عکس کاشت ابرو

کاشت ابرو چگونه انجام می شود؟

نویسنده: دکتر گیتا مجیدزاده

دی 6, 1396
بازدید: 10260

نویسنده: دکتر گیتا مجیدزاده

دی 6, 1396
بازدید: 10260

فهرست مطالب

کاشت ابرو یا بازسازی ابرو پرکردن یا بهبود شکل ابروها از طریق برداشت فولیکول های قسمت دیگری از موهای بدن شما (معمولا پشت سر) می باشد. برای اشخاصی که به خاطر وضعیت بدنی یا اصلاح بیش از حد ابرو ندارند یا ابروهای نازک دارند، کاشت ابرو به عنوان یه راه حل دایمی می تواند ظاهری طبیعی ایجاد کند. 

کاشت ابرو با هر دو روش FUE یا FUG/strip انجام می شود. در هر دو این روش ها، مسئله مهم محل های گیرنده موهاست که جهت و زاویه رشد را تعیین می کند، و همچنین ایجاد ظاهر طبیعی هم حائز اهمیت است. کاشت ابرو چگونه است؟ ما در این مقاله قصد داریم مراحل کاشت ابرو، مزایا و معایب، مراقبت ها، هزینه ها و نتایج آن را به طور کامل شرح دهیم.

از آنجایی که پزشک متخصص و تیم کاشت باید علاوه بر مهارت های فنی کاشت، مهارت های هنری هم داشته باشند، یافتن پزشک و تیم با تجربه برای این جراحی بسیار مهم است. تیم پزشکی می بایست با آناتومی صورت آشنا باشند و ترجیحا از الگوهای ثابت برای کاشت استفاده نکنند.

به دنبال تیم پزشکی ای باشید که از روش های مختلف برای کاشت ابرو استفاده می کنند و تنها یک مدل را پیشنهاد نمی دهند.

چرا کاشت ابرو انجام دهیم؟

روش های دیگری هم برای پرتر نشان دادن ابروها وجود دارد، مثلا یک تتو یا آرایش روزانه، اما باید گفت این روش ها نقاط ضعف زیادی دارند و حتی می توانند منجر به بیماری هایی چون سارکوئیدوز شوند و راه حل طبیعی برای رفع مشکل نیستند. در روش کاشت ابروی طبیعی، موها را مستقیما از پشت گوش یا سرتان می گیرند و از طرفی این روش دائمی است و می توان آن را مطابق میل بیمار انجام داد.

یکی دیگر از مزایای این روش تقریبا بدون درد بودن آن است و اینکه فقط ۵ تا ۷ روز برای ریکاوری زمان لازم است. میزان رشد مجدد موهای پیوند شده بسیار بالا است، گرچه بیمار گاها برای بار دوم کاشت را برای رسیدن به تراکم بیشتری انجام می دهد. 

مزایا و معایب کاشت ابرو

مزایا

معایب

مراحل کاشت ابرو

روش کاشت ابرو چگونه است؟

تنها یک تکنیک برای کاشتن ابروها وجود دارد، درحالیکه از ۲ روش برای برداشتن فولیکول ها از بانک موی شخص استفاده می شود: جداسازی واحدی فولیکول ها (FUE) و جداسازی نواری فولیکول ها (FUT). تفاوت اصلی بین این دو روش در آماده سازی پشت سر و برداشتن مو از آن ناحیه است.

در روش FUE فولیکول های مو تک به تک از بانک موی شما معمولا از پشت سر خارج می شوند. باید ناحیه بانک مو در حدی اصلاح شود که دستگاه پانچ بتواند فولیکول ها را به راحتی خارج کند. در این روش برش ها بصورت دایره ای انجام می شود و حتی با موهای کوتاه هم به خوبی پوشیده خواهد شد. اگر پشت سر را بطور کامل اصلاح کرده باشید، فقط یک سری نقطه سفید خواهید دید.

در برداشت به روش FUT یک برش افقی زده شده و یک نوار از اسکالپ (پوست سر) برداشته می شود. این برش بخیه شده و یک جای زخم باریک از خود به جا می گذارد که معمولا با موهای پشت سر پوشانده می شود.

اگر پشت سر خود را کامل اصلاح کرده باشید، بعد از عمل یک اسکار یا زخم خطی مشاهده خواهید کرد. پس از برداشت، فولیکول ها زیر میکروسکوپ از نوار مویی جدا می شوند تا تک به تک کاشته شوند.

معمولا بین ۵۰ تا ۳۵۰ تار مو (گرافت) در هر ابرو کاشته می شود؛ این تعداد به میزان ابروها و سلیقه شما بستگی دارد. هر تار مو در محل یک برش کوچک و زاویه دار و در جهت درست کاشته می شود تا ابروها حالت طبیعی به خود بگیرند.

بسیار مهم است که کاشت توسط یک تیم پزشکی مجرب انجام شود تا فولیکول ها به درستی جانمایی شوند و ابروها بصورت طبیعی رشد کنند.

مراحل کاشت ابرو

زمانیکه گرافت ها توسط تیم تخصصی زیر میکروسکوپ ها قرار می گیرند، پزشک تمام نقاطی که قرار است کاشت انجام شود را ایجاد کرده و سپس جهت و زاویه رشد را تعیین می کند.

پس از آن که گرافت ها در هر یک از محل های پیوند ابرو قرار گرفتند طی چند ساعت بعد، اکثر موها پیوند داده می شوند. سپس ابروها بررسی می شوند، تا اطمینان حاصل شود که بیمار و پزشک از شکل و تراکم راضی هستند. این روش تا زمانی که بهترین ابروهای ممکن ایجاد نشود کامل نشده است. پیوند یا کاشت ابرو بسته به تعداد موی های پیوند داده شده معمولا ۴ ساعت طول می کشد.

بیماران می توانند از مطب خارج شوند و فقط کمی حس ناراحتی در ناحیه وجود دارد. در اطراف هر یک از موهای پیوند شده کمی قرمزی برای پنج روز اول یا بیشتر انتظار می رود، پس از آن معمولا به رنگ صورتی در می آید که می تواند با آرایش پنهان شود. بیمار گاه به گاه کبودی و تورم در اطراف چشم ها را برای سه روز اول دارد اما در بیشتر بیماران خفیف است.

اگر بخیه در ناحیه ابرو استفاده شود در طی چند هفته جذب خواهد شد و خط اسکار ظریفی را بر جای خواهد گذاشت و اگر توسط FUE انجام شود، هیچ خطی بر جای نمی گذارد و هیچ نیازی به بخیه نخواهد بود.

موهای پیوند شده در حدود دو تا سه هفته خواهند ریخت و سپس این موها در عرض چهار ماه دوباره رشد خواهند کرد. در طول هفته دوم و سوم، ابرو واقعا خوب به نظر می رسد به طوری که انگار تا به حال موها نریخته اند. در طول شش ماه آینده، ابرو به طور معمول بیشتر و بیشتر پرپشت می شود.

کاشت ابرو چند ساعت طول میکشد؟

عمل کاشت تقریبا بین ۳ تا ۴ ساعت طول می کشد. از آنجایی که به شما قرص آرام بخش داده می شود و محل کاشت و برداشت بصورت موضعی بی حس می شود، دردی احساس نخواهید کرد.

آیا کاندید مناسبی برای عمل کاشت ابرو هستید؟

به طور کلی، اکثر بیماران کاندید مناسب برای پیوند ابرو هستند. شرایط معقول پزشکی برای کاهش خطر عوارض مهم است. بیمارانی که موهای ابروی خود را در نتیجه ی عوامل ژنتیکی، کوتاهی بیش از حد یا حادثه از دست داده اند، معمولا بهترین کاندیداها هستند. کسانی که آلوپسی ناحیه ای (areata) را تجربه کرده اند، آلوپسی فیبروزه ی فرونتال، و یا شرایط متعدد دیگری که منجر به از دست دادن ابرو می شوند، ممکن است به علت ریسک غیر قابل اعتماد رویش مجدد مو کاندیداهای مناسب باشند یا نباشند.

هزینه کاشت ابرو چقدر است؟

کاشت مو و ابرو عمل هایی هستند که هزینه هایشان محدوده وسیعی دارد و به همین دلیل بهتر است برای اطلاع از هزینه نهایی، در جلسه مشاوره با پزشک در مورد آن سوال کنید. هزینه کاشت ابرو شامل موارد زیر می شود:

 • هزینه تجهیزات و امکانات کاشت ابرو
 • هزینه اقلام مصرفی
 • دستمزد تیم تکنسین
 • هزینه مجوزها
 • دستمزد پزشک متخصص پوست و مو
 • هزینه های جاری و پرسنل
برای اطلاعات بیشتر این مطلب را ببینید: 

دوره نقاهت کاشت ابرو چقدر است؟

معمولا بعد از ۱ یا ۲ روز می توانید به محل کار برگردید. محل برداشت بعد از چند روز بهتر شده و در این مدت احتمالا پانسمان خواهید داشت.

پزشک برای شما مسکن و داروهایی تجویز خواهد کرد تا از ورم و التهاب در محل کاشت جلوگیری کند. مراقبت های بعد از عمل را که تیم پزشکی توصیه می کند به دقت دنبال کنید.
تورم در هفته اول معمولا طبیعیست. همچنین ابروها پوسته پوسته می شوند؛ به هیچ عنوان به ابروها دست نزنید. این پوسته ها خود به خود بعد از ۷ تا ۱۰ روز می ریزند و از بین می روند.

چقدر طول می کشد تا نتایج کاشت ابرو نمایان شود؟

بیشتر اوقات ۳ ماه پس از عمل رشد اولیه موها اتفاق می افتد. صبر در این جراحی یک خصوصیت مثبت به حساب می آید زیرا موهای ابرو به آن سرعتی که تصور می کنید رشد نمی کنند.

از نظر پزشکان متخصص پوست و مو، ریختن موهای کاشته شده در ماه اول در هر نوع کاشتی از جمله کاشت ابرو معمول است. البته این موضوع احتمالا شما را نگران خواهد کرد، اما باید بدانید که این مساله طبیعی و موقتی است. بعد از ۶ ماه باید تاحدی ابروها رشد کرده باشند. معمولا بعد از ۱ سال نتایج نهایی قابل مشاهده اند. اگر بعد از ۱۸ ماه از نتایج خود راضی نبودید می توانید ترمیم انجام دهید. با این حال بیشتر مراجعین نتایج مطلوبی می گیرند و نیازی به ترمیم کاشت ابرو ندارند.

کاشت ابرو یا میکروبلیدینگ: کدام بهتر است؟

درکاشت ابرو محل مورد نظر با موهای طبیعی خود شما پر می شود در حالیکه میکروبلیدینگ نوعی از تاتو است که رنگدانه های مویی شکل را بصورت نازک در محل ابرو ایجاد می کند. در یک نظر سنجی در سایت Realself، مخاطبین اعتقاد داشته اند که ۷۳ درصد میکروبلیدینگ و ۹۴ درصد کاشت ابرو ارزش انجام دادن دارند.
اگر شما دچار آلوپسی (طاسی منطقه ای) هستید و می دانیم که کاشت مو در آن ناحیه موفقیت آمیز نخواهد بود، گزینه مناسب میکروبلیدینگ است.

هزینه میکروبلیدینگ پایین تر از کاشت ابرو است اما با توجه به ماندگاری کم (بین ۶ ماه تا ۱ سال) باید دوباره تکرار یا ترمیم شود و شما را متحمل پروسه های تکراری و هزینه های اضافی کند. اگر دیگر قصد انجام میکروبلیدینگ را نداشته باشید و اثر آن از بین برود، احتمالا در قسمت بیرونی خط ابرو رنگ های باقی مانده از آن قابل رویت خواهد بود. ایراد دیگر میکروبلیدینگ این است که این روش ممکن است به فولیکول های مو آسیب زده و در آینده موجب ریزش ابروها شود.

آیا کاشت ابرو عوارض دارد؟

کاشت ابرو به عنوان یک جراحی کم ریسک و ایمن شناخته می شود. عوارض جانبی در نهایت می تواند شامل تورم، التهاب، خارش، پوسته شدن یا دلمه شود و فقط در طول دوره درمان مشاهده می شود.
همچنین ممکن است زخم های (اسکار) کوچک اما قابل مشاهده ای در محل برداشت باقی بماند. البته تجربه و عملکرد پزشک می تواند در کاهش این اسکارها موثر باشد.

توصیه های قبل از کاشت ابرو

معمولا پیش از کاشت ابرو باید یک سری نکات را رعایت کنید تا مشکلی به وجود نیامده و نتیجه مطلوب را به دست آورید.

مراقبت های بعد از کاشت ابرو

مراقبت های بعد از کاشت ابرو به اندازه خود عمل مهم هستند. اگر می خواهید به نتیجه مطلوب برسید و از عوارض احتمالی جلوگیری کنید، حتما مراقبت های بعد از کاشت را به دقت انجام دهید.

مراقبت های ۳ روز اول بعد از کاشت ابرو

حمام بعد از کاشت ابرو

مراقبت های ۳ تا ۱۴ روز بعد از کاشت ابرو

کارهایی که نباید بعد از کاشت ابرو انجام دهید

مراقبت های بعد از ۱۴ روز

مراقبت های بعد از ۲ ماه

نتیجه نهایی کاشت ابرو چه موقع مشخص می شود؟

رویش ابروها اول بصورت کرکی بوده و بعد ضخیم می شوند و مویی شکل. تا ۶ ماه پس از کاشت این موضوع را رویت خواهید کرد و بعد از ۸ ماه موهای ضخیم کامل تر می شوند و بعد از یک سال تقریبا این پروسه تکمیل می شود. لطفا صبور باشید و در این مدت ابرو را قضاوت نکنید و مراقبت ها را به درستی انجام دهید.

برای مشاهده نتایج نهایی کاشت ابرو حداقل ۸ ماه تا ۱ سال زمان نیاز است. در این دوران صبور باشید و مراقبت ها را به دقت انجام دهید.

چه زمانی می توانیم به محل کار بازگردیم؟

به طور کلی، می توانید بلافاصله سه روز بعد به کار بازگردید. با این حال، ممکن است بخواهید پنج یا هفت روز منتظر بمانید تا تمام علائم از بین بروند.

تصاویر کاشت ابرو

برای مشاوره و رزرو وقت فرم زیر را پر کنید:

پیشنهاد ما:

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عاطفه یکشنبه ۳ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 208 مشاهده پرسش
  با درود فراوان به خانم دکتر عزیز. البته نمیدونم این سوالی که میپرسم درست است یا نه ولی مطرحش میکنم . خانم دکتر ایا خانم باردار میتونه که اکستنشن مژه انجام بده و ماسک استفاده کنه که بوی مواد اذیتش نکنه ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۳ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام عزیزم سلامت باشید متاسفانه این مساله در حوزه تخصص ما نیست با پزشک زنان مشورت بفرمایید
 • تصویر کاربر مهران پنجشنبه ۳۱ خرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام خدمت خانم دکتر، روش prp و مزو تراپی بدون مصرف قرص فیناستراید ۱میلی گرم تاثیر دارد و این قرص را چه مدت باید مصرف کنیم؟ واینکه پزشکان میگویند با مصرف این قرص مردان دارای فرزند دختر میشوند؟ سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده پنجشنبه ۳۱ خرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام حقیقتا تجویز دارو نیازمند معاینه از نزدیک است و یک نسخه ثابت برای تمام افراد موجود نیست
   اینکه مصرف این قرص باعث می شود فرزندتان دختر شود هم حقیقت ندارد
 • تصویر کاربر مینا سه شنبه ۸ خرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 207 مشاهده پرسش
  طبق عکس ارسالی امکان کاشت ابرو برای من وجود داره؟ برداشت خال برای شفاف سازی و رفع جوش و جای جوش برای من چه روشی مناسب هست و هزینه این کار چقدر میشه؟ برای برطرف کردن گودی زیر چشم و تیرگی دور چشمم چه راه حلی وجود داره و هزینه چه مقدار میشه؟ برای لبم میخواستم بزرگتر و خوش فرم تر نشون داده بشه تزریق ژل مناسب هست چون نمیخوام مصنوعی و تابلو باشه هزینه چقدر میشه؟
  و تمام این مواردی که گفتم طول درمان داره و آیا کبودی و جای زخم داره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۸ خرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   بله امکان کاشت ابرو هست (البته برای اظهار نظر قطعی باید موهاتون از نزدیک معاینه شود)
   برای شفاف شدن و جای جوش حتما باید از نزدیک معاینه شوید
   راه کارهای رفع تیرگی و گودی زیر چشم شامل تزریق فیلر زیرچشم، مزوتراپی، کربوکسی تراپی و.. است برای تشخیص اینکه کدام مناسب شماست باید از نزدیک شوید
   در خصوص تزریق لب، 2 مقاله زیر را کامل مطالعه بفرمایید:
   https://drmajidzadeh.com/187
   https://drmajidzadeh.com/666
 • تصویر کاربر مینا دوشنبه ۷ خرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 178 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید
  میخواستم بدونم بعضی از قسمتهای ابروم کم پشت تر هست امکان کاشت و کادر دار کردن ابروهام وجود داره؟
  و اینکه کاشت مژه انجام میشه ؟
  و هزینه هر کدوم چقدر هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده دوشنبه ۷ خرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام بله امکان کاشت هست، جهت برآورد هزینه حتما باید ابروهای شما از نزدیک معاینه شود

   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربر سارا یکشنبه ۶ خرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 161 مشاهده پرسش
  باسلام
  همسرمن دوبار کاشت مو انجام داده مزوتراپی دربحث تقویت و پرپشتی بیشتر کمک میکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۶ خرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام برای اظهار نظر باید از نزدیک معاینه شوید روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربر مونا سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 225 مشاهده پرسش
  موهامو بکارم دیگه نمیریزه ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام خیر نمی ریزد
   اما ریزش ناشی از سن ممکن است در هر فردی رخ دهد، حتی کسی که کاشت انجام داده است
   اطلاعات بیشتر:
   https://drmajidzadeh.com/1422
 • تصویر کاربر ادیب چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  کاشت به چه روشی انجام میشه و براساس عکسا چقدر هزینه میشه
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام به روش FIT و FUT برای اظهار نظر هم باید از نزدیک معاینه شوید اطلاعات بیشتر:
   https://drmajidzadeh.com/1422
 • تصویر کاربر یونس دوشنبه ۲۷ فروردین ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 209 مشاهده پرسش
  با سلام بنده 31 سال سن دارم و نیاز به مشاوره و راهنمایی جهت کاشت مو دارم از وسط سرم تاس هست تا جلو سرم میخوام ببینم با این وضعیت ایا کاشت بدردمن میخوره ؟ و واقعا موهای من مثل گذشته میشه ؟ و همچنین راجب هزینه و زمان کاشت هم توضیح بدید با تشکر اینم وضعیت کنونی موهای سرم
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده دوشنبه ۲۷ فروردین ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام بله میتوان کاشت انجام داد، اما برای اینکه توضیح داده شود کاشت تا کجا سر شما انجام می شود حضورا باید از نزدیک معاینه شوید
   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
 • تصویر کاربر ساناز دوشنبه ۲۷ فروردین ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 227 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر ببخشید کاشت ابرو میخواستم آیا شماانجام میدین؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده دوشنبه ۲۷ فروردین ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام بله کاشت ابرو هم انجام می شود


   https://drmajidzadeh.com/1422
 • تصویر کاربر یاسمن دوشنبه ۲۷ فروردین ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  آیا لیفت ابرو‌ انجام میدهید؟هزینه؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده دوشنبه ۲۷ فروردین ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام به روش جراحی خیر، بهتون هم توصیه نمی کنم
   اما با تزریق بوتاکس می توان مقدار انتهای ابرو رو بالا برد
   اطلاعات بیشتر در مورد بوتاکس:
   https://drmajidzadeh.com/162
درحال دریافت اطلاعات

با ربات تلگرام دکتر گیتا مجید زاده

جواب پرسش های خود را سریع تر دریافت کنید!

برای مشاوره و رزرو وقت فرم زیر را پر کنید:

پرسش از دکتر