن موهای زائد ناحیه ی شرمگاهی در مرد و زن تقریبا یکسان است. این کار با تاباندن پرتو لیزر با انرژی بالا برای مدت زمان بسیار کوتاه انجام می شود. این انرژی توسط رنگدانه ی تیره ی موجود در فولیکول های مو جذب می شود و توانایی آنها را برای رشد و ضخیم شدن موها از بین می برد.

 

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی چیست؟

مراقبت های بعد از لیزر ناحیه تناسلی

پرتوهای لیزری رنگدانه ها را مورد هجوم قرار می دهند، بنابراین پوست های روشن کمتر آسیب می بینند. با این حال، آسیب های ایجاد شده در پوست، دائمی نیستند، حتی اگر منطقه ی تحت تاثیر لیزر قرار گرفته وسیع باشد. حذف موهای زائد ناحیه ی شرمگاهی معمولا باعث درد نمی شود، اما باعث کمی ناراحتی می شود. اگر پوست بسیار حساسی در ناحیه ی شرمگاهی دارید، باید از بیهوشی موضعی حذف موهای زائد ناحیه ی شرمگاهی خفیف برای کاهش ناراحتی استفاده کنید، اما عموما ضروری نیست.

چند دقیقه بعد از هر جلسه، پوست تحت تاثیر لیزر قرار گرفته ممکن است صورتی یا حتی قرمز شود، شبیه یک آفتاب سوختگی خفیف، و معمولا چند روز طول می کشد. می توانید برای تسکین ناراحتی از برخی از کرم های موضعی استفاده کنید. شما همچنین باید ۶ هفته پس از درمان، از قرار گرفتن در معرض آفتاب طولانی مدت جلوگیری کنید تا از آسیب بیشتر به ناحیه ی تحت تاثیر لیزر قرار گرفته جلوگیری شود.

فراموش نکنیم از سویی دیگر وزارت بهداشت و درمان ایران سازمانیست فوق العاده سخت گیر و اجازه فعالیت سیستم های پزشکی را با استانداردهای سخت گیرانه صادر می کند، اگر حتی یک مورد گزارش بیماری های بدخیم و خطرناک شده بود به طور کلی جلوی فعالیت آن گرفته می شد و توسط رسانه های عمومی اطلاع رسانی می شد، دقیقا مثل دستگاه های سولاریوم که در کشور فقط به صورت غیرقانونی فعالیت می کنند و بارها روابط عمومی وزارت بهداشت از طریق رسانه های عمومی از مضرات آن سخن گفته است.

اگر درباره عوارض لیزر موهای زائد صورت، نگران هستید مطلب زیر را بخوانید. به این منظور بر روی کادر زیر کلیک کنید.

عوارض لیزر موهای زائد صورت

امیدوارم این مقاله برایتان مفید و کاربردی باشد

با احترام

دکتر گیتا مجیدزاده

پوست | مو | زیبایی | لیزر موهای زائد

.
.
.

ولنجک ، خیابان سیزدهم، خیابان ساسان شمالی ، طبقه فوقانی دی مارکت، پلاک ۳۳، واحد ۲۱

۰۲۱۲۶۸۰۶۵۹۵ ☎

۰۲۱۲۶۸۰۶۰۴۵ ☎

۰۲۱۲۶۸۰۶۰۴۹ ☎

۰۲۱۲۶۸۰۶۰۵۷ ☎

مرکز زیبایی پوست، مو و لیزر موهای زائد دکتر گیتا مجید زاده

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نرگس سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشی ۳۰سالمه دوجلسه لیزربکینی انجام دادم ودوماهه پریودیم جلومیندازه وزودبه زودمیشم قبلن اصلااینجوری نبودم وخواستم بدونم مشکل من ربطی به لیزرکردن داره ممنون میشم اگه پاسخ سوالموبدین؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹( 9 ماه پیش)
   سلام وقت بخیر عدم هماهنگی دوره عادت ماهیانه شما نمیتونه به لیزر مرتبط باشه عزیزم لطفا در اولین فرصت به پزشک زنان مراجعه کنید
 • تصویر کاربر الهام سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  سلام و ممنون بابت مطلب جالبتون.
  من رنگ پوستم تیره است ،از چه نوع لیزری استفاده کنم بیشترین ایمنی و تاثیر رو برام داره،و سوال دوم اینکه من در حال استفاده از داروهای محرک تولید تخمک جهت بار داری هستم آیا استفاده از لیزر برای سلامت جنین مشکل ساز نیست؟
  ممنون میشم از پاسخ دادنتون
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام الهام عزیز ممنون از لطفتون

   ببینید بهترین انتخاب دستگاه هایی هستند که ترکیب لیزر الکس و اندی یگ هستند

   Alexandrite - ND:Yag
   که این 3 دستگاه:
   Cutera
   cynosure apogee elite plus

   Candela Gentlemax Pro

   این 2 لیزر رو دارند هیچ کس نمی تونه بهترین کدوم دستگاهه چنین اظهار نظرهایی تجاری هستند اما خب نظر و انتخاب ما دستگاه جنتل مکس پرو بوده این 3 تا دستگاه چون هم لیزر الکس و اندی یگ دارند دست پزشک باز هستش برای انتخاب بین هر 2 لیزر

   حتما هم پیشنهاد می کنیم 2 مطلب زیر رو بخونید:
   https://drmajidzadeh.com/178
   https://drmajidzadeh.com/1048

 • تصویر کاربر AF سه شنبه ۱۷ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  اگر موقع لیزرموهای زائد،جوش های چرکی و قرمز و جای جوش درصورت یاقسمتی از بدن باشد چه اتفاقی می افتد؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۱۷ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام عزیزم

   در اون ناحیه ای که جوش وجود داشته باشه نباید لیزر انجام بشه چون ممکنه در افرای که زمینه جوش دارند لیزر باعث تحریک آن شود ولی در نهایت 

   هر آنچه که نیاز است در مورد لیزر موهای زائد بدانید شامل نوع دستگاه، تعداد جلسات، هزینه ها، عوارض، درد و... در لینک زیر آمده است پس از مطالعه اگر سوالی بود بفرمایید. پس از کلیک تا باز شدن لینک اندکی تامل فرمایید، اگر باز نشد لینک زير را کپی کنید و در مرورگر گوشی Paste نمایید تا باز شود👇🏾👇🏾👇🏾 . https://drmajidzadeh.com/178 . تعرفه لیزر موهای زائد: . https://drmajidzadeh.com/1048/

 • تصویر کاربر ليلى سه شنبه ۱۷ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  آيا در زمان اپيدمى كرونا احتمال ابتلا به كرونا از طريق ليزر مخصوصا ليزر بيكينى بيشتر است؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۱۷ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام عزیزم

   شایع ترین روش انتقال ویروس کورونا از طریق تنفس هست و هیچ ارتباطی با لیزر بیکینی ندارد.

 • تصویر کاربر الی یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.می خواستم بپرسم تبخال تناسلی ممکنه از طریق دستگاه لیزر منتقل شه؟من باکره هستم و چند روزه روی واژنم و داخلش چند تا جوش دارم که ظاهرشون با جوش معمولی فرق نداره اما سوزش و خارش داره و به مقعد هم سرایت کرده و توی قسمت لابیا التهاب و ورم ایجاد شده و احساس درد می کنم.پریود هم شدم و فکر کنم باعث تشدیدش شده و موقع ادرار سوزش دارم.به پزشک مراجعه کردم گفتن تبخاله.با توجه به این که رابطه جنسی نداشتم ممکنه از لیزر بیکینی گرفته باشم یا امکانش هست پزشک اشتباه کرده باشه؟با آزمایش خون میشه مطمئن شد؟با توجه به این موضوع که چند روز قبل از ایجاد جوش ها از یه شوینده جدید عطردار برای شستن واژن استفاده کردم.ممکنه حساسیت پوستی باشه و با تبخال اشتباه گرفته باشن؟ممنون میشم پاسخ بدید.
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام رابطه جنسی یکی از راه های انتقال هستند

   و در ضمن ممکنه این ویروس رو شما داشتید در بدن با شوک لیزر اون تحریک شده و نمی تونید لیزر رو مقصر بدونید
   Koebner phenomenon

 • تصویر کاربر زینب سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام .خسته نباشید .من ۲۸ سالمه وعمل آندومتریوز کردم و موهام خیلی ریزش و کم پشت شده وشکننده ودیگه موهام رشد نداره اصلا یلند نمیشه میخواستم بدونم آیا ربطی به این بیماری که گرفتم داره و باید چکار کنم .ممنون میشم ج سوالم را بدید .
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام زینب عزیز

   ریزش موی

   telogen effluvium

   نوعی از ریزش مو هستش که ممکنه بعد از بعضی از عمل های جراحی اتفاق بیوفته گاهی ممکنه خود به خود خوب بشه اما نباید به این امید رها کرد حتما باید از نزدیک توسط پزشک متخصص معاینه شوید و نتایج آزمایشات بررسی شود و درمان انجام شود

 • تصویر کاربر سحر شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  سلام دکتر..من الان۴ جلسه لیزر برا بکینی رفتم و از وقتی رفتم پریودیم با ۱۶ روز تاخیر میشه و تازه خون هم کم میاد..قبل لیزر هر ماه میشدم قشنگ و خون هم مناسب بود....اما از وقتی لیزر رفتم افتضاح شده با تاخیر زیاد میشم و خون کم...مثلا این ماه هنوز نشدم در حالی که باید۶ خرداد میشدم..چکار کنم دیگه لیزز نکنم؟؟میترسم چیزیم شده باشه به رحم یا تخمک ها اسیب رسیده باشه
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام عزیزم

   انجام لیزر هیچ تاثیری بر عادت ماهانه ندارند بهتر هست با پزشک زنان مشورت بفرمایید.

 • تصویر کاربر سمیرا یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر میخواستم بدونم من که خودم مسئول دستگاه لیزر هستم و انجام میدهم
  مشکلی نخواهد داشت نازایی یا مشکلات دیگر؟
  از طرفی باید بگم که من دیابت هم دارم و انسولین مصرف میکنم ممنون میشم راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام عزیزم

   تنها موردی که میتواند برای اپراتورهای لیزر وجود داشته باشید گازهای ناشی از انجام لیزر هست که اگر اتاقهای لیزر مجهر به تهویه مناسب باشند جای نگرانی نیست.

 • تصویر کاربر هلن پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  یه سوالی داشتم؛من ۱۷ سالمه و موهای زائد بدنم اذیتم میکنه میخواستم بدونم آیا تو این سن برای من مناسبه که لیزر برای کل بدنم انجام بدم یا فعلا باید صبر کنم؟
  و این که کدوم نوع از دستگاه ها برای لیزر بهترن؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام عزیزم

   از زمانی که عادت ماهانه شما شروع شده باشه و وضعیت موهای زائد به ثبات رسیده باشه میتونید لیزر رو شروع کنید اطلاعات کاملتر در لینک زیر موجود است

   هر آنچه که نیاز است در مورد لیزر موهای زائد بدانید شامل نوع دستگاه، تعداد جلسات، هزینه ها، عوارض، درد و... در لینک زیر آمده است پس از مطالعه اگر سوالی بود بفرمایید. پس از کلیک تا باز شدن لینک اندکی تامل فرمایید، اگر باز نشد لینک زير را کپی کنید و در مرورگر گوشی Paste نمایید تا باز شود👇🏾👇🏾👇🏾 . https://drmajidzadeh.com/178 . تعرفه لیزر موهای زائد: . https://drmajidzadeh.com/1048/

 • تصویر کاربر آنیتا دوشنبه ۹ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من یک جلسه لیزر بیکینگی
  انجام دادم الان حس میکنم حس جنسیم از لحاظ لمسی ضعیف شده چنین چیزی امکان داره یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده دوشنبه ۹ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام عزیزم

   خیر لیزر موهای زائد تاثیری ندارد.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر