همه چیز درباره بیماری پوست مرغی

عارضه پوست مرغی یا کراتوزیس پیلاریس یک بیماری بسیار شایع پوستی بوده که افراد را در همه ی رده های سنی درگیر می کند. کراتوزیس پیلاریس ممکن است از نظر زیبایی ناخوشایند باشد، اما برای سلامتی کاملا بی ضرر است.

عارضه پوست مرغی یک بیماری خوش خیم بوده که با تعداد زیادی زائده ی کوچک و قرمز یا در درجه ی نخست لکه های تیره ی اطراف فولیکول های مو در قسمت فوقانی بازو، پاها، باسن و گاهی اوقات گونه ها خود را نشان می دهد. کراتوزیس پیلاریس باعث ایجاد حالتی شبیه پوست مرغ و دون دون می شود.  این بیماری حتی در افراد کاملا سالم نیز شایع است.

 چه کسی ممکن است به بیماری پوست مرغی مبتلا شود؟

همه ی افراد می توانند به کراتوزیس پیلاریس یا بیماری پوست مرغی مبتلا شوند. اگرچه این بیماری پوستی بیشتر در کودکان و نوجوانان شایع است، اما به فراونی در بالغین نیز مشاهده می شود. خانم ها در مقایسه با آقایان بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند. هرچند عارضه پوست مرغی ممکن است در هر سنی بروز یابد، سن بروز بیماری معمولا ده سال اول زندگی بوده و ممکن است در طی بلوغ بدتر شود. به نظر می رسد این بیماری ارثی باشد و معمولا در افراد دوقلو به طور همسان دیده می شود. این بیماری همچنین در کسانی که بیماری پوستی درماتیت آتوپیک (نوعی التهاب پوستی ارثی) و یا افرادی که پوست خشک دارند مشاهده می شود.

عکس پوست مرغی

چه چیزی سبب بیماری پوست مرغی میشود؟

علت اصلی این بیماری ناشناخته است. به نظر میرسد این بیماری با اشکال در ساخت بیش از حد کراتین در پوست مرتبط باشد. افراد مبتلا به کراتوزیس پیلاریس یک نقص ژنتیکی مستعد کننده داشته و بقیه اعضای خانواده ی آن ها نیز تحت تاثیر قرار می گیرند. کراتوزیس پیلاریس میتواند به همراه ایکتیوزیس ولگاریس، پوست خشک، آلرژی تنفسی فصلی (تب یونجه)، رینیت (التهاب مخاط بینی)، آسم، اگزما و درماتیت آتوپیک خود را نشان دهد.

 برآمدگی های کراتوزیس پیلاریس به نظر می رسد که در اثر تجمع مقادیر اضافی کراتین که از لایه ی سطحی پوست در فولیکول های موی فرد منشا می گیرند به وجود آمده باشند. اگر پوست زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار بگیرد، یک ضخیم شدگی خفیف و سوراخ هایی در فولیکول مو مشاهده می شود. لایه ی فوقانی پوست ممکن است دارای گشاد شدگی عروق سطحی باشد که سبب ایجاد پوستی قرمز و یا ظاهر گُر گرفته می شود.

علائم بیماری پوست مرغی چیست؟

معمولا بیماران کراتوزیس پیلاریس با بثورات پراکنده و خفیف خیلی کوچک قرمز یا برآمدگی های تیره مشخص می شوند. ناحیه  درگیر ممکن است ظاهری طبیعی یا کاغذ مانند داشته باشد. بعضی از برآمدگی ها ممکن است کمی قرمز باشند، حتی ممکن است هاله ای قرمز داشته باشند که به معنی التهاب است.

 گاهی اوقات امکان دارد موهای کوچک در زیر برآمدگی ها وجود داشته باشند. بیماران ممکن است از پوست زبر و ظاهر نامرتب و بد پوستشان در اثر عوارض بیماری ناراضی باشند. گونه ها ممکن است صورتی، قرمز، گرگرفته و حتی ظاهری با پوست پوست های کوچک داشته باشند.

درمان آکنه با پانچ صورت

چه پزشکی بیماری پوست مرغی را درمان می کند؟

خیلی از متخصص های عمومی و متخصصان اطفال می توانند این بیماری را تشخیص داده و آن را درمان کنند. گاهی اوقات ممکن است نیاز به ارجاع به متخصص پوست باشد.

پزشکان چگونه بیماری پوست مرغی را تشخیص می دهند؟

تشخیص این بیماری بسیار ساده بوده و بر پایه ی شواهد پوستی معمول آن روی نواحی مشخصی مانند قسمت فوقانی بازو می باشد. سابقه ی خانوادگی کراتوزیس پیلاریس بسیار کمک کننده و مهم است، زیرا این بیماری با مسائل ژنتیکی ارتباط قوی ای دارد. تشخیص با معاینه ی بالینی پزشک تایید میشود.

آیا آزمایشاتی برای کمک به تشخیص بیماری پوست مرغی وجود دارند؟

از آن جا که وجود کراتوزیس پیلاریس به راحتی قابل تشخیص است، تست آزمایشگاهی خاصی برای تشخیص آن نیاز نیست. نمونه برداری پوست ممکن است برای بیماران غیر معمول یا افرادی با درگیری گسترده کمک کننده باشد.

آیا رژیم غذایی با بیماری پوست مرغی ارتباط دارد؟

رژیم غذایی روی کراتوزیس پیلاریس تاثیری ندارد. کمبود ویتامین آ ممکن است باعث بروز علائمی شبیه به کراتوزیس پیلاریس شود، اما این شرایط باعث ایجاد بیماری پوست مرغی نمیشود.
تمیز کردن پوست صورت

آیا کراتوزیس پیلاریس قابل درمان است؟

می توان گفت درمان شناخته شده ای برای این بیماری وجود ندارد. این بیماری بعضی اوقات خود به خود و بدون درمان از بین میرود. آیا برای کراتوزیس پیلاریس داروهای خانگی ای وجود دارد؟

برای بهبود آن موارد زیر را انجام دهید:

1- از خشک شدن پوستتان با انجام اقدامات لازم جلوگیری کنید، به خصوص در ماه های سرد سال
2- از صابون های ملایم استفاده کنید.
3- برای لکه های پوستی از لوسیون های مخصوص آن استفاده کنید.
4- روزی دو بار ناحیه ی مربوطه را با لوسیون ماساژ دهید.
برای بهبود آن موارد زیر را انجام ندهید:
1- از صابون ها و پاک کننده های تند استفاده نکنید.
2- سعی نکنید ناحیه مربوطه را خراش دهید تا از بین برود.
3- بعد از استفاده از کرم های موضعی انتظار بهبودی فوری نداشته باشید.

4- هیچ وقت نا امید نشوید.

عکس کراتوزیس پیلاریس

برای درمان پوست مرغی چه کنیم؟

برای کنترل کراتوزیس پیلاریس و بهبود پوست درمان های مختلف و متنوعی وجود دارد. اغلب بعد از یک مدت چرب کردن پوست بهبودی موقت خوبی حاصل می شود. به عنوان یک قانون کلی، نیاز است درمان ادامه داشته باشد. با این وجود که درمان قطعی کاملی برای کراتوزیس پیلاریس وجود ندارد، برای بهبود علائم آن لوسیون ها و کرم های پوستی مختلفی وجود دارند. باید این موضوع را در نظر بگیرید که درمان های مختلف، در همه ی افراد یکسان نبوده و پاسخ دهی متفاوتی دارند. از بین بردن کامل بیماری احتمالا ممکن نیست. در خیلی افراد ممکن است کراتوزیس پیلاریس خود به خود و بدون هیچ درمانی بهبود یابد.

کرم برای رفع پوست مرغی

برای جلوگیری از خشک شدن پوست اقدامات لازم مانند استفاده از صابون پاک کننده ی ملایم را انجام دهید. چرب کردن پوست در بیشتر موارد اصلی ترین درمان در اکثر افراد است. افرادی که به بیماری خفیف مبتلا شده اند ممکن است با استفاده از مرطوب کننده های بدون نسخه مانند کتافیل یا لوسیون لوبریدرم بهبود یابند. به علاوه برای افرادی که بیماری جدی تری دارند لوسیون هایی مانند لوسیون لاکتیک اسید، لوسیون آلفا هیدروکسی اسید، کرو اوره، سالیسیلیک اسید و کرم های موضعی استروئیدی ممکن است مفید باشند.

ناحیه ی مربوطه باید روزی یک یا دو بار با پاک کننده هایی که نام برده شد ششسته شود. لوسیون ها باید روزی یک تا دو بار در ناحیه مربوطه ماساژ داده شوند. پوست خشک و تحریک شده را باید فقط با مرطوب کننده های ملایم درمان کرد تا التهاب آن کاملا برطرف شود.

ندرتا ممکن است پزشکان کرم های موضعی استروئیدی را برای پوست هایی که خارش داشته و قرمز شده اند، برای 7 تا 10 روز تجویز کنند.

لیزر برای درمان پوست مرغی

خیلی از درمان ها مانند لیزر کربن دیا اکسید برای کراتوزیس پیلاریس امتحان شده اند و نتایج مختلفی داشته اند. به این دلیل که هیچ درمان قطعی شناخته شده ای برای کراتوزیس پیلاریس وجود ندارد، مهم است که در برخورد با آن احتیاط بیشتری داشته و انتظار بهبود سریع نداشته باشید.

به این دلیل که این بیماری یک بیماری مزمن بوده و نیاز به نگهداری طولانی مدت دارد، ممکن است خیلی از درمان ها نیاز به تکرار داشته یا نیاز باشد تا طولانی مدت استفاده شوند.

 

امیدوارم این مقاله برایتان مفید و کاربردی باشد
با احترام
دکتر گیتا مجیدزاده
پوست | مو | زیبایی | لیزر موهای زائد
.
.
زعفرانیه | مقدس اردبیلی | بین پسیان و میدان الف | ساختمان پزشکان ١٠٠ | واحد ۴٠٣
☎️ 02122657900
☎️ 02122657916
☎️ 02126212554

مرکز زیبایی پوست، مو و لیزر موهای زائد دکتر گیتا مجید زاده

همه چیز درباره بیماری پوست مرغی
5 (100%) 1 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرنفس چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر روزتون بخیر
  من دچار عارضه پوست مرغی ژنتیکی هستم!
  برخی دکترها گفتند با لیزر برخی گفتن با کرم های ساختنی و برخی دیگه گفتن از کلیه و کبد چربه! چند دکتر هم ک گفتن کلا خوب تمیشه! میخواستم نظر شماروهم بدونم!؟!؟!؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهچهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام سلامت باشید مطلب زیر را حتما بخوانید:
   https://drmajidzadeh.com/1570

 • تصویر کاربرkh جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  خانم دکتر من بعد اپیلاسیون دستام کلی جوش های زیر پوستی میزنه دون دون میشه ینی همون پوست مرغی بعضی اوقاتم سفید میشه که موداخل جوشا هس وبعضی وقتام جوش سرسیاه میزنه خانم دکتر چه کرمی خوبه که اینا ازبین بردن توروخدا خیلی زشت شده دستام 😢😞
  1. تصویر کاربرkhیکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش)
   خانم دکتر میشه بگین چه کرمی خوبه واسه این مشکل من
  2. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهجمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام 🌼
   به هر حال استفاده از روش هاي سنتي رفع موهاي زائد يه مقدار عوارض را داره كه ليزر فراگير شده، واينكه اگر ما يه كرمي رو به شما تجويز بكنيم خيلي غير علمي و تجاريه ( مثل تبليغات تلوزيوني، اينترنتي كه مثلا اين دارو براي همه مناسبه)
   پس بهتره كه حتما از نزديك معاينه بشيد.
   روزهاي شنبه تا چهارشنبه عصر ها تعيين نوبت بفرماييد.🌸🙏🏼
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرمهتاب سه شنبه ۲۵ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بهترین وسریعترین درمان پوست مرغی پوست چیه به نظرتون
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهسه شنبه ۲۵ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام مطلب زیر را حتما بخوانید:
   https://drmajidzadeh.com/1570

 • تصویر کاربررها یکشنبه ۲۳ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید دکتر من چوش های صورتم و میکنم هخواستم ببینم برای ترمیم زخم جوش هام کرم erikeh مناسبه؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهیکشنبه ۲۳ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام اصلا این کار رو نکنید چون با بهترین روش ها و گران ترین روش ها عملی مثل لیزر پانچ میکرونیدلینگ هم ممکن بین ۳۰ تا ۶۰ درصد بهبود پیدا کند استفاده از داروهای موضعی که تاثیر بسیار کمتری دارند

   اینکه یه نسخه ثابت برای همه تجویز کنیم کار کاملا اشتباهی است و باید از نزدیک معاینه شوید 

   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید

 • تصویر کاربراحسان سه شنبه ۲۵ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ،پسر۱۱ساله ام باسابقه VSD sub Aorticترمیم شده و تعویض دریچه (فلزی-سنجود)ومصرف روزانه یک ویک دوم وارفارین از ۵سالگی،که ازکودکی دچارکراتوزیس پلازیس بوده وچندبار دارو‌بانظر متخصص پوست مصرف کرده خوب شده مجددا عودکرده،درحال حاضر فقط با روغن زیتون روزی دوبارپوستشو چرب میکنم که اخیرا اصلا بهبودی نداشته است،روی هردوتا بازو عارضه بصورت وسیه وقرمز وبرجسته همچنین روی هردوتا پا مشاهده میشه که خیلی نگرانم کرده بی زحمت راهنمایی بفرمایید .باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهسه شنبه ۲۵ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام از ضایعات پوستی لطفا عکس بفرستید

 • تصویر کاربرغزل دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر عزیز خسته نباشین .من الان نزدیک به دوساله پوست بدنم حالت اسکار شده وجای جوش روز پوست بدنم مونده و پوست بدنم و گردنم رو کاملا تیره کرده چندباری دکتر رفتم گفتن اسکار پوست هست ولی درمان نشد میخواستم ببینم از چه روشی میتونم برای پوستم اقدام کنم ممنون و تشکر از صفحه خوبتون
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهدوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام ببینید برای درمان اسکار یک روش ثابت نداریم لیزردرمانی میکرونیدلینگ تزریق در خود ناحیه و.... روش های بسیاری است برای اظهار نظر در مورد اینکه کدام برای شما مناسب است حتما باید از نزدیک معاینه شوید

 • تصویر کاربرلطیفی یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خ دکتر یه دختر دو سال و نیم دارم وسط سینش ماه گرفتگی داره همین موضوع ناراحتم میکنه میشه با لیزر بر طرفش کرد
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهیکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام خال های مادرزاد که اصطلاحا گفته میشه ماه گرفتگی بله خیلی از آنها قابل رفع شدن هستند برای اظهار نظر قطعی باید از نزدیک معاینه شوید

   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید

 • تصویر کاربرفاطمه سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر الان هیچ دارویی واسه پوست مرغی نیست من می‌خوام ازدواج کنم فکر نمیکنم با این وضع بشه
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهسه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام لینک زیر را حتما بخوانید:
   https://drmajidzadeh.com/1570

 • تصویر کاربرافشين یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  كم پشتي ونازكي مو
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهیکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام یک نسخه ثابت برای تمام افراد موجود نیست، در این خصوص حتما باید از نزدیک معاینه شوید تا تشخیص داده شود کدام راهکار مناسب شرایط پوست شماست

 • تصویر کاربرناز شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من روی پاهام پراز جای دونست اصلا روم نمیشه لباس کوتاه بپوشم شاید بخاطر استفاره از ژلیت هست فقط پاهام کامل اینطوری هستن درمانش چی هستش لیزر موم کدوم تورو خدا راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهشنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام برای این مساله حتما باید از نزدیک معاینه شوید روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر