همه چیز درباره بیماری پوست مرغی

عارضه پوست مرغی یا کراتوزیس پیلاریس یک بیماری بسیار شایع پوستی بوده که افراد را در همه ی رده های سنی درگیر می کند. کراتوزیس پیلاریس ممکن است از نظر زیبایی ناخوشایند باشد، اما برای سلامتی کاملا بی ضرر است.

عارضه پوست مرغی یک بیماری خوش خیم بوده که با تعداد زیادی زائده ی کوچک و قرمز یا در درجه ی نخست لکه های تیره ی اطراف فولیکول های مو در قسمت فوقانی بازو، پاها، باسن و گاهی اوقات گونه ها خود را نشان می دهد. کراتوزیس پیلاریس باعث ایجاد حالتی شبیه پوست مرغ و دون دون می شود.  این بیماری حتی در افراد کاملا سالم نیز شایع است.

 چه کسی ممکن است به بیماری پوست مرغی مبتلا شود؟

همه ی افراد می توانند به کراتوزیس پیلاریس یا بیماری پوست مرغی مبتلا شوند. اگرچه این بیماری پوستی بیشتر در کودکان و نوجوانان شایع است، اما به فراونی در بالغین نیز مشاهده می شود. خانم ها در مقایسه با آقایان بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند. هرچند عارضه پوست مرغی ممکن است در هر سنی بروز یابد، سن بروز بیماری معمولا ده سال اول زندگی بوده و ممکن است در طی بلوغ بدتر شود. به نظر می رسد این بیماری ارثی باشد و معمولا در افراد دوقلو به طور همسان دیده می شود. این بیماری همچنین در کسانی که بیماری پوستی درماتیت آتوپیک (نوعی التهاب پوستی ارثی) و یا افرادی که پوست خشک دارند مشاهده می شود.

عکس پوست مرغی

چه چیزی سبب بیماری پوست مرغی میشود؟

علت اصلی این بیماری ناشناخته است. به نظر میرسد این بیماری با اشکال در ساخت بیش از حد کراتین در پوست مرتبط باشد. افراد مبتلا به کراتوزیس پیلاریس یک نقص ژنتیکی مستعد کننده داشته و بقیه اعضای خانواده ی آن ها نیز تحت تاثیر قرار می گیرند. کراتوزیس پیلاریس میتواند به همراه ایکتیوزیس ولگاریس، پوست خشک، آلرژی تنفسی فصلی (تب یونجه)، رینیت (التهاب مخاط بینی)، آسم، اگزما و درماتیت آتوپیک خود را نشان دهد.

 برآمدگی های کراتوزیس پیلاریس به نظر می رسد که در اثر تجمع مقادیر اضافی کراتین که از لایه ی سطحی پوست در فولیکول های موی فرد منشا می گیرند به وجود آمده باشند. اگر پوست زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار بگیرد، یک ضخیم شدگی خفیف و سوراخ هایی در فولیکول مو مشاهده می شود. لایه ی فوقانی پوست ممکن است دارای گشاد شدگی عروق سطحی باشد که سبب ایجاد پوستی قرمز و یا ظاهر گُر گرفته می شود.

علائم بیماری پوست مرغی چیست؟

معمولا بیماران کراتوزیس پیلاریس با بثورات پراکنده و خفیف خیلی کوچک قرمز یا برآمدگی های تیره مشخص می شوند. ناحیه  درگیر ممکن است ظاهری طبیعی یا کاغذ مانند داشته باشد. بعضی از برآمدگی ها ممکن است کمی قرمز باشند، حتی ممکن است هاله ای قرمز داشته باشند که به معنی التهاب است.

 گاهی اوقات امکان دارد موهای کوچک در زیر برآمدگی ها وجود داشته باشند. بیماران ممکن است از پوست زبر و ظاهر نامرتب و بد پوستشان در اثر عوارض بیماری ناراضی باشند. گونه ها ممکن است صورتی، قرمز، گرگرفته و حتی ظاهری با پوست پوست های کوچک داشته باشند.

درمان آکنه با پانچ صورت

چه پزشکی بیماری پوست مرغی را درمان می کند؟

خیلی از متخصص های عمومی و متخصصان اطفال می توانند این بیماری را تشخیص داده و آن را درمان کنند. گاهی اوقات ممکن است نیاز به ارجاع به متخصص پوست باشد.

پزشکان چگونه بیماری پوست مرغی را تشخیص می دهند؟

تشخیص این بیماری بسیار ساده بوده و بر پایه ی شواهد پوستی معمول آن روی نواحی مشخصی مانند قسمت فوقانی بازو می باشد. سابقه ی خانوادگی کراتوزیس پیلاریس بسیار کمک کننده و مهم است، زیرا این بیماری با مسائل ژنتیکی ارتباط قوی ای دارد. تشخیص با معاینه ی بالینی پزشک تایید میشود.

آیا آزمایشاتی برای کمک به تشخیص بیماری پوست مرغی وجود دارند؟

از آن جا که وجود کراتوزیس پیلاریس به راحتی قابل تشخیص است، تست آزمایشگاهی خاصی برای تشخیص آن نیاز نیست. نمونه برداری پوست ممکن است برای بیماران غیر معمول یا افرادی با درگیری گسترده کمک کننده باشد.

آیا رژیم غذایی با بیماری پوست مرغی ارتباط دارد؟

رژیم غذایی روی کراتوزیس پیلاریس تاثیری ندارد. کمبود ویتامین آ ممکن است باعث بروز علائمی شبیه به کراتوزیس پیلاریس شود، اما این شرایط باعث ایجاد بیماری پوست مرغی نمیشود.
تمیز کردن پوست صورت

آیا کراتوزیس پیلاریس قابل درمان است؟

می توان گفت درمان شناخته شده ای برای این بیماری وجود ندارد. این بیماری بعضی اوقات خود به خود و بدون درمان از بین میرود. آیا برای کراتوزیس پیلاریس داروهای خانگی ای وجود دارد؟

برای بهبود آن موارد زیر را انجام دهید:

1- از خشک شدن پوستتان با انجام اقدامات لازم جلوگیری کنید، به خصوص در ماه های سرد سال
2- از صابون های ملایم استفاده کنید.
3- برای لکه های پوستی از لوسیون های مخصوص آن استفاده کنید.
4- روزی دو بار ناحیه ی مربوطه را با لوسیون ماساژ دهید.
برای بهبود آن موارد زیر را انجام ندهید:
1- از صابون ها و پاک کننده های تند استفاده نکنید.
2- سعی نکنید ناحیه مربوطه را خراش دهید تا از بین برود.
3- بعد از استفاده از کرم های موضعی انتظار بهبودی فوری نداشته باشید.

4- هیچ وقت نا امید نشوید.

عکس کراتوزیس پیلاریس

برای درمان پوست مرغی چه کنیم؟

برای کنترل کراتوزیس پیلاریس و بهبود پوست درمان های مختلف و متنوعی وجود دارد. اغلب بعد از یک مدت چرب کردن پوست بهبودی موقت خوبی حاصل می شود. به عنوان یک قانون کلی، نیاز است درمان ادامه داشته باشد. با این وجود که درمان قطعی کاملی برای کراتوزیس پیلاریس وجود ندارد، برای بهبود علائم آن لوسیون ها و کرم های پوستی مختلفی وجود دارند. باید این موضوع را در نظر بگیرید که درمان های مختلف، در همه ی افراد یکسان نبوده و پاسخ دهی متفاوتی دارند. از بین بردن کامل بیماری احتمالا ممکن نیست. در خیلی افراد ممکن است کراتوزیس پیلاریس خود به خود و بدون هیچ درمانی بهبود یابد.

کرم برای رفع پوست مرغی

برای جلوگیری از خشک شدن پوست اقدامات لازم مانند استفاده از صابون پاک کننده ی ملایم را انجام دهید. چرب کردن پوست در بیشتر موارد اصلی ترین درمان در اکثر افراد است. افرادی که به بیماری خفیف مبتلا شده اند ممکن است با استفاده از مرطوب کننده های بدون نسخه مانند کتافیل یا لوسیون لوبریدرم بهبود یابند. به علاوه برای افرادی که بیماری جدی تری دارند لوسیون هایی مانند لوسیون لاکتیک اسید، لوسیون آلفا هیدروکسی اسید، کرو اوره، سالیسیلیک اسید و کرم های موضعی استروئیدی ممکن است مفید باشند.

ناحیه ی مربوطه باید روزی یک یا دو بار با پاک کننده هایی که نام برده شد ششسته شود. لوسیون ها باید روزی یک تا دو بار در ناحیه مربوطه ماساژ داده شوند. پوست خشک و تحریک شده را باید فقط با مرطوب کننده های ملایم درمان کرد تا التهاب آن کاملا برطرف شود.

ندرتا ممکن است پزشکان کرم های موضعی استروئیدی را برای پوست هایی که خارش داشته و قرمز شده اند، برای 7 تا 10 روز تجویز کنند.

لیزر برای درمان پوست مرغی

خیلی از درمان ها مانند لیزر کربن دیا اکسید برای کراتوزیس پیلاریس امتحان شده اند و نتایج مختلفی داشته اند. به این دلیل که هیچ درمان قطعی شناخته شده ای برای کراتوزیس پیلاریس وجود ندارد، مهم است که در برخورد با آن احتیاط بیشتری داشته و انتظار بهبود سریع نداشته باشید.

به این دلیل که این بیماری یک بیماری مزمن بوده و نیاز به نگهداری طولانی مدت دارد، ممکن است خیلی از درمان ها نیاز به تکرار داشته یا نیاز باشد تا طولانی مدت استفاده شوند.

 

امیدوارم این مقاله برایتان مفید و کاربردی باشد
با احترام
دکتر گیتا مجیدزاده
پوست | مو | زیبایی | لیزر موهای زائد
.
.
زعفرانیه | مقدس اردبیلی | بین پسیان و میدان الف | ساختمان پزشکان ١٠٠ | واحد ۴٠٣
☎️ 02122657900
☎️ 02122657916
☎️ 02126212554

مرکز زیبایی پوست، مو و لیزر موهای زائد دکتر گیتا مجید زاده

همه چیز درباره بیماری پوست مرغی
امتیاز شما :

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرافشين یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  كم پشتي ونازكي مو
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهیکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام یک نسخه ثابت برای تمام افراد موجود نیست، در این خصوص حتما باید از نزدیک معاینه شوید تا تشخیص داده شود کدام راهکار مناسب شرایط پوست شماست

 • تصویر کاربرناز شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من روی پاهام پراز جای دونست اصلا روم نمیشه لباس کوتاه بپوشم شاید بخاطر استفاره از ژلیت هست فقط پاهام کامل اینطوری هستن درمانش چی هستش لیزر موم کدوم تورو خدا راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهشنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام برای این مساله حتما باید از نزدیک معاینه شوید روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید

 • تصویر کاربرساجده شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت خانم دکتر گرامی
  من قصد انجام مزوتراپی برای کم پشتی موهام دارم دلیل کم پشتی موهام، هم ارثیه و هم بخاطر مسایل هورمونی کم پشت و نازک شد دوسال زیرنظر متخصص پوست و مو فیناستراید مصرف کردم و ۶ ماه استراحت داشتم و نخوردم و دوباره الان ۶ ماهه که شروع کردم خیلی بهتر شده الان میخوام مزو هم انجام بدم میخواستم نظر شمارو هم بدونم و الان در حال حاضر جلسه ای چقدر هزینه داره؟
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهشنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام ببینید نمیشه صد در صد گفت که مزوتراپی برای شما یا هر کسی دیگه ای میتونه موثر باشه باید از نزدیک معاینه شوید ببینتیم آیا برای شما مزوتراپی موثر هست یا خی ر

   اطلاعات بیشتر:
   https://drmajidzadeh.com/1646/

 • تصویر کاربرقاسم سه شنبه ۳۰ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر گیتا مجید زاده یه زیگیل روی دماغم هست میخوام بردارمش هزینه لیزرش چند میشه اونوقت جاش میمونه که نه
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهسه شنبه ۳۰ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام خیر نباید جای آن بمونه برای برآورد هزینه هم حتما باید از نزدیک معاینه شوید احتمالا نیاز به ۱ الی ۳ جلسه درمان است


   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید

 • تصویر کاربرمانیا شنبه ۲۰ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر عزیز. با توجه به توضیح داده شده در مورد پوست مرغی آیا لیزر موهای زائد در بهبودی این عارضه موثر است یا نه؟ ممنون
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهشنبه ۲۰ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام عزیزم کاملا بستگی به هر فرد دارد بستگی دارد اگر به دلیل استفاده از روش های سنتی رفع موهای زاید باشد به دلیل شروع لیزر و انجام ندادن روش های سنتی ممکن است مقداری بهبود پیدا کند در نهایت باید از نزدیک معاینه شوید تا درمان شود


   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید

 • تصویر کاربرsepideh شنبه ۶ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشيد
  من روي باسن و ران ها استرچ مارك قديمي دارم
  و شنيدم دستگاه ليزر دي اكسيد كربن از بين ميبره اين هارو
  ميخواستم بپرسم شما اين دستگاه رو دارين؟
  و اينكه واقعا از بين ميبره؟
  اگر نه شما چه راهي رو پيشنهاد ميدين
  ممنون
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهشنبه ۶ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام مطلب زیر را بخوانید:
   https://drmajidzadeh.com/530

 • تصویر کاربرمریم سه شنبه ۲۷ آذر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من جای جوش دارم میخوهم بدونم بهترین و کم عارضه ترین روش اصلاحش چیه؟من کارمندم و برام مهمه سطح پوستم آسیب نبینه
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهسه شنبه ۲۷ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام یک نسخه ثابت برای تمام افراد موجود نیست، در این خصوص حتما باید از نزدیک معاینه شوید تا تشخیص داده شود کدام راهکار مناسب شرایط پوست شماست


   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید

 • تصویر کاربرفاطمه چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر وقتتون بخیر
  من 2ماه پیش با دستگاه کوتر 2تا خال خیلی ریز رو سینم برداشتم همچنین 2تا ریز دیگ روی صورتم.حالا بعد از گذشت 2ماه جای خالهای روی سینم قرمز شده انگار گلوله خورده و ب زخم فوق العاده بدی تبدیل شده و گوشت اضافه اورده و جای خالهای روی صورتم بصورت لکهای تیره بدی تبدیل شده
  من خالهارو برداشتم ک چیزی نباشه ولی بدنم و صورتم خیلی افتضاح شده میترسم همینجوری بمونه البته دکتر رفتم بهم دارو داد ولی گفتم از حضور محترمتون سوال کنم و مشاوره بگیرم
  شما چه راهحلی بمن پیشنهاد میکنید ایا باید بازم صبر کنم برای بهبودی ،چه مدت دیگ کاملا ازبین میبره؟؟؟؟
  خواهشا کمکم کنید خیلی عذاب اوره برام
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهچهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام عزیزم حقیقتا در این خصوص باید حتما از نزدیک معاینه شوید تا ببینیم چرا جای خال ها مانده است

    


   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید

 • تصویر کاربرحسین یکشنبه ۱۱ آذر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب می خواستم در مود شیوه پانچ برای زایده های پوستی جای جوش بپرس که کاملا با این شیوه برطرف میشه ؟ و معمولا دوره درمان چند روز طول میکشه ؟ تشکر
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهیکشنبه ۱۱ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام ببینید پانچ هم یک روش درمانی برای جای جوش است اما یک نسخه ثابت برای تمام افراد موجود نیست، در این خصوص حتما باید از نزدیک معاینه شوید تا تشخیص داده شود کدام راهکار مناسب شرایط پوست

   شماست ضمنا راهکارهای رفع جای جوش هیچ گاه 100 درصد نیست معمولا بین 30 تا 60 درصد بهبود پیدا میکنند


   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید

 • تصویر کاربرآنسه چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من مشاوره براي پوست صورت و جوشهاي كه جديدا ميزنم
  و واريس پا و براي پوست بدن و مو سر مشاوره مي خواستم
  1. تصویر کاربردکتر گیتا مجیدزادهچهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 6 ماه پیش)
   سلام عزیزم برای درمان این موراد باید حتما از نزدیک معاینه شوید

   روزهای شنبه دوشنبه سه شنبه بعدظهر تعیین نوبت فرمایید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر