کدام روش پیوند ابرو بهتر است؟

با اینکه داشتن ابروی باریک چندین سال است که از مد خارج شده اما برخی افراد بدون اینکه بخواهند همچنان در گذشته زندگی می کنند. افرادی که در اثر اصلاح بیش از حد، افزایش سن، ریزش مو، شیمی درمانی یا موارد دیگر دچار ریزش مو در ناحیه ابرو های خود شده اند به احتمال زیاد به ژل یا مداد ابرو وابستگی دارند. جراحی پیوند ابرو از موی طبیعی خود فرد می تواند یکی از بهترین روش های برای ابروهای نازک و  از دست رفته باشد.

هنگامی که صحبت از سرم های رشد ابرو ها به میان می آید، نظرات افراد مختلف بوده و نتایج تنها تا زمانی پایدارند که فرد به استفاده از محصول ادامه دهد. میکروبلیدینگ تنها نتایجی موقتی را به همراه داشته و فرد را در معرض خطر ابتلا به عفونت، حساسیت، بروز بافت اسکار (جای زخم) و نامطلوب شدن ظاهر ابرو ها قرار می دهد.

پیوند ابرو چیست؟

در گذشته درمان کم پشتی یا نازکی ابرو ها استفاده از محصولات آرایشی برای پر کردن فضای خالی بود. با این حال، امروزه پیوند ابرو درمانی بهتر بوده و نتایج پایدار تری به افراد ارائه می دهد. فرایند پیوند ابرو توسط جراح پلاستیک یا زیبایی انجام شده و حین آن مو های خود فرد از قسمتی دیگر از بدن به ناحیه ابرو ها اضافه می شوند.

در حالی که این فرایند ساده به نظر می رسد اما افراد باید جنبه های مختلف آن را در نظر گیرند. این جنبه ها از هزینه پیوند تا خطرات و عوارض جانبی آن را در بر می گیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره موارد قابل انتظار از پیوند ابرو و نحوه تعیین مناسب بودن فرایند به خواندن مطلب ادامه دهید.

روش های پیوند ابروی طبیعی

فرایند پیوند ابرو به دو روش پیوند واحد فولیکولی FUT و نئوگرافت انجام می شود. در روش پیوند واحد فولیکولی مو یک برش با عرض ۱۰ سانتی متر از پوست پشت سر برداشته شده و سپس تمامی مو های آن پس از جدا شدن به نواحی مورد نظر پیوند داده می شوند. این روش اندکی ترسناک بوده و ممکت است یک جای زخم بر روی پوست سر ایجاد می کند. که البته اگر توسط جراح ماهر صورت گیرد، این خطر به صفر نزدیک می شود.

جراحی کاشت ابرو به روش FUE

از سوی دیگر، در روش نئوگرافت با استفاده از ابزاری مخصوص مو ها بدون ایجاد جای زخم از پوست سر به بیرون کشیده می شوند. با اینکه این روش بهتر به نظر می رسد اما شانس موفقیت پایین تری دارد.

پیوند ابروی طبیعی یعنی چه؟

پیوند ابرو یک فرایند زیبایی است که در آن پیوند های مو به ناحیه ابرو ها انتقال داده می شوند. هدف این فرایند رشد مو های پیوندی در این ناحیه و ارائه ظاهری پر پشت به ابرو ها می باشد.

فرایند پیوند به روش FUT چگونه انجام می شود؟

پیوند ابرو مشابه فرایند های سنتی پیوند مو است. مو های پیوندی در پیوند ابرو از مو های بالای گوش گرفته می شوند. جراح علاوه بر خود مو ها، فولیکول آن ها را نیز به محل مورد نظر انتقال می دهد. این کار باعث می شود که پس از ریزش مو های پیوند شده، مو های جدیدی به جای آن ها رشد کند. در این فرایند، جراح پس از بیهوشی عمومی بیمار برش های کوچکی در نواحی اهدا و دریافت کننده مو در ابرو ها ایجاد می کند.

جراحی پیوند ابرو در حدود ۳ تا ۵ ساعت به طول می انجامد.

مزایا و معایب جراحی پیوند ابرو طبیعی

طرفداران این روش بیان دارند که مو های پیوند شده به دلیل اینکه مو های خود فرد هستند ظاهری طبیعی را به ابرو ها می دهند. انجام این فرایند نیاز به آرایش ابرو ها را کاهش می دهد. با این وجود، معایبی نیز برای این عمل بیان شده است:

 • نتایج کامل پیوند مو چند ماه پس از فرایند پدیدار می شوند.
 • باید در نظر داشت که احتمال عدم رشد برخی از این مو های جدید وجود دارد.

مزایای پیوند ابرو نسبت به میکروبلیدینگ

عمل پیوند ابرو بهترین راه برای دستیابی به ابرو های سه بعدی و دائم است. در این روش، مو های خود فرد از پشت سر به ناحیه ابرو منتقل می شوند تا ابرو ظاهری پر تر بدست آورد. این مو ها به طور طبیعی رشد کرده و دائمی خواهند بود.

از سوی دیگر، میکروبلیدینگ روشی است که برای ساختن ظاهری شبیه به مو ها از قرار دهی رنگدانه در بیرونی ترین لایه پوست استفاده می شود. این فرایند موی واقعی وجود نداشته، نتیجه فرایند ظاهری سه بعدی نداشته و اثرات آن با گذشت زمان محو می شوند. به همین دلیل، جهت حفظ نتایج میکرو بلیدینگ نیاز به تکرار فرایند می باشد.

نتیجه میکروبلدینگ ابرو

بهبودی پس از جراحی کاشت ابرو

دوره بهبودی پیوند ابرو نسبتا کوتاه است. در طول چند روز اول پس از فرایند مقداری زخم در اطراف محل ترمیم ابرو ها دیده می شود. افراد باید از دست زدن یا برداشتن دلمه این زخم ها خودداری کنند. همچنین باید تا ۳ هفته پس از جراحی از انجام فعالیت های ورزشی شدید خودداری کرد. در صورت تجربه هر گونه خونریزی، تورم یا عفونت در ناحیه درمان باید با جراح خود تماس گرفت. افراد ریزش مو های تازه پیوند شده را ظرف چند هفته اول مشاهده کرده که کاملا طبیعی می باشد. این مو ها ظرف چند ماه بعد رشد خواهند کرد. در همین حین، امکان دارد جهت هم اندازه کردن مو های ابرو نیاز به اصلاح مو های پیوند شده باشد.

آیا جراحی پیوند ابرو دردناک است؟

آیا این فرایند خطرات یا عوارض جانبی به همراه دارد؟

از آنجایی که بی حسی موضعی و داروی آرام بخش خوراکی در این فرایند استفاده می شود بیمار دردی را حس نخواهد کرد. پس از فرایند امکان دارد افراد مقداری درد را در ناحیه اهدا کننده مو (پشت سر) احساس کنند که ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت رفع می شود. معمولا به دلیل پیوند شدن مو ها به لایه سطحی پوست، ناحیه ابرو پس از فرایند درد چندانی نخواهد داشت.

جراحان همواره برای کاهش درد پس از فرایند و پیشگیری از ابتلا به عفونت به ترتیب دارو های مسکن و آنتی بیوتیک تجویز می کنند. احتمال ابتلا به عفونت پس از این جراحی بسیار نادر است.

پیوند ابرو یک روش درمانی برای افرادی که دچار سوختگی شده اند نیز محسوب می شود.

نتیجه عمل جراحی پیوند ابرو در آقایان

آیا نتایج کاشت ابرو  به روش FUT دائمی هستند؟

در صورتی که جراح در انجام این فرایند مهارت داشته و این فرایند برای بیمار مناسب باشد نتایج بدست آمده دائمی خواهند بود.

عوارض جانبی و موارد احتیاط جراحی کاشت ابرو

یک خطر احتمالی پیوند ابرو، رد پیوند فولیکول ها توسط بدن است. در این موارد، فرد باید این فرایند را دوباره در آینده انجام دهد. همچنین، خطراتی نیز با خود فرایند جراحی همراه هستند. افراد باید با پزشک خود درباره عوارض احتمالی زیر صحبت کنند:

 • خونریزی شدید
 • آسیب عصبی
 • تورم
 • کبودی
 • ابتلا به عفونت
 • بروز جای زخم

چه کسی نباید پیوند ابرو انجام دهد؟

جراح قبل از انجام پیوند ابرو، تاریخچه پزشکی فرد را جویا می شود. افراد باید هر گونه شرایط مرتبط با سلامت خود را باز گو کرده و پزشک را از دارو های مصرفی یا مکمل خود مطلع کند. در صورت بروز موارد زیر ممکن است انجام پیوند ابرو مجاز نباشد:

 • ریزش موی منطقه ای
 • تریکوتیلومانیا یا عادت به کندن موها توسط خود فرد
 • اختلالات مرتبط با خونریزی
 • تاریخچه ابتلا به عوارض ناشی از جراحی زیبایی

امیدوارم این مقاله برایتان مفید و کاربردی باشد

با احترام

دکتر گیتا مجیدزاده

پوست | مو | زیبایی | لیزر موهای زائد

.
.
.

ولنجک ، خیابان سیزدهم، خیابان ساسان شمالی ، طبقه فوقانی دی مارکت، پلاک ۳۳، واحد ۲۱

۰۲۱۲۶۸۰۶۵۹۵ ☎

۰۲۱۲۶۸۰۶۰۴۵ ☎

۰۲۱۲۶۸۰۶۰۴۹ ☎

۰۲۱۲۶۸۰۶۰۵۷ ☎

مرکز زیبایی پوست، مو و لیزر موهای زائد دکتر گیتا مجید زاده

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
پرسش از دکتر