لایه برداری پوست صورت

انواع، مزایا و خطرات لایه برداری پوست صورت

نویسنده: دکتر گیتا مجیدزاده

اسفند 21, 1396
بازدید: 44899

نویسنده: دکتر گیتا مجیدزاده

اسفند 21, 1396
بازدید: 44899

فهرست مطالب

لایه برداری پوست صورت درمانی است که در طی آن یک محلول برای از بین بردن لایه های آسیب دیده خارجی پوست استفاده می شود. امروزه، لایه برداری پوست صورت به این علت محبوب است که نتایج تقریبا سریع داشته و می تواند به صورت سرپایی و بدون بستری شدن به انجام برسد.

در لایه برداری شیمیایی پوست، پزشکان از اسیدهای آلفا هیدروکسی (AHA)، تریکلورواستیک اسید (TCA) یا فنول بر روی پوست استفاده می کنند.

لایه برداری شیمیایی که به طور معمول بر روی پوست صورت انجام می شود، بافت پوست را نرم می کند. این فرآیند یک درمان موثر برای لکه ها و چروک های صورت و یا حتی رنگدانه هایی که به طور ناگهانی بر روی پوست ایجاد شده اند می باشد. این روش لایه های خارجی مرده پوست را کم کرده، لایه جدیدی که رنگ، بافت و کیفیت آن بهبود یافته است را ایجاد می کند. علاوه بر جوان سازی کامل صورت، انواع خاصی از لایه برداری پوست صورت نیز می تواند برای درمان لکه ها استفاده شده و بعنوان راهی برای از بین بردن اثر زخم و یا جوان سازی پوست در سایر نواحی بدن نیز به کار رود.

لایه برداری پوست یکی از قدیمی ترین روش های آرایشی بوده و در مصر باستان، یونان و رم برای به دست آوردن پوست لطیف تر و زیباتر استفاده می شده است. امروزه، لایه برداری شیمیایی پوست به این علت محبوب است که نتایج تقریبا سریع داشته و می تواند به صورت سرپایی و بدون بستری شدن به انجام برسد.

داوطلبان مناسب لایه برداری

به طور معمول، بیمارانی که دارای پوست نازک و موهای روشن هستند، بهترین گزینه برای لایه برداری پوست صورت می باشند. با اینحال، بیمارانی با سایر رنگ پوست و موها نیز می توانند نتایج مناسبی از این روش به دست آورند. داوطلبان ایده آل برای انجام این کار افرادی هستند که از ظاهر پوست خود ناراضی بوده، از نتایج عمل انتظارات واقع بینانه دارند و سیگار نمیکشند.

این داوطلبان می بایست سلامتی جسمی خوبی داشته، از فرآیند پیش رو درک خوبی داشته و نسبت به نتایج واقع بین باشند. اگر هدف شما کاهش آکنه و چین و چروک ها، بهبود بافت پوست، کاهش لکه های ناشی از سن یا کم کردن اثر آسیب های ناشی از نور خورشید باشد، احتمالا از نتیجه لایه برداری راضی خواهید بود. انواع گوناگون لایه برداری شیمیایی قدرت گوناگون داشته و در سطوح مختلف درمانی ارائه می شوند. درباره لایه برداری مناسب برای پوستتان با پزشک خود مشورت کنید.

میکرودرم ابریژن

مقایسه لایه برداری شیمیایی و میکرودرم ابریژن (لایه برداری مکانیکی)

از آنجا که امروزه روش های بازسازی پوست در حال گسترش است، مشتریان عمدتا برای انتخاب تکنیک های مورد نیاز خود سردرگم می شوند. بیماران عمدتا مزایای نسبی لایه برداری شیمیایی و میکرودرم ابریژن را می پسندند. عمده ترین تفاوت بین این دو روش این است که، میکرودرم ابریژن یک روش غیر شیمیایی بوده و با فرآیندی شبیه به سمباده زدن، نقص ها و مشکلات بر روی پوست را از بین می برد، در حالیکه برنامه های درمانی برای میکرودرم ابریژن و لایه برداری شیمیایی مانند گلایکولیک اسید مشابه است، اما در روش شیمیایی، لایه برداری بیشتری به صورت شیمیایی در یک جلسه مورد نیاز است. با اینحال، لایه برداری شیمیایی با مواد مانند فنول، دوره ریکاوری بیشتری نسبت به میکرودم ابریژن و سایر روش های شیمیایی خفیف تر دارد. بعلاوه، برخلاف میکرودرم ابریژن، لایه برداری عمیق شیمیایی رنگ حقیقی پوست را طی فرآیندی به نام بلیچینگ، تغییر می دهد. به همین علت، بیمارانی که به طور طبیعی چهره تیره تری دارند ممکن است داوطلبان بهتری برای میکرودرم باشند.

مطلب مرتبط: آیا میکرودرم ابریژن پوست موثر است؟

مقایسه لایه برداری شیمیایی با احیا پوستی با روش لیزر

تعیین مزایا و معایب احیا پوست از طریق لیزر در مقایسه با لایه برداری شیمیایی کمی دشوار است زیرا احیا پوست از طریق لیزر روشی نسبتا جدید است. با اینحال، بسیاری از پزشکان ادعا می کنند که بهبود پوست بیماران بعد از فرآیند احیا از طریق لیزر اساسا یکسان با نتایج حاصل از دو روش ذکر شده قبلی است. لیزرها به پزشکان این امکان را می دهند تا نقص ها و ایرادات خاصی را با دقت بیشتری نسبت به لایه برداری شیمیایی هدف قرار دهند.

خطرات و مزایا لایه برداری پوست صورت

لایه برداری پوست صورت به ندرت منجر به ایجاد عوارض جانبی جدی شده اما خطرات مشخصی همچنان در این روش وجود دارد. این خطرات شامل زخم، عفونت، تورم، تغییر در توناژ رنگی پوست و ابتلا به تبخال، می باشد. می توان با رعایت دستورالعمل های پزشک به طور کامل و بیان تمامی سابقه پزشکی خود به پزشک معالج، از این خطرات جلوگیری کرد.

لایه برداری شیمیایی می تواند مزایایی برای پوست داشته باشد. فرآیند می تواند ظاهر جوان تری به پوست داده و چین و چروک ها، رنگدانه های ناگهانی، آسیبهای ناشی از نور خورشید و لکه های تکه ای را از بین ببرد.

رفع جای جوش

انواع لایه برداری پوست صورت

# لایه برداری سطحی پوست

متخصص پوست ممکن است از یک فرمول خاص برای لایه برداری شیمیایی استفاده کند که مطابق با ویژگی های پوست شما و نتایج مورد نظر انتخاب می شود. لایه برداری شیمیایی سطحی برای درمان چین و چروک های سطحی، خشکی های پوست، رنگدانه ای شدن ناگهانی پوست و آکنه مورد استفاده قرار می گیرد. محلول استفاده شده در این روش معمولا حاوی آلفاهیدروکسی اسیدها (AHAs) مانند گلایکولیک، لاکتیک، سالیسیلیک یا اسیدهای میوه می باشد. لایه برداری های سطحی برای افرادی مناسب است که خواهان بهره مندی از مزایای لایه برداری بوده اما امکان صرف زمان مورد نیاز برای دوره ریکاوری لایه برداری عمیق تر را ندارند.

# لایه برداری متوسط

بسیاری از پزشکان برای لایه برداری شیمیایی متوسط از تریکلورواستیک اسید (TCA) استفاده می کنند. این اعمال شیمیایی برای درمان چین و چروک های سطحی پوست، لکه ها و آسیب های سطحی و مشکلات رنگدانه ای شدن پوست کاربرد دارند. مشابه با لایه برداری شیمیایی سطحی، این نوع لایه برداری نیز زمان ریکاوری کمتری نسبت به لایه برداری عمقی دارد. لایه برداری TCA گزینه مناسبی برای بیماران دارای رنگ پوست تیره تر می باشد.

# لایه برداری عمقی پوست

لایه برداری عمقی پوست، قوی ترین نوع لایه برداری صورت است. ماده شیمیایی استفاده شده برای لایه برداری شیمیایی عمقی فنول اسید است. لایه برداری عمقی برای درمان چین و چروک های خشن صورت، لکه های ایجاد شده ناشی از افزایش سن یا نور خورشید و زخم ها و لکه های ناشی از رشد پیش سرطانی مناسب می باشد. از آنجا که لایه برداری شیمیایی بهترین و ماندگارترین نتایج را ایجاد می کند، بنابراین بیشتر از سایر روشها به طول انجامیده (۱ الی دو ساعت) و نیازمند زمان ریکاوری بیشتری است. فنول اسید به طور معمول تنها برای لایه برداری پوستی استفاه می شود. لایه برداری عمقی پوست ممکن است مجر به روشن شدن دائمی پوست شده و بنابراین بیماران می بایست پیش از قرار گرفتن تحت این درمان با یک متخصص پوست و زیبایی مجرب مشورت کنند.

عوارض جانبی لایه برداری پوست صورت

لایه برداری های شیمیایی پوست هنگامی که توسط متخصص پوست و زیبایی یا جراح زیبایی مجرب انجام شود، ایمن می باشد. در لایه برداری سطحی و متوسط، عوارض جانبی خفیف ناشی از لایه برداری شیمیایی پوست مانند قرمزی، خارش و پوسته پوسته شدن معمولا یک یا دو روز پس از اعمال درمان کاهش می یابد. عوارض جانبی ناشی از لایه برداری عمقی معمولا بیشتر بوده و زمان ریکاوری طولانی تر است. عوارض جانبی جدی تر مانند عفونت و زخم شدگی نیز امکان پذیر می باشد؛ به خصوص در لایه برداری متوسط و عمقی. با اینحال، هنگامی که فرآیند توسط یک پزشک خبره انجام شود، عوارض جانبی نادر می باشد.

مراقبت های بعد از تزریق ژل

آیا لایه برداری شیمیایی دردناک است؟

در طی لایه برداری سطحی یا متوسط، بیماران معمولا تنها احساس خفیفی مانند گزش دارند. بعد از اتمام عمل، پزشک ممکن است یک مسکن خفیف را برای بیمار تجویز کند.

آیا در طول عمل آرامبخش دریافت می کنم؟

معمولا بیهوشی موضعی در ترکیب با آرامبخش خفیف یا کامل برای لایه برداری شیمیایی عمقی استفاده می شود. در لایه برداری متوسط یا سطحی، هیچ بیهوشی یا آرامبخشی نیاز نیست؛ اگرچه ممکن است بیمار برای راحتی بیشتر درخواست اعمال بیهوشی یا آرامبخش را داشت باشد.

زمان ریکاوری بعد از لایه برداری پوست چقدر است؟

زمان ریکاوری بسته به نوع لایه برداری پوست صورت متغیر است زیرا هر نوع از لایه برداری ها، با مقادیر متفاوتی پوست را تحت تاثیر قرار می دهد.

لایه برداری سطحی پوست: این نوع از لایه برداری خفیف، عملا به زمان ریکاوری نیاز ندارد. اگرچه ممکن است پوست کمی بعد از لایه برداری تحریک شود، اما بیماران می توانند فورا بعد از درمان به فعالیت های روزانه خود باز گردند.

لایه برداری متوسط: لایه جدید پوست، سه تا هفت روز بعد از درمان ظاهر می شود. حدود دو هفته بعد از درمان، پوست کاملا ریکاوری خواهد شد.

لایه برداری عمقی: لایه جدید پوست هفت الی ده روز پس از درمان شروع به ظاهر شدن می کند و ریکاوری کامل پوست می تواند دو ماه یا بیشتر به طول انجامد. معمولا پس از درمان توسط این روش، یک هفته نیاز به استراحت در منزل و عدم مراجعه به محل کار می باشد.

برای مشاوره و رزرو وقت فرم زیر را پر کنید:

پیشنهاد ما:

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رقیه دوشنبه ۲ اسفند ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 239 مشاهده پرسش
  سلام دکترخسته نباشید.من صورت کک مک های کم رنگ داره پوستمم روشنه میتونم براکک مک هام وجای جوش ازلایه بردارآچ آداراستفاده کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده دوشنبه ۲ اسفند ۰( 2 سال پیش)
   سلام وقت بخیر به هیچ عنوان بدون مشورت با پزشک از دارویی استفاده نکنید حتما باید صورتتون رو از نزدیک دید و با توجه به نوع جوش ها براتون تجویز بشه دارو های مرتبط.لایه بردار ا اچ ا صرفا برای جوش و لک ها نیست نظر قطعی رو پزشک متخصص باید بدهند
  2. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده دوشنبه ۲ اسفند ۰( 2 سال پیش)
   شما میتونین همه روزه از ساعت 8 تا 10 شب با همکارانم در بخش روابط عمومی تماس بگیرین تا نزدیک ترین وقت رو براتون رزرو کنند
  3. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده دوشنبه ۲ اسفند ۰( 2 سال پیش)
   02126806595
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر شیما یکشنبه ۱۶ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 401 مشاهده پرسش
  سلام. وقت بخیر... من پوستم خیلی لک و ناصاف شده و خطوطی هم دور چشم و پیشانی دارم... و جای جوش .. البته چندین بار لیزر کردم اما نتیجه چندانی نداشته... یکی از متخصصین پوست روش کوبلیشن رو پیشنهاد کردن که گفتن لایه سطحی پوست کاملا ریخته میشه.. خواستم مشورت کنم که آیا ارزش هزینه کردنش رو داره با توجه به هزینه نسبتا بالا و آیا ممکنه اوضاع بدتر بشه؟ مثلا اسکار و زخم و.... برجای بزاره؟ ممنون میشم پاسخ بدبد
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۱۶ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام وقت بخیر در رابطه با لک و جای جوش شما میتونین ار اراف فرکشنال ابه عنوان درمان استفاده کنید اما حتما این کار باید زیر نظر پزشک متخصص انجام بشه عزیزم برای اطلاعات بیش تر لطفا لینک زیر رو با دقت بخونید عزیزم.
  2. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۱۶ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر گوگوجی یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 386 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من از یک کرم ضد اکنه استفاده میکنم ک خاصیت لایه برداری داره هرشب باید زده شود این اواخر احساس میکنم صورتم اسکار اورده ایا بخاطر کرمه هست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام عزیزم

   ما در جریان دارویی که شما استفاده میکنید نیستیم برای اظهار نظر تخصصی لازم هست از نزدیک معاینه شوید.

 • تصویر کاربر سودابه جمعه ۱۶ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 359 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شمادکترمحترم من صورت صافی دارم امافقط پیشونیم جوش میزنه دلیلش چیه؟چطوری صورتموتمیزبشورم؟پیشونیم چرب امابقیه صورتم اینطورنیست. کمکم کنید لطفا
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده جمعه ۱۶ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام عزیزم

   برای اظهار نظر تخصصی لازم هستش از نزدیک معاینه شوید تا نتایج آزمایشاتتون مورد بررسی قرار گیرد.

 • تصویر کاربر یاسمن شنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 397 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر . سئوال من این هستش ک آیا لیزر پوست برای رفع جای جوش صورتم جواب میده واقعا یا نع با توجه به اینکه من 16 ساله هستم و البته خیلی عمیق نیست جای جوش ها فقط روی پیشانی بیشتر از روی گونه اس همینطور راجع ب عوارض لیزر سئوال داشتم ک عموما چند وقت روی صورتم باقی میمونه چون من دانش اموز هستم و نمیتونم چند هفته از نور مستقیم دوری کنم
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام عزیزم

   درمانهای زیاد برای رفع جای جوش وجود داره که لیزر درمانی یکی از آنهاست برای اظهار نظر درمورد اینکه چه روشی برای شما مناسبه باید از نزدیک معاینه شوید

 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 581 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر. پس از استفاده از یک برند خاص کرم لایه بردار بعد از مدتی متوجه شدم که دیگه آن برند خاص روی پوستم هیچ اثری نمیذاره آیا با عوض کردن برند کرم این مقاومت ازبین میره یا باید کرم قوی تری استفاده بشه؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام عزیزم

   یک نسخه ثابت برای تمام افراد موجود نیست، در این خصوص حتما باید از نزدیک معاینه شوید تا تشخیص داده شود کدام چه درمانی مناسب شرایط پوست شماست 

 • تصویر کاربر سجاد سه شنبه ۹ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 365 مشاهده پرسش
  سلام رنگ پوست صورتم خیلی تیره است 18 سالمه میخواستم بدونم در این سن میشه کاری کرد و رنگ پوستم حتی شده به مقدار کم روشن تر بشه و سوال دوم اینکه یک فرورفتگی از زیر چشم تا پایین گونه ام دارم آیا برای این هم میشه کاری کرد یا نه چون من یک بار که به دکتر پوست مراجعه کردم گفتند که بخاطر وزن کمه در حالیکه فقط یک طرف صورتم هست و سمت دیگر این فرورتگی را ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۹ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام وقت بخیر
   رنگ پوست مادرزادی رو نمی توان تغییر داد، این تغییر رنگ در پوست مادرزادی سال هاست که توسط افراد بسیار ثروتمند هم متقاضی داشت که با صرف مبالغ بسیار کلان نتیجه ای در برنداشت، معروف ترین آنها هم مایکل جکسون خواننده پاپ امریکایی بود
   اما اگر تغییر رنگ به علت مرور زمان، آفتاب یاعدم مراقبت از پوست باشد بله قابل درمان است

 • تصویر کاربر نادر سه شنبه ۹ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 371 مشاهده پرسش
  باسلام مردی53ساله هستم پوست صورتم بسیار حساس وقرمزاست ورگهای قرمز عنکبودی نیز دارد البته این موارد بعلت قرارگرفتن جلوی آفتاب در طور زمان کاری شاید باشدمی خواستم ببینم برای درمان چه مدت لازم است وهزینه تقریبی آن چقدراست ودر کل آیا قابل ترمیم است یا خیر ودر صورت امکان روند کاری شما از به چه طریق است.باتشکر از شما./
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۹ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام وقت بخیر

   برای درمانهای پوستی لازم هستش از نزدیک معاینه شوید.

 • تصویر کاربر مهسا سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 372 مشاهده پرسش
  استفاده از کرم لایه بردار برای جای جوش وتبدیل شدن ان به لک قهوه ای مثل سوختی ،چیکار کنم دکتر البته الان حدود 12روز دارم مصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام عزیزم

   روشهای عملی مانند میکرونیدلینگ، سابسیژن، پانچ و....برای رفع جای جوش وجود دارد که برای اظهار نظر تخصصی که چه روشی برای شما مناسب است باید از نزدیک معاینه شوید.

 • تصویر کاربر اسما سه شنبه ۲ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 517 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما...من روی گونه هام چند تا لکه جای جوش و لکه های دوران بارداری بود که به یک کیلینیک پوست و مو مراجعه کردم و کارشناس بهم گفتن که صورتت رو میکرونیدلینگ انجام بده...بعد از میکرو صورتم تا دو روز کبود و ورم کرده بود که بعد از,پوسته ریزی جاهای کبودی به صورت لکه های بزرگ دایره ای شکل مونده...بعد از میکرو هم چهار جلسه ار اف انجام دادم که بعد از جلسه چهارم احساس کردم قسمت چانه و اطراف دهانم و روی گونه هام پوستش خیلی تیره و کدر شده...بهم گفتن یک ماه بعد دوباره میکرو نیدلینگ رو انجام بدم...خواستم از,شما بپرسم که اینکار رو انجام بدم و اینکه امیدی هست صورتم پوستش به قبل برگرده ?یا اینکه دیگه میکرو نیدلینگ انجام ندم?چکار کنم که صورتم از این حالت دربیاد...خیلی ناراحت هستم...لطفا راهنماییم کنید...ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۲ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام عزیزم

   برای اظهار نظر تخصصی درمورد اینکه چه روشی برای شما مناسبه باید از نزدیک معاینه شوید

درحال دریافت اطلاعات

برای مشاوره و رزرو وقت فرم زیر را پر کنید:

پرسش از دکتر