راهنمای خرید و استفاده از کرم ضد آفتاب

اگر به دنبال یک راهنمای جامع در مورد خرید بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست خود هستید، پس در ادامه با ما همراه باشید.

استرالیا دارای یکی از بالاترین میزان سرطان پوست در جهان است. حداقل کرم ضد آفتاب به جلوگیری از سرطان پوست کمک می کند. اما هنگامی که کرم های ضد آفتاب به درستی استفاده نشوند، ممکن است افراد، حفاظتی که از آنها انتظار دارند را نداشته باشند.

در عین حال، برخی از مردم نگران هستند که ممکن است به علت وجود مواد شیمیایی ناسازگار اندوکرین یا نانوذرات دچار مشکلاتی در برابر کرم ضد آفتاب شوند.

ویژگی های کرم ضد آفتاب خوب

در هنگام انتخاب کرم ضد آفتاب به اطلاعات زیر در مورد آن ها دقت کنید:

# انواع اشعه ماوراء بنفش

# مواد فعال موجود در کرم های ضد آفتاب و برخی از اختلافات در مورد آنها

کرم ضد آفتاب خوب

spf مناسب برای کرم ضد آفتاب 

هنگامی که شما در برابر نور خورشید قرار دارید، در معرض دو نوع اشعه ماوراء بنفش (UVA و UVB) هستید. اشعه ی UVA عمیقا به پوست نفوذ کرده و مسئول برنزه کردن است؛ همان چیزی که در چراغ های خواب استفاده می شود. همچنین باعث پیری پوست، چین و چروک و برخی از سرطان های پوست می شود. UVA در تمام سطوح شبانه روز در سطوح نسبتا سازگار موجود است.

تابش UVB باعث قرمزی پوست و آفتاب سوختگی می شود و عامل اصلی سرطان پوست است. همچنین باعث پیری پوست می شود. بر خلاف UVA، سطح UVB با توجه به ارتفاع، عرض جغرافیایی، زمان روز و زمان سال متفاوت است. بهترین کرم ضد آفتاب باید بتواند طیف گسترده ای از اشعه های UVA و UVB را مسدود کند.

برای حداکثر مزیت از کرم ضد آفتاب SPF 50+ استفاده کنید. با این حال برای دانستن spf مناسب پوست خود حتما با متخصص پوست مشورت کنید.

حساسیت پوست نسبت به کرم ضد آفتاب

کرم های ضد آفتاب شیمیایی می توانند باعث تحریک و در موارد نادر حتی آلرژی شوند، از جمله photoallergy، یا حساسیت در حضور نور خورشید! برخی از مواد تشکیل دهنده ی آن آلرژی زا هستند مثل methoxydibenzoylmethane بوتیل اکسیبنزون ​​و کافور 4-methylbenzylidene) 4MBC). اگر در حال تلاش برای پیدا کردن یک کرم ضد آفتاب جدید برای پوست حساس هستید،  یک تست پچ بر روی بازوی خود انجام دهید  و پس از ۲۴ ساعت ببینید که واکنشی رخ داده یا خیر؟

بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست حساس

کرم های ضد آفتاب اکسید فلزی غیر طبیعی ، ذرات معلق اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم اشعه ی ماوراء بنفش را منعکس و پراکنده می کنند و به طور کلی ایمن تر و بهتر از کرم های ضد آفتاب شیمیایی هستند و مخصوصا برای پوست های حساس توصیه می شوند. البته این نوع کرم ها می توانند ظاهر سفید رنگ مانند روح بدهند، که باعث اجتناب مصرف کنندگان می شود.

قیمت کرم ضد آفتاب

تمام کرم های ضد آفتاب در بازار باید در اداره ی داروسازی فهرست شوند و با توجه به استاندارد ها تست شده و رتبه بندی شوند. بنابراین ارزان ترین کرم ضد آفتاب با SPF50+ اگر تاییدیه وزارت بهداشت را داشته باشد، باید همانند گران ترین آن ها اثر حفاظتی را ایحاد کند.

یکی از مزایای استفاده از کرم ضد آفتاب ارزان قیمت این است که شما احتمالا از آن به دفعات و مقدار بیشتر استفاده خواهید کرد. از سوی دیگر با کرم گرانتر قطعا احساس شادابی بیشتری بر روی پوست خود خواهید داشت و البته چنین کرمی باکیفیت تر نیز می باشد.

انواع کرم ضد آفتاب

1- لوسیون و شیر

اکثر کرم های ضد آفتاب در بازار به شکل شیر و لوسیون هستند. مزیت آن ارزان بودن است. با این حال، ممکن است پوست شما را چسبنده یا چرب کنند.

کرم های ضد آفتاب بسیاری از هر دو کرم و لوسیون (یا شیر) شکل می گیرند. این نوع کرم ها تمایل به ضخیم شدن دارند و معمولا در تیوب قرار می گیرند.

2- چسبنده

کرم ضدآفتاب چسبنده احتمالا برای مناطق کوچک مانند صورت مفید است که خشک می باشد این کرم ها برای نگه داشتن در کیف دستی به اندازه کافی جمع و جور هستند.

3- کرم ضد آفتاب ضد آب

اگر به استخر یا دریا برای شنا می روید، به دنبال محصولی که در برابر آب مقاوم است باشید. اما گول برچسب های آن ها را نخورید به عنوان مثال “مقاومت ۴ ساعته” ؛ زیرا ممکن است همان مدت روی پوستتان خوب بمانند اما برای حداکثر مزیت کرم ضد آفتاب باید حداقل هر دو ساعت از آن استفاده کنید.

4- محصولات ویژه ی کودکان و افراد دارای پوست حساس

کرم  ضد آفتاب فقط باید در ناحیه های کوچکی از پوست نوزاد استفاده شود آن هم در صورتی که هیچ گونه حفاظتی دیگر مانند لباس و سایه وجود نداشته باشد.

برخی از کرم های ضد آفتاب به طور خاص برای کودکان نوپا، نوزادان و کودکان به فروش می رسند. این نوع کرم های ضد آفتاب حاوی فاکتورهای فیزیکی بیشتر و فیلترهای شیمیایی کمتری می باشند و از این رو برای پوست حساس مناسب هستند.

5- کرم ضد آفتاب دافع حشرات

دافع حشرات می تواند روی کرم های ضد آفتاب تاثیر بگذارد. البته مواد دافع حشرات می توانند اثر یک اثر ضدآفتاب را در حدود یک سوم کاهش دهند.

نحوه استفاده از کرم ضدآفتاب

بهترین برند ضد آفتاب

اگر از کرم ضد آفتاب به عنوان نمونه با SPF 50+ کم استفاده شود، می تواند تاثیر بسیار کمی داشته باشد. هنگامی که کرم های ضد آفتاب مورد آزمایش قرار می گیرند، آنها را با سرعت ۲ میلی گرم در هر سانتی متر مربع بر روی پوست اعمال می کنند که حدود ۳۵ میلی لیتر (یا هفت قاشق چای خوری) برای بدن بزرگسالان بالغ به کار می رود. اما بسیاری از مردم کمتر از این مقدار استفاده می کنند که به طور قابل توجهی اثر بخشی آن را کاهش می دهد.

همچنین استفاده نکردن به اندازه از کرم ضد آفتاب، تمدید نکردن آن پس از شنا یا ورزش می تواند اثر کرم ضد آفتاب را کاهش دهد.

مقدار تونصیه شده برای کرم ضدآفتاب، ۴۵ میلی لیتر یا ۹ قاشق چای خوری است:

1 قاشق چای خوری برای سر و گردن
2 برای گودی ها
1 برای هر بازو
2 برای هر پا

این مقدارها نشان دهنده ی حفاظت کامل است.

چند نکته برای استفاده از کرم های ضد آفتاب

1- کرم ضد آفتاب را بر روی پوست تمیز و خشک ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از خروج از خانه اعمال کنید تا با پوستتان تعامل کند. قبل از اینکه از خانه بیرون بیایید، دوباره آن را اعمال کنید و مقدار کرم ضد آفتاب اعمال شده را افزایش دهید تا مزیت بیشتری از SPF آن ببرید.

2- تمام قسمت های بدن را که با لباس محافظت نشده اند، پوشش دهید (گوش ها، پشت گردن، پشت دست های خود و پاها را فراموش نکنید).

کرم را به طور مساوی اعمال کنید و بیش از حد آن را مالش ندهید. بیشتر کرم های ضدآفتاب به لایه بیرونی پوست جذب می شوند و نیازی به تمیز کردن آن نیست.

3- کرم ضد آفتاب را هر دو ساعت یک بار و پس از شنا یا ورزش دوباره اعمال کنید.

4- فراتر از ساحل و استخر فکر کنید! از کرم های ضد آفتاب هر زمان که برای مدت قابل توجهی خارج از منزل می روید، استفاده کنید، مانند پارک، پیاده روی، ناهار، مغازه ها، ورزش و باغبانی

5- کرم های ضد آفتاب خود را در دمای کمتر از ۳۰ درجه ی سانتیگراد نگه دارید. اگر آن را در دستکش، ماشین یا در معرض خورشید قرار دهید، ممکن است اثر خود را از دست بدهد. آن را در جای خنک، سایه و یا درون یک حوله قرار دهید.

6- از کرم های ضد آفتاب که تاریخ انقضای آن ها گذشته است، استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است اثربخشی خود را از دست بدهند.

7- کرم ضد آفتاب فقط یک دفاع ثانویه و جزئی در برابر اشعه ماوراء بنفش است. اول و مهمتر از همه، شما باید سعی کنید از نور خورشید در اواسط روز دوری کنید. اگر بیرون میایید از کلاه، لباس پوشیده و عینک آفتابی استفاده کنید. به دنبال سایه های طبیعی یا ساخته ی دست انسان باشید.

برخی از کارشناسان پوست نگران هستند که کرم های ضد آفتاب مردم را به یک امنیت نادرست گمراه کنند تا مدت بیشتری در معرض خورشید باقی بمانند. بنابراین در معرض خطر بالقوه برای صدمه زدن با اشعه ماوراء بنفش هستند. با این حال، این بدان معنا نیست که شما نباید از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید، تنها این است که باید از محدودیت های آن مطلع شوید و به حفاظت کامل آن اعتماد نکنید.

امیدوارم این مقاله برایتان مفید و کاربردی باشد.
با احترام
دکتر گیتا مجیدزاده
پوست | مو | زیبایی | لیزر موهای زائد
.
.
زعفرانیه | مقدس اردبیلی | بین پسیان و میدان الف | ساختمان پزشکان ١٠٠ | واحد ۴٠٣
☎️ 02122657900
☎️ 02122657916
☎️ 02126212554

مرکز زیبایی پوست، مو و لیزر موهای زائد دکتر گیتا مجید زاده

راهنمای خرید و استفاده از کرم ضد آفتاب
3.3 (65%) 4 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربردریا چهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من پوست چربی دارم و در حال حاضر قرص راکوتان می خورم ،یه مارک و برند خوب برای کرم ضدآفتاب لطفا بهم معرفی کنید چون تا چند ماه به دکترم دسترسی ندارم .🍃
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهچهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام🌼
   به هيچ عنوان نميتونيم بدون معاينه در مورد شما تجويز كرد ولي از برندهاي معتبر داخل ايران مثل : اورياژ ، اوسرين و... نام برد.🌸🙏🏼
 • تصویر کاربرلیلی چهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من برای افتادگی گونه میخوام لیفت با نخ انجام بدم، آیا شما این خدمات را دارید؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهچهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام ما لیفت با نخ رو اصلا توصه نمی کنیم

 • تصویر کاربرحسین یکشنبه ۱۵ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  خب من الان سوالم عکسیه چجوری بپرسم؟؟ کل بدنم خط. شما جراحیم میکنید یا لیزر نمیدونیم هرچی ک این خطارو از بین ببره. قیمتشو میخاستم بدونم؟؟؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهیکشنبه ۱۵ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام با پزشک جراح پلاستیک ابتدا مشاوره کنید و نظر ایشان را بخواهید
   چون در مواردی که گوشت اضافه دارد روش های ما خیلی موثر نیستند
 • تصویر کاربرا پنجشنبه ۱۴ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من روی بازوهام جوش هایی داشتم که اونا رو کندم و جاشون مونده بعضیاشون زخم شده میخواستم ببینم میشه جای جوش و زخم ها رو از بین برد ؟ با چه روشی و میشه لطفا حدود قیمتش هم بگید
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهپنجشنبه ۱۴ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام یک نسخه ثابت برای تمام افراد موجود نیست، در این خصوص حتما باید از نزدیک معاینه شوید تا تشخیص داده شود کدام راهکار مناسب شرایط پوست شماست
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرمبیناتقدسی پنجشنبه ۲۴ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر مجید زاده وقتتون بخیر و نیکی طاعاتتون قبول
  خسته نباشید
  خانم دکتر من 19سالمه پوست سبزه ای دارم البته ن خعللللییییی تیره
  خعلی بخاطر رنگ پوستم ناراحتم همیشه دوس داشتم ک پوستم سفید باشه😭
  و ب این نکته هم اشاره کنم ک پوست صورتم خععععلی کدره و هیچ شفافیتیم نداره
  راه و روشی نیست ک پوست من بخصوص صورتم خعلی‌روشن بشه (منظورم این نیست ک سفیییید بشم منظورم اینه ک ازین چیزی ک هستم خعلی روشن تر بشم)
  مثلا مث پوست ساق پاهام ک هم شفافه و هم رنگش گندمیه 😔
  خانم دکتر واقعا بخاطر این مسئله حالم خعلی بده و خعلیییی ناراحتم
  اینکه پوستم واقعا شفاف و بی نقص بشه و هیچ نقصی نداشه باشه واسم یه رویاس
  من هرچقد هزینش بشه هزینه میکنم تا 30_35میلیون هزینه میکنم حتی لازم باشه بیشترم هزینه میکنم ک هم پوست صورتم واقعا عالی شه هم بدنم
  خانم دکتر من ی سری از جاهای بدنم مث سینه و باسنم و روی زانوهام ترک خورده و همیطور قسمتایی مث زانو و آرنج و زیر بغلو پشت گردنم و بیکینی و خط بیکینی سیاه شده
  درمانی واس این ترکا و این سیاهیا هس؟
  و امکانش هس ک با روش هایی ک وجود داره پوست صورتم و بدنم روشن و شفاف بشه؟☹️
  ممنونم اگ بطور کامل جواب‌بدید
  ممنونم از لطفتون🙏🏾
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهپنجشنبه ۲۴ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام عزیزم رنگ پوست مادرزادی رو نمی توان تغییر داد، این تغییر رنگ در پوست مادرزادی سال هاست که توسط افراد بسیار ثروتمند هم متقاضی داشت که با صرف مبالغ بسیار کلان نتیجه ای در برنداشت، معروف ترین آنها هم مایکل جکسون خواننده پاپ امریکایی بود
   اما اگر تغییر رنگ به علت مرور زمان، آفتاب یاعدم مراقبت از پوست باشد بله قابل درمان است، به طور مثال لک های ایجاد شده
   همچنین بسیاری از این عوارض به دلیل استفاده از روش های سنتی حذف موهای زائد است که لیزر موهای زائد هم میتواند از این روند جلوگیری کند
 • تصویر کاربرزینب شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام،میخواستم بپرسم شما هایفو تراپی هم انجام میدین و آیا هایفو روی لیفت گونه هم تا حدودی میشه؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهشنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام خیر هایفو انجام نمی دهیم
 • تصویر کاربرRahaghorbani یکشنبه ۶ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.براروشن شدن ناحیه تناسلی چه مدت طول میکشه؟؟اگ راه حلی هست لطفابفرماییدومدت زمان تاثیرگذاری روهم بگین.ممنون
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهیکشنبه ۶ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام سلامت باشید برای اظهار نظر باید حتما از نزدیک معاینه شوید
 • تصویر کاربرنگین یکشنبه ۲۶ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  منافذه پوستم بازه شما میکرونیدلینگ پیشنهاد میدید یا مزو تراپی ؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهیکشنبه ۲۶ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   ببینید تمام مواردی که فرمودید روش های درمانی هستند و به هیچ عنوان نمیشه گفت کدام خوب است و کدام یک بد، مهم تشخیص صحیح است، زیرا یک نسخه ثابت برای تمام افراد موجود نیست
   شما باید معاینه شوید و با توجه به شرایط پوست شما بهترین راهکار درمانی تشخیص داده شود
 • تصویر کاربرZhila پنجشنبه ۲۱ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  Hazine kamel darman sorat ke axasho baraton ersal mikonam va inke chan jalase niyaz hast
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهپنجشنبه ۲۱ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام عزیزم تصویرتون به دست ما نرسیده است
 • تصویر کاربرحوا چهارشنبه ۲۲ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  هزینه انجام این عمل چقدر میباشد؟
  چقدر دوره درمان طول میکشد؟
  محدودیت سنی دارد یا نه؟رفع جای جوش و لک های پوستی
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهچهارشنبه ۲۲ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام در هر فرد متفاوت است و بستگی به شرایط صورت هر فرد دارد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر