علت تیره شدن پوست صورت چیست؟

علت تیره شدن پوست صورت موارد مختلفی می تواند باشد. بدن، ممکن است تحت شرایط خاصی، ملانین (رنگدانه ی پوست) بیش از حد یا ملانین بسیار کمی تولید کند. تغییر رنگ پوست صورت دو نوع دارد. روشن تر شدن پوست که هایپوپیگمنتیشن نام دارد و تیره شدن پوست که  هایپرپیگمنتیشن نامیده می شود.

هایپوپیگمنتیشن یا روشن شدن پوست، فقدان میزان ملانین طبیعی پوست است که موجب سفید شدن یا روشن شدن پوست می گردد.

هایپرپیگمنتیشن یا تیره شدگی پوست، ناشی از تولید ملانین بیش از حد می باشد و موجب می شود برخی از نقاط پوست، به رنگ قهوه ای روشن یا قهوه ای تیره درآیند. در این مقاله به بحث هایپرپیگمنتیشن با تیرگی پوست صورت می پردازیم. با ما همراه باشید.

عوامل زیادی از جمله قرارگرفتن در معرض نور فرابنفش میتوانند موجب روشن یا تیره شدن پوست شوند. گرچه، اکثر تغییر رنگ های پوستی بی خطر هستند، اما این احتمال وجود دارد که نشانه ی سرطان پوست باشند.

هر زمانی که پوستتان تغییر رنگ پیدا کرد، وقت آن است که به متخصص پوست مراجعه کنید. ارزیابی درست می تواند به مراقبت و درمان شرایط شما کمک کند.

هایپرپیگمنتیشن یا تیرگی پوست، یک عارضه پوستی شایع می باشد. لکه های تیره  که لکه های پیری یا لکه های خورشیدی نیز نامیده می شوند، اغلب روی پوست صورت، دستها و دیگر نقاط بدن که در معرض نور خورشید هستند، ظاهر می شوند.

علت تیره شدن پوست صورت

این مقاله، انواع مختلف هایپرپیگمنتیشن  و علل آن را شرح می دهد. ما در مرحله اول به شما کمک می کنیم که از تیره شدن پوست جلوگیری کنید، سپس اقداماتی را که می توانید برای کاهش نقاط یا لکه های پوستی انجام دهید، بررسی می کنیم.

هایپرپیگمنتیشن یا تیره شدن پوست صورت چیست؟

هایپرپیگمنتیشن، اصطلاحی است که برای تیره شدن غیریکنواخت پوست به کار می رود. هایپرپیگمنتیشن زمانی رخ می دهد که نقاط یا لکه های تیره ای به صورت غیریکنواخت روی پوست شما ظاهر شوند.

این لکه ها، که به لکه های پیری یا لکه های خورشیدی نیز شناخته می شوند، می توانند در اثر عوامل مختلفی مانند التهاب پوست و همچنین بیماری های پوستی از جمله ملاسما رخ دهند.

افرادی که پوست تیره دارند نسبت به کسانی که پوست روشنتری دارند، بیشتر در معرض تیرگی پوست قرار دارند، چرا که رنگدانه های پوستی در پوست تیره قوی تر هستند.

هایپرپیگمنتیشن: لکه های رنگی مانند لکه های پیری

لکه های رنگی از جمله لکه های پیری (که به لکه های خورشیدی نیز شناخته می شوند) ناشی از قرار گرفتن در معرض خورشید می باشند. به همین دلیل، آنها اساساً روی بخش هایی از بدن (مانند صورت، گردن، دست ها و بازوها) ظاهر می شوند که بیشتر در معرض نور خورشید قرار می گیرند. این لکه ها، معمولاً به صورت نقاطی تیره در ناحیه کوچکی از پوست ظاهر شوند.

هایپرپیگمنتیشن

هایپرپیگمنتیشن: ملاسما

ملاسما که کلوآسما نیز نامیده می شود، نوعی بیماری پوستی است که لکه های تیره ی بزرگتری روی پوست صورت ظاهر می شوند. ملاسما، با وجود اینکه می تواند هم مردان و هم زنان را مبتلا کند، در زنان، شایع تر است و تصور می شود که بر اثر تغییرات سطوح هورمون ها ایجاد می شود.

ملاسما در ۱۵-۱۰ درصد از زنان باردار و در ۲۵-۱۰ درصد از زنانی که قرص های ضدبارداری خوراکی مصرف می کنند، اتفاق می افتد و گاهی اوقات ماسک بارداری نیز نامیده می شود. ملاسما در بسیاری از مواقع علت تیره شدن پوست صورت می باشد.

ملاسما

هایپرپیگمنتیشن: لکه های تیره پس از التهاب

تیره شدن پوست پس از التهاب زمانی رخ می دهد که آسیب پوستی بهبود پیدا می کند و ممکن است نقاط تیره ای بر جای بگذارد. نوع رایج این لکه ها، آکنه می باشد که در اثر برخی از عمل های زیبایی مانند درم آبریژن، لیزردرمانی و لایه برداری شیمیایی به وجود می آید.

عوامل دیگری از جمله جای زخم، ماه گرفتگی، کراتوزهای آکتینیک یا خورشیدی و سرطان های پوست  نیز می توانند موجب تیره شدن پوست صورت شوند، اما از انواع هایپرپیگمنتیشن محسوب نمی شوند.

هایپرپیگمنتیشن، بیماری و دارو

هایپرپیگمنتیشن می تواند علامت بیماری خاصی همچون برخی از بیماری های خود ایمنی و گوارشی، اختلالات متابولیکی و کمبود ویتامین ها باشد. داروهای خاصی مانند داروهای شیمی درمانی، آنتی بیوتیک  ها، داروهای ضد مالاریا و داروهای ضد تشنج نیز می توانند موجب تیره شدن پوست شوند.

چگونه می توانم از تیره شدن پوست صورتم جلوگیری کنم؟

اولین علت تیره شدن پوست صورت قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید است. محافظت در برابر نور خورشید، اولین کاری  است که شما می توانید در کمک به پیشگیری از هایپرپیگمنتیشن انجام دهید. به یاد داشته باشید که اشعه های نورخورشید حتی در روزهای ابری نیز می توانند پوست را تحت تأثیر قرار دهند، بنابراین به طور مرتب از ضدآفتاب استفاده کنید.

تیره شدن پوست صورت

استفاده از کرم ضدآفتاب با  SPF 30 علاوه بر کاهش لکه های پوستی، می تواند از پوست در برابر پرتوهای  UVA و UVB محافظت کند و از تشکیل لکه های رنگی بر روی پوست جلوگیری کند. استفاده از سرُم دوگانه در کنار ضدآفتاب به عنوان بخشی از روتین محافظت از پوست نیز می تواند به جلوگیری و کاهش لکه های تیره ی پوست کمک کند.

برای کاهش لکه های تیره روی پوست، مواجهه با نورخورشید را تا جایی که امکان دارد محدود کنید. سعی کنید در شدیدترین ساعات تابش آفتاب، از خورشید دور بمانید و در صورت امکان از کلاه  و عینک آفتابی استفاده کنید. در زمانی که پوست در معرض خورشید قرار می گیرد، از ضدآفتابی متناسب با نوع پوست خود استفاده کنید و به طور مرتب آن را تجدید کنید.

کلینیک زیبایی دکتر گیتا مجیدزاده

امیدوارم این مقاله برایتان مفید و کاربردی باشد

با احترام

دکتر گیتا مجیدزاده

پوست | مو | زیبایی | لیزر موهای زائد

.
.
.

ولنجک ، خیابان سیزدهم، خیابان ساسان شمالی ، طبقه فوقانی دی مارکت، پلاک ۳۳، واحد ۲۱

۰۲۱۲۶۸۰۶۵۹۵ ☎

۰۲۱۲۶۸۰۶۰۴۵ ☎

۰۲۱۲۶۸۰۶۰۴۹ ☎

۰۲۱۲۶۸۰۶۰۵۷ ☎

مرکز زیبایی پوست، مو و لیزر موهای زائد دکتر گیتا مجید زاده

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر