آیا لیزر موهای زائد به اندام های داخلی آسیب می رساند؟

آیا لیزر موهای زائد سرطان زاست؟ آیا لیزر موهای زائد ، تخمدان ها را تحت تاثیر قرار می دهد؟ آیا لیزر موهای زائد باعث نازایی می شود؟

 

شنیدن کلمات پرتو و یا تابش لیزر به بدن، ناخودآگاه ما را به یاد سرطان می اندازد، خیر چنین نیست به این دلیل که لیزر استفاده شده برای دستگاه های موهای زائد امواجی است که برای تابش غیر یونیزه استفاده می شود این امواج در پوست تولید گرما می کنند که منجر به غیرفعال شدن فولیکول مو و در نهایت مانع رشد مو می شود.

این انرژی تنها جذب لایه های سطحی پوست شده و به هیچ عنوان باعث جهش سلولی نمی شود. از طرفی دیگر عمق نفوذ در لیزر موهای زائد فقط تا ریشه مو می باشد که در دستگاه هایی که از تکنولوژی الکساندرایت استفاده می کنند این میزان به حداقل خود یعنی 3 میلیمتر رسیده است. ضمنا اگر دستگاه های رفع موهای زائد حتی یک درصد خطر بیماری هایی مثل سرطان را تشدید می کردند (حتی یک مورد گزارش در دنیا) در اولین اقدام تولید آن توسط سازمان غذا و دارو ایالات متحده متوقف می شد.

جنتل مکس پرو

گاها دیده شده که برخی افراد از لیزر موهای زائد ناحیه بیکینی ترس دارند، به این علت که مبادا در آینده توانایی بارداری از آنها سلب شود!

 

آیا لیزر موهای زائد ، تخمدان ها را تحت تاثیر قرار می دهد؟ آیا لیزر موهای زائد باعث نازایی می شود؟

این نگرانی همیشه وجود دارد که استفاده از لیزر موهای زائد به خاطر نفوذ به اندام های داخلی و ساختار سلولی بدن می تواند منجر به ایجاد ناباروری شود. اگرچه متخصصان پوست اظهار دارند که پرتوهایی که از این روش انتشار می یابند، نمی توانند به هیچ یک از اعضای داخلی بدن نفوذ کرده و در نتیجه به آن آسیب برسانند.

با تکیه بر این اصل که تمام نوآوری ها و پیشرفت های تکنولوژیکی با بدن ما اثر متقابل دارند ، هوشمندانه است که خود را ایمن نگه داریم. به همین دلیل است که مطالعات بسیاری بر روی عوارض جانبی احتمالی همچون مسائل باروری و سرطان انجام شده اند.

الیزابت هیل، متخصص پوست و دانشیار دانشکده پزشکی نیویورک معتقد است: “روش حذف موهای زائد با لیزر به وسیله ی هدف قرار دادن یک رنگدانه در یک فولیکول مو انجام می شود ؛ سپس بر روی آن رنگدانه کار شده، بنابراین هیچ تاثیری بر باروری نخواهد داشت. میزان نفوذ لیزرها به پوست کمتر از یک میلی متر است و این امر بدان معنی است که تخمدان ها را نمی توانند تحت تاثیر قرار دهند.

عوارض لیزر موهای زائد

دکتر میچل شوارتز، جراح پوست، تایید می کند که لیزر موهای زائد به این معنی است که در این روش نفوذ عمقی تر به سیستم تولید مثلی و داخلی امکان پذیر نیست. وی توضیح می دهد که چگونه باروری تحت تاثیر قرار نمی گیرد : “انرژی نور [لیزر] توسط رنگدانه ای که در فولیکول های مو قرار دارد جذب می شود ؛ انجام این کار تنها برای کسری از ثانیه کافی است که فولیکول های متعدد را هم زمان از بین ببرد بدون اینکه پوست دور آن تحت تاثیر قرار دهد.

در یک بررسی علمی مبنی بر اثرات نامطلوب حذف مو پژوهشگران حذف موهای زائد توسط لیزر را مورد بررسی قرار دادند ؛ مشخص شد که عوارض جانبی این روش معمولاً پیشرونده بوده و تنها به ندرت عوارض حاد ایجاد می کنند. بدترین این اثرات تغییرات پوستی رنگدانه دار می باشند. این مقاله اظهار دارد که اکثر عوارض جانبی گذرا و جزئی بوده و غالباً شامل قرمزی، زخم و انواعی از تغییرات رنگ پوست می باشد.

قطعا با توضیحات فوق متوجه شدیم که با عمق نفوذ کم دستگاه لیزر (به ویژه تکنولوژی الکساندرایت) امکان آسیب رسیدن به اندام های داخلی به هیچ عنوان وجود ندارد.

آیا لیزر موهای زائد سرطان زاست؟

این که لیزر موهای زائد باعث ایجاد سرطان می شود ، پایه و اساس علمی ندارد. در واقع، با توجه به بنیاد مراقبت از پوست، این روش گاهی اوقات برای درمان انواع خاصی از ضایعات پیش سرطانی نیز استفاده می شود.

از لیزرهای مختلف برای درمان آفتاب سوختگی و رفع چین و چروک استفاده می شود. لیزرهایی که برای از بین بردن مو های زائد و یا سایر مشکلات پوستی مورد استفاده قرار می گیرند، مقدار کمتری اشعه دارند . علاوه بر این، مقدار حداقل آن تنها بر روی سطح پوست پخش می شود ؛ بنابراین، خطر سرطان زایی ندارند.لیزر موهای زائد زیر بغل

عوارض جانبی استفاده از لیزر در زیر بغل

لیزر از یک پرتو شدید نور برای برداشتن دائمی مو یا اثر زخم از بدن استفاده می کند. در طول برداشتن مو، لیزر به فولیکول مو وارد می شود، و فولیکول ها را می سوزاند و از رشد مو جلوگیری می کند. لیزر همچنین برای حذف برخی از جای زخمها استفاده می شوند و لایه ی سالم پوستی زیر زخم را نمایان می کنند. لیزر درمانی برای همه مناسب نیست. پوست روشن ها بهترین نتیجه را از استفاده از لیزر می برند و ممکن است برای رسیدن به نتیجه ی دلخواه لازم باشد چندین بار این کار انجام شود. هنگام استفاده از لیزر در زیر بغل، باید مراقبت های ویژه ای برای جلوگیری از عوارض جانبی بالقوه انجام گیرد.

تحریک پوست یک اثر جانبی خفیف استفاده از لیزر در زیر بغل، به علت گرما و نور لیزر است. این تحریک می تواند قرمز شدن جزئی پوست باشد که در عرض چند ساعت به پوسته پوسته شدن محدود می شود.

این یک تظاهر موقتی است که ظرف چند روز خودش برطرف می شود. برای جلوگیری از تحریک پوستی پس از استفاده از لیزر، منطقه را تمیز و خشک نگه دارید اما از صابون های سخت و دئودورانت ها اجتناب کنید. و تا زمانی که تحریک وجود دارد از اصلاح این منطقه خودداری کنید.

اگر لیزر موهای زائد در موقعیت نامناسب قرار نگیرد، می تواند منجر به تغییرات رنگدانه ای به ویژه در کسانی که پوست تیره تر دارند، شود. پوست می تواند روشن تر یا تیره تر شود، اما تغییرات، معمولا موقتی هستند. تغییرات رنگ پوست ممکن است چند هفته تا چند ماه طول بکشد. اگر تغییرات رنگدانه اتفاق بیفتد، از مواجهه با آفتاب بیش از حد جلوگیری کنید، چون مشکل را تشدید می کند.

عوارض جانبی نادر استفاده از لیزر در زیر بغل بر جای گذاشتن زخم است. این معمولا زمانی اتفاق می افتد که دستگاه در موقعیتی بالاتر از حد لازم قرار گیرد و بیشتر در افراد با پوست تیره تر رخ می دهد. در واقع پوست همراه با فولیکول مو سوزانده می شود که این می تواند بسیار ناراحت کننده باشد، به خصوص در منطقه ی زیر بغل. درمان تسکین دهنده برای تسکین ناراحتی ضروری است، اما باید اول با پزشک مشورت شود.

لیزر موهای زائد

عوارض لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی

استفاده از لیزر موهای زائد برای برداشتن موهای زائد ناحیه ی شرمگاهی در مرد و زن تقریبا یکسان است. این کار با تاباندن پرتو لیزر با انرژی بالا برای مدت زمان بسیار کوتاه انجام می شود. این انرژی توسط رنگدانه ی تیره ی موجود در فولیکول های مو جذب می شود و توانایی آنها را برای رشد و ضخیم شدن موها از بین می برد. پرتوهای لیزری رنگدانه ها را مورد هجوم قرار می دهند، بنابراین پوست های روشن کمتر آسیب می بینند. با این حال، آسیب های ایجاد شده در پوست، دائمی نیستند، حتی اگر منطقه ی تحت تاثیر لیزر قرار گرفته وسیع باشد. حذف موهای زائد ناحیه ی شرمگاهی معمولا باعث درد نمی شود، اما باعث کمی ناراحتی می شود. اگر پوست بسیار حساسی در ناحیه ی شرمگاهی دارید، باید از بیهوشی موضعی حذف موهای زائد ناحیه ی شرمگاهی خفیف برای کاهش ناراحتی استفاده کنید، اما عموما ضروری نیست.

چند دقیقه بعد از هر جلسه، پوست تحت تاثیر لیزر قرار گرفته ممکن است صورتی یا حتی قرمز شود، شبیه یک آفتاب سوختگی خفیف، و معمولا چند روز طول می کشد. می توانید برای تسکین ناراحتی از برخی از کرم های موضعی استفاده کنید. شما همچنین باید 6 هفته پس از درمان، از قرار گرفتن در معرض آفتاب طولانی مدت جلوگیری کنید تا از آسیب بیشتر به ناحیه ی تحت تاثیر لیزر قرار گرفته جلوگیری شود.

 فراموش نکنیم از سویی دیگر وزارت بهداشت و درمان ایران سازمانیست فوق العاده سخت گیر و اجازه فعالیت سیستم های پزشکی را با استانداردهای سخت گیرانه صادر می کند، اگر حتی یک مورد گزارش بیماری های بدخیم و خطرناک شده بود به طور کلی جلوی فعالیت آن گرفته می شد و توسط رسانه های عمومی اطلاع رسانی می شد، دقیقا مثل دستگاه های سولاریوم که در کشور فقط به صورت غیرقانونی فعالیت می کنند و بارها روابط عمومی وزارت بهداشت از طریق رسانه های عمومی از مضرات آن سخن گفته است.

برای اطلاع بیشتر درباره لیزر موهای زائد در ادامه با مقاله همه چیز درباره لیزر موهای زائد همراه باشید.

امیدوارم این مقاله برایتان مفید و کاربردی باشد
با احترام
دکتر گیتا مجیدزاده
پوست | مو | زیبایی | لیزر موهای زائد
.
.
زعفرانیه | مقدس اردبیلی | بین پسیان و میدان الف | ساختمان پزشکان ١٠٠ | واحد ۴٠٣
☎ ۰۲۱۲۲۶۵۷۹۰۰
☎ ۰۲۱۲۲۶۵۷۹۱۶
☎ ۰۲۱۲۶۲۱۲۵۵۴

مرکز زیبایی پوست، مو و لیزر موهای زائد دکتر گیتا مجید زاده

آیا لیزر موهای زائد به اندام های داخلی آسیب می رساند؟
4.3 (86.67%) 6 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرسارا شنبه ۱۳ آبان ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشيد
  من ميخوام ليزر موهاي زائد رو انجام بدم ولي زير بغلم دو غده( پستان سوم) دارم خواستم ببينم اول بايد اونا رو جراحي كنم بعد ليزر انجام بدم يا با وجود اونا ليزر مشكلي نداره؟
  و سوال دوم اينكه من به تازگي غده پاروتيد جراحي كردم آيا ليزر باعث نميشه دوباره عود كنه؟ ممنون
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهشنبه ۱۳ آبان ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام هیچ مشکلی نیست، فقط در جریان باشید، هر کدام را بخواهید انجام دهید باید بدانید، تا یک/دو هفته پس از لیزر باید جراحی انجام دهید، یا اگر جراحی را اول انجام دهید 3 ماه بعد حدودا می توانید لیزر موهای زائد انجام دهید

   اطلاعات بیشتر در مورد لیزر موهای زائد:
   https://drmajidzadeh.com/178
 • تصویر کاربرمینا پنجشنبه ۲۷ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  پس از اتمام 6 جلسه درمان کامل صورت میگیردیا لیزرتراپی مادام العمر است ولی در فواصل طولانی تری صورت میگیرد?!
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهپنجشنبه ۲۷ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام هر آنچه که نیاز است در مورد لیزر موهای زائد بدانید
   شامل
   نوع دستگاه، تعداد جلسات، هزینه ها، عوارض، درد و...
   در لینک زیر آمده است
   پس از مطالعه اگر سوالی بود بفرمایید: ??
   https://drmajidzadeh.com/178

   پس از کلیک تا باز شدن لینک اندکی تامل فرمایید، اگر باز نشد لینک بالا را کپی کنید و در مرورگر گوشی
   Paste
   نمایید تا باز شود
 • تصویر کاربرنسیم دوشنبه ۱۰ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  دکتر جان اگه میشه لطف کنید سوال قبلیمو بدون نام بذارید حواسم نبود اسممو نوشتم،ممنون میشم.الان یه اسم الکی نوشتم
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهدوشنبه ۱۰ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام عزیزم نام و اطلاعات تماس شما فقط برای شما که کد رهگیری دارید نمایش داده می شود و در سایت بدون هیچ گونه نام و مشخصاتی گذاشته می شود
   از این بابت خیالتان راحت، حریم شخصی بیماران برای بسیار مهم و دارای اهمیت است
 • تصویر کاربرگلنوش چهارشنبه ۵ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  Salam vaghtetoon bekheir!
  Khanoom doctor man iran zendegi nemikonam va vaghti ham ke miam iran chon mashhadi hastam faghat oonja mimunam..avalin soalam in bood ke shoma tu mashhad jaeio mishnasid ke baraye laser hair removal morede taeede shoma bashe az nazare dastgah o gheire va in ke man chon hade axare time e ke mitunam iran bemunam 3 mahe chejuri mitunam laser begiram chon migan bayad fasele har jalase ba badi 2 mah bashe..mamnoon misham agar mano rahnamei konid????Va in ke laser baraye nahie bikini vaghean javab mide ? Yani koli mooha az bein miran ?
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهچهارشنبه ۵ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام عزیزم نه متاسفانه اطلاعی از شهر مشهد ندارم
   هر آنچه که نیاز است در مورد لیزر موهای زائد بدانید
   شامل
   نوع دستگاه، تعداد جلسات، هزینه ها، عوارض، درد و...
   در لینک زیر آمده است
   پس از مطالعه اگر سوالی بود بفرمایید: ??
   https://drmajidzadeh.com/178
 • تصویر کاربرمحيا چهارشنبه ۵ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دكتر وقت بخير
  راجع ب ليزر اين ك ميزان طول موج ك استفاده ميشه چقدر هست ؟ و ايا بعد از انجام 6 جلسه ب طور منظم و كامل باز هم احتياج ب استفاده از تيغ هست ؟ يعني امكان داره رويش مو حتي ب مقدار بسيار كم بوجود بياد ؟؟ و براي ناحيه ي بيكيني من قبل شنيده بودم ك مضر هست آيا واقعا اينطوريه ؟ و خطري ايجاد ميكنه يا خير ؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهچهارشنبه ۵ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام عزیزم متاسفانه بزرگترین مشکل ما در ایران است که به علت عدم مطالعه بازار شایعات داغ است، این که لیزر برای ناحیه بیکینی یا ناحیه ای دیگری عارضه داشته باشد فقط منحصر به همان شنیده هاست و هیچ منبع علمی ندارد، زیرا بالاترین جایگاه علمی دنیا یعنی اف دی ای آن را تایید کرده است
   هر آنچه که نیاز است در مورد لیزر موهای زائد بدانید
   شامل
   نوع دستگاه، تعداد جلسات، هزینه ها، عوارض، درد و...
   در لینک زیر آمده است
   پس از مطالعه اگر سوالی بود بفرمایید: ??
   https://drmajidzadeh.com/178
 • تصویر کاربرزهرا سه شنبه ۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  دستگاه های خانگی لیزر مو و جوان سازی پوست تاثیری دارن؟نظرتونو میخواستم بدونم
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهسه شنبه ۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام سلامت باشید
   چیزی تحت عنوان لیزر خانگی هنوز در دنیا تولید نشده تمامی دستگاه های خانگی نوعی پرتو تقویت شده شبیه آی پی ال هستند که تا حدودی تاثیر دارند ولی تعداد دفعات استفاده بالا ممکن است عوارضی ایجاد کند.
   این نوع تکنولوژی های پرتو مثل آی پی ال، مربوط به سال ها پیش است و در خصوص موهای زائد سالهاست که استفاده از آن در تمام دنیا منسوخ شده است
   همچنین دستگاه لیزر به دلیل قدرت و توان بسیار بالا حتما باید زیر نظر پزشک و با برق سه فاز استفاده شود همچنین دستگاه های معتبر لیزر چیزی حدود 500-600 میلیون تومان قیمت دارند پس مطمئنا امکان ساخت ورژن خانگی امکان پذیر نیست.
   در نهایت هر آنچه که نیاز است در مورد لیزر موهای زائد بدانید
   شامل
   نوع دستگاه، تعداد جلسات، هزینه ها، عوارض، درد و...
   در لینک زیر آمده است
   پس از مطالعه اگر سوالی بود بفرمایید: ??
   https://drmajidzadeh.com/178
 • تصویر کاربرفرحناز سه شنبه ۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.
  من قصد انجام لیزر موهای زائد صورت و بدن دارم و تخمدان پلی کیستیک دارم و پوستم‌روشن و نسبتا پر مو هستم . میخواستم بدونم با انجام لیزر به طور کل ریشه کن میشه موها ؟ و علاوه بر بیماری pco در بنده امکان بازگشت موها وجود داره؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهسه شنبه ۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام عزیزم برای شما موازی با لیزر درمان دارویی نیز آغاز شود تا جوابدهی لازم اتفاق بیوفتد
   هر آنچه که نیاز است در مورد لیزر موهای زائد بدانید
   شامل
   نوع دستگاه، تعداد جلسات، هزینه ها، عوارض، درد و...
   در لینک زیر آمده است
   پس از مطالعه اگر سوالی بود بفرمایید: ??
   https://drmajidzadeh.com/178
 • تصویر کاربرکیمیا یکشنبه ۱۹ شهریور ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر خسته نباشید... من موهای بدنم خیلی خیلی زیاد هستش واقعا نمیدونم چیکار کنم خیلی این موضوع اذیتم میکنه اگه از لیزر استفاده کنم روی بدنم لکه ایجاد میشه ،امکانش هست که شما یه راهی جلوی پام بذارید که از شر این موها خلاص شم؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهیکشنبه ۱۹ شهریور ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام عزیزم لیزر موهای زائد ایجاد لک میکند؟؟؟؟ چرا؟ چنین اتفاقی نباید بیوفتد
 • تصویر کاربرسیما چهارشنبه ۸ شهریور ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  هزینه ی لیزر کل بدن به جز صورت. (پوست روشن با موهای تیره). اگر هزینه یکجا پرداخت بشه چقدره؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهچهارشنبه ۸ شهریور ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام عزیزم
   هر آنچه که نیاز است در مورد لیزر موهای زائد بدانید
   شامل
   نوع دستگاه، تعداد جلسات، هزینه ها، عوارض، درد و...
   در لینک زیر آمده است
   پس از مطالعه اگر سوالی بود بفرمایید: ??
   https://drmajidzadeh.com/178
 • تصویر کاربرتيانا یکشنبه ۵ شهریور ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ،وقت به خير .ميخواستم بدونم جاي بخيه سزارين كه گوشت اضافه آورده ،با ليزر برطرف ميشه؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهیکشنبه ۵ شهریور ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام عزیزم بله معمولا تا بخش زیادی قابل بهبودی است، با درمان ترکیبی که لیزر هم بخشی از آن است، تمام اینها بسته به واکنش پوست شما است که برای اظهار نظر باید از نزدیک معاینه شوید روزهای فرد تعیین نوبت فرمایید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر