روش های موثر برای درمان ترک های پوستی

ترک های پوستی یا استریا، خطوطی هستند که در نتیجه افزایش سریع و قابل توجه سایز یا وزن در دوران بلوغ، بارداری، بدنسازی، استفاده از استروئید یا شروع چاقی تشکیل می شوند.

این تغییرات ناگهانی بدن، سبب ایجاد ترک های پوستی در ناحیه های آسیب پذیر مانند مفصل ران، سینه، باسن، شکم و ران می شود.

از بین بردن ترک های پوستی بسیار دشوار است اما با این وجود روش های درمانی بدون جراحی می توانند کمک شایانی کنند. اکنون که تصمیم به حذف این ترک ها گرفته اید، گزینه هایی در اختیار شما قرار می دهیم که رایج ترین آنها درمان های خانگی، میکرودرم ابریژن، کرم موضعی، لیزر ، کربوکسی تراپی و عمل جراحی می باشند.

٧ درمان خانگی ترک های پوستی

اغلب زنان معمولاً پس از دوران بارداری از ترک های پوستی رنج می برند، اما این مورد تنها دلیل آن نیست و مردان نیز ممکن است به آن دچار شوند. ترک های پوستی به دلیل افزایش و یا کاهش ناگهانی وزن رخ می دهند. محصولات طبیعی بسیاری وجود دارند که می توانند به کاهش و یا حتی از بین بردن این ترک های پوستی کمک کنند. با این حال، دست یابی به این هدف به داشتن یک برنامه ی منظم و دقیق مراقبت از پوست بستگی دارد.

در اینجا چند درمان خانگی موثر برای کاهش ترک های پوستی به شما پیشنهاد داده می شود :

آلوئه ورا برای رفع ترک های پوستی

۱) آلوئه ورا

آلوئه ورا گیاهی است که به بازسازی بافت پوست کمک می کند و به همین ترتیب دارای خواص معجزه آسایی است. ژل تازه را از برگ گیاه آلوئه ورا خارج کرده و آن را در ناحیه ای که دچار ترک خوردگی است، ماساژ دهید و اجازه دهید که به مدت 20 تا 30 دقیقه بر روی پوست بماند؛ سپس آن را با آب ولرم شستشو دهید. این کار را به صورت روزانه انجام دهید.

۲) کره ی کاکائو

استفاده از کره ی کاکائو کمک می کند تا ترک خوردگی های پوست کاهش یابند ؛ حتی به صورت تجربی دیده شده که استفاده ی آن قبل و در طی دوران بارداری می تواند به طور کامل این ترک ها را از بین ببرد. بهترین زمان استعمال کره ی کاکائو شب ها است؛ بنابراین آن را به خوبی بر روی پوست ماساژ داده و برای چند مدت این کار را تکرار کنید تا اثرات آن مشخص گردند.

ماسک لیمو و خیار برای ترک پوستی

۳) خیار و آب لیمو

اسید طبیعی موجود در آب لیمو به بهبودی و کاهش اسکارها (جوشگاه ها) پوست کمک کرده ؛ همچنین آب خیار با اثر خفیف خنک کنندگی خود ، باعث شادابی پوست شما خواهد شد.

آب لیمو ترش و خیار را به اندازه های مساوی تقسیم و مخلوط کرده و سپس بر روی مناطق آسیب دیده ریخته تا پوست آن ناحیه مرطوب گردد. اجازه دهید بر روی پوستتان باقی مانده تا جذب شود. 10 دقیقه بعد از آن می توانید با استفاده از آب گرم پوست خود را شستشو دهید.

۴) روغن بادام و نارگیل

از روغن بادام و نارگیل در مقادیر برابر برای کاهش نشانه های ترک های پوستی استفاده کنید. این روغن ها را به طور مرتب بر روی پوست ماساژ دهید.

ماسک زردآلو و روغن برای پوست

۵) ماسک زردآلو و روغن

زردآلو با خاصیت لایه برداری که دارد می تواند در بهبود ترک های پوستی موثر باشد. 2-3 عدد زردآلو را برداشته، برش دهید و هسته ها را جدا کنید. میوه ها را پوره کرده و سپس ماسک به دست آمده را روی نواحی مورد نظر پوستی گذاشته و اجازه دهید به مدت ١۵ دقیقه بر روی آن بماند. با استفاده از آب گرم، آن را بشویید و سپس این روند را هر روز برای مدت یک ماه تکرار کنید تا نتیجه بخش باشد.

روغن زردآلوی خالص با دارا بودن خواص جوان کنندگی پوست در کاهش ترک های پوستی موثر است. مقداری از این روغن را به همراه کمی آب لیمو ترش بر روی پوست ماساژ داده تا نتیجه ی بهتری حاصل شود.

۶) روغن کرچک

ترک های پوستی به دلیل داشتن ظاهری خشک و چروکیده، نیاز به تغذیه و آبرسانی دارند. هنگام ماساژ روغن کرچک بر روی پوست، این علائم پوستی به آرامی بهبود یافته و نرم می شوند. این کار را به طور مداوم انجام دهید تا پوستتان تغذیه شود.

۷) ماسک تغذیه کننده ی پوست

این ماسک در کاهش ترک های پوستی تاثیر فوق العاده ای دارد :

طرز تهیه

 • ٢ عدد زرده ی تخم مرغ ، زده شده
 • آب یک عدد لیمو ترش
 • ٢ قاشق چایخوری جو پرک
 • ٢ قاشق چایخوری بادام درختی کوبیده شده
 • شیر به اندازه ی کافی برای نرم و صاف شدن ماسک

روش تهیه

تمام ترکیبات را به خوبی مخلوط کرده و روی ترک ها ریخته و اجازه دهید کاملاً خشک شود. با آب سرد آنقدر موضع را شست و شو دهید تا لایه برداری صورت بگیرد. این کار باید هروز به صورت متناوب انجام شود.

درمان تخصصی ترک های پوستی

 ۱) درمان با میکرودرم ابریژن

یکی از روش ها برای کاهش و کنترل خطوط و ترک های پوستی ، روش میکروابریژن است که با استفاده از اسپری اکسید لایه هایی از پوست را تراش می دهد. به طور کلی، این درمان مانند پانچ، خطوط و اسکار های عمیق تر را از بین نمی برد اما خطوط کم عمق تر را از بین میبرد.

کرم موضعی برای درمان ترک پوستی۲) درمان با کرم های موضعی

ترکیب این روش با درمان میکرودرم ابریژن می تواند موفقیت بیشتری را در کاهش عمق و طول ترک های پوستی ایجاد نماید. برای انتخاب کرم های موضعی حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

لیزر برای ترک پوستی

۳) درمان با استفاده از لیزر

برای حذف ترک های پوستی دو نوع لیزر شامل لیزر لایه برداری سطحی پوست و لیزر جوان سازی پوست وجود دارد. در لیزر لایه برداری سطحی پوست، خارجی ترین لایه پوست از قسمت اپیدرم حذف می شود و باعث رشد سلول های جدید و پر شدن علائم ترک پوستی می شود.

در لیزر جوان سازی پوست، لیزر حفره های کوچکی در پوست اطراف ترک ایجاد می کند در نتیجه به پوست جدید اجازه می دهد تا جایگزین پوست قدیمی شده و منجر به تولید کلاژن جدید در پوست می شود. از آنجا که هیچ لایه ای از پوست برداشته نمی شود، این لیزر، روش ساده و نسبتا بدون دردی در مقایسه با لیزر لایه برداری سطحی پوست است، اما در عین حال، در حذف ترک های پوستی تاثیر کمتری دارد. در واقع، انتظار می رود که هیچ لیزری به طور کامل یا به طور دائمی تک های پوستی را حذف نکند.

کربوکسی تراپی

۴) درمان با استفاده از کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی به معنای تزریق گازکربنیک زیر پوست است، یکی از استفاده های آن در زیبایی است به این ترتیب پوست هایی که شل شده و افتاده اند را ترمیم می کند، دیگری برای صاف کردن ترک های پوستی حاملگی و خط های چاقی ران ها کاربرد دارد.

این روش دارای تاییدیه FDA میباشد و تا کنون عارضه خاصی گزارش نشده است. در این روش مختصر درد و سوزش درمحل تزریق ایجاد میشود که موقت بوده و بلافاصله برطرف میشود.

این درمان با درنظر گرفتن ناحیه مورد نظر طی جلسات مکرر انجام می پذیرد. برای مثال صورت هرماه یک بار و بدن هـفته ای دوبار انجام می شود. طول مدت درمــان و تعداد کل جلسات در موارد مختلف متفاوت است.

مزایای کربوکسی تراپی

☑️ درمان منحصر به فرد برای رفع ناهمواری های پوست
☑️ سرپایی و بدون دردسر
☑️ بدون عوارض

در این روش با استفاده از گاز بی خطر co2، گان کربوکسی تراپی و تزریق در پوست انجام میشود در این روش CO2 با سوزنی بسیار ظریف زیر پوست دمیده می‌شود، که تحریک و افزایش محصولات اکسیژنی در بافت های ما را با خود به دنبال دارد، همچنین متابولیسم زیر پوست را بهبود می‌بخشد، این بهبود شامل میکرو جریان ها و تحریک فیبرولاست ها در ناحیۀ سنتز کلاژن می‌شود.

ضمناً جلوی افتادگی پوست را می‌گیرد و در صورت وجود آن را اصلاح می‌کند. همچنین، بر کبودی ها و سیاهی هم اثر می‌گذارد. در واقع، با کشیدن مجدد پوست رنگ آنها را کم می‌کند، کربوکسی تراپی کبودی ها را کاهش خواهد داد و اجازه می‌دهد که بافت ها مجدداً ساخته و کشیده شوند.

کاربردهای مختلف این روش عبارتست از:

☑️ سلولیت و چاقی موضعی در نواحی شکم ، پهلوها و ران و باسن
☑️ رفع خطوط ناشی از چاقی و لاغری و حاملگی (strech mark)
☑️ آکنه ، strech mark ، چین وچروک
☑️ افزایش کیفیت و استحکام پوست قبل و بعد از لیپوساکشن
☑️ درمان پلاک های پسوریازیس

عوارض جانبی کربوکسی تراپی

این روش دارای تاییدیه FDA تا کنون عارضه خاصی گزارش نشده است. در این روش مختصر درد وسوزش در محل تزریق ایجاد می شود که موقت بوده و بلافاصله برطرف میشود. تنها مراقبت این روش عدم استفاده از سونا و جکوزی و حمام تا حدود 4 ساعت میباشد.

از این روش معمولا درکنار روشهای دیگرمانند مزوتراپی ، کاویتیشن و رادیوفرکوئنسی جهت تاثیر بهتر استفاده میشود.

برای دریافت بهترین نتیجه برای موارد منحصر به فرد خود، با ما در تماس باشید.

امیدوارم این مقاله برایتان مفید و کاربردی باشد.
با احترام
دکتر گیتا مجیدزاده
پوست | مو | زیبایی | لیزر موهای زائد
.
.

.
زعفرانیه | مقدس اردبیلی | بین پسیان و میدان الف | ساختمان پزشکان ١٠٠ | واحد ۴٠٣
☎️ 02122657900
☎️ 02122657916
☎️ 02126212554

مرکز زیبایی پوست، مو و لیزر موهای زائد دکتر گیتا مجید زاده

روش های موثر برای درمان ترک های پوستی
5 (100%) 1 رای

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرزهرا چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۲۱:۵۵( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  خارش قسمتهايي از بدن
  خارش زير بغل و سينه و زير گلو
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهچهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۲۱:۵۵( 1 ماه پیش)
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرQazal یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ ۲۱:۱۰( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  لیزر برا پاک کردن تتو چجوریه کامل پاک میشه یا نه ؟ کلینینک شمام لیزر تتو انجام میده ؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهیکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ ۲۱:۱۰( 1 ماه پیش)
   سلام لیزر های کیوسوییچ تتو را رفع می کند اما چون امکان دارند که 100 درصد از بین نروند ما انجام نمی دهیم، اگر تصمیم به انجام دارید باید این رو در نظر بگیرید که ممکن است 100 درصد از بین نرود
 • تصویر کاربرم یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ ۲۰:۳۱( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام من پاهام در اثر مصرف بتامتازون دچار استریا قرمز خیلی زیاد شد میخاستم بدونم آیا ب مرور زمان خودش چون دراثر دارو بود رد میشه؟ بعد سوال دیگم اینه ک آیا انجام اپیلاسیون و اپیلیدی آیا برا استریا مضرند یا مفید ؟ ب دکتر پوست مراجعه کردم برام روغن بایواویل و استرچ مارک پریم تجویز کردند آیا نیاز ب داروی دیگری هم دارم؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهیکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ ۲۰:۳۱( 1 ماه پیش)
   سلام این مطلب را بخوانید:
   https://drmajidzadeh.com/530
 • تصویر کاربربهجت یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ ۲۰:۰۶( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  خانم دکتر من پوستم دائم جوش میزنه البته بیشتر اوقات خیلی ریز و کمتر درشت هستند منافذ باز زیادی دارم و لک هم دارم البته واسه بارداریم بوده 30 سالمه پوستم مختلط هستش بینی و پیشانی و گونه هام نرمال و بقیه خشک و پوسته پوسته و گاهی اوقات احساس کشیدگی هم دارم
  تا به حال 3 مرحله میکرو درم ابریژن انجام دادم و حدود 4 ماه پیش 2 مرحله نیدلینگ انجام دادم
  پس از ابریژن جوش‌های صورتم خیلی کمتر شد یعنی دوسال پیش که انجام دادم جوشایه درشت و عفونی داشتم الان دیگه ندارم و بعد از نیدلینگ هم منافذ پوستم کوچکتر شده و لک صورتم کم رنگ شده بود ولی الان کاملا پیداست و خیلی اذیت میشم
  محصولاتی هم که استفاده میکنم
  شوینده ساسکین و دکتر مورد هستش
  ابرسانم کرم حیات بخش اسکین کد و
  ضدافتابم ایسیس ( بلک 80 ) و ساسکین بیرنگ هستش
  با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهیکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ ۲۰:۰۶( 1 ماه پیش)
   سلام برای اظهار نظر باید حتما از نزدیک معاینه شوید، به همراه تمام داروهایی که مصرف کردید و درمان هایی که انجام داده اید

   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرمریم یکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ ۱۷:۲۱( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من صورتم جوش زده توی چونه و خط گونه نمیدونم چیکار کنم تا پنجشنبه کاملا برن تو من عروسیمه پنجشنبه خیلی داغونم چیکار باید بکنم
  خواهش میکنم یه راهنمایی بکنین من صورتم خوب بشه
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهیکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ ۱۷:۲۱( 2 ماه پیش)
   سلام در مان جوش به هیچ عنوان در چند روز نیست، اگر کسی چنین وعده ای دهد قطعا از روش های غیرعلمی و خطرناک استفاده می کتد، درمان جوش در پله اول حتما نیازمند آزمایش است تا درمان متناسب با شما تجویز شود چون یک نسخه ثابت برای تمام افراد موجود نیست
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرمیترا یکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ ۱۷:۳۴( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید مزاحم شدم.
  من مادرم پوست دستش از بچگی لک داشت و به مرور زمان پررنگ تر شد یعنی الان خیلی پر رنگه.
  منم این لک رو از بچگی دارم و کمی پررنگ شده می خواستم بدونم که امکان از بین رفتنش با لیزر وجود داره؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهیکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ ۱۷:۳۴( 2 ماه پیش)
   سلام بله احتمال دارد که از بین برود، برای اظهار نظر قطعی باید از نزدیک معاینه شوید روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرفاطمه یکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ ۱۷:۳۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین ببخشید میشه برای ابرسانی مو و تقویتش هفته ای چند بار از ماسک الوئه ورا و روغن نارگیل 20 دیقه قبل از حمام استفاده کرد؟کلا استفاده از ماسک ها مثل تخم مرغ عسل ... و روغن تراپی کمکی به مو میکنه یا برای ترمیم مو بهتره کراتینه کرد؟!
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهیکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ ۱۷:۳۷( 2 ماه پیش)
   سلام انجام روش های آرایشگاهی مثل کراتینه اصلا علمی نیست و در دراز مدت آسیب دهنده می توانند باشند، اگر تخصصی بخواهید مشکلی را حل کنید باید از نزدیک معاینه شوید در صورت نیاز ممکن است آزمایش هم نیاز باشد
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرالهام سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ۱۹:۰۴( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  دکتر من الان دارم قرص آزیترومایسین رو میخورم ورق دوم هستم و دی ماه ازمایش خون دادم بهم چیزی نگفتن یعنی گفتن مشکلی نیست فقط فکرکنم ویتامین دی بدنم کم بود الان میخوام قرص راکوتان رو مصرف کنم چون همه میگن معجزه پوسته میخواستم بدونم با توجه به اینکه دی ماه ازمایش دادم و درمورد انزیم های کبدیم جیزی نکفتن یعنی مشکلی نبوده فکرکنم میتونم راکوتان رو یک ماه مصرف کنم؟؟دکتر من جوش زی پوستی یه عالمه دارم و جوش قرمز چندتا و فکرکنم دو تا جوش کیستی زیر پوستی در مورد عوارض راکوتان به کبد نگرانم فقط
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهسه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ۱۹:۰۴( 3 ماه پیش)
   سلام به هیچ عنوان نه آزیترومایسین و نه روآکوتان رو نباید بدون انجام آزمایش و نظارت پزشک مصرف کنید، بله زمانی که دز مصرفی در مقایسه با آزمایشات نباشد مطمئنا عوارض دارد برای اظهار نظر حتام باید از نزدیک معاینه شوید، جواب آزمایشات هم اگر در 3 ماه گذشته است به همراه داشته باشید


   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرفریبایوسف یکشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۴۲( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید خدمت خانم دکتر،من5 3سال سن دارم والی ازسن3 2 سالگی دور چشمام چروک شده وصورت منافذ جای جوش داره میشه راهنمایی کنید ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهیکشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۴۲( 3 ماه پیش)
   سلام درمان منافذ باز صورت در هر فرد متفاوت است که باید از نزدیک معاینه شوید تا بررسی شوید بهترین راه حل چیست
   همچنین مهم مراقبت های پس از آن است، به هر حال به دلیل عدم مراقبت ( مانند مواد آرایشی زیاد و طولانی مدت، عدم استفاده از ضدآفتاب و...) که اگر مجددا مراقبت انجام ندهید منافذ باز مجددا باز می گردند .
 • تصویر کاربرفاطمه چهارشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۷ ۱۵:۲۴( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین ببخشید میخواستم بدونم بزرگسالان همونطور که میتونن از شامپو بچه استفاده کنن بخاطر مواد شیمیایی کمتر ایا میتونن از مرطوب کننده ها شامپوبدن ها و کرم بدن و روغن بدن بچه هم استفاده کنن؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهچهارشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۷ ۱۵:۲۴( 3 ماه پیش)
   سلام بله مشکلی ندارد، اما گاهی برای بعضی از پوست ها مناسب نباشد و منجر به جوش بشود، برای اظهار نظر قطعی باید از نزدیک معاینه شوید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر