عکس کاشت ابرو

کاشت ابرو چگونه انجام می شود؟

نویسنده: دکتر گیتا مجیدزاده

دی 6, 1396
بازدید: 10260

نویسنده: دکتر گیتا مجیدزاده

دی 6, 1396
بازدید: 10260

فهرست مطالب

کاشت ابرو یا بازسازی ابرو پرکردن یا بهبود شکل ابروها از طریق برداشت فولیکول های قسمت دیگری از موهای بدن شما (معمولا پشت سر) می باشد. برای اشخاصی که به خاطر وضعیت بدنی یا اصلاح بیش از حد ابرو ندارند یا ابروهای نازک دارند، کاشت ابرو به عنوان یه راه حل دایمی می تواند ظاهری طبیعی ایجاد کند. 

کاشت ابرو با هر دو روش FUE یا FUG/strip انجام می شود. در هر دو این روش ها، مسئله مهم محل های گیرنده موهاست که جهت و زاویه رشد را تعیین می کند، و همچنین ایجاد ظاهر طبیعی هم حائز اهمیت است. کاشت ابرو چگونه است؟ ما در این مقاله قصد داریم مراحل کاشت ابرو، مزایا و معایب، مراقبت ها، هزینه ها و نتایج آن را به طور کامل شرح دهیم.

از آنجایی که پزشک متخصص و تیم کاشت باید علاوه بر مهارت های فنی کاشت، مهارت های هنری هم داشته باشند، یافتن پزشک و تیم با تجربه برای این جراحی بسیار مهم است. تیم پزشکی می بایست با آناتومی صورت آشنا باشند و ترجیحا از الگوهای ثابت برای کاشت استفاده نکنند.

به دنبال تیم پزشکی ای باشید که از روش های مختلف برای کاشت ابرو استفاده می کنند و تنها یک مدل را پیشنهاد نمی دهند.

چرا کاشت ابرو انجام دهیم؟

روش های دیگری هم برای پرتر نشان دادن ابروها وجود دارد، مثلا یک تتو یا آرایش روزانه، اما باید گفت این روش ها نقاط ضعف زیادی دارند و حتی می توانند منجر به بیماری هایی چون سارکوئیدوز شوند و راه حل طبیعی برای رفع مشکل نیستند. در روش کاشت ابروی طبیعی، موها را مستقیما از پشت گوش یا سرتان می گیرند و از طرفی این روش دائمی است و می توان آن را مطابق میل بیمار انجام داد.

یکی دیگر از مزایای این روش تقریبا بدون درد بودن آن است و اینکه فقط ۵ تا ۷ روز برای ریکاوری زمان لازم است. میزان رشد مجدد موهای پیوند شده بسیار بالا است، گرچه بیمار گاها برای بار دوم کاشت را برای رسیدن به تراکم بیشتری انجام می دهد. 

مزایا و معایب کاشت ابرو

مزایا

معایب

مراحل کاشت ابرو

روش کاشت ابرو چگونه است؟

تنها یک تکنیک برای کاشتن ابروها وجود دارد، درحالیکه از ۲ روش برای برداشتن فولیکول ها از بانک موی شخص استفاده می شود: جداسازی واحدی فولیکول ها (FUE) و جداسازی نواری فولیکول ها (FUT). تفاوت اصلی بین این دو روش در آماده سازی پشت سر و برداشتن مو از آن ناحیه است.

در روش FUE فولیکول های مو تک به تک از بانک موی شما معمولا از پشت سر خارج می شوند. باید ناحیه بانک مو در حدی اصلاح شود که دستگاه پانچ بتواند فولیکول ها را به راحتی خارج کند. در این روش برش ها بصورت دایره ای انجام می شود و حتی با موهای کوتاه هم به خوبی پوشیده خواهد شد. اگر پشت سر را بطور کامل اصلاح کرده باشید، فقط یک سری نقطه سفید خواهید دید.

در برداشت به روش FUT یک برش افقی زده شده و یک نوار از اسکالپ (پوست سر) برداشته می شود. این برش بخیه شده و یک جای زخم باریک از خود به جا می گذارد که معمولا با موهای پشت سر پوشانده می شود.

اگر پشت سر خود را کامل اصلاح کرده باشید، بعد از عمل یک اسکار یا زخم خطی مشاهده خواهید کرد. پس از برداشت، فولیکول ها زیر میکروسکوپ از نوار مویی جدا می شوند تا تک به تک کاشته شوند.

معمولا بین ۵۰ تا ۳۵۰ تار مو (گرافت) در هر ابرو کاشته می شود؛ این تعداد به میزان ابروها و سلیقه شما بستگی دارد. هر تار مو در محل یک برش کوچک و زاویه دار و در جهت درست کاشته می شود تا ابروها حالت طبیعی به خود بگیرند.

بسیار مهم است که کاشت توسط یک تیم پزشکی مجرب انجام شود تا فولیکول ها به درستی جانمایی شوند و ابروها بصورت طبیعی رشد کنند.

مراحل کاشت ابرو

زمانیکه گرافت ها توسط تیم تخصصی زیر میکروسکوپ ها قرار می گیرند، پزشک تمام نقاطی که قرار است کاشت انجام شود را ایجاد کرده و سپس جهت و زاویه رشد را تعیین می کند.

پس از آن که گرافت ها در هر یک از محل های پیوند ابرو قرار گرفتند طی چند ساعت بعد، اکثر موها پیوند داده می شوند. سپس ابروها بررسی می شوند، تا اطمینان حاصل شود که بیمار و پزشک از شکل و تراکم راضی هستند. این روش تا زمانی که بهترین ابروهای ممکن ایجاد نشود کامل نشده است. پیوند یا کاشت ابرو بسته به تعداد موی های پیوند داده شده معمولا ۴ ساعت طول می کشد.

بیماران می توانند از مطب خارج شوند و فقط کمی حس ناراحتی در ناحیه وجود دارد. در اطراف هر یک از موهای پیوند شده کمی قرمزی برای پنج روز اول یا بیشتر انتظار می رود، پس از آن معمولا به رنگ صورتی در می آید که می تواند با آرایش پنهان شود. بیمار گاه به گاه کبودی و تورم در اطراف چشم ها را برای سه روز اول دارد اما در بیشتر بیماران خفیف است.

اگر بخیه در ناحیه ابرو استفاده شود در طی چند هفته جذب خواهد شد و خط اسکار ظریفی را بر جای خواهد گذاشت و اگر توسط FUE انجام شود، هیچ خطی بر جای نمی گذارد و هیچ نیازی به بخیه نخواهد بود.

موهای پیوند شده در حدود دو تا سه هفته خواهند ریخت و سپس این موها در عرض چهار ماه دوباره رشد خواهند کرد. در طول هفته دوم و سوم، ابرو واقعا خوب به نظر می رسد به طوری که انگار تا به حال موها نریخته اند. در طول شش ماه آینده، ابرو به طور معمول بیشتر و بیشتر پرپشت می شود.

کاشت ابرو چند ساعت طول میکشد؟

عمل کاشت تقریبا بین ۳ تا ۴ ساعت طول می کشد. از آنجایی که به شما قرص آرام بخش داده می شود و محل کاشت و برداشت بصورت موضعی بی حس می شود، دردی احساس نخواهید کرد.

آیا کاندید مناسبی برای عمل کاشت ابرو هستید؟

به طور کلی، اکثر بیماران کاندید مناسب برای پیوند ابرو هستند. شرایط معقول پزشکی برای کاهش خطر عوارض مهم است. بیمارانی که موهای ابروی خود را در نتیجه ی عوامل ژنتیکی، کوتاهی بیش از حد یا حادثه از دست داده اند، معمولا بهترین کاندیداها هستند. کسانی که آلوپسی ناحیه ای (areata) را تجربه کرده اند، آلوپسی فیبروزه ی فرونتال، و یا شرایط متعدد دیگری که منجر به از دست دادن ابرو می شوند، ممکن است به علت ریسک غیر قابل اعتماد رویش مجدد مو کاندیداهای مناسب باشند یا نباشند.

هزینه کاشت ابرو چقدر است؟

کاشت مو و ابرو عمل هایی هستند که هزینه هایشان محدوده وسیعی دارد و به همین دلیل بهتر است برای اطلاع از هزینه نهایی، در جلسه مشاوره با پزشک در مورد آن سوال کنید. هزینه کاشت ابرو شامل موارد زیر می شود:

 • هزینه تجهیزات و امکانات کاشت ابرو
 • هزینه اقلام مصرفی
 • دستمزد تیم تکنسین
 • هزینه مجوزها
 • دستمزد پزشک متخصص پوست و مو
 • هزینه های جاری و پرسنل
برای اطلاعات بیشتر این مطلب را ببینید: 

دوره نقاهت کاشت ابرو چقدر است؟

معمولا بعد از ۱ یا ۲ روز می توانید به محل کار برگردید. محل برداشت بعد از چند روز بهتر شده و در این مدت احتمالا پانسمان خواهید داشت.

پزشک برای شما مسکن و داروهایی تجویز خواهد کرد تا از ورم و التهاب در محل کاشت جلوگیری کند. مراقبت های بعد از عمل را که تیم پزشکی توصیه می کند به دقت دنبال کنید.
تورم در هفته اول معمولا طبیعیست. همچنین ابروها پوسته پوسته می شوند؛ به هیچ عنوان به ابروها دست نزنید. این پوسته ها خود به خود بعد از ۷ تا ۱۰ روز می ریزند و از بین می روند.

چقدر طول می کشد تا نتایج کاشت ابرو نمایان شود؟

بیشتر اوقات ۳ ماه پس از عمل رشد اولیه موها اتفاق می افتد. صبر در این جراحی یک خصوصیت مثبت به حساب می آید زیرا موهای ابرو به آن سرعتی که تصور می کنید رشد نمی کنند.

از نظر پزشکان متخصص پوست و مو، ریختن موهای کاشته شده در ماه اول در هر نوع کاشتی از جمله کاشت ابرو معمول است. البته این موضوع احتمالا شما را نگران خواهد کرد، اما باید بدانید که این مساله طبیعی و موقتی است. بعد از ۶ ماه باید تاحدی ابروها رشد کرده باشند. معمولا بعد از ۱ سال نتایج نهایی قابل مشاهده اند. اگر بعد از ۱۸ ماه از نتایج خود راضی نبودید می توانید ترمیم انجام دهید. با این حال بیشتر مراجعین نتایج مطلوبی می گیرند و نیازی به ترمیم کاشت ابرو ندارند.

کاشت ابرو یا میکروبلیدینگ: کدام بهتر است؟

درکاشت ابرو محل مورد نظر با موهای طبیعی خود شما پر می شود در حالیکه میکروبلیدینگ نوعی از تاتو است که رنگدانه های مویی شکل را بصورت نازک در محل ابرو ایجاد می کند. در یک نظر سنجی در سایت Realself، مخاطبین اعتقاد داشته اند که ۷۳ درصد میکروبلیدینگ و ۹۴ درصد کاشت ابرو ارزش انجام دادن دارند.
اگر شما دچار آلوپسی (طاسی منطقه ای) هستید و می دانیم که کاشت مو در آن ناحیه موفقیت آمیز نخواهد بود، گزینه مناسب میکروبلیدینگ است.

هزینه میکروبلیدینگ پایین تر از کاشت ابرو است اما با توجه به ماندگاری کم (بین ۶ ماه تا ۱ سال) باید دوباره تکرار یا ترمیم شود و شما را متحمل پروسه های تکراری و هزینه های اضافی کند. اگر دیگر قصد انجام میکروبلیدینگ را نداشته باشید و اثر آن از بین برود، احتمالا در قسمت بیرونی خط ابرو رنگ های باقی مانده از آن قابل رویت خواهد بود. ایراد دیگر میکروبلیدینگ این است که این روش ممکن است به فولیکول های مو آسیب زده و در آینده موجب ریزش ابروها شود.

آیا کاشت ابرو عوارض دارد؟

کاشت ابرو به عنوان یک جراحی کم ریسک و ایمن شناخته می شود. عوارض جانبی در نهایت می تواند شامل تورم، التهاب، خارش، پوسته شدن یا دلمه شود و فقط در طول دوره درمان مشاهده می شود.
همچنین ممکن است زخم های (اسکار) کوچک اما قابل مشاهده ای در محل برداشت باقی بماند. البته تجربه و عملکرد پزشک می تواند در کاهش این اسکارها موثر باشد.

توصیه های قبل از کاشت ابرو

معمولا پیش از کاشت ابرو باید یک سری نکات را رعایت کنید تا مشکلی به وجود نیامده و نتیجه مطلوب را به دست آورید.

مراقبت های بعد از کاشت ابرو

مراقبت های بعد از کاشت ابرو به اندازه خود عمل مهم هستند. اگر می خواهید به نتیجه مطلوب برسید و از عوارض احتمالی جلوگیری کنید، حتما مراقبت های بعد از کاشت را به دقت انجام دهید.

مراقبت های ۳ روز اول بعد از کاشت ابرو

حمام بعد از کاشت ابرو

مراقبت های ۳ تا ۱۴ روز بعد از کاشت ابرو

کارهایی که نباید بعد از کاشت ابرو انجام دهید

مراقبت های بعد از ۱۴ روز

مراقبت های بعد از ۲ ماه

نتیجه نهایی کاشت ابرو چه موقع مشخص می شود؟

رویش ابروها اول بصورت کرکی بوده و بعد ضخیم می شوند و مویی شکل. تا ۶ ماه پس از کاشت این موضوع را رویت خواهید کرد و بعد از ۸ ماه موهای ضخیم کامل تر می شوند و بعد از یک سال تقریبا این پروسه تکمیل می شود. لطفا صبور باشید و در این مدت ابرو را قضاوت نکنید و مراقبت ها را به درستی انجام دهید.

برای مشاهده نتایج نهایی کاشت ابرو حداقل ۸ ماه تا ۱ سال زمان نیاز است. در این دوران صبور باشید و مراقبت ها را به دقت انجام دهید.

چه زمانی می توانیم به محل کار بازگردیم؟

به طور کلی، می توانید بلافاصله سه روز بعد به کار بازگردید. با این حال، ممکن است بخواهید پنج یا هفت روز منتظر بمانید تا تمام علائم از بین بروند.

تصاویر کاشت ابرو

برای مشاوره و رزرو وقت فرم زیر را پر کنید:

پیشنهاد ما:

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نیلوفر یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 257 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقتتون بخیر من برای مزوتراپی مو جایی رفتم که بعد از تزریق پیشونیم و صورتم ورم کرد سردرد داشتم موقعی که برای تزریق رفتم عکس گرفتم از دارو الان تحقیق کردم میبینم دارو اشتباهی زدن دارویی که مخصوص ‌‌‌‌‌‌پوست بود زدن به سر من الان خیلی نگرانم فردا میتونم حضوری بیام پیش شما؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام در این خصوص باید از نزدیک معاینه شوید روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید

 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۲۳ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 209 مشاهده پرسش
  یه دختر یه ساله دارم که موهاش کم پشت هست گفتم براش چیکار بکنیم و ایا روغن بادام تلخ براش استفاده کنیم ضرر نداره.ممنون
  1. تصویر کاربر محسن دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   خانم دکتر قرار نیست بعد یه هفته جواب بده؟
  2. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۲۳ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام حجم سوالات بسیار زیاد است و روزانه تقریبا به ۱۰۰ سوال پاسخ می دیم استفاده از این سبک روغن های خیلی تاثیر خاصی از نظر علمی ندارد و بهتر است در این سن اصلا کاری نکنید و اگر باز هم نگران هستید حتما ابتدا با پزشک اطفال مشورت کنید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمدجوادصاحبی دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  سلام،من میخواستم کاشت مو انجام بدم و بیماری دیابت دارم،ایا بخاطر اینکه دیابت دارم نمیتونم کاشت مو انجام بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام بله می توانید و مشکلی نیست برای مشاوره کاشت مو می توانید

   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید

 • تصویر کاربر زینب سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 208 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید . تاتوی ابرو رو ب غیر از لیزر چجوری باید پاکش کرد؟ ممنون میشم جواب بدین 😊
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام تنها روش لیزر کیوسوییچ است که البته آن هم کامل از بین نمیرود معمولا

 • تصویر کاربر رسول شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 211 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ریزش مو دارم و پر کاری تیرویید هم دارم والان برای پر کاری تیرویید دارو میخورم و زینک ۱۰ میلی کرم هم میخورم ولی ریزش موهام فرقی نکرده
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 4 سال پیش)

   برای اظهار نظر در این خصوص باید از نزدیک مهعاینه شوید حتما روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید

 • تصویر کاربر کیان سه شنبه ۲۰ فروردین ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  سلام بهترین روش کاشت مو در ایران چی هست و تراکم زیاد داشته باشه
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۲۰ فروردین ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام چه در ایران چه در تمام دنیا به دو روش 
   FIT
   و
   FUT
   اطلاعاتکامل:
   https://drmajidzadeh.com/1422

 • تصویر کاربر داود یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 241 مشاهده پرسش
  سلام مدت سه ساله که فینستراید ۱ مصرف میکنم تمام موهایی که ریخته بود تو این مدت برگشت ایا فینسترارید عوارض داره ؟تا الان هیچ عوارضی برام نداشته
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 4 سال پیش)

   سلام ببینید تمام داروها حتی یک مسکن ساده هم ممکن است عوارض داشته باشه مهم اینه دارو توسط پزشک تجویز شود و زیر نظر پزشک باشد تا عوارض نداشته باشد زیرا پزشک با بررسی نتایج آزمایشات برای شما تجویز می کند برای اظهار نظر قطعی باید از نزدیک معاینه شوید
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید

 • تصویر کاربر ميلاد یکشنبه ۲۸ بهمن ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 265 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب من ميخام مزوتراپي رو انجام بدم
  ميخوام بدونم چون دوره بدنسازي دارم و گينر و گلوتامين و كراتين مصرف ميكنم مشكلي براي مزوتراپي و پي ار پي ايجاد نميكنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۲۸ بهمن ۹۷( 5 سال پیش)

   سلام در مرحله اول باید بدانید اول باید معاینه شوید تا ببینیم آیا مروتراپی یا پی ار پی برای شما اثر بخش هست یا خیر به صورت ثابت نمی توان گفت برای همه تاثیر دارند زیرا ممکن است کلی زمان و هزینه صرف کنید و هیچ تاثیری برای شما نداشته باشید

   دوم هنگام مراجعه تصویر کاملی از داروهایی مکملی که استفاده می کنید به همراه تصویر از جدول ترکیبات آنها به همراه داشته باشید


   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید

 • تصویر کاربر فرزان پنجشنبه ۱۸ بهمن ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 229 مشاهده پرسش
  لطفادرموردمضرات کاشت مژه وبن مژه توضیح دهیدازراهنمایی شماممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده پنجشنبه ۱۸ بهمن ۹۷( 5 سال پیش)

   سلام کاشت مژه در تمام مقالات معتبر فقط و فقط در زمان حادثه توصیه می شود
   بن مژه هم اطلاعی نداریم که چی هستش

 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۲۵ شهریور ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 173 مشاهده پرسش
  سلام ، بنده ۳۳ ساله هستم و موهای سرم به خصوص قست میانی سر و تاج دچار کم پشتی شده به طوری که احساس میکنم شاید بیش از ۵۰ ٪ موهای کف سرم رو از دست دادم. میخواستم بدونم با توجه به عکس های ارسالی مزوتراپی برای بازگردوندن موهام پاسخگو هست؟ به صورت ژنتیکی نه پدر و نه دایی دچار طاسی یا ریزس موی مردانه نیستن. تصویر از بالا (کف سر) و پشت سر پیوست گردیده است.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۲۵ شهریور ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام برای اظهار نظر باید حتما از نزدیک معاینه شوید، اصلا با تصویر نمی توان تشخیص داد که چه راهکاری مناسب است

   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
درحال دریافت اطلاعات

با ربات تلگرام دکتر گیتا مجید زاده

جواب پرسش های خود را سریع تر دریافت کنید!

برای مشاوره و رزرو وقت فرم زیر را پر کنید:

پرسش از دکتر