کرم ضد آفتاب

راهنمای خرید و استفاده از کرم ضد آفتاب

نویسنده: دکتر گیتا مجیدزاده

مرداد 9, 1396
بازدید: 7852

نویسنده: دکتر گیتا مجیدزاده

مرداد 9, 1396
بازدید: 7852

فهرست مطالب

اگر به دنبال یک راهنمای جامع در مورد خرید بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست خود هستید، پس در ادامه با ما همراه باشید.

استرالیا دارای یکی از بالاترین میزان سرطان پوست در جهان است. حداقل کرم ضد آفتاب به جلوگیری از سرطان پوست کمک می کند. اما هنگامی که کرم های ضد آفتاب به درستی استفاده نشوند، ممکن است افراد، حفاظتی که از آنها انتظار دارند را نداشته باشند.

در عین حال، برخی از مردم نگران هستند که ممکن است به علت وجود مواد شیمیایی ناسازگار اندوکرین یا نانوذرات دچار مشکلاتی در برابر کرم ضد آفتاب شوند.

ویژگی های کرم ضد آفتاب خوب

در هنگام انتخاب کرم ضد آفتاب به اطلاعات زیر در مورد آن ها دقت کنید:

# انواع اشعه ماوراء بنفش

# مواد فعال موجود در کرم های ضد آفتاب و برخی از اختلافات در مورد آنها

کرم ضد آفتاب خوب

spf مناسب برای کرم ضد آفتاب 

هنگامی که شما در برابر نور خورشید قرار دارید، در معرض دو نوع اشعه ماوراء بنفش (UVA و UVB) هستید. اشعه ی UVA عمیقا به پوست نفوذ کرده و مسئول برنزه کردن است؛ همان چیزی که در چراغ های خواب استفاده می شود. همچنین باعث پیری پوست، چین و چروک و برخی از سرطان های پوست می شود. UVA در تمام سطوح شبانه روز در سطوح نسبتا سازگار موجود است.

تابش UVB باعث قرمزی پوست و آفتاب سوختگی می شود و عامل اصلی سرطان پوست است. همچنین باعث پیری پوست می شود. بر خلاف UVA، سطح UVB با توجه به ارتفاع، عرض جغرافیایی، زمان روز و زمان سال متفاوت است. بهترین کرم ضد آفتاب باید بتواند طیف گسترده ای از اشعه های UVA و UVB را مسدود کند.

برای حداکثر مزیت از کرم ضد آفتاب SPF 50+ استفاده کنید. با این حال برای دانستن spf مناسب پوست خود حتما با متخصص پوست مشورت کنید.

حساسیت پوست نسبت به کرم ضد آفتاب

کرم های ضد آفتاب شیمیایی می توانند باعث تحریک و در موارد نادر حتی آلرژی شوند، از جمله photoallergy، یا حساسیت در حضور نور خورشید! برخی از مواد تشکیل دهنده ی آن آلرژی زا هستند مثل methoxydibenzoylmethane بوتیل اکسیبنزون ​​و کافور ۴-methylbenzylidene) 4MBC). اگر در حال تلاش برای پیدا کردن یک کرم ضد آفتاب جدید برای پوست حساس هستید،  یک تست پچ بر روی بازوی خود انجام دهید  و پس از ۲۴ ساعت ببینید که واکنشی رخ داده یا خیر؟

بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست حساس

کرم های ضد آفتاب اکسید فلزی غیر طبیعی ، ذرات معلق اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم اشعه ی ماوراء بنفش را منعکس و پراکنده می کنند و به طور کلی ایمن تر و بهتر از کرم های ضد آفتاب شیمیایی هستند و مخصوصا برای پوست های حساس توصیه می شوند. البته این نوع کرم ها می توانند ظاهر سفید رنگ مانند روح بدهند، که باعث اجتناب مصرف کنندگان می شود.

قیمت کرم ضد آفتاب

تمام کرم های ضد آفتاب در بازار باید در اداره ی داروسازی فهرست شوند و با توجه به استاندارد ها تست شده و رتبه بندی شوند. بنابراین ارزان ترین کرم ضد آفتاب با SPF50+ اگر تاییدیه وزارت بهداشت را داشته باشد، باید همانند گران ترین آن ها اثر حفاظتی را ایحاد کند.

یکی از مزایای استفاده از کرم ضد آفتاب ارزان قیمت این است که شما احتمالا از آن به دفعات و مقدار بیشتر استفاده خواهید کرد. از سوی دیگر با کرم گرانتر قطعا احساس شادابی بیشتری بر روی پوست خود خواهید داشت و البته چنین کرمی باکیفیت تر نیز می باشد.

انواع کرم ضد آفتاب

۱- لوسیون و شیر

اکثر کرم های ضد آفتاب در بازار به شکل شیر و لوسیون هستند. مزیت آن ارزان بودن است. با این حال، ممکن است پوست شما را چسبنده یا چرب کنند.

کرم های ضد آفتاب بسیاری از هر دو کرم و لوسیون (یا شیر) شکل می گیرند. این نوع کرم ها تمایل به ضخیم شدن دارند و معمولا در تیوب قرار می گیرند.

۲- چسبنده

کرم ضدآفتاب چسبنده احتمالا برای مناطق کوچک مانند صورت مفید است که خشک می باشد این کرم ها برای نگه داشتن در کیف دستی به اندازه کافی جمع و جور هستند.

۳- کرم ضد آفتاب ضد آب

اگر به استخر یا دریا برای شنا می روید، به دنبال محصولی که در برابر آب مقاوم است باشید. اما گول برچسب های آن ها را نخورید به عنوان مثال “مقاومت ۴ ساعته” ؛ زیرا ممکن است همان مدت روی پوستتان خوب بمانند اما برای حداکثر مزیت کرم ضد آفتاب باید حداقل هر دو ساعت از آن استفاده کنید.

۴- محصولات ویژه ی کودکان و افراد دارای پوست حساس

کرم  ضد آفتاب فقط باید در ناحیه های کوچکی از پوست نوزاد استفاده شود آن هم در صورتی که هیچ گونه حفاظتی دیگر مانند لباس و سایه وجود نداشته باشد.

برخی از کرم های ضد آفتاب به طور خاص برای کودکان نوپا، نوزادان و کودکان به فروش می رسند. این نوع کرم های ضد آفتاب حاوی فاکتورهای فیزیکی بیشتر و فیلترهای شیمیایی کمتری می باشند و از این رو برای پوست حساس مناسب هستند.

۵- کرم ضد آفتاب دافع حشرات

دافع حشرات می تواند روی کرم های ضد آفتاب تاثیر بگذارد. البته مواد دافع حشرات می توانند اثر یک اثر ضدآفتاب را در حدود یک سوم کاهش دهند.

نحوه استفاده از کرم ضدآفتاب

بهترین برند ضد آفتاب

اگر از کرم ضد آفتاب به عنوان نمونه با SPF 50+ کم استفاده شود، می تواند تاثیر بسیار کمی داشته باشد. هنگامی که کرم های ضد آفتاب مورد آزمایش قرار می گیرند، آنها را با سرعت ۲ میلی گرم در هر سانتی متر مربع بر روی پوست اعمال می کنند که حدود ۳۵ میلی لیتر (یا هفت قاشق چای خوری) برای بدن بزرگسالان بالغ به کار می رود. اما بسیاری از مردم کمتر از این مقدار استفاده می کنند که به طور قابل توجهی اثر بخشی آن را کاهش می دهد.

همچنین استفاده نکردن به اندازه از کرم ضد آفتاب، تمدید نکردن آن پس از شنا یا ورزش می تواند اثر کرم ضد آفتاب را کاهش دهد.

مقدار تونصیه شده برای کرم ضدآفتاب، ۴۵ میلی لیتر یا ۹ قاشق چای خوری است:

۱ قاشق چای خوری برای سر و گردن
۲ برای گودی ها
۱ برای هر بازو
۲ برای هر پا

این مقدارها نشان دهنده ی حفاظت کامل است.

چند نکته برای استفاده از کرم های ضد آفتاب

۱- کرم ضد آفتاب را بر روی پوست تمیز و خشک ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از خروج از خانه اعمال کنید تا با پوستتان تعامل کند. قبل از اینکه از خانه بیرون بیایید، دوباره آن را اعمال کنید و مقدار کرم ضد آفتاب اعمال شده را افزایش دهید تا مزیت بیشتری از SPF آن ببرید.

۲- تمام قسمت های بدن را که با لباس محافظت نشده اند، پوشش دهید (گوش ها، پشت گردن، پشت دست های خود و پاها را فراموش نکنید).

کرم را به طور مساوی اعمال کنید و بیش از حد آن را مالش ندهید. بیشتر کرم های ضدآفتاب به لایه بیرونی پوست جذب می شوند و نیازی به تمیز کردن آن نیست.

۳- کرم ضد آفتاب را هر دو ساعت یک بار و پس از شنا یا ورزش دوباره اعمال کنید.

۴- فراتر از ساحل و استخر فکر کنید! از کرم های ضد آفتاب هر زمان که برای مدت قابل توجهی خارج از منزل می روید، استفاده کنید، مانند پارک، پیاده روی، ناهار، مغازه ها، ورزش و باغبانی

۵- کرم های ضد آفتاب خود را در دمای کمتر از ۳۰ درجه ی سانتیگراد نگه دارید. اگر آن را در دستکش، ماشین یا در معرض خورشید قرار دهید، ممکن است اثر خود را از دست بدهد. آن را در جای خنک، سایه و یا درون یک حوله قرار دهید.

۶- از کرم های ضد آفتاب که تاریخ انقضای آن ها گذشته است، استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است اثربخشی خود را از دست بدهند.

۷- کرم ضد آفتاب فقط یک دفاع ثانویه و جزئی در برابر اشعه ماوراء بنفش است. اول و مهمتر از همه، شما باید سعی کنید از نور خورشید در اواسط روز دوری کنید. اگر بیرون میایید از کلاه، لباس پوشیده و عینک آفتابی استفاده کنید. به دنبال سایه های طبیعی یا ساخته ی دست انسان باشید.

برخی از کارشناسان پوست نگران هستند که کرم های ضد آفتاب مردم را به یک امنیت نادرست گمراه کنند تا مدت بیشتری در معرض خورشید باقی بمانند. بنابراین در معرض خطر بالقوه برای صدمه زدن با اشعه ماوراء بنفش هستند. با این حال، این بدان معنا نیست که شما نباید از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید، تنها این است که باید از محدودیت های آن مطلع شوید و به حفاظت کامل آن اعتماد نکنید.

برای مشاوره و رزرو وقت فرم زیر را پر کنید:

پیشنهاد ما:

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرزانه دوشنبه ۹ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 388 مشاهده پرسش
  سلام.
  پوست من به آفتاب بسیار حساس است برای مثال پوست دستم در مقابل آفتاب جوش میزند و خارش پیدا می کند. پوست صورتم هم با اینکه ضد آفتاب استفاده میکنم خیلی زود می سوزد و شبیه کهیر می شود.
  ممکن است یک ضد آفتاب مناسب معرفی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده دوشنبه ۹ تیر ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام عزیزم

   یک نسخه ثابت برای تمام افراد موجود نیست، در این خصوص حتما باید از نزدیک معاینه شوید تا تشخیص داده شود کدام راهکار مناسب شرایط پوست شماست.

 • تصویر کاربر نجمه یکشنبه ۱ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 375 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشید من میخوام کرم ضد آفتاب مناسب بخرم که واسه پوستم مشکل ساز نشه وهمین ک مقاوم باشه برای سه چهار ساعت واینکه صورتم جوش های ریزی داره ک دست میکشی متوجه میشی میخوام اونارو هم خوب کنه نمیدونم چی بخرم
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۱ تیر ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام عزیزم

   یک نسخه ثابت برای تمام افراد موجود نیست، در این خصوص حتما باید از نزدیک معاینه شوید تا تشخیص داده شود کدام راهکار مناسب شرایط پوست شماست

 • تصویر کاربر نیلوفر جمعه ۱۶ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 351 مشاهده پرسش
  سلام
  برای گودی زیر چشم چه راه درمانی وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده جمعه ۱۶ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام عزیزم

   بهترین و ایمن ترین روش برای رفع گودی زیرچشم استفاده ار ژلهای هیالورونیک اسید هست اطلاعات کاملتر در لینک زیر موجود است

   https://drmajidzadeh.com/2282

 • تصویر کاربر Neda شنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 420 مشاهده پرسش
  سلام چگونه پوست سفید داشته باشیم ی راحل موثر ک زود اثر بزاره ک ن تنها پوست صورت کل بدنو سفید کنه
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام عزیزم
   رنگ پوست مادرزادی رو نمی توان تغییر داد، این تغییر رنگ در پوست مادرزادی سال هاست که توسط افراد بسیار ثروتمند هم متقاضی داشت که با صرف مبالغ بسیار کلان نتیجه ای در برنداشت، معروف ترین آنها هم مایکل جکسون خواننده پاپ امریکایی بود
   اما اگر تغییر رنگ به علت مرور زمان، آفتاب یاعدم مراقبت از پوست باشد بله قابل درمان است

 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 328 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین... من یک کرم ضد آفتاب آدرا با spf60خریدم.... میخواستم بدونم خوب هست یا نه... به پوستم آسیب نمیزنه..... چون من پوستم تو آفتاب زود تیره میشه....ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام عدد 
   SPF
   در واقع تعیین کننده اینه که چه مدت بعد باید اون زو تمدید کنید
   مهم تر از مارک ضدآفتاب استفاده مدام و منظم است
   این مطلب رو برای ضدآفتاب مطالعه بفرمایید
   https://drmajidzadeh.com/825/%d8%b1%d8%a7%d9%87%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c-%d8%ae%d8%b1%db%8c%d8%af-%d9%88-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d9%81%d8%a7%d8%af%d9%87-%d8%a7%d8%b2-%da%a9%d8%b1%d9%85-%d8%b6%d8%af-%d8%a2%d9%81%d8%aa%d8%a7%d8%a8/

 • تصویر کاربر دریا چهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 333 مشاهده پرسش
  من پوست چربی دارم و در حال حاضر قرص راکوتان می خورم ،یه مارک و برند خوب برای کرم ضدآفتاب لطفا بهم معرفی کنید چون تا چند ماه به دکترم دسترسی ندارم .🍃
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده چهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام🌼
   به هيچ عنوان نميتونيم بدون معاينه در مورد شما تجويز كرد ولي از برندهاي معتبر داخل ايران مثل : اورياژ ، اوسرين و... نام برد.🌸🙏🏼
 • تصویر کاربر لیلی چهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 406 مشاهده پرسش
  سلام من برای افتادگی گونه میخوام لیفت با نخ انجام بدم، آیا شما این خدمات را دارید؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده چهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام ما لیفت با نخ رو اصلا توصه نمی کنیم

 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۱۵ مهر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 374 مشاهده پرسش
  خب من الان سوالم عکسیه چجوری بپرسم؟؟ کل بدنم خط. شما جراحیم میکنید یا لیزر نمیدونیم هرچی ک این خطارو از بین ببره. قیمتشو میخاستم بدونم؟؟؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۱۵ مهر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام با پزشک جراح پلاستیک ابتدا مشاوره کنید و نظر ایشان را بخواهید
   چون در مواردی که گوشت اضافه دارد روش های ما خیلی موثر نیستند
 • تصویر کاربر ا پنجشنبه ۱۴ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 335 مشاهده پرسش
  سلام من روی بازوهام جوش هایی داشتم که اونا رو کندم و جاشون مونده بعضیاشون زخم شده میخواستم ببینم میشه جای جوش و زخم ها رو از بین برد ؟ با چه روشی و میشه لطفا حدود قیمتش هم بگید
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده پنجشنبه ۱۴ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام یک نسخه ثابت برای تمام افراد موجود نیست، در این خصوص حتما باید از نزدیک معاینه شوید تا تشخیص داده شود کدام راهکار مناسب شرایط پوست شماست
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربر مبیناتقدسی پنجشنبه ۲۴ خرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 471 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر مجید زاده وقتتون بخیر و نیکی طاعاتتون قبول
  خسته نباشید
  خانم دکتر من 19سالمه پوست سبزه ای دارم البته ن خعللللییییی تیره
  خعلی بخاطر رنگ پوستم ناراحتم همیشه دوس داشتم ک پوستم سفید باشه😭
  و ب این نکته هم اشاره کنم ک پوست صورتم خععععلی کدره و هیچ شفافیتیم نداره
  راه و روشی نیست ک پوست من بخصوص صورتم خعلی‌روشن بشه (منظورم این نیست ک سفیییید بشم منظورم اینه ک ازین چیزی ک هستم خعلی روشن تر بشم)
  مثلا مث پوست ساق پاهام ک هم شفافه و هم رنگش گندمیه 😔
  خانم دکتر واقعا بخاطر این مسئله حالم خعلی بده و خعلیییی ناراحتم
  اینکه پوستم واقعا شفاف و بی نقص بشه و هیچ نقصی نداشه باشه واسم یه رویاس
  من هرچقد هزینش بشه هزینه میکنم تا 30_35میلیون هزینه میکنم حتی لازم باشه بیشترم هزینه میکنم ک هم پوست صورتم واقعا عالی شه هم بدنم
  خانم دکتر من ی سری از جاهای بدنم مث سینه و باسنم و روی زانوهام ترک خورده و همیطور قسمتایی مث زانو و آرنج و زیر بغلو پشت گردنم و بیکینی و خط بیکینی سیاه شده
  درمانی واس این ترکا و این سیاهیا هس؟
  و امکانش هس ک با روش هایی ک وجود داره پوست صورتم و بدنم روشن و شفاف بشه؟☹️
  ممنونم اگ بطور کامل جواب‌بدید
  ممنونم از لطفتون🙏🏾
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده پنجشنبه ۲۴ خرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام عزیزم رنگ پوست مادرزادی رو نمی توان تغییر داد، این تغییر رنگ در پوست مادرزادی سال هاست که توسط افراد بسیار ثروتمند هم متقاضی داشت که با صرف مبالغ بسیار کلان نتیجه ای در برنداشت، معروف ترین آنها هم مایکل جکسون خواننده پاپ امریکایی بود
   اما اگر تغییر رنگ به علت مرور زمان، آفتاب یاعدم مراقبت از پوست باشد بله قابل درمان است، به طور مثال لک های ایجاد شده
   همچنین بسیاری از این عوارض به دلیل استفاده از روش های سنتی حذف موهای زائد است که لیزر موهای زائد هم میتواند از این روند جلوگیری کند
درحال دریافت اطلاعات

برای مشاوره و رزرو وقت فرم زیر را پر کنید:

پرسش از دکتر