برای رشد مو چه بخوریم؟

بسیاری از افراد دوست دارند به خصوص با بالا رفتن سن، موهای قوی و سالم داشته باشند. برای رشد مو و تقویت آن اگر چه شما نمی توانید عواملی مانند سن و ژنتیک را تغییر دهید، اما می توانید رژیم غذایی خود را کنترل کنید.این موارد سبب رشد سریع مو می شود.

جالب توجه است که موهای شما حدود ١.٢۵ سانتی متر در ماه و ١۵ سانتی متر در سال رشد می کنند. رشد سریع آن بستگی به عواملی مانند سن، سلامت، ژنتیک و رژیم غذایی دارد.

 در واقع یک رژیم غذایی بدون مواد مغذی مناسب می تواند منجر به ریزش مو شود.  از سوی دیگر، یک رژیم غذایی متعادل با مواد مغذی مناسب می تواند به رشد مو کمک کند، به ویژه اگر از ریزش موی ناشی از تغذیه نامناسب رنج می برید.

در اینجا ١۴ غذایی که برای رشد مو می توانید بخورید، آورده شده است.

۱) تخم مرغ

تخم مرغ منبع خوبی از پروتئین و بیوتین می باشد. این دو ماده مغذی می توانند رشد مو را افزایش دهند.

مصرف کافی پروتئین برای رشد مو مهم است زیرا فولیکول های مو از پروتئین ساخته می شوند. کمبود پروتئین در رژیم غذایی باعث افزایش ریزش مو می شود.

بیوتین برای تولید پروتئین مو به نام کراتین ضروری است، به همین دلیل از مکمل های بیوتین اغلب برای رشد مو استفاده می شود. همچنین تحقیقات نشان داده است که مصرف بیشتر بیوتین می تواند به بهبود رشد مو در افراد مبتلا به کمبود بیوتین کمک کند. با این حال، کمبود بیوتین در افرادی که رژیم غذایی متعادل دارند شایع نیست.

همچنین تخم مرغ منبع خوبی از روی، سلنیوم و دیگر مواد مغذی موی سالم است. این امر باعث می شود یکی از بهترین غذاها برای سلامتی مطلوب مو به حساب بیاید.

توت ها برای رشد مو

۲) توت ها

توت ها حاوی ترکیبات مفید و ویتامین هایی که می توانند رشد مو را افزایش دهند، می باشند. توت ها شامل ویتامین سی هستند که خواص آنتی اکسیدانی قوی دارد.

آنتی اکسیدان ها می توانند به محافظت از فولیکول های مو در برابر آسیب مولکول های مضر به نام رادیکال های آزاد کمک کنند. این مولکول ها به طور طبیعی در بدن و محیط وجود دارند.

به عنوان مثال، یک فنجان (١۴۴ گرم) توت فرنگی ١۴١ درصد از نیاز روزانه ویتامین c شما را تأمین می کند.

همچنین بدن از ویتامین c برای تولید کلاژن، پروتئینی که به تقویت مو کمک می کند تا از شکننده شدن و شکستن آن جلوگیری شود ، استفاده می کند .

علاوه بر این، ویتامین سی به جذب آهن از رژیم غذایی کمک می کند. سطوح پایین آهن ممکن است باعث کم خونی شود که با ریزش مو مرتبط است .

۳)اسفناج

اسفناج جز سبزیجات سبز سالم است که حاوی مواد مغذی مفید مانند فولات، آهن و ویتامین آ و سی می باشد که می توانند رشد مو را افزایش دهند.

ویتامین آ به غدد پوست کمک می کند تا سبوم تولید کنند. این ماده چرب مرطوب کننده پوست می باشد تا به سلامت مو ها کمک کند.

یک فنجان (٣٠ گرم) اسفناج تا ۵۴ درصد از نیاز روزانه ویتامین آ را فراهم می کند . همچنین اسفناج یک منبع گیاهی مبتنی بر آهن است که برای رشد مو ضروری است. آهن کمک می کند تا گلبول های قرمز اکسیژن را در سراسر بدن حمل کنند تا به متابولیسم بدن سوخت برسانند و به رشد و ترمیم کمک کنند.

علاوه بر این، کمبود آهن با ریزش مو مرتبط است .

۴) ماهی چرب

ماهی های چرب مانند ماهی قزل آلا، شاه ماهی و ماهی خال خالی مواد مغذی دارند که ممکن است باعث رشد مو شوند.

آن ها منبع عالی از اسیدهای چرب امگا ٣ هستند که با رشد مو ارتباط دارند.

یک مطالعه در ١٢٠ زن نشان داده است که مصرف مکمل حاوی اسید چرب امگا ٣ و امگا ۶ و همچنین آنتی اکسیدان ها باعث کاهش میزان ریزش مو و افزایش تراکم مو می شود .

مطالعه دیگری نشان داده است که مصرف مکمل روغن ماهی باعث کاهش میزان ریزش مو و افزایش رشد مو در زنان می شود .

با این حال، تنها تعداد انگشت شماری از مطالعات در مورد اسیدهای چرب امگا ٣ و رشد مو وجود دارد. قبل از اینکه کارشناسان بهداشتی بتوانند هر گونه توصیه ای را ارائه دهند، به مطالعات بیشتری نیاز دارند.

همچنین ماهی چرب یک منبع عالی از پروتئین، سلنیوم، ویتامین D3 و ویتامین B است . این مواد مغذی ممکن است به بهبود و سلامت موها کمک کنند .

۵) سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین یک منبع عالی از بتا کاروتن است. بدن این ترکیب را به ویتامین آ تبدیل می کند که با سلامت مو مرتبط است.

یک سیب زمینی شیرین (حدود ١١۴ گرم) حاوی بیش از چهار برابر نیاز روزانه ویتامین A  شما (۱۸ سال) ، بتاکاروتن است . تحقیقات نشان داده است که ویتامین آ باعث تولید سبوم را افزایش می دهد که به حفظ سلامتی مو کمک می کند.

علاوه بر این، ویتامین آ می تواند میزان رشد مو را افزایش دهد و موها را ضخیم تر کند.

۶) آووکادو

آووکادو خوشمزه، مغذی و منبع خوبی از چربی های سالم است.

همچنین منبع عالی از ویتامین E می باشد که ممکن است باعث رشد مو شود. یک آووکادو متوسط ​​(حدود ٢٠٠ گرم) ٢٢ درصد از نیاز روزانه ویتامین E شما را تامین می کند .

مانند ویتامین C، ویتامین E نیز یک آنتی اکسیدان است که با نابودی رادیکال های آزاد، به غلبه بر استرس اکسیداتیو کمک می کند.

در یک مطالعه، افرادى که ریزش مو داشتند بعد از مصرف مکمل ویتامین E به مدت هشت ماه، ٣۴.۵ درصد در رشد موهایشان افزایش داشتند .

ویتامین E از مناطق پوست مانند پوست سر  از استرس اکسیداتیو و آسیب محافظت می کند. پوست آسیب دیده در پوست سر می تواند کیفیت موهای ضعیف و فولیکول های مو را کاهش دهد .

علاوه بر این، آوکادو یک منبع عالی از اسید های چرب ضروری است. این چربی ها نمی توانند توسط بدن تولید شوند، بلکه ساختارهای ضروری سلول های شما هستند. کمبود اسید چرب ضروری با ریزش مو مرتبط است .

آجیل برای رشد مو

۷) آجیل

آجیل خوشمزه، مناسب و حاوی انواع مواد مغذی است که می تواند رشد مو را افزایش دهد. به عنوان مثال، ٢٨ گرم بادام، ٣٧ درصد از نیاز روزانه ویتامین E شما را شامل می شود.

علاوه بر این،  حاوی انواع مختلفی از ویتامین های B، روی و اسید های چرب ضروری می باشند. کمبود هر یک از این مواد مغذی با ریزش مو ارتباط دارد.

آجیل علاوه بر رشد مو، منجر به کاهش التهاب و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و طیف وسیعی از مزایای دیگر سلامت می شود. بنابرین آجیل باید جزو جدایی ناپذیر رژیم غذایی شما باشد .

۸) دانه ها

دانه ها مقدار زیادی مواد مغذی را با مقدار کمی کالری عرضه می کنند. بسیاری از این مواد مغذی نیز ممکن است باعث رشد مو شوند که شامل ویتامین E، روی و سلنیوم می باشند. ٢٨ گرم دانه آفتابگردان تقریبا ۵٠ درصد نیاز روزانه ویتامین E شما را شامل می شود .

علاوه بر این، دانه هایی مانند دانه های کتان و دانه های چیا نیز حاوی اسیدهای چرب امگا ٣ می باشند. یک اونس (٢٨ گرم) دانه  روغنی، ۶٣٨٨ میلی گرم اسید چرب امگا ٣ را فراهم می کند. این میزان اسید چرب امگا ٣ بیشتر از نصف یک فیله ماهی سالمون ( ١٧٨ گرم ) است .

با این حال، دانه های روغنی حاوی نوعی اسید چرب امگا ٣ می باشند که در بدن به اندازه امگا ٣ موجود در ماهی های چرب موثر نمی باشد. با این حال، یک گزینه ى عالی برای رژیم غذایی می باشند.

 وسیع ترین طیف انواع مواد مغذی را با مخلوط دانه ها می توانید به دست آورید.

۹) فلفل دلمه

فلفل دلمه یک منبع عالی از ویتامین C است که ممکن است به رشد مو کمک کند. در واقع، یک فلفل زرد تقریبا ۵.۵ برابر یک پرتقال ویتامین C دارد .

ویتامین C به تولید کلاژن کمک می کند که می تواند ریشه های مو را تقویت کند. این آنتی اکسیدان قوی می تواند ریشه های مو را در برابر استرس اکسیداتیو محافظت کند.

استرس اکسیداتیو زمانی اتفاق می افتد که رادیکال های آزاد از سیستم دفاع آنتی اکسیدانی بدن جلوگیری می کنند. این مساله با ریزش مو مرتبط است.

علاوه بر این، فلفل دلمه یک منبع عالی از ویتامین A نیز است. این ویتامین می تواند در افزایش رشد مو در هنگام تحریک تولید سبوم کمک کند که باعث حفظ سلامتی مو می شود.

۱۰) میگو

میگو غذای دریایی محبوبی است و غنی از بسیاری از مواد مغذی که می توانند رشد مو را افزایش دهند می باشد. به عنوان مثال، میگو یک منبع عالی از پروتئین، ویتامین B، روی، آهن و ویتامین D می باشد. یک وعده غذایی یا ٣.۵ اونس (١٠٠  گرم) میگو ٣٨ درصد از نیاز روزانه ویتامین D شما را تامین می کند .

جالب توجه است، مطالعات کمبود ویتامین D3 را به ریزش مو مرتبط به حساب می آورند.

با وجود داشتن چربی بسیار کم، میگو حاوی مقدار کمی اسید چرب امگا ٣ نیز می باشد. رژیم های حاوی اسید چرب امگا ٣ با افزایش رشد مو مرتبط هستند .

لوبیا

۱۱) لوبیا

لوبیا منبع خوبی از پروتئین گیاهی می باشد که برای رشد مو ضروری است. لوبیا همانند صدف، منبع خوبی از روی می باشد که به رشد مو و چرخه ترمیم کمک می کند. ١٠٠ گرم لوبیا سیاه، ٧ درصد نیاز روزانه روی شما را تامین می کند .

همچنین حاوی بسیاری از مواد مغذی دیگر مو شامل آهن، بیوتین و فولات می باشد . در راس این مزایا لوبیا بسیار متنوع و ارزان است، که باعث می شود همیشه در رژیم غذایی موجود باشد.

۱۲) سویا

مطالعات نشان داده است که ترکیبات سویا ممکن است باعث رشد مو شوند. یکی از این ترکیبات اسپرمیدین است که در سویا فراوان است .

به عنوان مثال، مطالعه ای بر روی ١٠٠ فرد سالم نشان داد که دریافت مکمل غذایی حاوی اسپرمیدین یک فاز رشد فعال مو به نام فاز آناژن را تقریت می کند . هر چه  فولیکول مو در فاز آناژن باقی بماند، بیشتر رشد می کند . مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است که اسپرمیدین باعث رشد موی انسان می شود .

با این حال، تحقیق در مورد اسپرمیدین و رشد مو کاملا جدید است، بنابراین قبل از اینکه کارشناسان بهداشتی بتوانند توصیه هایی در مورد مصرف اسپرمیدین داشته باشند، مطالعات بیشتری لازم است.

۱۳) گوشت

گوشت عضو جدایی ناپذیر رژیم غذایی معمولی است و غنی از مواد مغذی است که ممکن است به رشد مو کمک کنند. پروتئین موجود در گوشت به رشد ، ترمیم و تقویت فولیکول های مو کمک می کند . ١٠٠ گرم از استیک سیرولین پخته شده حاوی ٢٩ گرم پروتئین است.

به ویژه گوشت قرمز حاوی یک نوع آهن است که به راحتی جذب می شود. این ماده معدنی به گلبول های قرمز خون کمک می کند تا اکسیژن را به تمام سلول های بدن از جمله فولیکول های مو منتقل کنند. کمبود پروتئین و آهن با ریزش مو مرتبط است .

نتیجه گیری

آنچه که می خورید می تواند تاثیر زیادی در سلامت موهایتان داشته باشد. فقدان مواد مغذی از جمله ویتامین A ، C ، D و E، روی، ویتامین های B، آهن، بیوتین، پروتئین و اسیدهای چرب ضروری ممکن است سرعت رشد مو را کاهش دهند و یا حتی منجر به ریزش مو شوند.

خوشبختانه، اصلاح کمبود هر یک از این مواد غذایی ممکن است به درمان ریزش مو کمک کند .

در پایان در نظر داشته باشید، تمام توصیه های طبیعی ذکر شده در مقاله فوق در تمام افراد موثر نیست و یا ممکن است در بعضی از افراد با حساسیت، ایجاد واکنش یا عارضه نماید، به همین منظور خواهشمند است حتما جهت درمان تحت نظر پزشک باشید، جهت مشاوره حضوری رایگان با پزشک با شماره های ذکر شده در پایان همین مقاله تماس حاصل فرمایید.

منبع: healthline

امیدوارم این مقاله برایتان مفید و کاربردی باشد

با احترام

دکتر گیتا مجیدزاده

پوست | مو | زیبایی | لیزر موهای زائد

.
.
.

ولنجک ، خیابان سیزدهم، خیابان ساسان شمالی ، طبقه فوقانی دی مارکت، پلاک ۳۳، واحد ۲۱

۰۲۱۲۶۸۰۶۵۹۵ ☎

۰۲۱۲۶۸۰۶۰۴۵ ☎

۰۲۱۲۶۸۰۶۰۴۹ ☎

۰۲۱۲۶۸۰۶۰۵۷ ☎

مرکز زیبایی پوست، مو و لیزر موهای زائد دکتر گیتا مجید زاده

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر eli شنبه ۱۷ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  سلام من موهام دوساله که اصلارشدنداره دکتررفتم گفت براثرکمبودروی بوده یکساله که زینک میخورم ولی اصلا موهام یک سانتم بلندنشده ریزش موهم دارم چیکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۱۷ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام عزیزم

   برای اظهار نظر تخصصی که چه روش درمانی برای شما مناسب است باید از نزدیک معانه شوید و نتایج آزمایشاتتون مورد بررسی قرار گیرد.

 • تصویر کاربر مژگان سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سلام میخوام مزوتراپی انجام بدم آیا موهام دوباره رشد میکنه یانه؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام عزیزم

   اطلاعات کامل درمورد مزوتراپی در لینک زیر موجود است

   https://drmajidzadeh.com/1646/

 • تصویر کاربر Samira پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  سلام دكتر من موهام اصلا رشد نداره يعني تو ي سال چندسانت بيشتر رشد نميكنه بايد چي بخورم ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام عزیزم

   برای اظهار نظر تخصی لازم ست از نزدیک معاینه شوید تا نتایج آزمایشاتتون مورد بررسی قرار گیرد.

 • تصویر کاربر Linda شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.بخاطر لیفت مژه و بد فر خوردنشون مجبور شدم مژه هامو خیلی کوتاه کنم و کاشت مژه موقت تو سالنهای زیبایی انجام بدم.خواست ببینم چه مدت طول میکشه تا مژه های من رشد کنه و به حالت اولیه برگرده و سرعت رشد مژه تو هر ماه چقدره؟ خیلی ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام عزيزم🌼
   به هيچ عنوان نوع رشد در تمامي افراد به يك صورت نيست، به عوامل مختلفي مثل : ژنتيك ، سبك زندگي و ... بستگي داره
   اما اگر تمايل داريد كه زودتر اين اتفاق بيوفته بايد كه از تقويت كننده ها استفاده كنين و بهتره كه از نزديك معاينه بشين.🌸🙏🏼
   روزهاي شنبه الي چهارشنبه تعيين نوبت بفرماييد.
 • تصویر کاربر مرجان جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید مزتراپی برای ریزش مو خوبه؟چقدر طول میکشه توهر جلسه هزینش چقدر
  موهام خیلی خشک ووزه چی بزنم بعدازحمام خوب باشه
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)
   سلام عزيزم🌼
   به هيچ عنوان نميتوان گفت كه مزو تراپي براي ريزش مو خوب هست يا خير؟
   بايداز نزديك معاينه بشيد ، تا بهترين روش جهت درمان ريزش موي شما در نظر بگيريم.
   واينكه براي خشكي و وزي مو هم بهتره تحت معاينه قرار بگيرين تا تجويز مختص به شما انجام بشه.
   روزهاي شنبه تا چهارشنبه عصرها نوبت گيري بفرماييد.🌸🙏🏼
   و در آخر هر آنچه كه بايد در مورد مزو تراپي مو بدانيد:
   https://drmajidzadeh.com/1646/
 • تصویر کاربر bahar یکشنبه ۲۱ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 283 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير! فرق مزو تراپي و پي ار پي در چيه و كدام روش براي ريزش مو موثر تر هست؟! چون هزينه بالايي ميشه امكان استفاده از هر دو روش را ندارم🙏🙏🙏
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۲۱ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)

   سلام سلامت باشید ببینید تمام مواردی که فرمودید روش های درمانی هستند و به هیچ عنوان نمیشه گفت کدام خوب است و کدام یک بد، مهم تشخیص صحیح است، زیرا یک نسخه ثابت برای تمام افراد موجود نیست شما باید معاینه شوید و با توجه به شرایط پوست شما بهترین راهکار درمانی تشخیص داده شود

 • تصویر کاربر امیرحسین جمعه ۱۹ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من تقریبا شیش ماه
  هست که دچار ریزش مو در ناحیه سر، ابرو و بدن شدم و خیلی چیزا رو امتحان کردم از جمله ویتامینه مو سر که توسط ارایشگاه ها انجام میشه یه هفته خوب بودم دوباره برگشت قرص های مولتی ویتامین میخورم تغییری احساس نکردم قرص eurovital رو میخورم و شامپو های مختلفی رو هم تست کردم نتیجه ای نداشته و از راه های دایمی مثل ماینکسیدیل هم زیاد نمیتونم استفاده کنم چون فردی هستم که نهایتا یه ماه استفاده کنم خسته میشم اگه میشه کمکم کنید بهترین راه برای من چیه؟
  خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده جمعه ۱۹ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)

   سلام سلامت باشید به هیچ عنوان نمی شه یک نسخه ثابت برای تمام افراد تجویز کرد برای اظهار نظر باید از نزدیک معاینه شوید و یقینا هم برای درمان باید صبور باشید و داروها رو مصرف کنید و به دنبال روش معجزه آسا نباشید 

   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید

 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۲۲ آذر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من دنبال یه راهی بودم برای رفع تیرگی بدن مثل زیر بغل یا کشاله ی ران از یه کرم سفید کننده بدن ام استفاده کردم اصلا نتیجه نگرفتم میشه راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده پنجشنبه ۲۲ آذر ۹۷( 2 سال پیش)

   سلام سلامت باشید رفع تیرگی این نواحی با لیزر و دارو انجام می شود، اما اینکه توقع باشد که بسیار تغییر ایجاد شود خیر
   برای اظهار نظر بهتر است از نزدیک معاینه شوید

 • تصویر کاربر ستاره چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 223 مشاهده پرسش
  سلام من ریزش مژه دارم از روغن کرچک استفاده میکنم اما فایده نداره بر اثر ریزش مژه هام کم پشت شده هم چنین روی گردنم سیا ه هست هرچی هم کیسه میکشم فقط برای یک روز سفید میشه چیکار باید انجام بدم ؟با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام برای اظهار نظر باید از نزدیک معاینه شوید
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربر gh سه شنبه ۲۴ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 2215 مشاهده پرسش
  سلام . پسری ۱۳ ساله هستم : در هر کجای بدنم که از پودر موبر استفاده کردم ، مو های آن ناحیه به طرز عجیبی رشد میکنند . در ناحیه تناسلی و زیر بغل که مداوم استفاده میکنم (از حدود یک سال و نیم پیش و هر یک هفته) ، از یک نقطه و یا با فاصله بسیار نزدیک بهم ۳ یا ۴ مو رشد می کندو در جاهایی مثل شکم و سینه ، از یک نقطه دو مو رشد کرده است ( ولی خفیف تر) . این اتفاق برای پاهایم هم افتاده است. در ضمن در بازویم هم یک بار از موبر استفاده کردم که بعد از رشد مو ها ، دیدم که جهت رشد مو ها از از بالا به پایین به از راست به چپ و بر عکس تغییر کرده و حالت مو ها هم نامنظم شده است. دلیل اصلی این اتفاقات چیست و آیا راه درمانی وجود دارد؟ ( اگر طبیعی و خانگی و بدون نیاز به مراجعه به دکتر باشد بهتر است) با تشکر

  در ضمن آیا استفاده از پودر موبر باعث تغییر جهت رویش مو و ضخیم تر شدن آن ها می‌شود؟ زیرا فکر کنم هر جا که از موبر استفاده کردم مو هایش کلفت تر شدند (یک پزشک می گوید میشود ، یک جا میگویند نمیشود و...!) لطفا کمکم کنید ( من نمیتوانم نوبت بگیرم چون در تهران زندگی نمیکنم)
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۲۴ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام ببینید روش های سنتی رفع موهای زائد مثل موبر، ژیلت، اپیلاسیون و... تاثیری در تقویت یا تضعیف موها ندارند، چون فقط با ساقه مو ارتباط دارند، البته که بر روی سطح پوست موثر هستند و عوارضی مانند لک، جوش، تیرگی و... خواهند داشت
   اما در خصوص سایر سوالات شما بدون معاینه هر اظهار نظری غیر علمی است
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر