استفاده از بوتاکس آیا عوارض دارد؟ بوتاکس دیسپورت؟ یا بوتاکس کانادایی؟

نویسنده: دکتر گیتا مجیدزاده

اردیبهشت 7, 1396
بازدید: 15606

نویسنده: دکتر گیتا مجیدزاده

اردیبهشت 7, 1396
بازدید: 15606

فهرست مطالب

توده های هایپواکو در ناحیه صورت؛ این جواب سونوگرافی چهره زن میانسالی بود که چند ماه پیش برای بوتاکس اقدام کرده بود. این زن میانسال حالا چند وقتی است که با آزمایش های گوناگون به پزشکان مختلف مراجعه می کند تا شاید عوارض ناشی از بوتاکس را درمان کند.

متاسفانه، تصور ماندگاری بیشتر و قیمت ارزان تر دلایلی بود که این خانم و صدها نفر دیگر را به سمت استفاده از بوتاکس های چینی و یا بوتاکس های چینی تقلبی که با نام کانادایی عرضه می شوند، برده است.

⛔⛔به علت آزاردهنده بودن، تصویر این فرد را قرار ندادیم⛔⛔

عوارض بوتاکس

قائم مقام مرکز تحقیقات کاربرد لیزر در علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی در این گزارش گفت: ” اگر بوتاکس آگاهانه و به صورت علمی انجام شود، نتایج خوبی به همراه دارد، ابتدا از سم بوتاکس در چشم پزشکی برای رفع لوچی و اسپاسم چشم استفاده می شد که پس از مشاهده اثرات آن در بهبود چین و چروک و اخم و همچنین عدم عارضه برای جوانسازی در کل دنیا باب شد.

مزایای بوتاکس دیسپورت

سرعت

در بسیاری از موارد، بیماران ممکن است بلافاصله نتیجه تزریق بوتاکس را متوجه شوند. در موارد دیگر، ممکن است یک یا دو روز طول بکشد، اما بیشترین زمان آن، حداکثر یک هفته طول می کشد تا اثرات کامل درمان بوتاکس ظاهر شود. همچنین این روش بسیار سریع است و بسیاری از بیماران از این روش سریع برای رسیدن سریع به اهداف خود استفاده می کنند .

 کمتر تهاجمی بودن

تزریق بوتاکس، کمتر از روش های دیگر زیبایی مانند فیلر های پوست کشنده است اما همچنان نتایج مشابهی دارد که مزیت عمده درمان بوتاکس است.

عوارض جانبی موقت

همانند هر نوع درمان پزشکی و زیبایی، بوتاکس نیز عوارض جانبی دارد. با این حال، اکثر این عوارض جانبی بسیار موقت هستند و اغلب بیش از چند روز طول نمی کشند .

استفاده چندگانه

یکی از مزایای سودمند بوتاکس این است که می تواند برای درمان موارد زیاد زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد، به این معنی که این یک درمان متنوع و ارزشمند است.

رفع خط اخم و چروک پیشانی و دور چشم با تزریق بوتاکس

معایب بوتاکس

نتایج موقت

یکی از معایب برجسته بوتاکس این است که اثرات درمان موقت می باشد و دو تا هشت ماه طول می کشد.  بیماران مجبور به انجام مجدد تزریق می باشند .

درد

یکی دیگر از ضعف درمان بوتاکس این است که می تواند دردناک باشد. تزریق معمولا با سوزن های کوچک انجام می شود که ممکن است برای بعضی از بیماران دردناک باشد.

کبودی

تقریبا تمام درمان های بوتاکس، باعث کبودی در اطراف محل تزریق می شود . این امر ممکن است ناخوشایند باشد، اما تنها یک یا دو روز طول خواهد کشید.

دوام

همانطور که ذکر شد، بوتاکس دائمی نیست، به این معنی که باید مجدد انجام شود . با گذشت زمان، افزایش تزریقات ممکن است دوز سم را افزایش دهد

تزریق بوتاکس در 20 سالگی

در این مطلب تعدادی از رایج ترین عوارض جانبی احتمالی تزریق بوتاکس و اقدامات لازم برای هر کدام بیان شده اند. تزریق بوتاکس در صورتی که توسط یک پزشک با تجربه انجام شود، معمولا ایمن خواهد بود. قبل از تزریق بوتاکس، حتما با یک متخصص پوست مشورت کنید.

در صورتی که بوتاکس تزریقی به تایید سازمان غذا و دارو نرسیده یا توسط پزشکی بدون تجربه تزریق شود، احتمال بروز عوارض جانبی نامطلوب، افزایش خواهد یافت. اغلب پزشکان تزریق بوتاکس را در صورت بارداری، شیردهی یا حساسیت به پروتئین موجود در شیر گاو، توصیه نمی کنند.

عوارض بوتاکس دیسپورت

۱- کبودی، تورم و درد خفیف

اغلب اوقات، واکنش به تزریق بوتاکس و فیلر، در محل تزریق اتفاق می افتد. تجربه کبودی، تورم و درد خفیف در محل تزریق رایج بوده و ورود کوچک ترین سوزن به بدن نیز می تواند سبب بروز این علائم شود.

کبودی هنگامی ایجاد می شود که عروق خونی آسیب بینند. با این که افراد باید درباره شرایط شخصی خود با پزشک صحبت کنند اما اقداماتی برای به حداقل رساندن کبودی یا اجتناب از بروز آن وجود دارد. از جمله این موارد می توان به نمونه های زیر اشاره کرد:

کاندیدای بلفاروپلاستی

۲- علائم شبیه به آنفلوآنزا

یک مطالعه بیان داشت که ۹.۲ درصد از ۲۱۸ بیماری که تحت بررسی قرار گرفتند، به علائمی همچون علائم آنفلوآنزا دچار شدند. این علائم معمولا در اولین ماه پس از درمان رخ داده و معمولا شدتی خفیف تا متوسط دارند. علائم می توانند مشابه علائم عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی و به همراه تب و خستگی باشند. علائم یاد شده را با پیروی از اقدامات ساده زیر می توان رفع کرد:

۳- سردرد

برخی بیماران پس از فرایند تزریق بوتاکس به سردرد دچار می شوند. تاکنون علت دقیق این سردرد بیان نشده اما برخی فرضیه های پیرامون آن به شرح زیر هستند:

 • برخورد تصادفی سوزن با استخوان پیشانی
 • انقباض بیش از حد برخی عضلات صورت
 • ناخالصی های احتمالی در برخی انواع بوتاکس

 اقدامات لازم برای رفع این عارضه به صورت زیر بیان شده اند:

با این که علت دقیق سردرد ناشناخته است اما با مصرف دارو های مسکن بدون نسخه، همچون استامینوفن می توان آن را به آسانی برطرف کرد. رهایش از درد، ظرف چند ساعت پس از مصرف داروی های بدون نسخه صورت می پذیرد. افراد باید جهت کسب توصیه های مخصوص شرایط خود با پزشک مشورت کنند.

۴- یبوست و حالت تهوع

درد معده، حالت تهوع یا یبوست می توانند در ۱ تا ۱۰ درصد بیماران بروز دهند. این علائم شدتی خفیف تا متوسط داشته و معمولا از چند روز تا ۲ هفته ماندگار هستند. یبوست و حالت تهوع را می توان با پیروی از موارد زیر برطرف کرد:

درمان گامی اسمایل (لبخند لثه ای) با بوتاکس

۵- خشکی دهان

گاهی اوقات، افراد پس از تزریق بوتاکس خشکی دهان را تجربه می کنند. این عارضه چندان غیر رایج نبوده و معمولا ظرف چند روز برطرف می شود. هر کدام از علائم زیر می توانند بیانگر خشکی دهان در اثر تزریق بوتاکس باشند:

 1. خشکی یا چسبندگی در دهان
 2. غلیظ و چسبناک شدن بزاق
 3. احساس خشکی یا گرفتگی گلو
 4. مشکل در بلع

جهت رهایی از خشکی دهان می توان توصیه های زیر را امتحان کرد:

 • به صورت متداول، جرعه هایی کوچک از آب بنوشید
 • یک آبنبات بدون شکر را بمکید
 • آدامس بدون شکر بجوید
 • از دهان شویه های بدون الکل استفاده کنید

۶- دیس فاژی یا مشکل در بلع

از آن جایی که پاسخ به بوتاکس می تواند در بین بیماران بسیار متفاوت باشد، مشکل در بلع ممکن است پس از حرفه ای ترین تزریقات بوتاکس نیز انجام شود. در حالی که مقداری بوتاکس برای یک فرد کافی نیست، برای فردی دیگر بیش از حد نیاز به شمار می رود. تزریق مقدار زیاد بوتاکس سبب انتشار آن به عضلات اطراف ناحیه تزریق و فلج شدن آن ها می شود.

این عارضه جانبی معمولا ظرف ۲ تا ۱۰ روز پس از درمان بروز داده و تقریبا همیشه به صورت خود به خود برطرف می شود. افراد باید علائم دقیق خود را برای پزشک بیان کنند تا در صورت نیاز مقدار تزریق در نوبت های بعدی متعادل شود. در صورت تجربه مشکل در بلع، پس از تزریق بوتاکس می توان اقدامات زیر را انجام داد:

مشکل در بلع

۷- افتادگی پلک ها

هنگامی که بوتاکس به پیشانی یا ناحیه بین دو چشم انتشار می یابد، ممکن است افتادگی پلک ها رخ دهد. یکی از دلایل انتخاب بوتاکس می تواند کاهش ظاهر خطوط اخم یا پیشانی باشد. گاهی اوقات مقداری بوتاکس به پلک بالایی منتشر شده، عضلات نگه دارنده آن را فلج کرده و افتادگی آن ها را رقم می زند.

افتادگی پلک ها ظرف ۴ تا ۶ هفته برطرف شده اما جهت تسکین علائم آن می توان روش های زیر را امتحان کرد:

 • آپراکلونیدین: یک قطره چشمی است که می تواند به رفع افتادگی چشم ها کمک کند.
 • تزریق بوتاکس بیشتر با هدف فلج کردن عضلات متقابل
 • انتخاب پزشک مناسب می تواند خطر ابتلا به عوارض جانبی همچون افتادگی پلک ها را به طور چشم گیری کاهش دهد.

کلینیک زیبایی دکتر گیتا مجیدزاده 

برای مشاوره و رزرو وقت فرم زیر را پر کنید:

پیشنهاد ما:

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حیدری دوشنبه ۲۸ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 397 مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید
  صورت من نسبت به بدنم خ لاغر و کوچکتره و در اثر استرس و رژیم لاغرتر هم شده
  پزشکم بهم پیشنهار تزریق چربی داد ولی تو سرچ هایی که کردم خیلی ها ناراضی بودن به علت گوله گوله شدن،عدم قرینگی و.... میخواستم نظر شما رو بدونم که برای زیر چشم و گونه فیلر تزریق کنم امن تر و بهتره یا چربی؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده دوشنبه ۲۸ تیر ۰( 2 سال پیش)
   سلام وقت بخیر معمولا برای تزریق زیر چشم با توجه به نیاز این ناحیه تصمیم گیری میشود که تزریق فیلر انجام شود یا چربی معمولا تزریق فیلر پیشنهاد میشود چون در واقع مراحل تزریق چربی را ندارد و برای بیمار درد اور نیست اما تزریق چربی همان طور که میدانید از چربی بدن خودتون استفاده میشه و مراحل طولانی تری دارد
  2. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده دوشنبه ۲۸ تیر ۰( 2 سال پیش)
   برای اطلاعات بیشتر در موردتزریق ژل زیر چشم میتونید لینک زیر رو مطالعه کنید
  3. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده دوشنبه ۲۸ تیر ۰( 2 سال پیش)
  4. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده دوشنبه ۲۸ تیر ۰( 2 سال پیش)
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 341 مشاهده پرسش
  با سلام،ماه قبل برای اولین بار،بوتاکس خطوط ماریونت انجام دادم،سه روز بعد احساس هراس و تنگی نفس پیدا کردم،آیا میتونه ناشی از عوارض بوتاکس باشه؟ دکتر اعصاب میگن حمله پنیک هست،ضمنا مدتی است که نسبت به بوی عطر و شوینده ها هم همین احساس رو دارم.😥😥
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام حتما این مساله رو با پزشک اعصاب و روان درمیان بگذارید

 • تصویر کاربر صنم یکشنبه ۱ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 353 مشاهده پرسش
  برند هاي ژل لب ؟قيمت و كدام برند بهتر است؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۱ تیر ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام عزیزم

   اطلاعات کامل در لینک زیر موجود است.

   https://drmajidzadeh.com/187

 • تصویر کاربر پریا یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 363 مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشید
  سردرد و سرگیجه از عوارض بوتاکس هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام عزیزم

   اطلاعات کامل درمورد بوتاکس در لینک زیر موجود است.

   https://drmajidzadeh.com/162

 • تصویر کاربر اسما چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 370 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخير
  دكتر من براي تزريق تصميم قطعي رو گرفتم كه پيش شما بيام حتما براي فيلر زير چشم و گونه و بوتاكس پيشاني(جهت بالا بردن ابرو) البته صدردصد كار رو ميخوام به خودتون بسپرم ولي مدنظر خودم اين نواحي هست اگر موافق نباشيد انجام نميدم.
  ولي موضوع مهم برام اين هست كه چون ازكرج ميخوام بيام و پسرم خيلي كوچيكه رفت امد برام سخته ميخواستم همون روز كه تزريق انجام ميدم توسط اقاي دكتر هم ويزيت پوست و مو بشم حتما.
  ايا امكانش هست؟؟؟
  واينكه ايا نوبت دهي فقط ازطريق سايت هست يا تماس هم بگيريم وقت رو اوكي ميكنن؟؟
  ممنون از شما🙏🏻🌸
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام عزیزم

   بسیار ممنون از لطفی که نسبت به ما دارید.شما میتونید تعیین نوبتتون رو برای تزریق از طریق سایت انجام بدید و برای تعیین نوبت با اقای دکتر میتونید با شماره های مطب تماس بگیرید و زمان مورد نظرتون رو با همکاران ما هماهنگ کنید.البته این رو باید در نظر داشته باشید از بوتاکس برای چروک های صورت استفاده میشه و در بعضی موارد باعث بالا رفتن مقدار کمی از انتهای ابرو میشود. 

 • تصویر کاربر میسا چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 374 مشاهده پرسش
  سلام,وقت بخیر,,خانم دکتر ایا تزریق انزیم هیالاز برای کاهش سایز بینی گوشتی موثر هست,یا فقط تبلیغات الکی هست؟؟؟
  ممنونم,از,سایت خوبتون
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام عزیزم

   این روش مورد تایید ما نیست و لطفا برای امور زیبایی سراغ روش های عجیب نرید.ایمن ترین روش برای کوچک کردن بینی عمل جراحی بینی میباشد.

 • تصویر کاربر فرزاد پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 344 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر ببخشید شما بوتاکس کانادایی هم تزریق میکنید
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام وقت بخیر

   خیر، اطلاعات کامل در مورد بوتاکس در لینک زیر موجود است

   https://drmajidzadeh.com/162

 • تصویر کاربر فائزه جمعه ۸ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 373 مشاهده پرسش
  سلام هزینه اصلاح فرم چانه و تزریق ژل لب رو لطفا بگین
  و ایا خانوم دکتر اصلاح فرم چانه رو به صورت دائمی انجام میدن ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده جمعه ۸ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام عزیزم

   برای اصلاح فرم چانه از تزریق ژلهای هیالورونیک اسید استفاده میشه که ماندگای آنها بین 6 تا 18 ماه هستش اطلاعات کاملتر در لینک زیر موجود است

   https://drmajidzadeh.com/666

 • تصویر کاربر سمانه یکشنبه ۱ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 351 مشاهده پرسش
  سلام من دیروز فیلرزیر چشم و خط خنده تزریق کردم که ماله زیر چشمم گلوله کوچک درست شده خط خندم نامتقارن به نظر میرسه
  میخواستم بدونم طبیعی یا چی؟
  پریود بودن زمان تزریق تاثیر منفی داره رو فیلر یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۱ تیر ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام عزیزم

   ما در جریان روند تزریق شما نبودیم که اجازه اظهار نظر داشه باشیم برای اظهار نظر تخصصی لازم هست از نزدیک معانه شوید.

 • تصویر کاربر معط سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 376 مشاهده پرسش
  سلام من سال قبل (96)برای لاغری صورتم ژل تزریق کردم ولی الان حدودی ازما است که برامدگی های غده مانندی در صورتم تشکیل شده که نتیجه عدم تجزیه ژل مربوطه است آنزیم ایالات هم درما بهمن گذشته تز یق کردم بی نتیجه بود میخواستم بپرسم غیراز تخلیه راه دیگری وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸( 5 سال پیش)

   سلام برای اظهار نظر باید حتما از نزدیک معاینه شوید حتما

   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید

درحال دریافت اطلاعات

برای مشاوره و رزرو وقت فرم زیر را پر کنید:

پرسش از دکتر