آیا لیزر موهای زائد به اندام های داخلی آسیب می رساند؟

آیا لیزر موهای زائد سرطان زاست؟ آیا لیزر موهای زائد ، تخمدان ها را تحت تاثیر قرار می دهد؟ آیا لیزر موهای زائد باعث نازایی می شود؟

 

شنیدن کلمات پرتو و یا تابش لیزر به بدن، ناخودآگاه ما را به یاد سرطان می اندازد، خیر چنین نیست به این دلیل که لیزر استفاده شده برای دستگاه های موهای زائد امواجی است که برای تابش غیر یونیزه استفاده می شود این امواج در پوست تولید گرما می کنند که منجر به غیرفعال شدن فولیکول مو و در نهایت مانع رشد مو می شود.

این انرژی تنها جذب لایه های سطحی پوست شده و به هیچ عنوان باعث جهش سلولی نمی شود. از طرفی دیگر عمق نفوذ در لیزر موهای زائد فقط تا ریشه مو می باشد که در دستگاه هایی که از تکنولوژی الکساندرایت استفاده می کنند این میزان به حداقل خود یعنی 3 میلیمتر رسیده است. ضمنا اگر دستگاه های رفع موهای زائد حتی یک درصد خطر بیماری هایی مثل سرطان را تشدید می کردند (حتی یک مورد گزارش در دنیا) در اولین اقدام تولید آن توسط سازمان غذا و دارو ایالات متحده متوقف می شد.

جنتل مکس پرو

گاها دیده شده که برخی افراد از لیزر موهای زائد ناحیه بیکینی ترس دارند، به این علت که مبادا در آینده توانایی بارداری از آنها سلب شود!

 

آیا لیزر موهای زائد ، تخمدان ها را تحت تاثیر قرار می دهد؟ آیا لیزر موهای زائد باعث نازایی می شود؟

این نگرانی همیشه وجود دارد که استفاده از لیزر موهای زائد به خاطر نفوذ به اندام های داخلی و ساختار سلولی بدن می تواند منجر به ایجاد ناباروری شود. اگرچه متخصصان پوست اظهار دارند که پرتوهایی که از این روش انتشار می یابند، نمی توانند به هیچ یک از اعضای داخلی بدن نفوذ کرده و در نتیجه به آن آسیب برسانند.

با تکیه بر این اصل که تمام نوآوری ها و پیشرفت های تکنولوژیکی با بدن ما اثر متقابل دارند ، هوشمندانه است که خود را ایمن نگه داریم. به همین دلیل است که مطالعات بسیاری بر روی عوارض جانبی احتمالی همچون مسائل باروری و سرطان انجام شده اند.

الیزابت هیل، متخصص پوست و دانشیار دانشکده پزشکی نیویورک معتقد است: “روش حذف موهای زائد با لیزر به وسیله ی هدف قرار دادن یک رنگدانه در یک فولیکول مو انجام می شود ؛ سپس بر روی آن رنگدانه کار شده، بنابراین هیچ تاثیری بر باروری نخواهد داشت. میزان نفوذ لیزرها به پوست کمتر از یک میلی متر است و این امر بدان معنی است که تخمدان ها را نمی توانند تحت تاثیر قرار دهند.

عوارض لیزر موهای زائد

دکتر میچل شوارتز، جراح پوست، تایید می کند که لیزر موهای زائد به این معنی است که در این روش نفوذ عمقی تر به سیستم تولید مثلی و داخلی امکان پذیر نیست. وی توضیح می دهد که چگونه باروری تحت تاثیر قرار نمی گیرد : “انرژی نور [لیزر] توسط رنگدانه ای که در فولیکول های مو قرار دارد جذب می شود ؛ انجام این کار تنها برای کسری از ثانیه کافی است که فولیکول های متعدد را هم زمان از بین ببرد بدون اینکه پوست دور آن تحت تاثیر قرار دهد.

در یک بررسی علمی مبنی بر اثرات نامطلوب حذف مو پژوهشگران حذف موهای زائد توسط لیزر را مورد بررسی قرار دادند ؛ مشخص شد که عوارض جانبی این روش معمولاً پیشرونده بوده و تنها به ندرت عوارض حاد ایجاد می کنند. بدترین این اثرات تغییرات پوستی رنگدانه دار می باشند. این مقاله اظهار دارد که اکثر عوارض جانبی گذرا و جزئی بوده و غالباً شامل قرمزی، زخم و انواعی از تغییرات رنگ پوست می باشد.

قطعا با توضیحات فوق متوجه شدیم که با عمق نفوذ کم دستگاه لیزر (به ویژه تکنولوژی الکساندرایت) امکان آسیب رسیدن به اندام های داخلی به هیچ عنوان وجود ندارد.

آیا لیزر موهای زائد سرطان زاست؟

این که لیزر موهای زائد باعث ایجاد سرطان می شود ، پایه و اساس علمی ندارد. در واقع، با توجه به بنیاد مراقبت از پوست، این روش گاهی اوقات برای درمان انواع خاصی از ضایعات پیش سرطانی نیز استفاده می شود.

از لیزرهای مختلف برای درمان آفتاب سوختگی و رفع چین و چروک استفاده می شود. لیزرهایی که برای از بین بردن مو های زائد و یا سایر مشکلات پوستی مورد استفاده قرار می گیرند، مقدار کمتری اشعه دارند . علاوه بر این، مقدار حداقل آن تنها بر روی سطح پوست پخش می شود ؛ بنابراین، خطر سرطان زایی ندارند.لیزر موهای زائد زیر بغل

عوارض جانبی استفاده از لیزر در زیر بغل

لیزر از یک پرتو شدید نور برای برداشتن دائمی مو یا اثر زخم از بدن استفاده می کند. در طول برداشتن مو، لیزر به فولیکول مو وارد می شود، و فولیکول ها را می سوزاند و از رشد مو جلوگیری می کند. لیزر همچنین برای حذف برخی از جای زخمها استفاده می شوند و لایه ی سالم پوستی زیر زخم را نمایان می کنند. لیزر درمانی برای همه مناسب نیست. پوست روشن ها بهترین نتیجه را از استفاده از لیزر می برند و ممکن است برای رسیدن به نتیجه ی دلخواه لازم باشد چندین بار این کار انجام شود. هنگام استفاده از لیزر در زیر بغل، باید مراقبت های ویژه ای برای جلوگیری از عوارض جانبی بالقوه انجام گیرد.

تحریک پوست یک اثر جانبی خفیف استفاده از لیزر در زیر بغل، به علت گرما و نور لیزر است. این تحریک می تواند قرمز شدن جزئی پوست باشد که در عرض چند ساعت به پوسته پوسته شدن محدود می شود.

این یک تظاهر موقتی است که ظرف چند روز خودش برطرف می شود. برای جلوگیری از تحریک پوستی پس از استفاده از لیزر، منطقه را تمیز و خشک نگه دارید اما از صابون های سخت و دئودورانت ها اجتناب کنید. و تا زمانی که تحریک وجود دارد از اصلاح این منطقه خودداری کنید.

اگر لیزر موهای زائد در موقعیت نامناسب قرار نگیرد، می تواند منجر به تغییرات رنگدانه ای به ویژه در کسانی که پوست تیره تر دارند، شود. پوست می تواند روشن تر یا تیره تر شود، اما تغییرات، معمولا موقتی هستند. تغییرات رنگ پوست ممکن است چند هفته تا چند ماه طول بکشد. اگر تغییرات رنگدانه اتفاق بیفتد، از مواجهه با آفتاب بیش از حد جلوگیری کنید، چون مشکل را تشدید می کند.

عوارض جانبی نادر استفاده از لیزر در زیر بغل بر جای گذاشتن زخم است. این معمولا زمانی اتفاق می افتد که دستگاه در موقعیتی بالاتر از حد لازم قرار گیرد و بیشتر در افراد با پوست تیره تر رخ می دهد. در واقع پوست همراه با فولیکول مو سوزانده می شود که این می تواند بسیار ناراحت کننده باشد، به خصوص در منطقه ی زیر بغل. درمان تسکین دهنده برای تسکین ناراحتی ضروری است، اما باید اول با پزشک مشورت شود.

لیزر موهای زائد

عوارض لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی

استفاده از لیزر موهای زائد برای برداشتن موهای زائد ناحیه ی شرمگاهی در مرد و زن تقریبا یکسان است. این کار با تاباندن پرتو لیزر با انرژی بالا برای مدت زمان بسیار کوتاه انجام می شود. این انرژی توسط رنگدانه ی تیره ی موجود در فولیکول های مو جذب می شود و توانایی آنها را برای رشد و ضخیم شدن موها از بین می برد. پرتوهای لیزری رنگدانه ها را مورد هجوم قرار می دهند، بنابراین پوست های روشن کمتر آسیب می بینند. با این حال، آسیب های ایجاد شده در پوست، دائمی نیستند، حتی اگر منطقه ی تحت تاثیر لیزر قرار گرفته وسیع باشد. حذف موهای زائد ناحیه ی شرمگاهی معمولا باعث درد نمی شود، اما باعث کمی ناراحتی می شود. اگر پوست بسیار حساسی در ناحیه ی شرمگاهی دارید، باید از بیهوشی موضعی حذف موهای زائد ناحیه ی شرمگاهی خفیف برای کاهش ناراحتی استفاده کنید، اما عموما ضروری نیست.

چند دقیقه بعد از هر جلسه، پوست تحت تاثیر لیزر قرار گرفته ممکن است صورتی یا حتی قرمز شود، شبیه یک آفتاب سوختگی خفیف، و معمولا چند روز طول می کشد. می توانید برای تسکین ناراحتی از برخی از کرم های موضعی استفاده کنید. شما همچنین باید 6 هفته پس از درمان، از قرار گرفتن در معرض آفتاب طولانی مدت جلوگیری کنید تا از آسیب بیشتر به ناحیه ی تحت تاثیر لیزر قرار گرفته جلوگیری شود.

 فراموش نکنیم از سویی دیگر وزارت بهداشت و درمان ایران سازمانیست فوق العاده سخت گیر و اجازه فعالیت سیستم های پزشکی را با استانداردهای سخت گیرانه صادر می کند، اگر حتی یک مورد گزارش بیماری های بدخیم و خطرناک شده بود به طور کلی جلوی فعالیت آن گرفته می شد و توسط رسانه های عمومی اطلاع رسانی می شد، دقیقا مثل دستگاه های سولاریوم که در کشور فقط به صورت غیرقانونی فعالیت می کنند و بارها روابط عمومی وزارت بهداشت از طریق رسانه های عمومی از مضرات آن سخن گفته است.

برای اطلاع بیشتر درباره لیزر موهای زائد در ادامه با مقاله همه چیز درباره لیزر موهای زائد همراه باشید.

امیدوارم این مقاله برایتان مفید و کاربردی باشد
با احترام
دکتر گیتا مجیدزاده
پوست | مو | زیبایی | لیزر موهای زائد
.
.
زعفرانیه | مقدس اردبیلی | بین پسیان و میدان الف | ساختمان پزشکان ١٠٠ | واحد ۴٠٣
☎ ۰۲۱۲۲۶۵۷۹۰۰
☎ ۰۲۱۲۲۶۵۷۹۱۶
☎ ۰۲۱۲۶۲۱۲۵۵۴

مرکز زیبایی پوست، مو و لیزر موهای زائد دکتر گیتا مجید زاده

آیا لیزر موهای زائد به اندام های داخلی آسیب می رساند؟
4.3 (86.67%) 6 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربراحسان دوشنبه ۲۳ مرداد ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  خسته نباشین چندتا سوال
  1لیزر واسه اقایون ایا دکتر هستش یا کاراموز هستن چون دکتر بیشتر اهمیت میده و میدونه چجور لیزری باید انجام بشه
  2 هزینه چقد میشه دستا کامل،پشت گردن.زیر و بالای ریش،زیربغل شکم و شونها چقد میشه و قسمت تناسلی،،پاها و سینه جزعش نیست بقیه همون فول بادیلیزرش درد داره یا بدون درد؟؟؟
  تضمینی هست تو کار؟چون من قبلا لیزر کردم ولی دوباره رشد کردن الان تضمینی میخام مرسیو اگه رو خودم جواب بده مطمعنا براتون کارهای بعدی میارم ک دوستامون تو باشگا هستن
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهیکشنبه ۲۲ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام اول از همه باید بدانید لیزر موهای زائد عموما برای خانم ها ماندگار است و آقایان به دلیل هورمون ها مردانه (به ویژه افرادی که ورزش سنگین و از مکمل ها استفاده می کنند) باید پس از پایان جلسات سالی 1 یا 2 جلسه یادآور سالیانه انجام بدهند، البته هم که این مساله در تمام افراد یکسان نمی باشد، شاید هم یک آقا پس از انجام جلسات نیاز به جلسات یادآور نداشته باشد، به این دلیل که بدن انسان ها به هیچ عنوان شبیه هم نیستند و واکنش آنها یکسان نمی باشد اگر کسی در این مورد (یعنی امور پزشکی) تضمین دهد قطعا سلامت عقلی ندارد و یا فاقد صلاحیت علمی است.
   انجام لیزر هم توسط کارآموز غیرقانونی است، لیزر موهای زائد در تمام دنیا توسط پزشک معاینه و تعیین درجات و انجام آن توسط تکنیسین دارای گواهی انجام می شود، به جز ناحیه تناسلی و باسن که توسط پزشک آقا انجام می شود
   اما در نهایت باید بدانید برای انجام لیزر دو نکته بسیار مهم است اول: نوع دستگاه که دستگاه جنتل مکس پرو بهترین و گرانترین دستگاه حال حاضر در دنیاست و دوم: حضور پزشک در تمام جلسات لیزر
   اطلاعات بیشتر:
   https://drmajidzadeh.com/178
  2. تصویر کاربراحسانیکشنبه ۲۲ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   ببخشید هزینه چقد میشه بالاتنه زیر و روی ریش پشت گردن و قسمت تناسلی ،،،،سینه هم لیزر نمیخاد
  3. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهدوشنبه ۲۳ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   در لینکی که براتون ارسال کردیم پایان صفحه تعرفه های آقایان و بانوان به همراه شرایط استفاده از تخفیف موجود است
   https://drmajidzadeh.com/178

   https://drmajidzadeh.com/wp-content/uploads/2017/05/11.jpg
   https://drmajidzadeh.com/wp-content/uploads/2017/05/10.jpg
   https://drmajidzadeh.com/wp-content/uploads/2017/05/36-copy.jpg
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرخالد چهارشنبه ۱۸ مرداد ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام لیزر موهای زائد برای آقایان است.برای ریش
  1. تصویر کاربرخالدچهارشنبه ۱۸ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام لطفا پاسخ دهید
  2. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهچهارشنبه ۱۸ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام بله برای آقایان هم انجام می شود اطلاعات کامل در لینک زیر:
   https://drmajidzadeh.com/178
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرSelma یکشنبه ۱۵ مرداد ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشيد
  من سوالي كه داشتم اين بود اگر به طور منظم نتونم جلسه هاى ليزر بيام
  نتيجه اى نداره
  در واقع به دليل نبودنم در ايران
  هر ٢ ماه نميتونم
  و الان تهران هستم
  و پوست ناحيه زير بغل و بيكينى
  به دليل شيو و اپلاسيون و...
  جوش هاى زير پوستى دارم ايا ليزر رعف ميكند اين مشكل رو ؟!
  با تشكر
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهیکشنبه ۱۵ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام عزیزم قطعا مراجعه به موقع در گرفتن نتیجه مطلوب موثر تر است، قطعا این نامنظمی منجر به بیشتر شدن جلسات خواهد شد، چون برای جلوگیری از رشد موهای زائد در فازهای مختلف رشد به آن پالس انرژی بدهیم
   قطعا با ترک روش های سنتی (مثل اپیلاسیون) عوارض آنها هم رفته رفته کم خواهد شد احتمالا برای تسریع در درمان جوش ها از دارو هم استفاده خواهیم کرد
 • تصویر کاربرویدا دوشنبه ۲۶ تیر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  پوست
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهدوشنبه ۲۶ تیر ۹۶( 1 سال پیش)
   خانم شکوهمند عزیز سوالتون رو تایپ نکردید
   فقط مشخصات و نامتون برای ما اومده
 • تصویر کاربرسیما سه شنبه ۶ تیر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز شما برای لیزر از ژلی استفاده میکنید؟ برای لیزر کردن قسمت نیم تنه ی پایین که موها ضخیم تر و مشکی تر از جاهای بدن هستن آیا شش جلسه کفایت میکنه یا بیشتر میشه؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهسه شنبه ۶ تیر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام، استفاده از ژل برای دستگاه های لیزر نمی باشد، دستگاه های نسل قدیم که بر اساس پالس نور بودند مانند آی پی ال نیاز به استفاده از ژل داشتند، برای دستگاه های لیزر باید سطح پوست عاری از هر گونه مواد باشد، البته پیش از لیزر استفاده از کرم بی حسی بلامانع است، جهت اطلاعات بیشتر حتما لینک زیر را مشاهده کنید:
   https://drmajidzadeh.com/178
 • تصویر کاربرستازه چهارشنبه ۳۱ خرداد ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر روزتون بخیر نظر شما در مورد لیزرهای خانگی چیست؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهچهارشنبه ۳۱ خرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام سلامت باشید
   چیزی تحت عنوان لیزر خانگی هنوز در دنیا تولید نشده تمامی دستگاه های خانگی نوعی پرتو تقویت شده شبیه آی پی ال هستند که تا حدودی تاثیر دارند ولی تعداد دفعات استفاده بالا ممکن است عوارضی ایجاد کند.
   این نوع تکنولوژی های پرتو مثل آی پی ال، مربوط به سال ها پیش است و در خصوص موهای زائد سالهاست که استفاده از آن در تمام دنیا منسوخ شده است
   همچنین دستگاه لیزر به دلیل قدرت و توان بسیار بالا حتما باید زیر نظر پزشک و با برق سه فاز استفاده شود همچنین دستگاه های معتبر لیزر چیزی حدود 500-600 میلیون تومان قیمت دارند پس مطمئنا امکان ساخت ورژن خانگی امکان پذیر نیست.
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر