روش های موثر برای درمان ترک های پوستی

ترک های پوستی یا استریا، خطوطی هستند که در نتیجه افزایش سریع و قابل توجه سایز یا وزن در دوران بلوغ، بارداری، بدنسازی، استفاده از استروئید یا شروع چاقی تشکیل می شوند.

این تغییرات ناگهانی بدن، سبب ایجاد ترک های پوستی در ناحیه های آسیب پذیر مانند مفصل ران، سینه، باسن، شکم و ران می شود.

از بین بردن ترک های پوستی بسیار دشوار است اما با این وجود روش های درمانی بدون جراحی می توانند کمک شایانی کنند. اکنون که تصمیم به حذف این ترک ها گرفته اید، گزینه هایی در اختیار شما قرار می دهیم که رایج ترین آنها درمان های خانگی، میکرودرم ابریژن، کرم موضعی، لیزر ، کربوکسی تراپی و عمل جراحی می باشند.

٧ درمان خانگی ترک های پوستی

اغلب زنان معمولاً پس از دوران بارداری از ترک های پوستی رنج می برند، اما این مورد تنها دلیل آن نیست و مردان نیز ممکن است به آن دچار شوند. ترک های پوستی به دلیل افزایش و یا کاهش ناگهانی وزن رخ می دهند. محصولات طبیعی بسیاری وجود دارند که می توانند به کاهش و یا حتی از بین بردن این ترک های پوستی کمک کنند. با این حال، دست یابی به این هدف به داشتن یک برنامه ی منظم و دقیق مراقبت از پوست بستگی دارد.

در اینجا چند درمان خانگی موثر برای کاهش ترک های پوستی به شما پیشنهاد داده می شود :

آلوئه ورا برای رفع ترک های پوستی

۱) آلوئه ورا

آلوئه ورا گیاهی است که به بازسازی بافت پوست کمک می کند و به همین ترتیب دارای خواص معجزه آسایی است. ژل تازه را از برگ گیاه آلوئه ورا خارج کرده و آن را در ناحیه ای که دچار ترک خوردگی است، ماساژ دهید و اجازه دهید که به مدت 20 تا 30 دقیقه بر روی پوست بماند؛ سپس آن را با آب ولرم شستشو دهید. این کار را به صورت روزانه انجام دهید.

۲) کره ی کاکائو

استفاده از کره ی کاکائو کمک می کند تا ترک خوردگی های پوست کاهش یابند ؛ حتی به صورت تجربی دیده شده که استفاده ی آن قبل و در طی دوران بارداری می تواند به طور کامل این ترک ها را از بین ببرد. بهترین زمان استعمال کره ی کاکائو شب ها است؛ بنابراین آن را به خوبی بر روی پوست ماساژ داده و برای چند مدت این کار را تکرار کنید تا اثرات آن مشخص گردند.

ماسک لیمو و خیار برای ترک پوستی

۳) خیار و آب لیمو

اسید طبیعی موجود در آب لیمو به بهبودی و کاهش اسکارها (جوشگاه ها) پوست کمک کرده ؛ همچنین آب خیار با اثر خفیف خنک کنندگی خود ، باعث شادابی پوست شما خواهد شد.

آب لیمو ترش و خیار را به اندازه های مساوی تقسیم و مخلوط کرده و سپس بر روی مناطق آسیب دیده ریخته تا پوست آن ناحیه مرطوب گردد. اجازه دهید بر روی پوستتان باقی مانده تا جذب شود. 10 دقیقه بعد از آن می توانید با استفاده از آب گرم پوست خود را شستشو دهید.

۴) روغن بادام و نارگیل

از روغن بادام و نارگیل در مقادیر برابر برای کاهش نشانه های ترک های پوستی استفاده کنید. این روغن ها را به طور مرتب بر روی پوست ماساژ دهید.

ماسک زردآلو و روغن برای پوست

۵) ماسک زردآلو و روغن

زردآلو با خاصیت لایه برداری که دارد می تواند در بهبود ترک های پوستی موثر باشد. 2-3 عدد زردآلو را برداشته، برش دهید و هسته ها را جدا کنید. میوه ها را پوره کرده و سپس ماسک به دست آمده را روی نواحی مورد نظر پوستی گذاشته و اجازه دهید به مدت ١۵ دقیقه بر روی آن بماند. با استفاده از آب گرم، آن را بشویید و سپس این روند را هر روز برای مدت یک ماه تکرار کنید تا نتیجه بخش باشد.

روغن زردآلوی خالص با دارا بودن خواص جوان کنندگی پوست در کاهش ترک های پوستی موثر است. مقداری از این روغن را به همراه کمی آب لیمو ترش بر روی پوست ماساژ داده تا نتیجه ی بهتری حاصل شود.

۶) روغن کرچک

ترک های پوستی به دلیل داشتن ظاهری خشک و چروکیده، نیاز به تغذیه و آبرسانی دارند. هنگام ماساژ روغن کرچک بر روی پوست، این علائم پوستی به آرامی بهبود یافته و نرم می شوند. این کار را به طور مداوم انجام دهید تا پوستتان تغذیه شود.

۷) ماسک تغذیه کننده ی پوست

این ماسک در کاهش ترک های پوستی تاثیر فوق العاده ای دارد :

طرز تهیه

 • ٢ عدد زرده ی تخم مرغ ، زده شده
 • آب یک عدد لیمو ترش
 • ٢ قاشق چایخوری جو پرک
 • ٢ قاشق چایخوری بادام درختی کوبیده شده
 • شیر به اندازه ی کافی برای نرم و صاف شدن ماسک

روش تهیه

تمام ترکیبات را به خوبی مخلوط کرده و روی ترک ها ریخته و اجازه دهید کاملاً خشک شود. با آب سرد آنقدر موضع را شست و شو دهید تا لایه برداری صورت بگیرد. این کار باید هروز به صورت متناوب انجام شود.

درمان تخصصی ترک های پوستی

 ۱) درمان با میکرودرم ابریژن

یکی از روش ها برای کاهش و کنترل خطوط و ترک های پوستی ، روش میکروابریژن است که با استفاده از اسپری اکسید لایه هایی از پوست را تراش می دهد. به طور کلی، این درمان مانند پانچ، خطوط و اسکار های عمیق تر را از بین نمی برد اما خطوط کم عمق تر را از بین میبرد.

کرم موضعی برای درمان ترک پوستی۲) درمان با کرم های موضعی

ترکیب این روش با درمان میکرودرم ابریژن می تواند موفقیت بیشتری را در کاهش عمق و طول ترک های پوستی ایجاد نماید. برای انتخاب کرم های موضعی حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

لیزر برای ترک پوستی

۳) درمان با استفاده از لیزر

برای حذف ترک های پوستی دو نوع لیزر شامل لیزر لایه برداری سطحی پوست و لیزر جوان سازی پوست وجود دارد. در لیزر لایه برداری سطحی پوست، خارجی ترین لایه پوست از قسمت اپیدرم حذف می شود و باعث رشد سلول های جدید و پر شدن علائم ترک پوستی می شود.

در لیزر جوان سازی پوست، لیزر حفره های کوچکی در پوست اطراف ترک ایجاد می کند در نتیجه به پوست جدید اجازه می دهد تا جایگزین پوست قدیمی شده و منجر به تولید کلاژن جدید در پوست می شود. از آنجا که هیچ لایه ای از پوست برداشته نمی شود، این لیزر، روش ساده و نسبتا بدون دردی در مقایسه با لیزر لایه برداری سطحی پوست است، اما در عین حال، در حذف ترک های پوستی تاثیر کمتری دارد. در واقع، انتظار می رود که هیچ لیزری به طور کامل یا به طور دائمی تک های پوستی را حذف نکند.

کربوکسی تراپی

۴) درمان با استفاده از کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی به معنای تزریق گازکربنیک زیر پوست است، یکی از استفاده های آن در زیبایی است به این ترتیب پوست هایی که شل شده و افتاده اند را ترمیم می کند، دیگری برای صاف کردن ترک های پوستی حاملگی و خط های چاقی ران ها کاربرد دارد.

این روش دارای تاییدیه FDA میباشد و تا کنون عارضه خاصی گزارش نشده است. در این روش مختصر درد و سوزش درمحل تزریق ایجاد میشود که موقت بوده و بلافاصله برطرف میشود.

این درمان با درنظر گرفتن ناحیه مورد نظر طی جلسات مکرر انجام می پذیرد. برای مثال صورت هرماه یک بار و بدن هـفته ای دوبار انجام می شود. طول مدت درمــان و تعداد کل جلسات در موارد مختلف متفاوت است.

مزایای کربوکسی تراپی

☑️ درمان منحصر به فرد برای رفع ناهمواری های پوست
☑️ سرپایی و بدون دردسر
☑️ بدون عوارض

در این روش با استفاده از گاز بی خطر co2، گان کربوکسی تراپی و تزریق در پوست انجام میشود در این روش CO2 با سوزنی بسیار ظریف زیر پوست دمیده می‌شود، که تحریک و افزایش محصولات اکسیژنی در بافت های ما را با خود به دنبال دارد، همچنین متابولیسم زیر پوست را بهبود می‌بخشد، این بهبود شامل میکرو جریان ها و تحریک فیبرولاست ها در ناحیۀ سنتز کلاژن می‌شود.

ضمناً جلوی افتادگی پوست را می‌گیرد و در صورت وجود آن را اصلاح می‌کند. همچنین، بر کبودی ها و سیاهی هم اثر می‌گذارد. در واقع، با کشیدن مجدد پوست رنگ آنها را کم می‌کند، کربوکسی تراپی کبودی ها را کاهش خواهد داد و اجازه می‌دهد که بافت ها مجدداً ساخته و کشیده شوند.

کاربردهای مختلف این روش عبارتست از:

☑️ سلولیت و چاقی موضعی در نواحی شکم ، پهلوها و ران و باسن
☑️ رفع خطوط ناشی از چاقی و لاغری و حاملگی (strech mark)
☑️ آکنه ، strech mark ، چین وچروک
☑️ افزایش کیفیت و استحکام پوست قبل و بعد از لیپوساکشن
☑️ درمان پلاک های پسوریازیس

عوارض جانبی کربوکسی تراپی

این روش دارای تاییدیه FDA تا کنون عارضه خاصی گزارش نشده است. در این روش مختصر درد وسوزش در محل تزریق ایجاد می شود که موقت بوده و بلافاصله برطرف میشود. تنها مراقبت این روش عدم استفاده از سونا و جکوزی و حمام تا حدود 4 ساعت میباشد.

از این روش معمولا درکنار روشهای دیگرمانند مزوتراپی ، کاویتیشن و رادیوفرکوئنسی جهت تاثیر بهتر استفاده میشود.

برای دریافت بهترین نتیجه برای موارد منحصر به فرد خود، با ما در تماس باشید.

امیدوارم این مقاله برایتان مفید و کاربردی باشد.
با احترام
دکتر گیتا مجیدزاده
پوست | مو | زیبایی | لیزر موهای زائد
.
.

.
زعفرانیه | مقدس اردبیلی | بین پسیان و میدان الف | ساختمان پزشکان ١٠٠ | واحد ۴٠٣
☎️ 02122657900
☎️ 02122657916
☎️ 02126212554

مرکز زیبایی پوست، مو و لیزر موهای زائد دکتر گیتا مجید زاده

روش های موثر برای درمان ترک های پوستی
5 (100%) 1 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرSepideh جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ببخشید خانم دکتر من گویا سوالم ناقص تایپ شده بود.دوباره می فرستم براتون. خانم دکتر من دور چشمم لک اوتا دارم.چندین جلسه لیزر کردم. خیلی بهتر شد. اما هنوز با این قضیه درگیرم.خسته شدم از بس با کرم پودر و کانسیلر و ضدآفتاب پوشوندمش و تحمل کردم.ازتون خواهش می کنم بفرمایید هزینه ی لیزرش چقدر در میاد.کلینیک قبلی که من می رفتم خیلی شلوغ بود و وقت چندانی به هر مریض نمی رسید.و دکترمم آقا بودن و ظرافت کار دست یک بانو رو نداشتن.لطفا کمکم کنید.سپاسگزارم...
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهجمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش)

   سلام ببینید درمان لک یکی از گسترده ترین انواع بیماری های پوستی هستش برای اظهار نظر حتما باید از نزدیک معاینه بشید تاببینیم کدوم روش برای درمان مناسب هستش یعنی در واقع یک روش و یک نسخه ثابت برای تمام افراد نیست

   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید

 • تصویر کاربراميدرضا پنجشنبه ۲۳ اسفند ۹۷( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  باسلام ببخشيد خانم دکتر ايکتيوز مادرزادي دارم ايا درمان جديدي در اين خصوص هست جهت رفع پوست من سن 21 ساله مذکر. باتشکر فراوان اگر راهنماﺋي بفرماﺋيد.
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهپنجشنبه ۲۳ اسفند ۹۷( 4 روز پیش)

   سلام ایکتیوز شامل بیست و خورده ای نوع می باشد که در این میان مهم ترین نکته تشخیص نوع ایکتیوز شماست  برای اظهار نظر قطعی باید از نزدیک معاینه شوید
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید

 • تصویر کاربرG.pz شنبه ۶ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  عرض سلام و خسته نباشید
  من پوست چرب و مستعد جوش دارم... برای جوشهای زیرپوستی نسبتا بزرگ و دردناک ایا لایه بردار نئولیس ۲۰٪ مناسب‌هست؟ یه مدت دکتر کرم sos هیسه اک برام تجویز کردن که روی یه سری از جوشها اثر کرد و یه سری هنوز برجستگی دارن زیر پوستم
  پیشنهادتون برای این مدل جوشها رو ممنون میشم بفرمایید
  با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهشنبه ۶ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)

   سلام بدون معاینه به هیچ عنوان نمیشه تجویز یا منع دارویی کرد حتما باید از نزدیک معاینه شوید

 • تصویر کاربرسمیه شنبه ۶ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  رفع سفیدی مو
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهشنبه ۶ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)

   سلام سفیدی مو قابل تغییر نیست اسیر تبلیغات دروغین نشوید

 • تصویر کاربربراي پنجشنبه ۲۲ آذر ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  تزریق ژل و بوتاکس
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهپنجشنبه ۲۲ آذر ۹۷( 3 ماه پیش)

   سلام تا دو هفته نباید کار دندانپزشکی انجام دهید، معمولا کبودی ندارد اما اگر اتفاق بیوفتد تا 2-3 روز الی 2-3 هفته برطرف می شود 

   اطلاعات بیشتر در مورد ژل ها:
   https://drmajidzadeh.com/666

 • تصویر کاربراکرم یکشنبه ۲۳ دی ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ،هزینه تقریبی برای برطرف کردن دائمی ترک بارداری،ممنون
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهیکشنبه ۲۳ دی ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام مطالعه بفرماید:
   https://drmajidzadeh.com/530/

 • تصویر کاربرTaraneh پنجشنبه ۲۲ آذر ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام، من از کانادا هستم و برای درمان جای جوش روی بازوهام میخواستم به ایران بیام. تا الان دو بار اینجا لیزر کردم اما هیچتغییری ایجاد نشده واین قضیه به شدت منونگران کرده. توی پیج شما عکسای قبل و. بعدو دیدم و خواستم ازتون بپرسم که ایا واقعا شدنیه که درمان کنم؟ و چند جلسه معمولا نیاز هست؟چون من 20 روز بیشتر نمیتونم ایران باشم. ایا امکانش هست توی 20 روز درمان بشه؟ممنون
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهپنجشنبه ۲۲ آذر ۹۷( 3 ماه پیش)

   سلام نظر لطف شماست حقیقتا درمان جوش و جای جوش زمان بر هست و هر 20-30 روز یکبار باید معاینه شوید و این پروسه ممکن است چندین ماه تا یک سال زمان ببرد

 • تصویر کاربرنسرین سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من روی باسنم و بازوهام حالت پوست مرغی داره، خصوصا باسنم که رنگ پوستشم عوض شده ، میخواستم یه درمان فوری که بتونه وضعیت ظاهرش رو بهبود ببخشه بهم معرفی کنید پیش خودتون انجامـ بدم ، واقعا خسته شدمایا در عرض یک ماه میشه حدودا بهبود پیدا کنهممنون
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهسه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 3 ماه پیش)

   سلام
   مطالعه بفرمایید:
   https://drmajidzadeh.com/1570

 • تصویر کاربرزهرا چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  خارش قسمتهايي از بدنخارش زير بغل و سينه و زير گلو
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهچهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 5 ماه پیش)
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربرQazal یکشنبه ۲۵ شهریور ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  لیزر برا پاک کردن تتو چجوریه کامل پاک میشه یا نه ؟ کلینینک شمام لیزر تتو انجام میده ؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهیکشنبه ۲۵ شهریور ۹۷( 6 ماه پیش)
   سلام لیزر های کیوسوییچ تتو را رفع می کند اما چون امکان دارند که 100 درصد از بین نروند ما انجام نمی دهیم، اگر تصمیم به انجام دارید باید این رو در نظر بگیرید که ممکن است 100 درصد از بین نرود
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر